Jump to content



Dfi Νf4 Owners - ερωτησεις - λυσεις


kIlGoRi

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από DuKe

λοιπον για τουσ μη γνωστες, χτεσ η dfi εβγαλε νέο bios το 3.10 με ενσωματομενο memtest+ ,αυτο μεντυπωσιασε αυτο επισημαινω :)

το ειχε και σε προηγουμενα , κανενας με Hynix να μας πει τι εκανε ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 992
  • Created
  • Last Reply

τι να σου πω? εγω 2 μέρες την έχω τη μητρική κ το bios που φοραγε δεν το είχε... ασε το άλλο! με το προηγούμενο bios δεν μπορούσα να αλλάξω το vdimm! τώρα όλα οκ! αυτή τη στιγμή ειμαι στα 2550 με τον winchester 3200+!με 1.425v

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FLO

Ρε παιδια να ρωτησω και κατι και αφου ειμαι newbie στην a64 πλατφορμα.

Για ψηλα ΦΣΒ πρειπει να σικωσω και αλλες τασεις εκτος της CPU?

Εχω την DR

Στις μνημες ποσα V δινεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FLO [Σήμερα, στις 16:54]

Ρε παιδια να ρωτησω και κατι και αφου ειμαι newbie στην a64 πλατφορμα.

Για ψηλα ΦΣΒ πρειπει να σικωσω και αλλες τασεις εκτος της CPU?

Εχω την DR

δε νομιζω, δεν ειδα καμια διαφορα. θελει ομως διαφορετικες ρυθμισεις στις μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρετε πως ακριβώς δουλεύει το nvidia firewall?

Θέλει τίποτα απο bios? (πχ MAC LAN ENABLE)?

Μου δείχνει στις συνδέσεις δικτύου εκτός απο νετμοντ και μια σύνδεση τοπική όπου γράφει ότι αποσυνδέθηκε το καλώδιο δικτύου NVIDIA NFORCE NETWORKING CONTROLLER.

Αν κάνω απενεργοποίηση αυτής της σύνδεσης πάυει να λειτουργεί το nvidia firewall.

Εσας έτσι κάνει ή κάνω μ@λ@κι@?

Link to comment
Share on other sites

Hipro συγχαρητηρια και απο μενα....πολυ καλη δουλεια...

:OT: Παρατηρησα στο xs καποιος ειπε οτι ειχε προβλημα με την dfi οταν εβαζε το jumper στα 4 volt...του αναβαν τα led και δεν ξεκινουσε η μητρικη...το ιδιο ειχα παθει και εγω αλλα δεν ηξερα τι γινοταν...ειχα βαλει το jumper στα 4 v αλλα για μελοντικη χρηση για να μην ξαναχωνομε στο κουτι...την ειχα στα default...με ocz 600 powerstream...υπαρχει περιτπτωσει τελικα αυτο να εφταιγε και ΟΧΙ το τροφοδοτικο που ειχαμε καταληξει???Ρωταω γιατι τωρα την εχω με ενα 520 ocz παλι και με default το jumper...μην παω καμια μερα να το αλλαξω και φαω ηττα παλι ...2 dfi εχω στειλει για rma...ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει??:OT:

Link to comment
Share on other sites

HELP!!!!

πριν αλλαξω απο νφ2 σε νφ4 ειχα κανει uninstall καθε driver..

Eστησα το συστημα.... Μπηκα με safe mode στα windows και εγκατεστησα πρωτο πρωτο το πακετο της nvidia για το νφ4, σκεφτηκα να μην εγκαταστησω τον SW DRIVER μιας και ειχα ακουσει διαφορα... τελικα τα εγκατεστησα ΟΛΑ και μετα το restart κανει login, εμφανιζει το wallpaper και μετα κολλαει...... δεν κανει τιποτα.... mouse παιζει παντως....

Σε safe mode παλι τα ιδια..... για πειτε..... τωρα εμαι με τα xandros.... παλι καλα που εχω και αυτα σε στιγμες αναγκης! :p

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη να κανω μια ερωτηση με ποσα volt εισαι στης μνημες και το εχεις γυριζμενο στα 4 βολτ? ρο pcb πανω απο το ψυκτρακη το εχεις πιασει ποτε? το ψυχης με τπτ? αν εδινε επιλογη 5 βολτ θα το ειχες γυρισει και θα την δουλευες ντιφολτ?

Link to comment
Share on other sites

ενταξει τελικα.. ο sw driver εφτεγε.......

μου εχει προβλημα στο PCI MEMORY CONTROLLER και στο SM BUS CONTROLLER,

κανω reinstall αλλα μου λεει access denied στο τελος και δεν κανει update...

τι προτεινετε? safe mode? θα κανει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

οχι.... μια χαρα δουλειει το συστημα, αλλα στο device manager αυτα τα 2 εχουν το ακολουθο μηνυμα:

"The drivers for this device are not installed. (Code 28)

To reinstall the drivers for this device, click Reinstall Driver."

ριξτε και μια ματια στα voltages την ωρα που κανει snm memory.... πολυ πικρα.....

post-1094-1416071776,3276_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.