Jump to content



Dfi Νf4 Owners - ερωτησεις - λυσεις


kIlGoRi

Recommended Posts

Είναι να μη σου τύχει, εγω 10 μήνες την έσκιζα με phase, modded σε sli, 3.5v σε μνήμες 24/7 μέχρι που βαρέθηκα να τη βλέπω και την έδωσα για να πάρω το νεο rev. AD0 να νιώσω τη χαρά του καινούργιου. :crazy::nerd:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 992
  • Created
  • Last Reply

να ρωτήσω κάτι?

όταν σκάει το SuperPi 32M τι σημαίνει?

υπάρχει κάτι που να σκίζει τον επεξεργαστή χωρίς να ενοχλεί τις μνήμες?

θυμάται κάποιος πως ξεκολλάει το ρεύμα απο το 2,9V από τις μνήμες?

λυπηθείτε με μην διαβάσω 43 σελίδες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 17:39]

να ρωτήσω κάτι?

όταν σκάει το SuperPi 32M τι σημαίνει?

υπάρχει κάτι που να σκίζει τον επεξεργαστή χωρίς να ενοχλεί τις μνήμες?

Γιατι ειπε καποιος οτι το spi στεσαρει μονο τον επεξεργαστη?Αν οι μνημες εχουν προβλημα παλι λαθος θα βγαλει..

Υπαρχουν προγραμματα οπως το hot cpu tester που καινε τον επεξεργαστη με οσο γινεται λιγοτερη χρηση μνημης..

θυμάται κάποιος πως ξεκολλάει το ρεύμα απο το 2,9V από τις μνήμες?

λυπηθείτε με μην διαβάσω 43 σελίδες!!!!

Δεν καταλαβα σου εχει κολλησει το ρευμα στο 2.9ν?:...:

Δοκιμασες να κανεις ccmos?

Link to comment
Share on other sites

ναι και το τζαμ περακι κούνησε 5->3.3->5 και τις μνήμες άλλαξα κίτρινο πορτοκαλί και με 1 στικ μπούταρα

παπίρια!!!!!

χτυπάει άπειρα λάθη ακόμα και στα 220

cpu τεσταρισμένη.μνημες τεσταρισμένες

το γλυκό ξύνισε.....

αν φλασάρω το 6.3 official Που έχω τώρα θα χάσω το Raid array?

ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

υπάρχει κάτι που να σκίζει τον επεξεργαστή χωρίς να ενοχλεί τις μνήμες?

το bios.....εισαι περιπου στο 70%load οταν εισαι σε Bios μεσα....μονο το cpu ζοριζεται.....

hipro??τι λες???

:hmm:

Το λεω αυτο γιατι εχω δει με Phase περιπου 10βαθμους περισσοτερο οταν ειμαι σε bios απο τα win.....επισης γυρω απο το cpu οι πυκνωτες κανουν τζιτζιρισμα.....και αυτο σημαινει οτι ζοριζεται και τρωει πολυ ρευμα το cpu(εφοσον του δωσεις εννοειται)...ετσι δεν ειναι(για το δευτερο)??

Link to comment
Share on other sites

- δε χαλαει το array

- αποτι ξερω δεν τσιτσιριζουν οι πυκνωτες ,τα πηνια κανουν θορυβο..

ετσι ειχαμε πει καποτε...

στο bios και γω εχω δει οτι ανεβαινει η θερμοτητα , λογικα δεν ειναι κατι σαν idle...

Link to comment
Share on other sites

παλι το ιδιο συμβαινει

μολις εβαλα CAS πανω απο 2,δεν κανει τιποτα

εκανα και safe boot,και ccmos,δοκιμασα με 2 cpu,εβαλα τις μνημες σε ολες τι πιθανες θεσεις,μονες τους και ανα 2

ξεκιναει,αναβουν τα led της και τα led των μνημων,φτανουμε στα 2 αναμμενα διαγνωστικα ...τελος(παγωνουν ολα τα led και στις μνημες και οθονη μαυρη)

καμμια ιδεα?το εβγαλα και απο το ρευμα εντελως αλλα ακριβως τα ιδια κανει

το board ειναι/ηταν 3 ημερων

Link to comment
Share on other sites

quiz:Κάρτα γραφικών 6800gt συνδεμένη με dvi.Με 1 stick,συγκεκριμένο όλα μια χαρά.Με το άλλο η και τα δύο μαζί απάνω τίποτα.Αλλά,αφου σέταρα το raid και έφτιαξα τα settings μπορεί πάλι να μην βλέπω τίποτα στο bios,αλλά όταν φορτώνει win όλα κομπλέ.για να σας δω....

hint : άσχετα με το init display first,με το συγκεκριμμένο stick παίζει και επίσης ξαναφλάσαρα και το bios :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [12-01-2006 13:09]

μετα απο memtest,κανω clear cmos και απο εκεινη τη στιγμη,φτανει στα 2 led αναμενα και δεν προχωραει πιο περα.τα led στις μνημες αναβουν κανονικα και η οθονη ειναι σε κατασταση "no signal",δε βγαζει καν το bios της vga.

ειναι καποιο κολλημα της DFI?RMA η 7800?

είχα πάθει ακριβώς τα ίδια.Μετά απο 2 μέρες memtest κάνω ρεσταρτ να δω αν πήρα τίποτα πιο ψηλά.όλα κομπλέ και αποφασίζω να αλλάξω τα dimms μεταξύ τους.Απο τότε δεν ξαναάνοιξε και έφυγε για rma.το είχα κλείσει την ώρα που έτρεχε το memtest,και απο τότε πατάω esc να μπω στο boot menu και μετά το κλείνω.:rip:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 17:41]

Για να καταλαβω..αφου σεταρες το raid βλεπεις το αλλο stick μνημης,αλλα οχι στο Bios..μονο στα windows?

Για να είμαι πιο ακριβής με το που βάζω το δεύτερο στικάκι δεν μπορώ να δώ τίποτα.μου βγάζει no signal η οθόνη.Αλλά επειδή άκουγα το floppy λέω κάτσε να μπώ bios με το ένα στικακι και na setαρω το raid.(είχε προηγηθεί clear cmos και είχα ρυθμίσει μόνο τις μνήμες για να μπω μεμτεστ).Βάζω και το καταραμένο απάνω,μπουτάρω,πάλι no signal,παταω del,F10,Y,enter το αφήνω και μπαίνει win και βλέπω κανονικά.Το πρόβλημα είναι ότι εάν π.χ το ένα στικάκι είναι το Α και το άλλο το Β με το Α μπορώ να μπώ bios και να έχει σήμα η οθόνη ενώ με το Β ή και Α και Β μαζί δεν βλέπω τίποτα.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το stick αυτο λειτουργει οκ?Το εχεις τσεκαρει με memtest?Απο περιεργεια ρωταω,γιατι λυση δεν μπορω να σκεφτω με τιποτα!Αν ειναι ιδια τα dimms δοκιμασε κι αυτο

ΜΟΝΟ αν ειναι ιδια υποψιν..

Link to comment
Share on other sites

Το τσέκαρα το spd και το διαβάζει οκ.Μετά απο επικοινωνία με τον hadji_a ακολούθησα την συμβουλή του να βγάλλω την μπαταρία για καμμια ώρα και ως δια μαγείας έστρωσαν όλα.ποιος ξέρει τι ***** ρευματα κράταγε η μητρικη.Επίσης είχαν δει και άλλα κουλά τα ματάκια μου τελευταία.Ενώ οι μνήμες έπαιζαν με 1-1 drive strength (mushkin special 2-2-2 bh-6) μετά απο το ανελέητο μαστίγωμα της μίας (απο 238@3.1v έχει 252@3.1v memtest thanx to chroma :p ) έπαιζαν μόνο με 7-1.Έστρωσε και αυτο και πλέον παίζουν και με 1-1,χωρίς το 4ο τεστ του snm να πετάει λάθη με τους κουβάδες (μιλάμε για 600 λάθη).

Απο δω και στο εξής ότι ακυρότητα βλέπω το πρώτο που θα κάνω είναι να βγάζω τη μπαταρία για καμμια ώρα και μετά όλα τα άλλα γιατί με βλέπω να αναβοσβήνει η οθόνη και εγω να τσεκάρω αν το πρόβλημα οφείλεται στο ποντίκι ή στις κάλτσες που φοράω.Ουφ,να'σαι καλά ρε Αντρέα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.