Jump to content



Aγορα mini-pc (NUC, Zotac, Asus?)


Recommended Posts

Καλησπερα,

 

ψαχνω για ενα mini pc για χρηση κυριως powerpoint / excel & internet browsing / streaming σε w7 και μαλλον αργοτερα w10.

 

Εχω κοιταξει λιγο αλλα υπαρχουν υπερβολικα πολλα μοντελα και ακομα περισσοτερα cpu μοντελα για τα οποια δεν εχω ιδεα.

 

  • Budget: max 500-600
  • CPU λογικα προς i5/i7? (Μονο amd εχω δουλεψει αλλα μου φαινονται πολυ light αυτες που βαζουν στα mini-pc)
  • Να υποστηριζει 4-8GB ram (θα προτιμουσα 2 ram lanes)
  • Αν γινεται να εχει χωρο για ssd / m.2 και 2.5" hdd

Πολυ σημαντικο να ειναι αθορυβο ακομα και στις θερμοκρασιες του καλοκαιριου (τωρα αν κανει λιγο θορυβο οταν ζοριζεται δεν ειναι κατι αλλα να μην ακουγεται σαν 60mm fan στις 4k στροφες). Οποτε πιθανως να πρεπει να παω για passively cooled.

 

Ευχαριστω.

 

ps:

 

ενδεικτικα καποτε που ειχα κοιταξει ειχα κανει μια επιλογη (λιγο τυφλα):

BOX http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=46399&cat=77

RAM http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=36099&cat=4⊂=401&pmanuf=15&sort=undefined&step=undefined

M.2 http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=41137&cat=6⊂=318&pmanuf=undefined&sort=3&step=1

HDD http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=41666&cat=6⊂=200&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

Δική μου προσωπική γνώμη , δεν αξίζουν τα barebones ,ειναι πολυ ακριβά .

Κυρίως επειδη ολα έχουν εξαρτήματα από laptop .

Παίρνεις δηλαδη ένα laptop ,χωρίς οθόνη/πληκτρολόγιο ,με τιμη κανονικοτατου ,οχι φτηνού, λαπτοπ .

Με τόσα λεφτά και με ρέστα στα χέρια ,φτιάχνεις desktop μινιατούρα ,σίγουρα πιο δυνατό ,πιο εύκολα επισκευασιμο/αναβαθμίσιμο .

Ένας i7 από τους καινούργιους που βγαίνουν τωρα τους "u " έχει ίδια δύναμή περίπου με ένα i3 desktop . Η igpu τους ειναι αξιοπρεπέστατη και αν κάποτε δε σου φτάνει εύκολα χώνεις μια καρτουλα .

Μπορει επίσης να είναι και σχετικά αθόρυβο ,συνήθως το μόνο που χρειάζεται ειναι μια ψυχτουλα χαμηλού προφίλ .

Έχω φτιάξει στην κόρη μου ένα με pentium και μέχρι και moba παίζει με μια κατώτερη igpu σε lowest ρυθμίσεις . Και με τον ssd και 8αρια (eww ) πάει σφαίρα .

Just food for thought ,μια εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που δε παω με κατι τετοιο ειναι μιας και θα ειναι για τους γονεις μου και 2-3 φορες το χρονο θα το μεταφερουν μαζι τους ή μπορει και να το μεταφερουν στο σαλονι ως htpc. Laptop δεν εχει νοημα για αυτους αλλα με ενα mini pc ειναι Portable enough και το μονο που θελουν ειναι μια οποιαδηποτε οθονη.

 

Το οτι ειναι ακριβα (κουτι + cpu) ειναι. οπως ειπες τα υπολοιπα ειναι laptop based και φθηνα σχετικα αν πας για απλα αλλα καλα πραγματα.

 

Φανταζομαι οτι ο i5/i7 αν και Μ θα μπορει να βγαζει τα requirements οκ. Τους U δε τους ξερω :p

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

Λαπτοπ 

 

-Λιγοτερα καλωδια συνδεσης  

-Το ιδιο ευελικτο με το barebones/nuc 

-Φτηνοτερο

 

 

για να μη πω ....κανα ταμπλετακι 

 

 

 

Και γενικα ειναι καπως κουτο να σκασεις 500-600ε για  [powerpoint / excel & internet browsing / streaming] 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

όπως είπαν και παραπάνω, υπάρχει σοβαρή περίπτωση στα ίδια χαρακτηριστικά να βρεις laptop φθηνότερο από το barebone... νομίζω πως ένας i3 θα υπερκαλυψει τις ανάγκες σου. Ρίξε μια ματιά και στα ανάλογα μοντέλα της shuttle (μερικά από τα τα οποία παίρνουν desktop επεξεργαστές)

 

http://www.thelab.gr/reviews/_/barebones-nas-media-players-reviews/shuttle-xh97v-review-r48?pg=1

 

http://www.shuttle.eu/products/slim/

http://www.shuttle.eu/products/nano/

Link to comment
Share on other sites

όπως είπαν και παραπάνω, υπάρχει σοβαρή περίπτωση στα ίδια χαρακτηριστικά να βρεις laptop φθηνότερο από το barebone... νομίζω πως ένας i3 θα υπερκαλυψει τις ανάγκες σου. Ρίξε μια ματιά και στα ανάλογα μοντέλα της shuttle (μερικά από τα τα οποία παίρνουν desktop επεξεργαστές)

 

http://www.thelab.gr/reviews/_/barebones-nas-media-players-reviews/shuttle-xh97v-review-r48?pg=1

 

http://www.shuttle.eu/products/slim/

http://www.shuttle.eu/products/nano/

 

thx θα τα τσεκαρω.

 

edit: αυτο που με χαλασε ειναι η παρατηρηση για εντονο θορυβο, διαφορετικα φαινεται πολυ συμπαθητικο.

 

Λαπτοπ 

 

-Λιγοτερα καλωδια συνδεσης  

-Το ιδιο ευελικτο με το barebones/nuc 

-Φτηνοτερο

 

 

για να μη πω ....κανα ταμπλετακι 

 

 

 

Και γενικα ειναι καπως κουτο να σκασεις 500-600ε για  [powerpoint / excel & internet browsing / streaming] 

 

laptop δε κανει καθως δε τους βολευει λογω οθονης - μεγεθους, αποστασης, τοποθετησης. Το tablet αποκλειεται.

Ναι οικονομικα το mini-pc δεν ειναι value for money αλλα εφοσον πληροι τις προυποθεσεις...

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

Πάρε με κανένα ποιο μικρό επεξεργαστή. Δεν αξίζει για αυτά που θέλεις να δώσεις τόσα. Πάρε ένα με 200€ βάλε ssd & ram. Σε δύο χρόνια το πολύ πολύ με άλλα 200 παίρνεις καινούργιο αν δε σε καλύπτει τότε και είσαι και μέσα στο budget. Βάζεις τον δίσκο και λογικά και την ram πάνω.

Προσοχή αν όλα τα nuc θέλουν hdmi μονο

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

το laptop δεν είναι για όλους. Μην ξεχνάτε ότι συνήθως είναι περισσότερο επιρρεπή σε βλάβες, οι μπαταρίες χαλάνε κ.λ.π. Για τη χρήση που περιγράφει μια χαρά τον βολεύει είτε ένα NUC είτε ένα μικρό desktop.

Link to comment
Share on other sites

Παρε τοτε ενα κουτακι +τροφοδοτικο πακετο απο κανα eshop   (βλεπω εχει κατι μικρα in win +200αρι psu για 80ε)

Πετα μεσα μια Η81 (55 η φτηνοτερη)

Εναν 3258 (70ευρουλακια ) η τον φτηνοτερο ι3 (115ε) 

Μνημες 2x2 (25ε  gskill ) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε χρυσό μου παιδι , το λαπτοπ δεν ειναι ανάγκη να το έχουν και σαν οθόνη , το συνδέουν στην t.v. και καλα , μου φαίνεται παράνοια να λεμε το λαπτοπ δεν ειναι φορητό ,και το nuc που θέλει ποντίκι πληκτρολόγιο ,ειναι φορητό .

Μυρίζομαι άλλο ένα θεμα που η αρχική ερώτηση ήταν ρητωρικη [emoji14]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To να υπαρχει το laptop χυμα τριγυρω (ενω τα NUC μπορουν να γινουν mount) μονιμα με την οθονη κλειστη να στελνει σημα στην εξωτερικη δε μου φαινεται και πολυ efficient. ποντικι ετσι και αλλιως θα υπαρχει γιατι δε τα πανε καλα με touchpads, και ενα μικρο wireless keyboard δεν ειναι τπτ. Το power brick και hdmi και τα 2 θα εχουν.

 

Ναι γλυτωνεις καποια λεφτα αλλα δημιουργει αλλα προβληματα / ενοχλησεις για ανθρωπους μεγαλυτερης ηλικιας και απο τη στιγμη που δεν εχουν προβλημα να δωσουν αυτα τα λεφτα, ειναι πολυ καλυτερο για αυτους να μην υπαρχουν μικρες ενοχλησεις (ασχετα που για μενα ή εσενα δε προκειται ουτε καν να μας ενοχλησει). Πχ το κλειστο laptop καθετα χωμενο πισω απο την οθονη το χω κανει και γω, αλλα αλλο εγω αλλο οι γονεις.

 

Οποτε εχουν βαση τα σχολια για το laptop αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν βοηθανε, οποτε αν γινεται να ξεφυγουμε απο αυτη τη κατευθυνση και οποιος αν θελει πει τη γνωμη του για ποιες cpu / NUCs καλυπτουν τα παραπανω requirements.

 

Οσο για mini towers, παλι υπαρχει προβλημα με το μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένεις οτι ειναι πιο efficient να ξεβιδωνουν το nuk από την οθόνη ,η να κουβαλάνε μαζι και την οθόνη ,από το απλά να βγάλουν ένα HDMI καλώδιο από την μια tv και να το βάλουν στην άλλη.

το laptop δεν είναι για όλους. Μην ξεχνάτε ότι συνήθως είναι περισσότερο επιρρεπή σε βλάβες, οι μπαταρίες χαλάνε κ.λ.π. Για τη χρήση που περιγράφει μια χαρά τον βολεύει είτε ένα NUC είτε ένα μικρό desktop.

Από που προκύπτει οτι τα λαπτοπ χαλάνε πιο πολυ από τα nuc που ειναι λαπτοπ χωρίς οθόνη ; ειλικρινά τωρα...

Οσον αφορά τις μπαταρίες ,προσποιησου οτι δεν έχει μπαταρία ,και θα το λεμε nuc.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει οτι τα λαπτοπ χαλάνε πιο πολυ από τα nuc που ειναι λαπτοπ χωρίς οθόνη ;

 

είναι μακράν περισσότερο επιρρεπή από τα desktop, τα NUC είναι νέα φάμπρικα για να υπάρχουν στοιχεία αλλά μοιάζουν περισσότερο με μικροσκοπικό desktop παρά με φορητό. Το κυριότερο πρόβλημά τους είναι η μπαταρία, όπου δεν είναι ούτε για να το αφήνεις διαρκώς με καλώδιο ρεύματος ούτε για να το ανοίγεις και να το ξεχνάς όταν είναι άνευ καλωδίου. Θέλει κάποια προσοχή ώστε μεγάλοι άνθρωποι είναι κατανοητό να μη θέλουν να ασοχληθούν.

 

Αν κάποιος δεν σκοπεύει να το πηγαινοφέρνει και μάλιστα εκτός οικίας, όπως είναι η χρήση που περιγράφει ο φίλος που άνοιξε το θέμα, ορθώς θεωρεί το NUC καλύτερη επιλογή. Τα φορητά υπερέχουν αν υπάρχει συχνή μετακίνηση ή/και ανάγκη χρήσης σε περιβάλλον χωρίς πρίζα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα nuc και όλα τα παρομοια είναι σαφώς πιο κοντά σε λαπτοπ χωρίς οθόνη και μπαταρία παρα σε desktop. Εκτός από μνήμη δίσκο άντε καμια κάρτα wifi τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις...

Link to comment
Share on other sites

για κάποιον που ενδιαφέρεται για διαρκείς αναβαθμίσεις ναι. Στο θέμα της τροφοδοσίας είναι προτιμότερα από laptops. Ενδεχομένως και στο θέμα του πιο συμμαζεμένου όγκου, αναλόγως των διαστάσεων. Ο OP δεν ενδιαφέρεται για αναβαθμίσεις. Το κλειδί είναι να γνωρίζει κάποιος εξαρχής τους περιορισμούς της καθεμιάς λύσης ώστε να επιλέξει μετά λόγου γνώσεως το ενδεδειγμένο για την περίπτωση. Imho ο άνθρωπος καλά κάνει να κοιτά σε barebones, NUC και παρόμοια για τη χρήση που περιγράφει.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένεις οτι ειναι πιο efficient να ξεβιδωνουν το nuk από την οθόνη ,η να κουβαλάνε μαζι και την οθόνη ,από το απλά να βγάλουν ένα HDMI καλώδιο από την μια tv και να το βάλουν στην άλλη.

Από που προκύπτει οτι τα λαπτοπ χαλάνε πιο πολυ από τα nuc που ειναι λαπτοπ χωρίς οθόνη ; ειλικρινά τωρα...

Οσον αφορά τις μπαταρίες ,προσποιησου οτι δεν έχει μπαταρία ,και θα το λεμε nuc.

 

τελευταια φορα που σου απανταω. Ειπα οτι η οθονη δε θα μεταφερεται καθως δεν υπαρχει λογως και σιγουρα θα υπαρχει καποιο mount που απλως να μπαινει στο καθε vesa mount χωρις να βιδωνεται. Επισης αποφευγω καθε φορα που το βαζουν σε νεα οθονη ή πατουν κατα λαθος κανα keybind ή πειραξουν κατι στο resolutions, το βημα προς βημα του τι πρεπει να κανουν. Εχουν μια Α εμπειρια αλλα ως παλαιοτερη γενεα φοβουνται να δοκιμασουν να κανουν κατι το οποιο δε γνωριζουν σε πολυ καλο βαθμο.

 

Στη τελικη ρε συ, δε θεωρω οτι το laptop ειναι λυση στη συγκεκριμενη περιπτωση και αν δε συμφωνεις δε πειραζει, κακο του κεφαλιου μου. Αν για αυτο δε θες να βοηθησεις με την επιλογη NUC δεν εχεις παρα να μη ξανα μπεις στο thread.

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

τελευταια φορα που σου απανταω. Ειπα οτι η οθονη δε θα μεταφερεται καθως δεν υπαρχει λογως και σιγουρα θα υπαρχει καποιο mount που απλως να μπαινει στο καθε vesa mount χωρις να βιδωνεται. Επισης αποφευγω καθε φορα που το βαζουν σε νεα οθονη ή πατουν κατα λαθος κανα keybind ή πειραξουν κατι στο resolutions, το βημα προς βημα του τι πρεπει να κανουν. Εχουν μια Α εμπειρια αλλα ως παλαιοτερη γενεα φοβουνται να δοκιμασουν να κανουν κατι το οποιο δε γνωριζουν σε πολυ καλο βαθμο.

Στη τελικη ρε συ, δε θεωρω οτι το laptop ειναι λυση στη συγκεκριμενη περιπτωση και αν δε συμφωνεις δε πειραζει, κακο του κεφαλιου μου. Αν για αυτο δε θες να βοηθησεις με την επιλογη NUC δεν εχεις παρα να μη ξανα μπεις στο thread.

Τελευταία φορα που μου απαντάς ;

Ελπίζω να το λες απλα για εκφοβισμό έτσι ;

Γιατί αλλιώς πως θα μαθω αυτά που ρωτάω ;

Oh wait...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.