Jump to content



Πολυμετρο,ποιο κλπ...


Recommended Posts

Ta UNI-T έχουν ακουστεί περισσότερο, και αυτό ίσως είναι ένα συν, από την άλλη μεριά είναι πιθανόν μεταξύ των δύο να μην υπάρχουν σημαντικές διαφορές, οπότε κρίνοντας μόνο από τα χαρακτηριστικά τους το Bside πλεονεκτεί ελαφρά γιατί μετράει και συχνότητα (έχει και ξεχωρο display για ταυτόχρονη ένδειξη της συχνότητας και της τάσης) και θερμοκρασία, ενώ το Uni-T την έκδοση με την μικρή περιοχή ρευμάτων δεν έχει ούτε συχνότητα ούτε θερμόμετρο.
Επίσης το Bside είναι autorange ενώ το Uni-T είναι manual, εδώ βέβαια το ζήτημα μπορεί να αποδειχθεί δίκοπο μαχαίρι, καθώς το auto range χρειάζεται -για να διατηρεί την ακρίβειά του- να έχει εξαρτήματα κάποια ποιότητας.
Αυτά όμως δεν φαίνονται ούτε από τα "χαρακτηριστικά" ούτε από την ερασιτεχνική χρήση.

Όσο για τις τιμές , έχει για όλα τα βαλάντια!  :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Seafalco said:

Ta UNI-T έχουν ακουστεί περισσότερο, και αυτό ίσως είναι ένα συν, από την άλλη μεριά είναι πιθανόν μεταξύ των δύο να μην υπάρχουν σημαντικές διαφορές, οπότε κρίνοντας μόνο από τα χαρακτηριστικά τους το Bside πλεονεκτεί ελαφρά γιατί μετράει και συχνότητα (έχει και ξεχωρο display για ταυτόχρονη ένδειξη της συχνότητας και της τάσης) και θερμοκρασία, ενώ το Uni-T την έκδοση με την μικρή περιοχή ρευμάτων δεν έχει ούτε συχνότητα ούτε θερμόμετρο.
Επίσης το Bside είναι autorange ενώ το Uni-T είναι manual, εδώ βέβαια το ζήτημα μπορεί να αποδειχθεί δίκοπο μαχαίρι, καθώς το auto range χρειάζεται -για να διατηρεί την ακρίβειά του- να έχει εξαρτήματα κάποια ποιότητας.
Αυτά όμως δεν φαίνονται ούτε από τα "χαρακτηριστικά" ούτε από την ερασιτεχνική χρήση.

Όσο για τις τιμές , έχει για όλα τα βαλάντια!  :) 

Καταλαβα διαβασα και αυτο το review  εχει και φωτογραφιες απο την πλακετα αλλα δεν μπορω να καταλαβω πολλα.

Λεω να παω στο uni-t.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω το UT210E σχεδον 2-3 χρονια νομιζω . 

Με εχει βολεψει πολυ το μεγεθος του , την ακριβεια της αμπεροτσιμπιδας την εχω δοκιμασει σε πεδιο οπου μπορουσα να συγκρινω ευκολα το αποτελεσμα σε σχεση μετην ενδειξη του oργανου , και ηταν σωστη (κλιμακα 100Α) .

Στα λιγα αμπερ το μονο που εχω μετρησει ειναι καταναλωση ledταινιων , και υποθετω εφοσον δεν εχουν καει ακομα οι μετασχηματιστες πως ηταν σωστη  😛

Το NCV που εχει το χρησημοποιω με επιτυχια εκτος απο μια φορα που εκανα τζιζ καθως συνδεα ενα εξωτερικο φωτιστικο .... βεβαια παιζει ο μ@λ@κ@ς να μου πατησε τον διακοπτη οποτε δεν παιρνω ορκο . 

 

Στα αρνητικα , μου εχει φυγει ενα κομματι απο το κοκκινο περιβλημα του περιστροφικου επιλογεα , το οποιο δεν νομιζω να του ημουν αρκετα βιαιος για να το δικαιολογει . 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μιας και η σκέψη αλλά ενίοτε και η συζήτηση, έχει σαν θέμα το κόστος των Fluke,

να μια επαρκέστατη εξήγηση γιατί συμβαίνει αυτό:

 

 

Για όλους εμάς που δεν έχουμε τέτοια προβλήματα, υπάρχουν ακόμα κάποιες διαφορές, αλλά είναι  μικρότερης σημασίας, έτσι ώστε η διαφορά κόστους να βαραίνει αισθητά!  :)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτα !  :)
Εγώ πάντως είμαι θιασώτης των Γάλλων . . .

CATALOG.CHAUVIN-ARNOUX.COM

Portable multimeters with graphical colour display can be used to measure the main electrical quantities directly and view the trends...

 

mtx3293bt_d124.jpg

 

https://www.chauvin-arnoux.com/sites/default/files/HLHBH62L.PDF

 

 

Αξίζει να διαβάσετε τα χαρακτηριστικά του!  :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

τιμή δεν είδα όμως και φοβάμαι

WWW.TME.EU

METRIX MTX 3293B | Digital multimeter; Bluetooth (option),IR,USB; True RMS; 5÷90% - This product is available in Transfer Multisort...

 

mtx3293b-bt-color-chart-recorder-multime
WWW.MISTERWORKER.COM

Buy online at the best price: CHAUVIN ARNOUX MTX3293B-BT MTX3293B-BT Color chart recorder multimeter Bluetooth. Discover...

 

 

  • Like 1
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Με τοσα λεφτα γεμιζω 4 φορες...

Εύχομαι να τις κάνεις 8 τις φορές!
Αν και φοβάμαι ότι πάμε για τις 3 και βλέπουμε! :(

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.