Jump to content



ποια καταστήματα στην Αθήνα έχουν καλό RMA;


Recommended Posts

Αυτό είναι συνέχεια του άλλου θέματος που ξεκίνησα.

Απ' ότι φαίνεται τα πράγματα έχουν αλάξει από την τελευταία φορά που βγήκα για ψώνια. Το Πλαίσιο δεν είναι αυτό που θυμάμαι.

Θυμάμαι το Public να έχει επίσης καλό RMA, και πέρα από αυτά τα δύο δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω RMA από άλλα καταστήματα.

Οπότε η ερώτησή μου είναι: τον τελευταίο χρόνο, σε ποιά καταστήματα της Αθήνας έχετε μείνει ευχαριστημένοι από το RMA τους;

Δεν ψωνίζω online. Οπότε θα πρέπει να είναι στην Αθήνα και θα πρέπει να μπορώ να πάω από εκεί να πάρω αυτό που θέλω. Όπως θα πάω να το αγοράσω έτσι θα το πάω και για έλεγχο αν πάθει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

+1 Με τα μπουνια... Με χαλαει μονο το γεγονος οτι ακολουθησαν τιμολογιακη πολιτικη "μεγαλων" καταστηματων και εχει σταματησει να ειναι VFM οπως ηταν αλλα στο θεμα RMA σκιζουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Msystems και απο εμενα... Λιιιιιγο καλυτερες τιμες να ειχαν και θα αγοραζα ΜΟΝΟ απο εκει...

Παλιά είχαν πολύ καλές τιμές Μάριε. Τον τελευταίο καιρό εχουν χαλάσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πήρα κάποια πράγματα από το Msystems. Φαίνεται πολύ περιποιημένο σαν κατάστημα.

Έχουν παραχαλασει δυστυχώς, βαράνε πολύ σε μερικα πράγματα .

Αλλά... Ναι, σε αρκετά πράγματα (VGA, RAM -- θέε μου η RAM!) πολύ πιο ακριβά απ' ότι βλέπω στο άλλα καταστήματα στο Skroutz.

Η Cosmodata, pc1, Priveshop, Guaranty τι λένε από RMA;

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmodata, pc1, Priveshop, Guaranty τι λένε από RMA;

 

Priveshop συνεργαζόταν γνωστός μου με πολύ καλή εικόνα έως ότου σταμάτησε την επιχείρησή του.

 

Προσωπικά έχω κάνει RMA μία Gigabyte ΑΜ2+ προ αρκετών και αντικαταστάθηκε στις 2 μέρες, από την παράδοση στις εγκαταστάσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Cosmodata θα συμφωνισω για τον προλαλησαντα 

Οικογενειακο μαγαζακι μου εχουν δωσει την εντυπωση πως ειναι  , εχω παρει αρκετες φορες απο αυτους διαφορα μικροπραματα (επειδη ειναι κοντα - σχετικα ) οποτε δεν χρεωνομαι μεταφορικα

 

Οσο αδειο και να ειναι παντα περιμενα ωρα οσπου να μου το φερουν απο την αποθηκη

(ακομα και αν τους εχω πει  "θα ρθω σε κανα 2ωρακι" μετα το τηλεφωνιμα τους πως εφτασε αυτο που ειχα ζητησει)

Και ακομα περισσοτερο για να κοψουν αποδειξη

 

Δεν ειναι κακοι αλλα αμα -χτυπα ξυλο- χρειαστεις κατι , μακαρι να μην λειτουργησουν με την ιδια ταχυτητα

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακοι αλλα αμα -χτυπα ξυλο- χρειαστεις κατι , μακαρι να μην λειτουργησουν με την ιδια ταχυτητα

Δεν είναι και καλοι ,αστο, είναι μην τους χρειαστείς σου λέω,όλο υφακι ειρωνια και τουπε ,χρόνια τώρα.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ώστε έτσι η Cosmodata...

Priveshop συνεργαζόταν γνωστός μου με πολύ καλή εικόνα έως ότου σταμάτησε την επιχείρησή του.

Προσωπικά έχω κάνει RMA μία Gigabyte ΑΜ2+ προ αρκετών και αντικαταστάθηκε στις 2 μέρες, από την παράδοση στις εγκαταστάσεις τους.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κάποια πράγματα από το Msystems. Φαίνεται πολύ περιποιημένο σαν κατάστημα.

Αλλά... Ναι, σε αρκετά πράγματα (VGA, RAM -- θέε μου η RAM!) πολύ πιο ακριβά απ' ότι βλέπω στο άλλα καταστήματα στο Skroutz.

Η Cosmodata, pc1, Priveshop, Guaranty τι λένε από RMA;

 

cosmodata, όπως είπαν και οι προηγούμενοι... δεν τους έχω χρειαστεί, αλλά δε θα ήθελα κιόλας. παλαιότερα ήταν πιο καλοί, όταν ήταν το κατάστημα πάνω στη θηβών, το γωνιακό. τώρα δεν είμαι σίγουρος.

 

pc1, τα χειρότερα πραγματικά. δε θέλω να περνάω ούτε απ έξω. είχα πάρει μια κάρτα dvb-t για την τηλεόραση. Την έστειλαν χύμα σε ένα κουτί, δε λειτουργούσε, δε δέχθηκαν ποτέ ότι δεν λειτουργεί, απλά μου έμεινε στο ράφι.

 

priveshop, τους ξέρω από εποχές awmn. άριστη αντιμετώπιση. έχω πάρει αρκετές φορές, 1-2 φορές που χρειάστηκα αλλαγή ήταν άμεση η εξυπηρέτηση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Priveshop συνεργαζόταν γνωστός μου με πολύ καλή εικόνα έως ότου σταμάτησε την επιχείρησή του.

 

Προσωπικά έχω κάνει RMA μία Gigabyte ΑΜ2+ προ αρκετών και αντικαταστάθηκε στις 2 μέρες, από την παράδοση στις εγκαταστάσεις τους.

Είχα μείνει με την εντύπωση πως είπες Garanty. Και πήρα από εκεί.

ΕΙΜΑΙ ΗΛΙΘΙΟΣ.

Τέλοςπάντων, θα γράψω την εμπειρία μου για να την δουν άλλοι.

Μόλις έφτασα στο κατάστημα νόμιζα ότι είχα μπει σε λάθος κατάστημα. Το μέρος ήταν απεριποίητο, ανοργάνωτο, και αισθητά βρόμικο. Βασικά φαινόταν να είναι υπό διάλυση. Ήταν ισόγειο πολυκατοικίας αλλά έχω δει αποθήκες που ήταν πιο περιποιημένες.

Δεν άφησα όμως την πρώτη εντύπωση να με επηρεάσει. Σκέφτηκα: "Τα φαινόμενα καμιά φορά απατούν. Ας του δώσω μια ευκαιρία."

Είχα παραγγείλει τις μνήμες τηλεφωνικά. Μπήκα, τις ζήτησα, τις πλήρωσα, τις πήρα. Οι άνθρωποι ήταν cool, φιλικοί, ανθρώπινοι, και εξυπηρετικοί.

Λίγο πριν φύγω ρώτησα ένα παλικάρι:

- Αν χαλάσουν τις φέρνω σ' εσένα ή τις πάω κάπου αλλού;

- Μέσα σε 14 μέρες εδώ. Μετά στην εταιρία.

- Εννοείς τις στέλνω εξωτερικό;

- Ναι. Ξέρεις να έχει η Crucial αντιπροσωπεία στην Ελλάδα;

Είπα ευχαριστώ κι έφυγα.

Αυτό δεν μ' αρέσει. Το να πρέπει εγώ να μπω στην διαδικασία επιστροφής. Έχω μάθει αλλιώς. Αν ήταν να μπω στην διαδικασία να τις ξαναστείλω έξω, γιατί να μην αγοράσω κατευθείαν από το εξωτερικό;

Οι μνήμες είναι κάτι που, όπως καταλαβαίνω, δύσκολα χαλάει (αν περάσει το αρχικό memtest), και αν χαλάσει εύκολα το στέλνω έξω. Κατά πάσα πιθανότητα θα τις κρατήσω. Αλλά αύριο θα μιλήσω με μερικά άλλα καταστήματα να δω τι πολιτική έχουν στο θέμα.

Αν από τους άλλους ακούσω άλλα, στο Garanty δεν το βλέπω να ξαναπηγαίνω.

Άλαξε το status quo στο RMA και οι προσδοκίες μου είναι πολύ ψηλά;

Έγινε επεξεργασία από swapjim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα μείνει με την εντύπωση πως είπες Garanty. Και πήρα από εκεί.

ΕΙΜΑΙ ΗΛΙΘΙΟΣ.

Τέλοςπάντων, θα γράψω την εμπειρία μου για να την δουν άλλοι.

Μόλις έφτασα στο κατάστημα νόμιζα ότι είχα μπει σε λάθος κατάστημα. Το μέρος ήταν απεριποίητο, ανοργάνωτο, και αισθητά βρόμικο. Βασικά φαινόταν να είναι υπό διάλυση. Ήταν ισόγειο πολυκατοικίας αλλά έχω δει αποθήκες που ήταν πιο περιποιημένες.

Δεν άφησα όμως την πρώτη εντύπωση να με επηρεάσει. Σκέφτηκα: "Τα φαινόμενα καμιά φορά απατούν. Ας του δώσω μια ευκαιρία."

Είχα παραγγείλει τις μνήμες τηλεφωνικά. Μπήκα, τις ζήτησα, τις πλήρωσα, τις πήρα. Οι άνθρωποι ήταν cool, φιλικοί, ανθρώπινοι, και εξυπηρετικοί.

Λίγο πριν φύγω ρώτησα ένα παλικάρι:

- Αν χαλάσουν τις φέρνω σ' εσένα ή τις πάω κάπου αλλού;

- Μέσα σε 14 μέρες εδώ. Μετά στην εταιρία.

- Εννοείς τις στέλνω εξωτερικό;

- Ναι. Ξέρεις να έχει η Crucial αντιπροσωπεία στην Ελλάδα;

Είπα ευχαριστώ κι έφυγα.

Αυτό δεν μ' αρέσει. Το να πρέπει εγώ να μπω στην διαδικασία επιστροφής. Έχω μάθει αλλιώς. Αν ήταν να μπω στην διαδικασία να τις ξαναστείλω έξω, γιατί να μην αγοράσω κατευθείαν από το εξωτερικό;

Οι μνήμες είναι κάτι που, όπως καταλαβαίνω, δύσκολα χαλάει (αν περάσει το αρχικό memtest), και αν χαλάσει εύκολα το στέλνω έξω. Κατά πάσα πιθανότητα θα τις κρατήσω. Αλλά αύριο θα μιλήσω με μερικά άλλα καταστήματα να δω τι πολιτική έχουν στο θέμα.

Αν από τους άλλους ακούσω άλλα, στο Garanty δεν το βλέπω να ξαναπηγαίνω.

Άλαξε το status quo στο RMA και οι προσδοκίες μου είναι πολύ ψηλά;

 

Μπορώ να επιβεβαιώσω την εντύπωσή σου, τους συγκεκριμένους τους προτιμώ μόνο επειδή είναι κοντά μου και έχουν συνήθως τις χαμηλότερες τιμές στο skroutz.

 

Δε θα έλεγα ότι είναι ούτε φιλικοί ούτε εξυπηρετικοί, σου δίνουν το προϊόν και σε στέλνουν στο "ταμείο" όπου αν καταφέρεις να φτάσεις από τον χαμό που επικρατεί, ο τύπος σε αγνοεί και μιλάει στο τηλέφωνο με προμηθευτές κλπ. Είχα σκεφτεί να φύγω χωρίς να πληρώσω  :p

Ούτε cool και ανθρώπινοι, σε μικροσκοπικό χώρο που είναι ακόμα μικρότερος από τα εμπορεύματα, καπνίζουν κανονικά μέσα σα να μη συμβαίνει τίποτα.

 

Αυτό που πρόσεξα σε αυτούς και δεν ξέρω αν είναι νορμάλ είναι ότι άλλο όνομα έχουν στην ταμπέλα έξω από το κατάστημα, άλλο στη σακούλα και άλλο στο skroutz (Mega Euronics, Mega Electrics, Guaranty, Μπαρμπα Μήτσος κλπ).

 

Σχετικά με το θέμα, δε μου έχει χρειαστεί RMA από αυτούς και δεν τρέφω πολλές προσδοκίες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.