Jump to content



Dfi Νf4 Owners - ερωτησεις - λυσεις


kIlGoRi

Recommended Posts

η dfi δινει 8 καναλια ηχου , για το μεσο χρηστη μια χαρα

για να μην σχολιασω οτι ισως κανενας δεν χρησιμοποιει και τα 8

και οκ , αν καποιος θελει xtreme κατασταση στον ηχο , δεκτο , αλλα creative?ελεος

οταν θες κατι επαγγελματικο , πας στα επαγγελματικα , και εκει ΔΕΝ την ξερουν καν την creative , τους το λες και γελανε

εγω δεν ταχω με τους χρηστες , με τους ΠΩΛΗΤΕΣ ΤΑΧΩ που πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες

ΑΑΑ μην ξεχασω εχει και επιχρυσα βυσματα , ομως ΜΗΝ βαλετε χρωμιωμενα βισματακια εσεις γιατι χανετε σε ποιοτητα ηχου

200 ευρω καρτα ηχου για να ακουω τον ηχο της μηχανης απο το Most wanted και μαλιστα με ακουστικα?

ααα , ξεχασα , καποιοι κανουν παρτυ και παιζουν απο το Pc του δωματιου μουσικη γιατι το εχουν συνδεσει με επιχρυσα καλωδια με το ηχοσυστημα (ηχοσυστημα 300 ευρω , τελειας ποιοτητας)

αααα , ομως το ηχοσυστημα ειναι Dolby prologic και εχει 1000 ευρω και συνδεση με οπτικη ινα

αααα , ομως δεν ειχα λεφτα και τα ηχεια μου ειναι απο το home cinema με 100 ευρω...

ωραια ας ειχε και 3000 ευρο το καθε ηχειο και τοτε ΝΑΙ τοτε θες καλη καρτα ηχου,επιχρυσα,οπτικες ινες κτλ

α και μια μονωση στο δωματιο μετα...

α μα πια

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 992
  • Created
  • Last Reply

Ο μόνος λόγος που αγοράζω Creative είναι επειδή ενεργοποιώ το ΕΑΧ, κανείς άλλος. Για απλό χρήστη οι κάρτες των μητρικών είναι υπεραρκετές και για τον επαγγελματία οι Creatıve είναι ανύπαρκτες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Χθες, στις 19:18]

σαν "καλο" bios θα συνεζισω να στηριζω το 6-23

αλλα 2 που κυκλοφορισαν μετα , το 7-04 και το fx60 αποτι ειπαν τα παιδια εδω δεν ειναι και οτι καλιτερο

απο phil και esdee αποτι ξερω και αυτοι με 6,23 κανανε τα bench τους , τουλαχιστον οσο τους παρακολουθουσα :p

τωρα για χ1900 , δεν ξερω να σου πω

αν δει το ποστ ο phil ας μας πει

νομιζω προσφατα ειχε εμπειρια με την συγκεκριμενη περιπτωση

στειλτου ενα pm

:T:

Και εγω θεωρω το 623 πως ειναι το πιο συμβατο και bug-free bios.Οσο αφορα την καρτα γραφικων,θεωρω πως ασυμβατοτητα bios ειναι λιγο δυσκολο να παιζει.Απλα μου ετυχε μια X1800XL της GECUBE να μην δουλευει με τιποτα ουτε σε DFI NF4 αλλα ουτε σε DFI RDX 200.

Link to comment
Share on other sites

:OT:

καλα τα λεει ο beetlejuice

ειναι αστειο να δινεις 150-350Ε για μια καρτα ηχου και να εχεις σετ ηχειων-ενιχυτη που κανει τοσα η και λιγοτερα

η μεγαλυτερη χασουρα στην αναπαραγωγη ηχου ειναι στο ηχειο,οπου και μετατρεπονται τα ρευματα σε μηχανικη κινηση με τεραστιες απωλεις(πολυ μεγαλυτερες απο αυτες που ειχαμε οταν πηγαινει το σημα απο το cd/dvd/pick-up προς τον ενισχυτη και τις επιμερους απωλειες απο καλωδια κλπ κλπ)

επισης,το ηχειο θελει πολυ μεγαλη προσοχη στην τοποθετηση στο χωρο και ειμαι σιγουρος οτι οι πιο πολυ με πολυκαναλα συστηματα ηχειων,τα εχετε στριμωξει οπως ναναι στο δωματιο σας

:OT:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση 1η

Χάρις το πολύ καλό αυτό άρθρο...

http://www.bigbruin.com/reviews05/nf4thermals/index.php?file=1

για το ποια μέρη της DFI ζεσταίνονται αρκετά και δεν έχουν μια ψύκτρα πάνω τους

σκέφτομαι να βάλω πάνω στη μητρική ψυκτρούλες...

Σκεφτόμουνα να βάλω κάτι τέτοιο:

1)http://www.thermaltake.com/coolers/memory/ramsink.htm

2)http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=5516

3)http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=7615

Τα τελευταία μου φαίνονται ότι θα ταιριάζουν και με τις υπόλοιπες που έχει ήδη η μητρική.

Το έχει κάνει κανείς; Μήπως για το mosfet το γνωστό πάνω δεξιά δε θα πατά καλά μιας και είναι μικρούλι

(αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο από όλα να ψύξω);

Ερώτηση 2η

Πως γίνεται ρε παιδιά να τρέχει 10x260 1:1 και όχι 9x260 1:1 με ίδιες ρυθμίσεις μνημών;

Τι πρέπει να αλλάξω για να τρέξει; (Venice 3200+ με default multi 10x);

Link to comment
Share on other sites

Για την πρωτη ερωτηση νομιζω οτι ειναι υπερβολη να βαλεις παντου ψυκτρακια,αλλα σιγουρα δεν εχει κατι κακο.

Το δευτερο το διαπιστωσα κι εγω στις gskill hz(uccc) που εβαλα.Με 10*260 ολα οκ..με 9*260 δεν ανοιγε το Pc!:confused:

Τελικα εκανα ενα πολυωρο cmos+βγαλσιμο μπαταριας κι ολα ειναι οκ πλεον..:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 11:03]

Εχω ακομα το μαμισιο 623.Πηρα κατι μνημουλες trancend με uccc τσιπακια.Υπαρχει καποιο bios που να παιζει καλυτερα με δαυτες?Βεβαια ακομα δεν εχω δοκιμασει τιποτα...

Εμενα με το 704-2ΒΤΑ πηρα εκ των τριων το πλεον επιμηκες με uccc. Ξαναγυρισα σε 623-3...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 13:22]

Δεν θυμαμαι σε ποιο θεμα το ειχα γραψει,αλλα ειχα διαβασει πως πολλοι προτεινουν το 623-1 για τις μνημες uccc.To 704bta ειναι καλο για μεγαλα scores στα auto!

Vadergr:Ναι 623-3=official..

Δεν εχω δοκιμασει κανενα απο τα 623 - 1/2 με τα uccc (μονο με τα ΒΗ που ετρωγα τις φρικες αλλαζα τα μπιοσια σαν τα υποκαμισσα). Το 704 που λες για τα auto, αυτο που ειχα διαβασει απο angry games/rgone οτι λεγανε οτι ειναι καλο "plug and play bios". Εχει καποια timings ξεχειλωμενα και εχει καλη συμβατοτητα. Εμενα δεν μου δουλεψε ποτε καλα...

Ειχα δει κατι διπλα post (κανει ποστ, μετραει μνημη, ξανασβηνει, ξαναποσταρει), κατι κολληματα με το που δειχνει τι cpu εχω...

Link to comment
Share on other sites

εγω τι λέω?

τοχουμε πει 500 φορες εδω περα και ειχαμε συμφωνησει οτι ειναι το ιδιο απλα προρυθμισμενο

δηλαδη να στο πω και αλλιως : αμα παρεις το 6,23-1 και το 6,23-2 και τα μηδενισεις , δεν θα παρεις το ιδιο bios ακριβως?

εγω λεω ναι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.