Jump to content



Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k)


pnick

Recommended Posts

AMD FX fanboy disguised in Intel user! :D

 

@All

Πάντως μπορείτε να συμφωνήσετε οτι...  δεν συμφωνείτε!

Ξεκίνησε από την παρόμοια τιμή, +2cores/4threads (με λίγο από overclock), πήγε στην cashe και έφτασε στα pci lanes της κάθε πλατφόρμας.

Δυιλίζετε τον κώνωπα!

Ο καθένας έχει την δική του οπτική πάνω στο θέμα και φαίνεται πως δεν πείθεται από τον/τους άλλο/ους.

 

Αυτό με τους FX το σκέφτηκα, αλλά είπα άσ'το μη το ξεστομίσω...  :D

 

Όσο για το boldαρισμένο, I'll drink to that. Και είναι λογικό. Δεν είμαστε ίδιοι. 

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάμε για ψόφια cores όμως :p

 

ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός διαλέγει και πλατφόρμα επιλογές υπάρχουν .

Έγινε επεξεργασία από antonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικα το παρον thread δειχνει μια συγχυση που υπαρχει σε αρκετους οπου φυσικα και εχουν γνωση και πολλα αλλα +++  ομως οταν ειναι στο σημειο της προτασης μιας συνθεσης η οπως στην περιπτωση ενα  vs cpu να παιρνουν σαν δεδομενο την προσωπικη τους χρηση και τα δικα τους standards. 

 

Για εσας λοιπον που αναφερετε οτι η x99 ειναι για επαγγελματικες -rendering -zip κλπ σας λεω οτι 99% των πωλησεων τους ειναι απο enthusiast και απο

καμμενους που απλα γουσταρουν να εχουν δυνατο μηχανημα. Αυτα που γραφετε περι χρονων renders κλπ ειναι για γελια. Εκτος και αν ολοι κανετε projects που θελουν render 24ωρα καθημερινα. Οι υπολοιποι που δηλωνετε πως κανετε αυτη την αγορα για να γλυτωσετε 20' 2 φορες την εβδομαδα ειναι επισης αστεια δικαιολογια ανευ λογου..  Ας ξεκολλησουμε λιγο και ας δουμε λιγο πιο σφαιρικα το ολο θεμα. Εχουμε κολλησει στο "vfm -render" και το πιπιλαμε ολη την ωρα. 

 

Τα τεχνικα δεδομενα υπαρχουν. Λενε 5-10-50% διαφορες και τα σχετικα, στην πραγματικοτητα εχουμε δει οτι αυτα τα ποσοστα δεν εχουν νοημα στην καθημερηνοτητα. Αφου εχουμε καλυμμενο αυτο και εχοντας και τις απαιτησεις καποιου που θελει να κανει αγορα ποιος ο λογος να μπλεκουμε τα μπουτια μας? Φτασαμε στο σημειο να λεμε οχι τον 6700k γιατι οταν του βαλουμε 3vga δεν θα δουλευει το δεξι usb.  Ελεος! Καλη η παρατηρηση αλλα δεν γινεται να το βαζουμε σαν παραδειγμα σε καποιον που θελει να παρει ενα μηχανημα να παιζει. 

Έγινε επεξεργασία από Dr_Nikiforos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Dr_Nikiforos, Καλή η κριτική που (μας) κάνεις, Νικηφόρε, αλλά δεν είδα να παίρνεις θέση ή να κάνεις συγκεκριμένη πρόταση στο θέμα από όπου ξεκινήσαμε να συζητάμε το vs, και ήταν αυτό http://www.thelab.gr/topic/146195-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1-6700%CE%BA-%CE%B7-4790%CE%BA-%CF%84%CE%B1-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82/.

 

Εγώ εκεί πρότεινα 6700Κ μεταξύ των δύο (όπως και άλλοι πέραν εμού) και ξαφνικά ήρθαν προτάσεις για 5820Κ που έλεγαν μάλιστα (κάποιες) ότι το 1151 με 6700Κ είναι πεταμένα λεφτά στο budget αυτό. Εκεί ξεκίνησε η συζήτηση και φτάσαμε έως εδώ. Τα γράφω για να μη ξεχνάμε τί έχουμε γράψει ο καθένας. Φταίει και ο εκεί TS γιατί παρότι ερωτήθηκε πολλάκις, δεν έδωσε συγκεκριμένη απάντηση για το ποιά χρήση κάνει. Αυτό θα ξεμπέρδευε τα πράγματα αρκετά. 

 

Κάνε λοιπόν μια ανασκόπηση εκείνου του θέματος και πες αν θέλεις και εσύ τί θα πρότεινες και γιατί. Να μπορούμε και εμείς να κάνουμε την κριτική μας  :p .

 

Υ/γ Βλέπω στην υπογραφή 6700Κ σύστημα. Εσύ πώς και κατέληξες σε αυτό; Στα χρήματα που έδωσες δεν σε δελέασε το 2011-3; 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Dr_Nikiforos, Καλή η κριτική που (μας) κάνεις, Νικηφόρε, αλλά δεν είδα να παίρνεις θέση ή να κάνεις συγκεκριμένη πρόταση στο θέμα από όπου ξεκινήσαμε να συζητάμε το vs, και ήταν αυτό http://www.thelab.gr/topic/146195-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1-6700%CE%BA-%CE%B7-4790%CE%BA-%CF%84%CE%B1-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82/.

 

Εγώ εκεί πρότεινα 6700Κ μεταξύ των δύο (όπως και άλλοι πέραν εμού) και ξαφνικά ήρθαν προτάσεις για 5820Κ που έλεγαν μάλιστα (κάποιες) ότι το 1151 με 6700Κ είναι πεταμένα λεφτά στο budget αυτό. Εκεί ξεκίνησε η συζήτηση και φτάσαμε έως εδώ. Τα γράφω για να μη ξεχνάμε τί έχουμε γράψει ο καθένας. Φταίει και ο εκεί TS γιατί παρότι ερωτήθηκε πολλάκις, δεν έδωσε συγκεκριμένη απάντηση για το ποιά χρήση κάνει. Αυτό θα ξεμπέρδευε τα πράγματα αρκετά. 

 

Κάνε λοιπόν μια ανασκόπηση εκείνου του θέματος και πες αν θέλεις και εσύ τί θα πρότεινες και γιατί. Να μπορούμε και εμείς να κάνουμε την κριτική μας  :p .

 

Υ/γ Βλέπω στην υπογραφή 6700Κ σύστημα. Εσύ πώς και κατέληξες σε αυτό; Στα χρήματα που έδωσες δεν σε δελέασε το 2011-3; 

 

Καλησπερα! Δεν κριτικαρω καποιον συγκεκριμενα απλως αναφερω με χιουμοριστικο τροπο την υπερβολη που υπαρχει πολλες φορες σε μια προταση (Το ιδιο κανω και σε αυτο το post). 

Αν χρησιμοποιησα καποια αναφορα σου και παρεξηγηθηκες ζητω συγνωμη αλλα οπως προειπα χρησιμοποιησα κατι απο αυτα που διαβασα σε υπερθετικο χιουμοριστικο βαθμο και μονο. 

Στο θεμα μας λοιπον, πηγα στον 6700k (τον περιμενω απο μερα σε μερα για να συμπληρωθει το pazzle μιας και αυτη τη στιγμη το μονο που κανω ειναι να βγαζω φωτο τη μητρικη!!!) σε μεταβαση απο 3930k ο οποιος με καλυπτε και θα με καλυπτε για πολλα χρονια ακομη.  Ο λογος? Επειδη ηθελα αλλαγη για να παιξω με καποια νεα futures m.2 τυχαιο παραδειγμα χωρις πολλα ψαξιματα,

Επισης θα ηθελα να παιξω με καποια μοντα οποτε η αλλαγη ειχε και ενα ρολο εμπνευσης καθως και η απλη τρελα της αγορας νεων τεχνολογικων "παιχνιδιων". 

Η χρηση που κανω σαν βαρος ειναι το gaming αλλα και καποια vm που τρεχω κατα καιρους για δοκιμες αλλων λειτουργικων κλπ. Ομως ο πραγματικος λογος αγορας τετοιων parts ειναι επειδη οταν καποιος βλεπει πως ειναι η πραγματικη δυναμη του να εχεις ανοικτα παιχνιδια - 30 tab - και να μπορει να κανει εναλλαγες για οτι προκυπτει ανα πασα στιγμη, δεν νομιζω οτι γυρναει σε κατι λιγοτερο απο αυτο ξανα, Ειδικα δε οταν οι περισσοτεροι εδω μεσα λιωνουμε μπροστα απο τις οθονες ωρες ατελειωτες. Γνωριζοντας λοιπον οτι στην αισθηση που θελω να εχω θα με καλυψει το ιδιο και ο 6700k πηγα εκει μιας και στη x99 θα ηθελα +150€ για την μητρικη που μου αρεσε και  θεωρησα σκοπιμο απλα για την αισθητικη καλυψη να μην τα δωσω. 

 

Το θεμα ειναι πως ειτε 6700k ειτε 5820k ο ενδιαφερομενος καλυπτεται απολυτα. Το θεμα εκει ειναι καθαρα στο να εγραφε τι κανει ακριβως ωστε να μπει 

και το vfm στην συζητηση οπως σημειωσες και εσυ παραπανω. Αφου δεν δοθηκε αυτη η λεπτομερεια μετα μπηκαμε στη μαυρη τρυπα που ο καθενας ελεγε για τα mhz και λιγο oc ή λιγο παραπανω oc και μπλα μπλα μπλα. Ομως εδω ειναι και το ολο θεμα που εθιξα για καποιους. Αν αναφεροταν οτι ο ενδιαφερομενος κανει render video η photo edit αμεσως διχως δευτερη σκεψη ολοι θα ελεγαν 5820k. Ε αυτο ειναι αστειο γιατι απεχει απ την πραγματικοτητα. Και μπορω να κανω πολλα quotes με προτασεις που καποιος θελει ενα Pc για τη δουλεια του και του εχουν βγαλει budget 2000€ ενω και με 700 εκανε την ιδια δουλεια με καθυστερηση καμια ωρα στο συνολο. Αυτο το θεωρω υπερβολη μιας και τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι. 

 

Η προταση για τον ts ειναι να διαβασει ολα αυτα που εχουν γραφτει και να αποφασισει με βαση (τη χρηση - το budget -τι του αρεσει) αυτο που θα παρει. Εχουν γραφτει ολα τα ενδεχομενα. Απο 1 εως 3 vga και απο 5 εως 10 usb οποτε ευκολα θα βγαλει συμπερασμα απο τεχνικης πλευρας. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο λογος? Επειδη ηθελα αλλαγη για να παιξω με καποια νεα futures m.2 τυχαιο παραδειγμα χωρις πολλα ψαξιματα,

...

 Γνωριζοντας λοιπον οτι στην αισθηση που θελω να εχω θα με καλυψει το ιδιο και ο 6700k πηγα εκει μιας και στη x99 θα ηθελα +150€ για την μητρικη που μου αρεσε και  θεωρησα σκοπιμο απλα για την αισθητικη καλυψη να μην τα δωσω. 

 

Σημειώνω τα σημεία κλειδιά στο μήνυμά σου και δεν διαφωνώ. Ίσα-ίσα, απλά αν προσέξεις την διαφορά στο κόστος "αντίστοιχης" μητρικής (σε χαρακτηριστικά, αλλά και σε εμφάνιση που αναφέρεις). την ανέφερα και την προσδιόρισα στα 100-150€, κάτι που τελικά λες και εσύ ότι έπαιξε τον ρόλο του. Στα 700-750€ που θέλει κανείς για 6700Κ-Ζ170-16gb ddr4 τα 100-150€ στην διαφορά μητρικής για Χ99 είναι ποσοστό 15-20% και δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο. 

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημειώνω τα σημεία κλειδιά στο μήνυμά σου και δεν διαφωνώ. Ίσα-ίσα, απλά αν προσέξεις την διαφορά στο κόστος "αντίστοιχης" μητρικής (σε χαρακτηριστικά, αλλά και σε εμφάνιση που αναφέρεις). την ανέφερα και την προσδιόρισα στα 100-150€, κάτι που τελικά λες και εσύ ότι έπαιξε τον ρόλο του. Στα 700-750€ που θέλει κανείς για 6700Κ-Ζ170-16gb ddr4 τα 100-150€ στην διαφορά μητρικής για Χ99 είναι ποσοστό 15-20% και δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο. 

 

Προφανως οταν υπαρχει ενα budget παιζουμε εκει. Το να αναφερουμε πως "με λιγα παραπανω" παιρνουμε το καλυτερο ισχυει μονο στην περιπτωση που υπαρχει αυτος ο αερας διακυμανσης στην τσεπη. Γιατι το λιγο για καποιον σαν εμενα που σε αυτη τη φαση κοιταω και την εμφανιση ειναι τα 150€ και δεν ειναι λιγα. Οπως ειπα ομως η επιλογη εγινε γνωριζοντας οτι το καλυτερο δεν μου χρειαζεται τοσο (αν ημουν ανετος ομως θα τον επαιρνα γιατι τοτε δεν θα ειχα διλλημα και ας ηξερα οτι δεν το χρειαζομαι  και παλι). Εδω ξανα ερχεται στην επιφανεια αυτο που εγραψες παραπανω. 

Ο ενδιαφερομενος ξερει τι θελει για να του γινει η καλυτερη προταση? Καναμε απλα ενα debate στα χαρακτηριστικα με βαση την προσωπικη χρηση του καθενος. Εκει δεν βγαινει ακρη οπως το ειδαμε κιολας. Πολλες διαφορετικες μεταβλητες για να υπαρξει συμπερασμα imo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικα το παρον thread δειχνει μια συγχυση που υπαρχει σε αρκετους οπου φυσικα και εχουν γνωση και πολλα αλλα +++  ομως οταν ειναι στο σημειο της προτασης μιας συνθεσης η οπως στην περιπτωση ενα  vs cpu να παιρνουν σαν δεδομενο την προσωπικη τους χρηση και τα δικα τους standards

 

Για εσας λοιπον που αναφερετε οτι η x99 ειναι για επαγγελματικες -rendering -zip κλπ σας λεω οτι 99% των πωλησεων τους ειναι απο enthusiast και απο

καμμενους που απλα γουσταρουν να εχουν δυνατο μηχανημα. Αυτα που γραφετε περι χρονων renders κλπ ειναι για γελια. Εκτος και αν ολοι κανετε projects που θελουν render 24ωρα καθημερινα. Οι υπολοιποι που δηλωνετε πως κανετε αυτη την αγορα για να γλυτωσετε 20' 2 φορες την εβδομαδα ειναι επισης αστεια δικαιολογια ανευ λογου..  Ας ξεκολλησουμε λιγο και ας δουμε λιγο πιο σφαιρικα το ολο θεμα. Εχουμε κολλησει στο "vfm -render" και το πιπιλαμε ολη την ωρα. 

 

Τα τεχνικα δεδομενα υπαρχουν. Λενε 5-10-50% διαφορες και τα σχετικα, στην πραγματικοτητα εχουμε δει οτι αυτα τα ποσοστα δεν εχουν νοημα στην καθημερηνοτητα. Αφου εχουμε καλυμμενο αυτο και εχοντας και τις απαιτησεις καποιου που θελει να κανει αγορα ποιος ο λογος να μπλεκουμε τα μπουτια μας? Φτασαμε στο σημειο να λεμε οχι τον 6700k γιατι οταν του βαλουμε 3vga δεν θα δουλευει το δεξι usb.  Ελεος! Καλη η παρατηρηση αλλα δεν γινεται να το βαζουμε σαν παραδειγμα σε καποιον που θελει να παρει ενα μηχανημα να παιζει. 

Επεσήμανα τα σημεία που διαφωνώ. 

- ο καθένας φυσικά και αποφασίζει για τον εαυτό του και μόνο, ή για τον φίλο/συμφορουμίτη του που ζήτησε γνώμες.

- δε μπορείς να αποφασίσεις εσύ για εμένα, πόσο σημαντικά είναι τα 20 λεπτά που θα περιμένω πριν πάω για ύπνο.

- δε μπορείς να γνωρίζεις πόσες ώρες rendering και πόσο συχνά κάνει ο καθένας

- δε μπορείς να γνωρίζεις πόσα usb θα έχει κάποιος και πόσα θα χρειάζεται. Άλλωστε όταν αγοράζουμε μια μητρική με 10, θέλουμε 10, όχι 6.

- τέλος, όταν μου φέρεις τα στατιστικά που λένε για αυτό το 99%, τότε θα συμφωνίσω μαζί σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

- τέλος, όταν μου φέρεις τα στατιστικά που λένε για αυτό το 99%, τότε θα συμφωνίσω μαζί σου

 

Εντάξει, νομίζω σχήμα λόγου ήταν και με βάση την Ελληνική αγορά ίσως (ή τα θέματα που ανοίγουν στα διάφορα Ελληνικά forums). Στο εξωτερικό, τουλάχιστον στο χώρο των CG που τυχαίνει να γνωρίζω κάπως καλύτερα, πολλοί χρήστες πάνε εκεί καθαρά για rendering (όχι ότι δεν υπάρχουν enthusiasts εκεί, αλίμονο, απλά οι επαγγελματίες είναι αρκετά πιό συνειδητοποιημένοι στο θέμα hardware και ρωτάνε πριν αγοράσουν). 

 

Επίσης, να πώ κάτι που στην χώρα μας λόγω κόστους είναι αδιανόητο. Πάγια τακτική στον χώρο των επαγγελματιών στο εξωτερικό είναι να υπάρχουν περισσότερα του ενός μηχανήματα. Επειδή το rendering κρατάει αρκετή ώρα και ρουφάει ό,τι χυμούς έχει να δώσει ο επεξεργαστής, συνήθως φτιάχνεται ένα οικονομικότερο και πιό σβέλτο σύστημα με καλή single-threaded απόδοση και μια καλή κάρτα γραφικών για τα viewports, ώστε να μπορεί να συνεχίσει να δουλεύει την ώρα που τρέχει το rendering. Όσοι ασχολούνται με 3d design ξέρουν ότι είναι αδύνατον να δουλέψεις την ώρα που γίνεται rendering. 

 

Τί θέλω να πώ με αυτό; Αν το δεί το θέμα κανείς γενικότερα (και σε επίπεδο παγκόσμιας αγοράς και όχι μόνο Ελληνικής), δεν είναι πάντα 6700K vs 5820K (ή, βάλτε όποιο άλλο ζευγάρι επεξεργαστών θέλετε), αλλά για αρκετούς χρήστες είναι και τα δύο. Είπαμε, στην Ελλάδα των cc αυτό πολύ σπάνια μπορεί να εφαρμοστεί, αλλά και γενικώς, ακόμα και εκεί που υπάρχει το budget, δεν υπάρχει η σχετική κουλτούρα του να κάνεις distribution των διαφόρων εργασιών σε περισσότερο του ενός μηχανήματα. 

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Επεσήμανα τα σημεία που διαφωνώ.

- ο καθένας φυσικά και αποφασίζει για τον εαυτό του και μόνο, ή για τον φίλο/συμφορουμίτη του που ζήτησε γνώμες.

- δε μπορείς να αποφασίσεις εσύ για εμένα, πόσο σημαντικά είναι τα 20 λεπτά που θα περιμένω πριν πάω για ύπνο.

- δε μπορείς να γνωρίζεις πόσες ώρες rendering και πόσο συχνά κάνει ο καθένας

- δε μπορείς να γνωρίζεις πόσα usb θα έχει κάποιος και πόσα θα χρειάζεται. Άλλωστε όταν αγοράζουμε μια μητρική με 10, θέλουμε 10, όχι 6.

- τέλος, όταν μου φέρεις τα στατιστικά που λένε για αυτό το 99%, τότε θα συμφωνίσω μαζί σου

1. Εννοείται.

2. Κανεις δεν αποφασίζει αλλά το παράδειγμα σαν αυτό που αναφέρεις το ζυγίζει ο καθένας μόνος και δεν μπορείς να κάνεις πρόταση σε κάποιον επειδή έχεις στο μυαλό σου το πολύτιμο 20λεπτο πριν πας για ύπνο.

3. Το ίδιο με το 2. Αν δεν δίνει τα στοιχεία χρήσης ο ενδιαφερομενος κάνουμε προτάσεις με βάση την προσωπική χρήση. Αυτό είναι λάθος.

4. Το ίδιο και εδώ. Δεν χρειάζεται να ξέρω τι θέλει ο καθένας, αρκεί να μας το πει. Και επίσης αυτός που θέλει 10 θα πάρει 10, αλλά και αυτός που θέλει 6 πάλι 10 θα πάρει αν του βγαίνουν τα ψιλά.

5. Στατιστικά δεν μπορώ να φέρω αλλά κρίνοντας προτάσεις που έχουν γίνει σε κάποιες ειδικότητες πχ αρχιτέκτονες κλπ είναι καμία επαφή με το πως λειτουργούν πραγματικά. Απλά βάζουμε στο καλάθι τα καλύτερα και τους λεμε μόνο με αυτά θα ανοίγει το Autocad. Εκεί γίνεται η αναφορά μου.

Ps. Ας δούμε λίγο Θρύλο τώρα παιδιά!

Έγινε επεξεργασία από Dr_Nikiforos
Link to comment
Share on other sites

@Dr_Nikiforos, εντελώς λάθος το σκεπτικό σου. Ακριβώς αυτό κάνουμε. Δίνουμε στοιχεία στον ενδιαφερόμενο με βάσει τις προσωπικές μας προτιμήσεις και το εξηγούμε. Ο άλλος μπορεί να έχει ακριβώς το ίδιο κόλλημα με εμένα και όταν διαβάσει για αυτό το 20λεπτο, να αλλάξει γνώμη. Καταλάβετε κάποια στιγμή, ότι δεν πείθετε κανέναν. Ο καθένας λέει την άποψή του και ο ενδιαφερόμενος πείθεται μόνος του από τις απόψεις που διαβάζει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Dr_Nikiforos, εντελώς λάθος το σκεπτικό σου. Ακριβώς αυτό κάνουμε. Δίνουμε στοιχεία στον ενδιαφερόμενο με βάσει τις προσωπικές μας προτιμήσεις και το εξηγούμε. Ο άλλος μπορεί να έχει ακριβώς το ίδιο κόλλημα με εμένα και όταν διαβάσει για αυτό το 20λεπτο, να αλλάξει γνώμη. Καταλάβετε κάποια στιγμή, ότι δεν πείθετε κανέναν. Ο καθένας λέει την άποψή του και ο ενδιαφερόμενος πείθεται μόνος του από τις απόψεις που διαβάζει.

Πιθανότατα να μην έχω εξηγήσει σωστά τι εννοώ καθώς και εσύ δεν έχεις καταλάβει το ύφος μου και γι αυτό να έχεις παρεξηγησει και κάνεις επίθεση λέγοντας ότι προσπαθώ να πείσω κάποιον για κάτι, ούτε ξέρω γιατί με βάζεις σε αυτό το τσουβάλι. Τεσπα. Ι ίδιος γράφω ότι ο ενδιαφέρομενος αποφασίζει με αυτά που διαβάζει.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να μην έχω εξηγήσει σωστά τι εννοώ καθώς και εσύ δεν έχεις καταλάβει το ύφος μου και γι αυτό να έχεις παρεξηγησει και κάνεις επίθεση λέγοντας ότι προσπαθώ να πείσω κάποιον για κάτι, ούτε ξέρω γιατί με βάζεις σε αυτό το τσουβάλι. Τεσπα. Ι ίδιος γράφω ότι ο ενδιαφέρομενος αποφασίζει με αυτά που διαβάζει.

Αρχικά δεν επιτείθομαι σε κανένα. Λυπάμαι αν το εξέλαβες έτσι.

Πριν έγραψες "δεν μπορείς να κάνεις πρόταση σε κάποιον επειδή έχεις στο μυαλό σου το πολύτιμο 20λεπτο πριν πας για ύπνο." και σου λέω, ότι αυτό ακριβώς κάνω. Πρόταση. Γιατί αν ήμουν εγώ στη θέση του κάποιου και μου το έλεγε αυτό, θα έλεγα "α, δίκιο έχει, είναι σπαστικό αυτό" και θα προχωρούσα σε αυτή την πρόταση. Ο καθένας μας σκέφτεται διαφορετικά. Για αυτό μαζευόμαστε εδώ, λέει ο καθένας το σκεπτικό του και ο ενδιαφερόμενος πράττει ανάλογα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και 38 πυρήνες να βγάλουν στο consumer socket, αν δεν υπάρχει software optimization για scaling σε πολλούς πυρήνες, άχρηστοι θα είναι και αυτοί. Στην τεχνολογία δυστυχώς υπάρχει αυτό. Κάποιοι τομείς προχωρούν πιό γρήγορα από τους άλλους, και υπάρχει διαφορά φάσης στο αντάμωμα δυνατότητας hardware με software. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα "software optimization" μόνο. Πολλές εφαρμογές πρέπει να δουλεύουν σειριακά και είναι σαφώς δυσκολότερος ο προγραμματισμός σε πολλούς πυρήνες, χωρίς ουσιαστικά να κερδίζεις τίποτα. Στην προηγούμενή μου δουλειά, καλούσαμε 19 διαφορετικά webservices/APIs για κάθε κλήση από χρήστη. Προφανώς και έπρεπε να σχεδιαστεί να υποστηρίζει όσο περισσότερους πυρήνες και φυσικά ασύγχρονα. Όμως, μετά τη διαδικασία αυτή όταν η κλήση γινόταν στη βάση δεδομένων, είχαμε μία μόνο κλήση, που μπορεί να έκανε και 5-10 δευτερόλεπτα να ολοκληρωθεί, ανάλογα τον όγκο των δεδομένων. Στη δεύτερη φάση λοιπόν, είτε 1 πυρήνα έχεις, είτε 101, δε θα έβλεπες καμία διαφορά.

 

Ομοίως ισχύει και για τις καθημερινές εργασίες που κάνουμε οι περισσότεροι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες στο αφεντικό να σου πάρει κανά dual Xeons συστηματάκι (έτσι, να μπεντσάρεις και στα διαλείμματα)  :p

Πλέον δεν είναι αφεντικό μου, αλλά όταν πήραμε τον DB server, με 4 εξαπύρηνους απάνω, 128GB και storage με οπτική σύνδεση, έκανα κάτι benches, αλλά δεν είχα πολλά για σύγκριση :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Της πλάκας συγκρητικο και ακόμα περισσότερο τα benchmarks που και καλα παρατίθενται αλλα δεν καταλαβαίνω το point υπάρχει καμία ανάγκη να φανεί καλύτερος ο skylake απο ότι πραγματικά είναι, αφου και οι δύο πλατφόρμες της intel είναι να πώ οτι συγκρίναμε με την amd οκ τότε θα το καταλάβαινα πιο εύκολα anyway....

To πόσο παραπλανητικό είναι το βιντεάκι πιο πάνω το καταλαβαίνεις εύκολα όταν επικεντρωνεταί στο ανώτερο single core performance του skylake και δείχνοντας νούμερα μέχρι και 19%, ΑΥΤΟ όμως που προσπερνά ο καραγκιοζάκος του πααπάνω βιντεο είναι ότι για να μιλήσει και να συγκρίνει single core performance μεταξύ haswell-e, haswell, skylake ivy-bridge κλπ ΠΡΕΠΕΙ να βάλει τους επεξεργαστές στην ίδια συχνότητα λειτουργίας και εκεί να φανεούν οι όποιες δυνατότητες του κάθε πυρήνα και όχι ο ένας στα 3,6, και ο άλλος στα 4,2 και με 600mhz διαφορά να εξάγει συμπεράσματα οτι να ναι απο το κεφάλι του

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.