Jump to content



Race 4 Cup 1/11/2015 @ Monza - Alfa Romeo 155 DTM


thazio

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

ΤΕΡΑΣΤΙΟ το χθεσινό κόμπο!!!!!

Προσωπικά, στο τέλος των 2 αγώνων, θα ήθελα ακόμα ένα αγώνα....χαχαχα

Δεν ξέρω εάν είμαι τρελός, αλλά σίγουρα μετά τον 2ο αγώνα...απλά πορώθηκα!!!

Μεγάλη βέβαια συμμετοχή σε αυτό, είχε το ΑΨΟΓΟ setup ευγενική χορηγία από τον Θάνο (thazio). Και μόνο που θυμάμαι τους πρώτους γύρους μου με την Ιταλίδα "δύστροπη κυρία" και το πώς ο πανέμορφος ....κώλος της.... στα φρένα γύρναγε και γινότανε ...μούρη και με έκανε τρελό από τα νεύρα μου, σκάω στα γέλια!!!! Στο τέλος έπεζα με την κατανομή των φρένων γιατί ήθελα.....να γυρνάει περισσότερο στα φρένα....χαχαχαχα

 

Μπράβο σε ΟΛΟΥΣ του συμμετέχοντες, αλλά ιδιαίτερα στον 2ο αγώνα, στον Δημήτρη (liakjim) που είχαμε μια καταπληκτική μάχη, ελπίζω Δημήτρη να μην σου έκανα καμιά μ@λ@κι@ ε?, την οποία καταευχαριστήθηκα!!!

Πολλά Μπράβο στους 2.03.χχχ και στους πρώτους (GoMaR και ΣΙΑ χαχαχα), τους οποίους έβλεπα με τα κυάλια να εξαφανίζονται μπροστά όταν εγώ την ίδια στιγμή έβλεπα 249-250χλμ τελικής :p :p :p

 

Τέλος να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη, αν ενόχλησα κάποιον γιατί δεν έχω δεί τα replay, αφού ήδη λείπω ταξίδι στις επαρχίες μου :angry:  και δεν είχα ts χθές για να ακούσω κάτι.

 

Μακάρι να είναι ίδιο και καλύτερο και το επόμενο κόμπο!

 

Εγω παλι να ζητησω μια συγνωμη στον George Mallis για τον δευτερο αγωνα που επεσα πανω του στα φρενα.

Γιώργο σε είδα από τον καθρέφτη και κατάλαβα ότι θα επέλθει το...μοιράιο :D :D :D :D

Προσπάθησα να το αποφύγουμε, άφησα τα φρένα για να σου δώσω λίγο χώρο ακόμα, αλλά τελικά δεν τα καταφέραμε :D

Δεν πειράζει

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα μου έδιναν καλύτερους χρόνους, σε τέρμα πίεση. Δεν μπορεί να είναι σωστό αυτό. Άσε που "κολλαγε" η φθορά των softs στο 95%...

 

Το ανακάλυψα κι εγώ στο qualify, με τα λάστιχα μπαλόνια ήμουν κοντά 5 sec πιο γρήγορος. Σίγουρα μόνο σωστό δεν είναι αυτό, και με τα soft έκανα fastest lap Στον 14ο γύρο. Πάντως πολύ ωραίες οι μάχες μας στον 1ο αγώνα, τις καταευχαριστήθηκα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό με τα λάστιχα.Μεγάλη πίεση = μικρό πέλμα = μικρή τριβή = τελικές + επιταχυνσεις = Monza

μικρό πέλμα =  αδυναμία στο φρενάρισμα + αδυναμία στις στροφές -> δεν συνέβαινε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό με τα λάστιχα.Μεγάλη πίεση = μικρό πέλμα = μικρή τριβή = τελικές + επιταχυνσεις = Monza

Ναι ισχύει, αλλά κανονικά θα έπρεπε να φρενάρεις 100 μέτρα νωρίτερα και να στρίβεις σαν θεία. Και με τέτοιες πιέσεις μετά από 4-5 γύρους θα έπρεπε τα λάστιχα να έχουν λιώσει από τις θερμοκρασίες.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συνέβαινε Δημήτρη.ήμουν Πιο αργός στις στροφές με πολλά πσι

Αυτό που θέλουμε και οι 2 να πούμε είναι οτι θα έπρεπε να ήσουν ΠΟΛΥ πιο αργός με τόσα psi. Έγινε επεξεργασία από sud1500t
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έπαιζα με 32 psi η διαφορα στα 39 ήταν αισθητή στις στροφές.Πόσο μάλλον από τα default psi.δε ξέρω πόσο θεωρείτε το πολύ αλλα άλλαξα τελείως τον τροπο οδήγησης στις στροφές

Link to comment
Share on other sites

Ελαστικα με μικρο foot print δεν ανεβαζουν ευκολα θερμοκρασιες και δεν τρωνε πελμα σε πιστες χωρις πλευρικα g. Σορρυ που γραφω σαν μλκς ειμαι με κινητο σήμερα.

Χωρίς πλευρικά g? Η parabolica και το Ascari εσάκι?
Link to comment
Share on other sites

Μα και τέρμα σκασμένα που τα δοκίμασα δεν ανέβαζαν θερμοκρασίες με τίποτα .

Το βρήκα ήταν runflat!

Επιπλέον κάντε μια δοκιμή στο magione και θα μας λυθούν όλες οι απορίες !

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.