Jump to content



Dfi Νf4 Owners - ερωτησεις - λυσεις


kIlGoRi

Recommended Posts

Μολις γυρισα απο Πλαισιο...αφησα τον σκληρο μου κ αν τον προλαβουν σημερα, αλλιως αυριο...στο τσακ ημουν να παρω εναν ραπτορ 36...

Απο το μεσημερι εχω κατεβασει απειρα καντηλια κ οοοολα τα μπινελικια...

Δεν ειχα τπτ usb πανω...ή μαλλον ειχα 2 καλωδια(το ενα για την Canon Powershot S50 και το αλλο για το ipod photo 40GB(firewire αυτο) δλδ τα καλωδια μεταφορας δεδομενων...)

Θεμα μνημης γιατι ρε γαμωτο?? Μα σε ολα τα pc παντα αυτα τα BSOD μου βγαζει...δλδ κ στη παλια μου συνθεση...ακομα κ με jetram μνημες...που στον αλλον τωρα παιζουν μια χαρα(τις πουλησα) εχεις κανα προχειρο λινκ απο xs?

Δεν ειχα raid..τον 120 στο σατα 1 και τον 160(μπακαπ μονο) στο σατα 2.

Τα καλωδια ολα μια χαρα κ το throtling default οπως ηταν...νομιζω 50%?

Ακομα κ CCMOS εκανα κ τπτ.

Η καρτα γραφικων ειναι στην πανω θεση..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 992
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από chroma

Τζάμπα πήγες το δίσκο πίσω πιστευω, page fault in nonpaged area δεν είναι δίσκος αλλά μνήμες.

Τι να σου πω βρε chroma...δεν ξερω τι να κανω!

Οι μνημες γιατι? Στα default ρε γμτ το ειχα τα κωλοπαραθυρα ηθελα να περασω.....

κ ΚΑΘΕ φορα στο 99-100% μπλε οθονη..

Τι μνημες να παρω δλδ για την dfi??

Ιδιες BSOD μου εβγαζε κ στο προηγουμενο συστημα με την P4C800dlx αν θυμασαι..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison [07-03-2005 23:41]

Αλλα ξε το jumperaki που λεει για 5usb κατι...δεν θυμαμαι ακριβως αλλα αν δεις το manula θα καταλαβεις....

Το είδα. Έχετε δίκiο. Θέλει άλλαγμα το jumperaki.

Mono gia stand-by είναι? Η δουλεύει και μόλις πάρει ρεύμα απο το πολύπριζο και κάνω πχ διπλό κλικ στο ποντίκι για να μην πατάω το διακόπτη του μηχανήματος?

Επίσης ξέρετε η επιλογή που λέει κάτι για usb mouse support τι κάνει? Την έχω οφ και το ποντίκι λειτουργεί κανονικά σε usb.

Link to comment
Share on other sites

nvidia performance σε μνήμες τι σας δίνει?

Το τρέχω με 2 OCZ 3200 PLATINUM REV2 (2X512) και χωρίς overclocking (Athlon 64 3200+) και με cool'n'quiet σέρνεται ενώ χωρίς αυτό μου δίνει κάτι λιγότερο από την επίδοση που έχει σαν στανταρτ το προγραμματάκι. Δεν είναι λίγο περίεργο αυτό με μνήμες 2-2-2-5?

Εσας τι δείχνει?

Ρεύμα μου δείχνει 1.36 στη cpu το smartguardian.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα άλλο περίεργο πρόβλημα.Ο 3000 από win με clockgen μέχρι στιγμής είναι στα 270htt ημισταθερός (κανα 15 prime ,superpi 8m, sandra ,...) αλλά από το bios αν βάλω πάνω από 255 δεν μπορεί να φορτώσει τα win.

Τι στα σκ@τ@ γ@μότο...;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με ποιό βιος δουλεύετε?

Δείτε εδώ τι μου συνέβει...

---------------------------------------------------------------------

Με τα 209, 218 αντί για auto μου δίνει timings στις μνήμες (TCCD-ΟCZ plat. rev2) όπως ξέρετε.

Ομως τα timings που δίνει (οπως άλλωστε τα βλέπω και απο α64tweaker) είναι διαφορετικά από ότι τα έπαιρνε με το 1.25 βιος. Ανεβαίνω όπως τα δίνει λοιπόν μέχρι 235 και εκεί κολλάει. Ξαναξεκινάω, πάω να τα χαλαρώσω με tweaker και μόλις πατάω set values παγώνει... Οτι και να δώσω το tweaker κολλάει!!!

Οπότε περνάω τιμές χαλαρές στο βιος για να ανεβώ.

Ξεκιναει παράθυρα κανονικά και ολα ΟΚ. Μόλις πάω να τρέξω όμως το clockgen ότι τιμές και να δώσω παγώνει!!! Ακόμα και χαμηλοτερες από αυτές που τρέχει!

Δηλαδή αρνείται να αλλάξει συχνότητα.

Τα ίδια και με το 2.09 βιος.

Ξαναπαιρναω το μαμίσιο και επανέρχονται όλα ΟΚ. Πόσο πάω έτσι?

270 οι μνήμες (1τ) με 2,5-3-3-6 και 3.2ρεύμα.

Με λιγότερο ρεύμα πάνε χαμηλότερα. Κάθε 0.1βολτ χάνω περίπου 5MHz.

O 3200+ ανέβηκε με 10χ multi μέχρι 263. Στα 265 τρώει μπλε οθόνη. Αλλά 2630 καλά δεν είναι?

Ρεύμα 1.525.

--------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα η dfi ενώ χτές δούλευε κανονικά σήμερα που πηήγα να ανοίξω τον υπολογιστή κολλούσε εκεί που έλεγε nforce 4 και δεν έκανε τπτ κοίταξα τα leds και μένει ανοιχτό μονο το πρώτο από αριστερά(το τελευταίο που σβήνει)τι γίνεταιιιιιι :help::help:

Ο 3200 είναι ελαφρός ανεβασμένος 218 fsb και οι μνήμες το ίδιο Σκέφτηκα να κάνω clear cmos αλλά δεν ήξερα πώς :tomato::tomato: όταν βγάζω το jumper ξεκινάω με το jumper βγαλμένο ή το βγάζω για λίγο ενώ είναι κλειστός και μέτα το ξαναβάζω??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.