Jump to content



Dfi Νf4 Owners - ερωτησεις - λυσεις


kIlGoRi

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από chroma [02-03-2005 01:27]

χμμμ παράξενο όντως, με το 2.00.20 βλέπω αυτό

στη 2.00.23 που μολις κατεβασα, δεν υπαρχει η επιλογη για το bios, εκτος αν κατι κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 992
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από kallileo

Και γω το ιδιο προβλημα εχω με το USB κουτι για σκληρο. Δεν παιζει με τιποτα 2.0

Και κατι αλλο ειναι δυνατον να παιζουν οι μνημες συγχονα στα 225 με 2-2-2-5 και οταν τις βαζω ασυγχρονα να κανουν επανακινησεις στα 205?????

Το max asynch πόσο το έχεις;

usb 2.0 έχω κανονικά σε όλες τις θύρες του backplate (6) και στην επέκταση (4) δοκιμασμένες με ενα muvo usb 2.0 με drivers 6.39 για 32μπιτα και 6.34 (του cd) για τα 64μπιτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την είχα πάθει κι εγώ με το usb.

ΔΕΝ πρέπει να περάσετε drivers. Είναι μόνο για 98 στην πραγματικότητα. Αν το κάνατε τότε δουλέυετε με ταχύτητα usb 1.1

Θα δει usb 2 σωστά MONO από windows XP αν αφαιρέσετε τους drivers και μετά όλα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Tώρα λύστε μου κι εσείς μια απορία.

Επανεκκίνηση (ξανά και ξανά) σε windows μετά από restart τρώτε? Πρέπει να το αφήσω για λίγο και αν ξανανοίξω είναι εντάξει. Εσας έτσι κάνει?

Επίσης μηπως έχτε ενεργοποιήσει wake-on-mouse click δυνατότητα?

Θέλω να το κάνω να ξεκινάει με το κλικ του ποντικιού και βλέπω 2 επιλογές στο bios: Η μία λέει κάτι για usb mouse support και η άλλη για wake-on-mouse-usb click δυνατότητα. Πρέπει και οι 2 να είναι enable?

Διότι αν το κάνω έτσι μου βγάζει μια προειδοποίηση οτι δεν μπορεί να μπουτάρει έτσι και φυσικά δεν το κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

Tώρα λύστε μου κι εσείς μια απορία.

Επανεκκίνηση (ξανά και ξανά) σε windows μετά από restart τρώτε? Πρέπει να το αφήσω για λίγο και αν ξανανοίξω είναι εντάξει. Εσας έτσι κάνει?

Επίσης μηπως έχτε ενεργοποιήσει wake-on-mouse click δυνατότητα?

Θέλω να το κάνω να ξεκινάει με το κλικ του ποντικιού και βλέπω 2 επιλογές στο bios: Η μία λέει κάτι για usb mouse support και η άλλη για wake-on-mouse-usb click δυνατότητα. Πρέπει και οι 2 να είναι enable?

Διότι αν το κάνω έτσι μου βγάζει μια προειδοποίηση οτι δεν μπορεί να μπουτάρει έτσι και φυσικά δεν το κάνει...

Αλλα ξε το jumperaki που λεει για 5usb κατι...δεν θυμαμαι ακριβως αλλα αν δεις το manula θα καταλαβεις....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 23:20]

Tώρα λύστε μου κι εσείς μια απορία.

Επανεκκίνηση (ξανά και ξανά) σε windows μετά από restart τρώτε? Πρέπει να το αφήσω για λίγο και αν ξανανοίξω είναι εντάξει. Εσας έτσι κάνει?

ουτε κατα διανοια.

οσο για το αλλο, αν εισαι ΟΚ με τις σελιδες 6 και 7 του manual, δεν ξερω τι αλλο συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Το max asynch πόσο το έχεις;

usb 2.0 έχω κανονικά σε όλες τις θύρες του backplate (6) και στην επέκταση (4) δοκιμασμένες με ενα muvo usb 2.0 με drivers 6.39 για 32μπιτα και 6.34 (του cd) για τα 64μπιτα.

Το max asynch ειναι περιπου στα 202 ΜHz.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Χθες, στις 23:42]

ουτε κατα διανοια.

οσο για το αλλο, αν εισαι ΟΚ με τις σελιδες 6 και 7 του manual, δεν ξερω τι αλλο συμβαινει.

Όλα τα έχω αφήσει όπως ήταν απο την μάνα της.

Για να μην λύνω πάλι, θέλει μετακίνηση το το jumperaki που λεει για 5usb σε σχέση με το πως την παρέλαβα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

??? το max async παίρνει τιμές σε ns, για τι μνήμες μιλάμε βασικά;

A, λαθος καταλαβα.

Το max async ειναι στα 6 ns.

Μιλαμε για KHX3000 δεν ξερω τι chip εχουν αλλα φανταζομαι οτι θα ειναι ειτε ch5 ειτε bh5.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 10:08]

Όλα τα έχω αφήσει όπως ήταν απο την μάνα της.

Για να μην λύνω πάλι, θέλει μετακίνηση το το jumperaki που λεει για 5usb σε σχέση με το πως την παρέλαβα?

δεν αποκλειεται να θελει να αλλαξεις το jumperακι.

αν και δεν το κατεχω το θεμα, εχω την εντυπωση πως η 5αρα δε δινει ρευμα οταν ειναι κλειστο το πισι. η 5vsb πρεπει να δινει οταν ειναι StandBy.

μη σε παρω και στο λαιμο μου ομως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

A, λαθος καταλαβα.

Το max async ειναι στα 6 ns.

Μιλαμε για KHX3000 δεν ξερω τι chip εχουν αλλα φανταζομαι οτι θα ειναι ειτε ch5 ειτε bh5.

Όταν βάζεις διαιρέτη μικρότερο από 200 μπορεί να χρειάζεται λίγο χαλάρωμα το max async, δοκίμασε 7ns.

Link to comment
Share on other sites

Ρε γαμωτο δεν αντεχω αλλο με την #$%^& την DFI!!!

κανω φορμαρ για τα παραθυρα κ στο 99% μου εβγαλε μπλε οθονη κατι για corrupt ελεγεε..παω ξανα μου βγαζει irq not less or equal...

Τι να κανω? Μηπως εχει προβλημα ο σκληρος?Μηπως να παρω εναν ραπτορα 36αρη ολοκαινουριο απο Πλαισιο κ να περασω εκει τα παραθυρα να ειναι ολοκαινουριος??

Seagate 120GB εχω...

Κ επισης στη μαυρη οθονη στην αρχη που λεει να πατησω για να bootαρω με cd, μου λεει NTLDR is missing press ctrl_alt_del to restart...

Τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Οι μνήμες σου είναι σωστά στημένες; memtest έτρεξες να δεις αν βγάζουν λάθη; Η μητρική με 1 dimm ξεκινά μόνο στο 2ο slot, από αυτά που έχω δει τουλάχιστον.

Οταν λες σωστα τι εννοεις? στα default τις εχω κ προσπαθω να περασω windows...

Πρεπει να ρυθμιζω κατι απο bios? Αν εχεις χρονο πες μου σε παρακαλω ειμαι διπλα με το laptop κ θα διαβασω απο εδω τις ρυθμισεις..

Επισης να πω πως μολις ξεκιναει να περναει windows βαραει restart...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε γαμωτο???!!! Γιατι???

Πανω που θα ποσταρα πως ολα ειναι οκ...

Μετα απο 2345 restart καταφερα να βαλω windows...κ παλι στο 100%(που λεει μετα system will reboot in 14secs) BSOD page fault in nonpaged area...

Φταιει ο σκληρος μηπως??

Ολα default τα εχω ρε γμτ!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K

Γιατι ρε γαμωτο???!!! Γιατι???

Πανω που θα ποσταρα πως ολα ειναι οκ...

Μετα απο 2345 restart καταφερα να βαλω windows...κ παλι στο 100%(που λεει μετα system will reboot in 14secs) BSOD page fault in nonpaged area...

Φταιει ο σκληρος μηπως??

Ολα default τα εχω ρε γμτ!!

1 στο 1000000 αλλα ΜΗΝ βαλεις πανω οπιαδηποτε συσκευη usb και ξαναδοκιμασε...αν και κατα 99% ειναι θεμα μνημης...δες στο xs και θα καταλαβεις...

Επισης κανε enable ΟΛΑ τα sata αν τα χρησιμοποιεις...σε raid...κλεισε και το cpu throtling και ΤΣΕΚΑΡΕ ΚΑΛΩΔΙΑ ....πολυ βασικο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.