Jump to content



Ποιά motherboard για Intel Socket 1156;


WAntilles

Recommended Posts

Ό,τι λέει ο τίτλος.

Αναζητώ για αγορά μία motherboard Intel Socket 1156.

Θα χρησιμοποιηθεί με τα εξής υπάρχοντα εξαρτήματα:

- κουτί full tower Coolemaster Stacker

- τροφοδοτικό Corsair 650W

- VGA nVidia 9800GT

- σκληρός Intel SSD 80GB MLC G1

- οπτικό drive SATA Samsung DVD writer

Θα συνδυαστεί με τα εξής καινούρια εξαρτήματα:

- μνήμες DDR-3 στα 1333, στα 1.5V, σε ποσότητα 2x(2x2) = 8GB RAM (4 2άρια στικάκια)

- επεξεργαστής Intel Socket 1156, είτε Core i5-750, είτε Core i7-860

Περισσότερες απαιτήσεις για την motherboard:

- το μηχανάκι προορίζεται για γενική χρήση (όχι gaming), έντονη, με βαθύ multitasking και για virtualization, κατά 95% κάτω από Arch Linux amd64

- σωστός αναλογικός ήχος στο Linux

- σωστά virtualization extensions στο BIOS

- ενσύρματο gigabit ethernet

- όχι Asus

Επίσης αν έχει και τα παρακάτω ακόμα καλύτερα:

- OS-independent BIOS updates (π.χ. με USB stick όπως έχουν οι Asus)

- OS-independent fan control (π.χ. το Q-Fan όπως έχουν οι Asus)

ΥΓ: Και για τους περίεργους, ναί η νέα αυτή "καρδιά" μηχανακίου είναι για μένα, καθώς αυξήθηκαν οι ανάγκες των γονιών μου και θα τους δώσω την παρούσα μου "καρδιά".

Link to comment
Share on other sites

Αλλα γιατι οχι Asus.

Γιατί κάθε της BIOS είναι κίνδυνος-θάνατος -> ρώσικη ρουλέτα.

Τη μια σπασμένος ο αναλογικός ήχος, την άλλη σπασμένο το virtualization, την άλλη σπασμένο το Q-Fan.

Ε φτάνει πια.

Επιτέλους τέλος.

WAntilles added 0 Minutes and 52 Seconds later...

Για αυτήν τί γνώμη έχετε;

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-DK-P55-T3eH9-s1156-DDR3-P55-DK-P55-T3eH.htm

Link to comment
Share on other sites

Ενώ κλίνω προς την Intel, το πρόβλημά μου τώρα, είναι το απαράδεκτο layout που έχουν κάνει.

Μα καλά, έπρεπε να βάλουν τα RAMM sockets ΤΟΣΟ κοντά στην προέκταση της ευθείας του PCIe slot x 16 που θα μπει η κάρτα γραφικών;

Έχω μία fanless nVidia 9800GT.

Σε κάτοψη, το μέτρησα (όσο μπορούσα με το μάτι) και δεν πέφτει πάνω τους.

Αλλά δεν ξέρω αν θα βαράει πάνω τους καθ' ύψος, δηλαδή στην όψη, κοιτώντας από το επίπεδο της motherboard προς την πάνω της μεριά.

Πόσο ύψος έχουν τα notches των RAM sockets από το ύψος της motherboard;

Γιατί εκεί πέρα η κάρτα έχει την αρχή της "εσχάρας" της, που έχει πάχος σε κάτοψη μέχρι τη μέση του PCIe plastic release lever.

Link to comment
Share on other sites

Παντως 195 ευρω για αυτο το πραγμα της Intel δεν τα εδινα εστω και αν την εβαζα σε ενα κουτι και δεν την ξαναεβλεπα ποτε στην ζωη μου, θα επαιρνα οποια αλλη.

stealth

Θα διαφωνήσω μαζί σου. Οι Intel είναι μητρικές που τις βάζεις μέσα σε ένα μηχάνημα που δεν θέλεις να έχεις καθόλου προβλήματα. Κοινώς τις βάζεις και τις ξεχνάς. Ένα upgrade bios το χρόνο (κι αυτό αν υπάρχει) και τελείωσε η υπόθεση.

Wantilles, νομίζω πάντως αν είναι μακριά η VGA ότι θα πρέπει να την βγάζεις αν θέλεις να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις μνήμες, γιατί τα πλαστικά στηρίγματα όταν θα ανοίγουν θα βρίσκουν επάνω της. Πολλές μητρικές το έχουν αυτό το θέμα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω μαζί σου. Οι Intel είναι μητρικές που τις βάζεις μέσα σε ένα μηχάνημα που δεν θέλεις να έχεις καθόλου προβλήματα. Κοινώς τις βάζεις και τις ξεχνάς. Ένα upgrade bios το χρόνο (κι αυτό αν υπάρχει) και τελείωσε η υπόθεση.

Μπορει να εχεις δικιο...αλλα μητρικη με νεκροκεφαλη επανω...μπρρρρ...δεν βαζω στο PC μου.:046:

stealth

post-7559-1442175606,8988_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου πρόταση είναι Gigabyte P55A-UD4 ή UD3 (ανάλογα τον εξοπλισμό που σε εξυπηρετεί).

http://www.plaisio.gr/ProductCompare.aspx?Catalog=20&Products=1412663,1416103

Πολύ καλό layout

Πολύ καλή υποστήριξη bios

Σχετικά απροβλημάτιστες και σταθερές.

Link to comment
Share on other sites

Wantilles, νομίζω πάντως αν είναι μακριά η VGA ότι θα πρέπει να την βγάζεις αν θέλεις να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις μνήμες, γιατί τα πλαστικά στηρίγματα όταν θα ανοίγουν θα βρίσκουν επάνω της. Πολλές μητρικές το έχουν αυτό το θέμα πάντως.

Αυτό ισχύει.

Αλλά δεν με ενοχλεί.

Διότι μία φορά εξαρχής θα μπουν επάνω 8GB RAM, και δεν πρόκειται ποτέ να αλλαχτούν οι μνήμες.

WAntilles added 11 Minutes and 41 Seconds later...

Οι Intel είναι μητρικές που τις βάζεις μέσα σε ένα μηχάνημα που δεν θέλεις να έχεις καθόλου προβλήματα. Κοινώς τις βάζεις και τις ξεχνάς. Ένα upgrade bios το χρόνο (κι αυτό αν υπάρχει) και τελείωσε η υπόθεση.

Μα αυτό επιδιώκω κι εγώ.

Άλλωστε, ποτέ δεν κάνω κλόκι.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου πρόταση είναι Gigabyte P55A-UD4 ή UD3 (ανάλογα τον εξοπλισμό που σε εξυπηρετεί).

http://www.plaisio.gr/ProductCompare.aspx?Catalog=20&Products=1412663,1416103

Πολύ καλό layout

Πολύ καλή υποστήριξη bios

Σχετικά απροβλημάτιστες και σταθερές.

Μόνο τα καλύτερα έχω ακούσει για τη σειρά. :023:

Περί ήχου και virtualization extensions θα πρέπει να ψαχτείς όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις αγοράσει ακόμα τις μνήμες, θα πρότεινα 2x4GB για να θέλει λιγότερο ρεύμα το chipset. για να μην ζεσταίνεται και έχεις θέματα με downclocking (σε 1066 ή κάτι άλλο).

1. Αφού δεν έχουνε βγει 4άρια DIMMs.

2. Γιατί έχει προβλήματα το P55 με 4 DIMMs;

3. Θέμα θερμοκρασίας δεν τίθεται αφού το κουτί είναι τεράστιο -> Coolermaster Stacker.

Link to comment
Share on other sites

Είδες καθόλου το θέμα με τις P55 μητρικές?

Πήρε τιμή και το X57 και είναι ίδια με το P55.

Το chipset P55 έχει αλλάξει.

Αν δεν βιαστείς ίσως πάρεις την καινούργια έκδοση του P55 ή το X57.

Πάντως όσο πιο σύγχρονο μοντέλο τόσο καλύτερα.

Οι μητρικές της intel κι εγώ παλιά νόμιζα ότι είναι ακριβές γιατί είναι καλύτερα τα υλικά και αθάνατες.

Έτσι για κάποια χρόνια τις αγόραζα από το μοναδικό μαγαζί που ήξερα ότι τις πουλούσε σε μια κάθετο στη Στουρνάρη (νομίζω δίπλα στο παλιό HAC).

Δυστυχώς η αλήθεια είναι εντελώς αντίθετη.

Με τα χρόνια αποδείχθηκαν μέτριας ποιότητας που χάλαγαν πιο εύκολα από τις ASUS, ενώ δεν υπερχρόνιζαν καθόλου.

Δεν θα τις συνιστούσα με τίποτα.

Ειδικά το συγκεκριμένο μοντέλο της Intel είναι απαράδεκτο.

Θεωρώ καλές εταιρίες για μητρικές τις ASUS, Gigabyte, MSI.

Από εκεί και πέρα επιλέγεις τα extra που επιθυμείς.

Μην υπερβάλλεις. Δεν σηκώνει πολλά πολλά το p55.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.