Jump to content



Dfi Νf4 Owners - ερωτησεις - λυσεις


kIlGoRi

Recommended Posts

  • Replies 992
  • Created
  • Last Reply

In general, flash BIOS corruption is caused by incompatible add-in cards, aborted flash updates caused by power supplies or power fluctuations, or improper BIOS images. These failures can be caused by inconsistent process issues and are not normally device or motherboard related problems. Since most newer BIOS code used today includes an option known as Boot Block Protection, such failures can often be reliably recovered.

A Boot Block type BIOS is divided into two distinct sections. The first section - the so-called Boot Block - contains information necessary to initialise only critical system devices such as the processor, memory and ISA video devices as well as the floppy drive. The Boot Block is write protected and can not be over written by a BIOS flash utility.

The second section is the System Block, which contains the information necessary to initialise all other system devices such as the video system, input devices, storage devices, COM ports and peripherals and performs the Power On Self Test.

The precise details for recovering from a corrupted BIOS varies for the different BIOS distributions, but typically involve recovering a working version of BIOS code from a floppy disk. In one case, use of an ISA video adapter card will avoid you having to perform the recovery procedure blind!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Reaper

Πήγα σήμερα να βάλω και εγω την δικία μου (nF4 SLI-D) και στο ATX Power Connector εχει 12(σε κάθε σειρά) υποδοχές ενω το τροφοδοτικό(chieftec 360W) εχει 10(σε καθε σειρά)!

τελικά που να το συνδέσω,(το μόνο που γίνετε ειναι να αφησω κενες τις 4 πανω υποδοχές που είναι +3.3VDC-COM

+12VDC-+5VDC

Δεν ξέρω μπορεί να ειναι ηλίθια η ερώτηση αλλα βοηθήστε με γιατι δεν είμαι πολύ έμπειρος και δεν θέλω να κάνω καμία βλακεία...

από ότι έχω βρει μέχρι τώρα όλες οι μητρικές είναι συμβατές με 20πιν τροφοδοτικά, αφήνοντας κενές τις έξτρα 4 θέσεις. για τα 20->24 Pin αντάπτορες πιο πολλά αρνητικά σχόλια έχω διαβάσει παρά θετικά και ότι ουσιαστικά είναι άχρηστα αν όχι επικίνδυνα.

για το nvidia firewall τελικά έχει καταλάβει κανείς αν κάνει δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Αφού κατάφερα να εγκαταστήσω τα windows σε έναν αρχαίο σκληρό θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται χωρίς φορματ να ξεκινάει από τον παλιό σκληρό (που έιναι ακομα στον P4) επειδή τα xp που έβαλα μου φαίνονται πολύ χαζά ούτε εικονίδιο επαναφοράς επιφάνεις εργασίας έχουν....

ΥΓ:Πώς γίνεται να κάνω το παράθυρο να μετακινείται μόνο το πλαίσιό του και όχι να μου το εμφανίζει από κάτω συνέχεια καθυστερώντας??

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία επειδή δεν βγάζω άκρη με αυτα που λέτε. Εσείς πως συνδεσατε την μητρική με το τροφοδοτικό?? Τελικά πρεπει να εχω 24πινο τροφοδοτικό ή και ενα 20πινο μπορώ να το βαλω(στη σωστή θέση δηλ να αφήσω κενές τις 4 πανω υποδοχές) χωρις προβλημα??? Please βοήθεια γιατί έχω να παίξω GAME πανω απο ενα μήνα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Reaper [Χθες, στις 13:12]

Ρε παιδία επειδή δεν βγάζω άκρη με αυτα που λέτε. Εσείς πως συνδεσατε την μητρική με το τροφοδοτικό?? Τελικά πρεπει να εχω 24πινο τροφοδοτικό ή και ενα 20πινο μπορώ να το βαλω(στη σωστή θέση δηλ να αφήσω κενές τις 4 πανω υποδοχές) χωρις προβλημα??? Please βοήθεια γιατί έχω να παίξω GAME πανω απο ενα μήνα

δουλευει μια χαρα οπως δειχνει η εικονα του chroma.Εαν εχεις 24pin Μπορεις να χρησιμοποιησεις το 24πιν

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια εχω το εξης προβλημα ... δεν μου αναγνωριζει USB 2 συσκευες παρολο που εχω ολους τους τελευταιους drivers ... (μου τις αναγνωριζει ως απλες usb ) συγκεκριμενα εναν εξωτερικο δισκο usb2

ξερει κανεις τι μπορει να παιζει >?>??

Link to comment
Share on other sites

kIlGoRi δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα με συσκευες υΣΒ2 μεχρι τωρα :)

Να μπουμε λιγο στο ζουμι ? ;) ... και εννοω το The Genie BIOS ...

εχουμε τα εξης..

1. Command Per Clock On/Off

2. CAS Latency Control (TCL) 1.0-4.5 in 0.5 steppings

3. RAS Latency Control (TCL) 0-7 Bus Clocks

4. Min RAS active time (Tras) 0-15 Bus Clocks

5. Row Precharge Time (Trp) 0-7 Bus Clocks

6. Row cycle time (Trc) 7-22 Bus Clocks

7. Row Refresh Cycle Time (Trfc) 9-24 Bus Clocks

8 . Row to Row Delay (Trrd) 0-7 Bus Clocks

9. Write Recover Time (Twr) 2-3 Bus Clocks

10. Write to Read Delay (Twtr) 1-2 Bus Clocks

11. Read to Write Delay (Trwt) 1-8 Bus Clocks

12. Refresh Period (Tref) 16-4708 Cycles; varied stepping size

13. Write CAS Latency (Twcl) 1-8 Bus Clocks

14. DRAM Bank Interleave On/Off

15. DQS Skew Control Increase/Decrease Skew

16. DQS Skew Value 0-255

17. DRAM Drive Strength Level 2-8

18. DRAM Data Drive Strength Level 1-4

19. Max Async Latency 1-15ns

20. Read Preamble Time 2-9.5ns in 0.5 ns steppings

21. Idle Cycle Limit 0-256 Cycles; stepping increments are double the previous value

22. Dynamic Counter Enable/Disable

23. R/W Queue Bypass 0,4,8,16

24. Bypass Max 0-7

25. 32 Byte Granularity 4 or 8 Bursts

OΥΤΕ ΛΙΓΟ ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ εχουμε 25 ρυθμισεις το λιγοτερο !!

Εκτος των πρωτων 5-6 που ειναι καπως γνωστες, στα υπολοιπα τι κανουμε ? Τα αφηνουμε στο AUTO ? Γιατι το να πειραματιστουμες με 25 ρυθμισεις ειναι αδυνατον καθως οι συνδιασμοι ειναι χιλιαδες. Υπαρχει καποιος τυφλοσουρτης ?

post-913-1416071742,4779_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kIlGoRi [Σήμερα, στις 13:22]

λοιπον παιδια εχω το εξης προβλημα ... δεν μου αναγνωριζει USB 2 συσκευες παρολο που εχω ολους τους τελευταιους drivers ... (μου τις αναγνωριζει ως απλες usb ) συγκεκριμενα εναν εξωτερικο δισκο usb2

ξερει κανεις τι μπορει να παιζει >?>??

καπου ακουστηκε, πως δεν πρεπει να βαλεις τους οδηγους για usb που εχει μεσα στο cd, γιατι τα βλεπει μετα σαν 1.1. εγω τους εβαλα χωρις να το ξερω αυτο, και δεν ειχα προβλημα με κατι (ισως βεβαια και να μην εχω usb 2.0 συσκευες). οταν εβαλα ενα stick, το αναγνωρισε σαν usb 2.0, κατι φορτωσε, εκανε restart, κι επαιξε κι αυτο.

@ Alexandros

αναλογα τις μνημες που εχεις. πανω - κατω, ειναι γνωστα. ψαξε λιγο στο forum να δεις τη εχουν βαλει οι αλλοι. κατεβασε το A64 Tweaker, και σκαλισε λιγο, να δεις τα δικα σου που θα παιξουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kIlGoRi

xmm δηλαδη να ξηλωσω drivers και να πεταξω κατευθειαν τους τελευταιους ???

Και γω το ιδιο προβλημα εχω με το USB κουτι για σκληρο. Δεν παιζει με τιποτα 2.0

Και κατι αλλο ειναι δυνατον να παιζουν οι μνημες συγχονα στα 225 με 2-2-2-5 και οταν τις βαζω ασυγχρονα να κανουν επανακινησεις στα 205?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.