Jump to content



Πολυμετρο,ποιο κλπ...


Recommended Posts

Aυτό που λέει στο video είναι σωστό, αλλά είναι μια υποπερίπτωση από τις πολλές!  :)

Όσο για την εξέλιξη και τις πρόσθετες δυνατότητες, είναι ένα θέμα απέραντο!

Υπάρχουν ειδικά όργανα μέτρησης μπαταριών, αλλά μπορείς εύκολα να το κάνεις και όπως σου προτείνει το video που είναι πολύ πρακτικό.

Στο κάτω κάτω, αφού αποφάσισες να ασχοληθείς με το θέμα , το πιο μικρό πρόβλημα θα είναι να πάρεις μερικές αντιστάσεις! :)

Για τον τρόπο χρήσης μπορείς να βρείς πολλά στο web :

https://learn.sparkfun.com/tutorials/how-to-use-a-multimeter

αλλά και στα Ελληνικά με video:

 

Και γενικά για αρχάριους έχει αρκετά πράγματα, ίσως όχι με το δικό σου πολύμετρο, αλλά αρκετά κατατοπιστικά!

 

 

Το βασικό όμως είναι να προσέχεις εσύ τι κάνεις και αν βλέπεις κάτι "περίεργο" να ξανακοιτάς αν είσαι εσύ σωστός στις συνδέσεις και τις επιλογές σου και μετά να υποθέτεις ότι κάτι έπαθε το κύκλωμα, ή το όργανο! :p

Προχωράς σιγά σιγά και πολύ γρήγορα θα μπορείς να κάνεις άνετα αυτά που θέλεις και καθώς θα μαθαίνεις το αντικείμενο με το οποίο ασχολείσαι θα αυξάνονται και οι δυνατότητές σου να μετρήσεις τις διάφορες παραμέτρους του.

 

Φυσικά υπάρχουν και οι συμβουλές για τις μετρήσεις, αλλά αυτές είναι αρκετές και εξαρτώνται από το τι ακριβώς μετράς.

Μιας λοιπόν και μετράς μπαταρίες και πέρα από το προφανές ότι η μπαταρία έχει δύο τάσεις (εν κενώ και υπό φορτίο) φρόντιζε οι ακροδέκτες του πολύμετρου να πατάνε σε καθαρή επιφάνεια (χωρίς επικαθίσεις , σκουριές κλπ) αν δε μετράς μπαταρία αυτοκινήτου, πατάς με δύναμη τα καρφιά των probs πάνω στου μολύβδινους πόλους , έτσι ώστε να διαπεράσεις το επιφανειακά οξειδωμένο στρώμα μολύβδου και να πατήσεις σε καθαρό μόλυβδο.

Προσοχή να πατάς σταθερά και να αποκλείεις οπωσδήποτε κάποιο ενδεχόμενο βραχυκύκλωμα !

Εύχομαι καλή μελέτη και καλύτερη διασκέδαση ! :) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εκανα λοιπον τη πρωτη μου μετρηση τη μερα που τη πηρα στη μπαταρια της μηχανης, η οποια συμπτωματικα νεκρωσε την ιδια μερα. Παω να βαλω μπρος και δεν επαιρνε και λεω κατσε να τη φορτισω με το πολυμετρο που μολις πηρα. Δε ξερω αν αυτο ειναι κακος οιωνος

 

 

-Εκανα καποιες δοκιμες μετρησης θερμοκρασιας με το θερμοκουπλ. Δυστυχως δεν εχει δεκαδικη μετρηση οπως καποια παλιοτερα ιδιας κατηγοριας τιμης. Τι ακριβεια εχουν αυτα με τη μεθοδολογια μετρησης ξερουμε? Μετρησα ψυγειο που εχει ψηφιακη ενδειξη στη πορτα και ειναι ρυθμισμενο στους 4C συντηρηση (εδινε 8) και -20 καταψυξη (εδειχνε -16) Ατμοσφαιρα δειχνει κανονικα 25 που θρωρω οτι ειναι σωστη και τοσο δινει και ενα θερμομετρακι δωματιου που χω

 

-Επισης μαρεσε και η μετρησε ηλεκτρομαγνητικου πεδιου. Δε ξερω τι εφαρμογες εχει αυτο, αλλα θελω να δω αν μεσα στο σπιτι εντοπισει ακτινοβολια μακρια απο ηλεκτρονικες συσκευες. Αν υπαρχει καποια πηγη αγνωστη δηλαδη που να προκαλει κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 10/5/2017 at 7:17 PM, therock said:

 Τοση τεχνολογια εχει προκυψει δεν εχουν ενσωματωσει μεσα στο πολυμετρο για να κανεις κατευθειαν το τεστ και να μη τρεχεις για αντιστασεις

 

 

 

Αυτό που αναφέρεις υπάρχει και δεν είναι δυνατόν να είναι σε εκδοχή  πολύμετρου,  το τέστερ αυτό ονομάζετε  Ansmann energy-check LCD .

 

Έγινε επεξεργασία από overvolt
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ρίχνω μια ματιά αυτές τις μέρες για νέο πολύμετρο. Απαιτήσεις:

True RMS

600V

Ηχητική συνέχεια κυκλώματος

Συχνότητα

 

Επιθυμητά (τυχαία σειρά):

Auto range

Backlight

Θερμοκρασία

Duty cycle

 

Θέλω να είναι σχετικά εύκολα διαθέσιμα σε φυσικό κατάστημα στην Ελλάδα. Ενδεικτικά κοιτάω το Uni-T UT139C που συζητιέται παραπάνω, και το Proskit MT-1710.

Θέλω να ρίξω μια ματιά και σε Mastech, αλλά δεν έχω προλάβει. Αν έχετε κάποιο σχόλιο μεταξύ των παραπάνω, ή άλλες προτάσεις, όλα καλοδεχούμενα...

Το κόστος στο εύρος των παραπάνω, αλλά δεν είναι deal-breaker.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Ρίχνω μια ματιά αυτές τις μέρες για νέο πολύμετρο. Απαιτήσεις:

True RMS

600V

Ηχητική συνέχεια κυκλώματος

Συχνότητα

 

Επιθυμητά (τυχαία σειρά):

Auto range

Backlight

Θερμοκρασία

Duty cycle

 

Θέλω να είναι σχετικά εύκολα διαθέσιμα σε φυσικό κατάστημα στην Ελλάδα. Ενδεικτικά κοιτάω το Uni-T UT139C που συζητιέται παραπάνω, και το Proskit MT-1710.

Θέλω να ρίξω μια ματιά και σε Mastech, αλλά δεν έχω προλάβει. Αν έχετε κάποιο σχόλιο μεταξύ των παραπάνω, ή άλλες προτάσεις, όλα καλοδεχούμενα...

Το κόστος στο εύρος των παραπάνω, αλλά δεν είναι deal-breaker.

http://www.nsmarket.gr/gr/index

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

μιας και το παραπάνω link είναι νεκρό

Multimeter spreadsheet (38 brands and 210 meters listed)

Παράθεση

All meters listed have a count of 6,000 or higher, have auto-ranging and are true RMS.
All meters (except MetraHit M30) must be able to test diodes, resistance, capacitance, frequency and current.

 

για όποιον θέλει να συγκρίνει

Έγινε επεξεργασία από eleozz
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το θέμα έχει πλέον την ηλικία του, αλλά θα παραθέσω ένα λινκ  στα Ελληνικά,  για τις λεπτομέρειες που πρέπει να λάβει υπόψη του ο έξυπνος καταναλωτής.

Η συμβουλή έχει διαχρονική αξία.

 

 

 

WWW.ITTSB.EU

Αγορά πολύμετρου – Αγορά καλού πολύμετρου - 2018

 

Έγινε επεξεργασία από overvolt
Link to comment
Share on other sites

Στο  Wish ...

Πολύμετρο με 8 ευρώ ... 

 

5dca53a916577a01636c9911-large.jpg?cache
WWW.WISH.COM

Buy LCD Display Digital Multimeter AC/DC Voltage Meter Amperemeter Ohmmeter Voltmeter Multitester Diode Resistance Capacitance Meter Professional Tool at Wish - Shopping Made Fun

 

 

##1_resizeβ1_resize2α.jpg

 

**********************************************************************

Και μίνι πολύμετρο, με 2 ευρώ !!!

 

5d0d9e8eff67a64274ca5d60-large.jpg?cache
WWW.WISH.COM

Buy LCD Digital Multimeter Mini Multimeter Voltmeter Ammeter Ohm Tester Ampere Meter at Wish - Shopping Made Fun

 

 

image.thumb.png.ce3aa79cf71648bc1e4687de9fbfc246.png

Έγινε επεξεργασία από Nick_Dour.Dot.Com
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει αυτο το πολυμετρο ? Μια ανζητηση με το κωδικο του βρισκω ενα σωρο παρομοια με τον ιδιο κωδικο και απο Ελλαδα πχ https://www.skroutz.gr/s/22951613/DT-9205A.html

Link to comment
Share on other sites

@panoc

Για να σου δώσω να καταλάβεις τι παίζει και κυρίως με το θέμα της ασφάλειας.

Γιατί όταν θα γίνει η στραβή και θα έχεις "μπουρλοτιάσει" τότε θα είναι αργά!

Οι ακροδέκτες ενός πολυμέτρου (τα καλώδια που λέμε που έχουν συνδέσμους -μπανάνες- και στα δύο τους άκρα ) με σωστή κατασκευή :

 

 

Tl27_1500x1000px_0.jpg
WWW.FLUKE.COM

DMM test leads (red, black) with safety shrouded, standard diameter banana plugs

 

 

Και πάει λέγοντας το πράγμα.

Οπότε τι να λέμε για το όργανο . . . :p

 

Αυτό που το χρησιμοποιούν σαν "συγχωροχάρτι" είναι ότι το όργανο είναι για ερασιτεχνική χρήση και με αυτό εννοούν ό,τι θέλουν και χρειάζονται αν εννοήσουν, αρκεί να μην πάρουν καμία ευθύνη!

Το κακό είναι όμως ότι και του ερασιτέχνη το ίδιο αποτελεσματικά του "κατσαρώνει το μαλλί" όταν γίνει η στραβή !

Και το "όταν" είναι , μετά λόγου γνώσεως στην πρόταση !

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco καλα και εγω ενα του 15ευρου χρησιμοποιω (em490 κιτρινο...), αλλα το εχω για να μετραω μπαταριες κυριως. 2 Φορες το χρησιμοποιησα απλα για να βρω ποιος ειναι ο ουδετερος/φαση σε μια πριζα και αυτο γορωντας γαντια μηχανης :p και παπουτσα εργασιας με σολα καουτσουκ :p 

 

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Haha 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Δηλαδη για ενα αξιοπρεπες πολυμετρο τι μαρκα και ποσα χρηματα θα εβαζες; (Δεχομαι και σεντονι.. :) )

 

WWW.AMAZON.DE

Benning MMP Pocket Multimeter 3: Amazon.de: Business, Industry & Science

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

WWW.AMAZON.DE

Benning MMP Pocket Multimeter 3: Amazon.de: Business, Industry & Science

 

ipod nano φαση ? :p

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Seek & Find said:

Δηλαδη για ενα αξιοπρεπες πολυμετρο τι μαρκα και ποσα χρηματα θα εβαζες; (Δεχομαι και σεντονι.. :) )

Άσε δε τσιμπάω ! ! ! :p

Αν διαβάσεις το thread έχω  αναφερθεί σε κάποια πολύμετρα με τη λογική της "ερασιτεχνικής" αγοράς.

Από εκεί και πέρα το τι θα έδινα εγώ ή κάποιος άλλος είναι θέμα που έχει σχέση με το τι έχεις ανάγκη με τι καταπιάνεσαι και τι "τρέλα κουβαλάς" !

Όλες οι επώνυμες μάρκες έχουν πολύμετρα "starter" που δεν χρειάζεται να πουληθείς για να τα αποκτήσεις.

Αυτό που ενδιαφέρει πιο πολύ είναι η ασφάλεια και μετά όλα τα άλλα !

Αλλά επειδή άρχισα να λέω αυτά που ήδη έχω πει στο παρελθόν . . .

. . .  καλό διάβασμα ! ! !  :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά!!
Για να μην ανοίγω νέο θέμα γράφω εδώ που είναι σχετικό.
Θέλω να πάρω μια αμπεροτσιμπίδα το δώρο μου για το νέο έτος🤣.
Είμαι ανάμεσα στην Uni-t 210E και την Bside-ACM91    γιατι έχουν μικρή κλιμακα στα αμπερ 2 και 6Α αντίστοιχα  
Καποια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.