Jump to content



Πολυμετρο,ποιο κλπ...


Recommended Posts

Είναι από τις καλές Κινέζικες επιλογές!

Το έχω (άνευ Ν) εδώ και κάμποσα χρόνια και δεν μου δημιούργησε πρόβλημα!

Κάποια παράσιτα παραπάνω πιάνει (μικρό το κακό) και δεν είναι true RMS , πράγμα που αν δεν μετράς περίεργες κυματομορφές δεν πρόκειται να σε απασχολήσει !

Το είχα πάρει κάνα 80ρι , πόσο το βρήκες τώρα?

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2017 at 6:10 ΜΜ, το μέλος geochal έγραψε:

Τριφασικό ρεύμα παίρνουμε για να έχουμε μεγαλύτερη ισχύ (περισσότερα Amper) και έτσι να μπορούμε ταυτόχρονα να έχουμε περισσότερες συσκευές ανοιχτές.

Μεγαλυτερη συνολικη ισχυ, με λιγοτερα Amper, αφου κατανεμονται τα φορτια σε 3 φασεις

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα είναι ! :)

Απλά αλλάζει η σταθερή παράμετρος.

Με δεδομένα μονοφασικά φορτία ο διαμοιρασμός τους στις τρεις φάσεις θα μειώσει το ρεύμα κάθε φάσης και έτσι η κάθε μια από αυτές θα έχει μεγαλύτερο περιθώριο, από το μέγιστο ρεύμα που επιτρέπει η ασφάλειά της.

Με δεδομένη την μέγιστη χρήση του ρεύματος κάθε φάσης, η μετάβαση από μονοφασικό σε τριφασικό σύστημα -πάντα για μονοφασικά φορτία- σημαίνει τριπλασιασμό της διαθέσιμης ισχύος, άρα και τριπλάσια δυνατότητα για φορτία.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Seafalco said:

Είναι από τις καλές Κινέζικες επιλογές!

Το έχω (άνευ Ν) εδώ και κάμποσα χρόνια και δεν μου δημιούργησε πρόβλημα!

Κάποια παράσιτα παραπάνω πιάνει (μικρό το κακό) και δεν είναι true RMS , πράγμα που αν δεν μετράς περίεργες κυματομορφές δεν πρόκειται να σε απασχολήσει !

Το είχα πάρει κάνα 80ρι , πόσο το βρήκες τώρα?

 

 

Ακομα τοσο εχει περιπου (73ε) αλλα δε μπορω να βρω τι διαφορες εχει με το Ν. Επισης φωτιζουν οι υποδοχες να υποδειξουν τι σωστα τοποθετηση των τσιμπηδων και να βρανε αμα τις βαλεις λαθος οπως στο φθηνοτερο 8268 που εβλεπα σε ενα βιντεο?

 

Και το uni-t 139c που αναφερθηκε φαινεται καλο και το βρισκω στα 45 (αρκετα φθηνοτερο απο mastech αλλα δεν εχω συγκρινει καθολου δυνατοτηες) . Βλεπω και εδω ενα βιντεακι ελληνικο

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το review και αποκαλυπτικό !

Το βασικό πρόβλημα είναι αυτό, το άλλα να λες και άλλα να είναι !
Το νεότερο (139C ) είναι αρκετά καλύτερο από το άλλο με τις κυριολεκτικά φανταστικές προδιαγραφές!

Ηθικόν δίδαγμα. . . .Το κράξιμο κάνει καλό στον . . . . καταναλωτή ! :p

 

Και αν δεις η διαφορές που το κάνουν ασφαλέστερο δεν έχουν κάποιο τρελό κόστος, απλά η συμπίεση των τιμών κάνει ζημιά !

Ενδιαφέρουσες και οι δυνατότητές του, και η ακρίβεια αξιοπρεπής για το "στόχο" του !

Και όλα φυσικά καταλήγουν στη σειρά : Ασφάλεια,  Ευκολίες,  Ακρίβεια που είναι και η λογική για ένα ερασιτεχνικό όργανο!

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , βάζοντας τα χρήματα στην άκρη, από χαρακτηριστικά (ιδιότητες) το UNIT, είναι πιο ενδιαφέρον Q

1 . +++  True RMS, όσο οικονομικά και αν το έχουν υλοποιήσει, είναι πολύ καλύτερο να το έχεις αντί του Averaging.

2.   +++ Ανίχνευση ηλεκτρικού πεδίου , άρα και ενεργών καλωδίων μέσα στον τοίχο !  (εδώ δεν χρειάζεται σχόλια! :)  )

3.   ++Μετράει μέχρι 6000 , ενώ το άλλο είναι μέχρι 4000.

4. +  Είναι λίγο πιο ακριβές από το Mastech.

5. -   Δεν μετράει θερμοκρασία.  (καλό θα ήταν ! )

και δεν μετράει φωτισμό, θόρυβο και υγρασία, τα οποία το άλλο μη φανταστείς  ότι μπορείς να δώσεις και "βάση αναφοράς", απλά σε κάποιες περιπτώσεις είναι χρήσιμα .

Όμως βάζοντάς τα στη ζυγαριά . . .  η πλάστιγγα γέρνει υπέρ του UNIT, εδώ λοιπόν ας θυμηθούμε και την τιμή, και πλέον είναι εύκολο να διαλέξουμε, αφού τα ενδιαφέροντά μας είναι πιο γενικά (δεν μετράμε φωτισμό και θόρυβο) το UNIT ! ! !  :D
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παρεμβένω να δώσω άλλες δύο πολύ καλές εταιρίες και προσιτές:

Benning -> Γερμανική εταιρία, πολύ καλή, έχω πολύμετρο και αμπεροτσιμπίδα της συγκεκριμένης εταιρίας. Τα έχω σχεδόν ένα χρόνο, έχει ένα πρόβλημα, τα probe είναι πολύ χοντρά εμπρός και δεν πιάνει κλέμμες ψιλές, κατά τα άλλα είναι πολύ καλά.

Metrel -> Κατασκευάζει τα παραπάνω και είναι Σλοβένικα! :p Είναι αισθητά πιο προσιτά και πολύ ποιοτικά. Έχει η μισή εταιρία πολύμετρα αυτής της εταιρίας και είναι πολύ αξιόπιστα και βγάζουν χρόνια και κακουχίες..! :) (55χρόνια κατασκευάζει πολύμετρα αυτή η εταιρία.)

Γενικά όταν έχουμε ανάγκη για ακρίβεια στην μέτρηση έχουμε και ένα fluke μαζί, το οποίο αθροιστικά κάνει όσο όλα τα πολύμετρα της εταιρίας..

 

Επίσης άλλο ένα θέμα είναι η ακρίβεια μέτρησης στην οποία είναι πολύ μεγάλο ζήτημα..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Seafalco said:

5. -   Δεν μετράει θερμοκρασία.  (καλό θα ήταν ! )

Γιατί καλέ δεν μετράει θερμοκρασία το 139c ? Έγώ που το έχω έχει μέσα thermocouple  και μια χαρά την μετράει :p

139c.jpg

Έγινε επεξεργασία από Kostas7GTR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λογοι που ακομα σκεφτομαι το mastech. Tactile feedback οταν γυρνας το διακοπτη, φωτιζομενα ledakia και προειδοποιηση ασφαλειας στην τοποθετηση τσιμπιδας και καλη σχετικα ποιοτητα κατασκευης και αισθηση για κινεζια. Αυτα βαση των review που βλεπω. Επισης η μετρηση φωτος με ενδιαφερει, αλλα αμα ειναι της ιδια ταξης απο τις τιμες που δινουν και οι εφαρμογες κινητων δεν θα πρεπει να μετραει στα χαρακτηριστικα.

 

https://www.dial.de/en/blog/article/luxmeter-app-versus-measuring-deviceare-smartphones-suitable-for-measuring-illuminance/

 

Αν καποιος μπορει να μου λυσει και τους τελευταιους προβληματισμους να διαλεξω κατι επιτελους. Χρονια σκεφτομαι να αγορασω και ολο το αναβαλω

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, εδώ βασικά έχεις να συγκρίνεις ανάμεσα στη δυνατότητα True RMS που κάνει πραγματική διαφορά στις μετρήσεις μη ημιτονικών σημάτων και σε κάποιες δυνατότητες (luxmeter, dB(A) meter, που θα έχουν μόνο ενδεικτική χρησιμότητα!

Καθώς -όπως καταλαβαίνεις- δεν  θα έχουν καμία σχέση με τις δυνατότητες των εξειδικευμένων οργάνων με τα οποία θα μπορείς να πάρεις μια σωστή μέτρηση !

Συνεπώς προσωπικά θα προτιμούσα αν είναι το μοναδικό πολύμετρο που θα έχω , να είναι True RMS για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι και να μετράω, παρά να  έχω απλά μια στο περίπου ένδειξη για το φώς και τον ήχο!

Τώρα, εσύ ξέρεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις . . . :)

Και στο κάτω κάτω, να ξέρεις ότι,  αν ασχοληθείς, θα "γλυκαθείς"  ( :) ) και αυτό το πολύμετρο, θα είναι απλά το . . .  πρώτο ! ;)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επειδη το αφησα τοτε το θεμα με μια σημειωση να το παρω στο μετεπειτα, τωρα που το αποφασισα βλεπω ψιλοεξαφανιστηκε απο την ελλνικη αγορα. Θυμαμαι τοτε το εβρισκα στα 45, τωρα εδω σκρουτζ το δινει στα 71 και σε γκοογκλ κατι 60αρια. Ξερει κανεις αν μπορω να το βρω φθηνα απο Ελλαδα να μη τρεχω ebay\

 

https://www.skroutz.gr/s/8553594/UNI-T-UT139C.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να πάρω ένα φτηνό πολύμετρο για οικιακή χρήση (κάνα led, κάνα τροφοδοτικό, καμιά πρίζα κτλ), δεν έχω ιδέα από specs κτλ μια και κοιτώ πρώτη φορά, είδα αυτά το banggood τι λέτε?

 

PEAKMETER PM890C (Φαίνετε να έχει γίνει λάθος στο DC Voltage +/-(5.0%+3), στο pdf της εταιρίας γράφουν 0.5% ενώ στο site τους 5%, αν βλέπω καλά νομίζω είναι ίδιο με το BSIDE ADM08D)


BSIDE ADM08A

 

BSIDE ADM08D

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 26 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

Βρηκα τελικα το UT139C σε καλη τιμη και το πηρα, για πειτε κανα κολπακι να ξεκινησω να μαθαινω την ολη φαση

Μεγειές! ! !  :)

Αρχικά και πρίν από οτιδήποτε άλλο διαβάζεις προσεκτικά τις οδηγίες του οργάνου!

Και στη συνέχεια, μας λες τι περίπου  θέλεις να μετράς τουλάχιστον σε πρώτη φάση και εδώ είμαστε εμείς !  :)

Αν δεν εξοικειωθείς με το όργανο και τι λειτουργίες του, μείνε μακριά από τάσεις δικτύου κλπ επικίνδυνα δυναμικά !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω παντως λεει πως για να μετρησεις μπαταριες (μαλλον εννοει τις μικρες οχι ΙΧ) θελει να εχεις κανει κυκλωμα με αντιστασουλα 100 ΩΜ για να εχεις εγκυρες τιμες. Τοση τεχνολογια εχει προκυψει δεν εχουν ενσωματωσει μεσα στο πολυμετρο για να κανεις κατευθειαν το τεστ και να μη τρεχεις για αντιστασεις

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.