Jump to content



Πολυμετρο,ποιο κλπ...


Recommended Posts

Παιρνοντας ιδεα απο παρακειμενο θεμα,θυμηθηκα οτι χρειαζομαι ενα πολυμετρο.

Επειδη απο οσο κοιταξα στο νετ δεν βρηκα ενα μπουσουλα,μπορειτε να μου προτεινετε καποια αξιοπιστα πολυμετρα.

Θελω κατι οχι πολυ φθηνο,μην ξεφυγουμε κιολας ομως,να εχει καλη ευαισθησια,αν ειναι δυνατον και θερμομετρο και γενικα οσο πιο πολλες λειτουργιες.

Και αν εχετε κανενα καλο βαλτε και καμια φωτο.

Επισης δεν ξερω γιατι αλλα το κιτρινο χρωμα στο πολυμετρο δεν μου καθεται καλα,ισως ειναι και συνηθεια..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ta03 [Σήμερα, στις 16:39]

Για τι δουλεια/ες ακριβως θελεις το πολυμετρο?

Για ημιεπαγγελματικη χρηση.

Δηλαδη για το pc και αυτα που κανουμε ολοι εδω μεσα αλλα και για πιο επαγγελματικη χρηση γιατι ειμαι στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω τα ιδια ειναι ολα αυτο που αλλαζει ειναι τι μπορει να μετραει και ποσο, το μεγεθος της lcd, backlight, αν κρατει peak ή μνημη, ποιοτητα των πλαστικων μερων(αρκετα σημαντικο)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 00:59]

γιατί δεν πάτε σε κάνα ηλεκτρονικάδικο να δείτε τι παίζει? ή σε κάνα praktiker αν έχει (για πιο φτηνά)

Mα εγω ρωταω για δοκιμασμενα πραγματα.Στο ηλεκτρονικαδικο θα δω οποιο μου αρεσει απεξω.

Ξερεις καποιο μαγαζι που να εχει ποικιλια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelopas

Mα εγω ρωταω για δοκιμασμενα πραγματα.Στο ηλεκτρονικαδικο θα δω οποιο μου αρεσει απεξω.

Ξερεις καποιο μαγαζι που να εχει ποικιλια?

μα μετράει βασικά τι το θέλεις. γνώμη μου είναι πάρε το πιο τσίπικο κι όταν καταλάβεις τι θέλεις πάρε ένα πιο καλό (αν τελικά το χρειάζεσαι). δηλαδή lidl ή praktiker με τη μία.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολύμετρα από 10Ε μέχρι 100 και βάλε.

πάρε ένα της τάξης των 30-40Ε για αρχή. αυτό θα έχει και θερμόμετρο, και κάποια αξιοπρεπή ποιότητα. τώρα αν το θές να είναι πιό γ@μάτο, θα το πληρώσεις, αν και δεν νομίζω ότι χρειάζεται. είχα δει ένα που έκανε 120Ε και είχε μέσα και software για να το συνδέσεις με πισί και να καταγράφεις τις ενδείξεις.

αν για κάποιο λόγο χρειάζεσαι πολύ ακριβή μέτρηση ρεύματος, για χαμηλά σχετικά ρεύματα πρέπει να πάρεις κάποιο με πολύ χαμηλή εσωτερική αντίσταση και αυτά συνήθως είναι αρεκτά ακριβά (~100Ε).

μιλάω πάντα για πολύμετρα που μπορείς να βρεις εύκολα σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά και όχι για κάποια πολύ εξειδικευμένη/επαγγελματική λύση.

Link to comment
Share on other sites

τα περισσότερα έχουν ένα thermal probe με το οποίο μπορείς να κάνεις μπόλικα πράγματα, εύκολα και γρήγορα. μπορείς να τσεκάρεις π.χ. τη θερμοκρασία μιας αντίστασης ή μιας διόδου. ή μπορείς να την βάλεις πολύ κοντά (ή πάνω σε κάποιο μόσφετ με πολύ προσοχή) στη μητρική σου να δεις τι θερμοκρασία έχει! :D

φυσικά δεν είναι η πιό ακριβής μέτρηση θερμοκρασίας που υπάρχει αλλά είναι μία καλή ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα το παρακατω Mastech...

32 ranges

Large LCD display

Auto power off

DC Voltage: 200m/2/20/200V±0.5%, 1000V±0.8%

AC Voltage: 2/20/200V±0.8%, 700V±1.2%

DC Current: 2m/20mA±0.8%, 200mA±1.5%, 10A±2%

AC Current: 2m/20mA±1.0%, 200mA±1.8%, 10A±3%

Resistance: 200/2K/20K/200K/2MΩ±0.8%, 20MΩ±1.0%, 200MΩ±5%

Capacitance: 2n/20n/200n/2΅/20΅F±4.0%

Frequency: 20KHz±1.5%

Temperature: -20°C~1000°C

Continuity checking with buzzer

Diode check: Test current 1.0mA, Test voltage 2.8V

hFE: 1~1000

Power source: 6F22(9V) x 1

Size Weight: 91 x 189 x 31.5mm 310g (including battery)

Display: 30 x 60mm LCD

post-573-1416071700,1897_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.