Jump to content



Αφορά Wireless Σύνδεση


smoby

Recommended Posts

Καλησπέρα, να εξηγήσω κατ' αρχάς πως έχει η κατάσταση...έχω έναν υπολογιστή στο σπίτι, πύργο, και ένα Notebook που ήταν δώρο με μία σύνδεση της Vodafone που έκανα πριν 1 εβδομάδα...το μικρό (Notebook) έχει σύνδεση στο Internet μέσω μίας κάρτας SIM που μου χρεώσαν κ.τ.λ. εγώ θέλω τώρα να βάλω σύνδεση και στον πύργο που έχω στο σπίτι...πήρα ένα USB WIRELESS για να τους συνδέσω αλλά απέτυχα!!! ... μπορείτε να μου προτείνετε καμία λύση;;; σκέφτηκα μήπως υπάρχει κανένα "μηχανάκι" ώστε να βάλω την κάρτα SIM που παρέχει Internet σε κανένα USB και να το καρφώσω στον υπολογιστή - πύργο αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιου είδους "μηχανάκι"... κι αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο πως θα μπορούσα να κάνω κάτι ώστε να "κλέψω" σύνδεση από το notebook; Α! κάτι ξέχασα...το USB WIRELESS που πήρα θέλει κάποιες ρυθμίσεις τις οποίες τις βλέπω σαν κινέζικα! δεν ξέρω γρι...άρα με λίγα λόγια μου είναι άχρηστο...είχε οδηγίες αλλά ήταν στα αγγλικά και δεν ξέρω καλά αγγλικά πόσο μάλλον την ωρολογία των υπολογιστών...λοιπόν; κάποια βοήθεια που μπορείτε να μου προσφέρετε παρακαλώ;;;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες απέτυχες τι εννοείς? Έβαλες το 3G της vodafon και τι έκανες? Για βοήθεια μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην vodafon δίνεις ότι στοιχεία σου ζητήσουν και σου λένε τι πρέπει να κάνεις. Έχουν καλή υποστήριξη. Είχα αντιμετωπίσει ένα πρόβλημα με vodafon πρόσφατα. Στο ένα pc έπαιζε κανονικά και στο άλλο ενώ συνδεόταν και έκανε πιστοποίηση δεν έμπαινε σε κανένα σιτε. Με 2 ρυθμισούλες που μου είπανε έφτιαξε.

Όσον αφορά το 2ο που λες, να κάνεις κοινόχρηστη την σύνδεση άστο καλύτερα. Θέλει πολλές δοκιμές και ρυθμίσεις με ip και τέτοια. Πάρε τηλέφωνο την vodafon να σου λύσει το πρόβλημα και αργότερα δοκιμάζεις και το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Virus...ξέρεις; έψαξα για το αν υπάρχει κάποιος αντάπτορας ώστε να βάλω την κάρτα SIM στο USB-Montem ώστε να έχω Inter και στον πύργο αλλά όλοι μου είπαν πως πρέπει από την Vodafone να πάρω το "USB" τους με την επιγραφή πάνω που λέει τ' όνομα της εταιρίας (Vodafone) ... αλλά μέχρι να πάω στο κατάστημα...έκλεισε... μπορείς να με βοηθήσεις για το που θα βρω τηλέφωνα ή τα σχετικά τα οποία είναι αναγκαία για να μιλήσω μαζί τους;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τηλέφωνα: 1399 αν πάρεις από κινητό vodafone και είναι χωρίς χρέωση. Και από σταθερό 800 11 127 127 .

Τα στοιχεία που ρωτάνε συνήθως είναι το ΑΦΜ, και ο αριθμός της SIM και το ονοματεπώνυμο σου. Βασικά ότι στοιχεία έχουν δωθεί σε αυτούς.

Ναι adaptoras δεν υπάρχει. Δεν νομίζω ότι φταίει το μηχανιματάκι αυτό την vodafon. Εφόσον στο άλλο pc δουλεύει κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

αυτό που θέλεις να φτιάξεις λέγεται adhock σύνδεση.

ή να κανεις το netbook sofware access point.

με τα υλικά που έχεις τώρα φυσιολογικά μπορείς.

πες μας το netbook και τα λειτουργικά σου

η vodafone το μόνο που μπορεί να σου προσφέρει είναι να σου πουλήσει ένα usb modem που παίρνει την sim για να το βάλεις στον μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που θέλεις να φτιάξεις λέγεται adhock σύνδεση.

ή να κανεις το netbook sofware access point.

με τα υλικά που έχεις τώρα φυσιολογικά μπορείς.

πες μας το netbook και τα λειτουργικά σου

η vodafone το μόνο που μπορεί να σου προσφέρει είναι να σου πουλήσει ένα usb modem που παίρνει την sim για να το βάλεις στον μεγάλο.

είναι το NC10 της Samsung με windows XP και ο πύργος που έχω έχει Vista...μπορώ να κάνω κάτι;;; Virus πήγα και ρώτησα για το usb modem και μου είπαν πως κοστίζει "ΜΟΝΟ" 178€ ,,,ρε την παλεύουν;;; λογικά δεν έχει περιορισμό...εγώ σαν πελάτης κάνω την σύνδεση...τι τους νοιάζει που θέλω να έχω Net;;; ε, ρε βλήμματα ....Dark Son τι μου προτείνεις εσύ;;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.