Jump to content



Assetto Corsa CL Cup 2016


thazio

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα! :)

Παρακάτω θα αναφέρω με ελαφρώς τυχαία σειρά τις διάφορες πληροφορίες για το κυπελλάκι του '16

Α. Τι θα ισχύει 99%: (αναφέρω σημαντικές ή νέες πληροφορίες) (αναλυτικά θα είναι όλα στον κανονισμό)

Θα είναι υποχρεωτικά όλα τα dream packs (σίγουρα τα 3 πρώτα)

Το πρωτάθλημα αποτελείται από 6 διπλούς αγώνες (6Χ2=10 races) και 1 αγώνα endurance με υποχρεωτικά pitstop

Χρονική διάρκεια sessions

Ελεύθερες δοκιμές………………………………….……1h30’

Κατατακτήριες δοκιμές (χρονομετρημένα)……….............6’

Αγώνας ………………………… ..........περίπου 30’ (σε γύρους) ( endurance περίπου 60')

Οι αγώνες θα γίνονται Κυριακή βράδυ σε όσο πιο αδιάφορα Σαββατοκυριακα γίνεται. (Το καλοκαίρι δεν τρέχουμε)

Κάθε αγωνιστικό event αποτελείται από δύο αγώνες με τις αντίστοιχες δύο κατατακτήριες δοκιμές. Πριν τις πρώτες κατατακτήριες θα προηγείται μεγάλη περίοδος ελεύθερων δοκιμών(εκτός από τον endurance). Ο server θα λειτουργεί με το format των αγώνων να επαναλαμβάνεται.(μετά τον 1ο αγώνα θα γίνεται reset στον server και θα παρακάμπτουμε τα ελεύθερα ) (διάλειμμα 15’ συνολικά)

Βαθμολογούνται οι 14 πρώτοι και οι 3 πρώτοι των χρονομετρημένων

Κάθε αγώνας ανά event μετρά ξεχωριστά.

Στο τελικό αποτέλεσμα θα μετρήσουν τα καλύτερα 12 αποτελέσματα ως προς τους βαθμούς των αγώνων και όλα τα αποτελέσματα των χρονομετρημένων κατατακτήριων.

Το άθροισμα των βαθμών των δύο οδηγών της κάθε ομάδας ορίζει την κατάταξη των ομάδων ανά αγώνα. Ομοίως υπολογίζουμε τα καλύτερα 12 αποτελέσματα ως προς τους βαθμούς των αγώνων και όλα τα αποτελέσματα των χρονομετρημένων κατατακτήριων.

Αντιαθλητική συμπεριφορά θα τιμωρείται στον επόμενο ή στον ίδιο αγώνα

Οι πίστες θα είναι μόνο ανάμεσα στις original του παιχνιδιού.

Ο αγώνας αντοχής θα είναι ο 4ος

Οι μέγιστες συμμετοχές είναι 22 οδηγοί – 11 ομάδες

Τα χρώματα καπνοβιομηχανιών θα φύγουν (για να μπορούμε να βάζουμε εικόνες όπου γουστάρουμε)και θα αντικατασταθούν με άλλα διάσημα χρώματα + 2 ακόμα ελληνικά (ίσως και φανταστικά) από το παρελθόν (εκτός από την bic βέβαιο που θα παραμείνει).( πχ ΦΙΞ , ουζο12 , Ολυμπιακή)

Για να βαθμολογηθεί κάποιος θα πρέπει να πάρει μέρος στους 4 από τους 7 αγώνες (εκτός και είναι 3ος οδηγός ομάδας - εξηγώ από κάτω)

Κάθε ομάδα θα μπορεί να δηλώσει τρεις οδηγούς αν το θέλει και να εναλλάσσονται μέσα στη χρονιά.Ο τρίτος οδηγός θα μπορεί να αλλάξει ομάδα μία φορά.

Β. Αποφάσεις μετά από ψηφοφορία - δήλωση συμμετοχής

  • Αυτοκίνητα:
πρόταση Α: 7 διαφορετικά αυτοκίνητα με τα 2 ίδια με του 2015 . (Κάθε αγώνας με ίδιο αυτοκίνητο φυσικά)

πρόταση Β: 3 διαφορετικά GT3 με υποχρεωτική χρήση του κάθε ενός σε ακριβώς δύο αγώνες.Κάθε ομάδα διαλέγει σε ποιους αγώνες θα χρησιμοποιήσει ποιο.Στον αγώνα αντοχής θα τρέξουμε με κάποιο άλλο κατόπιν ψηφοφορίας και χαρακτηριστικών

Ψηφίζουμε εδώ:

http://doodle.com/poll/w4ggfdhc2f4rkhym

ΕΩΣ 5/1/2016

υποχρεωτικά με όνομα.

Θα ακολουθήσει ψηφοφορία για τα αυτοκίνητα ανάλογα με το τι θα επιλέξουμε.

2. Δήλωση συμμετοχής με PM.

όσοι έχετε αποφασίσει για την ομάδα σας με ενημερώνετε στο PM.

Αρκούν δύο για να γίνει ομάδα.

Νούμερα δίνω εγώ σύμφωνα με τα αποτελέσματα του 2015.

Χρώματα όσοι θέλουν κρατούν τα περσινά (προηγούνται στην επιλογή)

Για τα νέα χρώματα (νέα επιλογή αντί για καπνοβιομηχανίες) προηγούνται αυτοί που ήταν ψηλότερα στη βαθμολογία του 15

Για τα υπόλοιπα: (πίστες, συνθήκες κλπ συζητάμε μέχρι περίπου 10/1/16)

Κλειδώνουμε το πρόγραμμα και ξεκινάμε με 1ο αγώνα αρχές Φεβρουαρίου.

Σχολιάζετε ελεύθερα σαφώς... (όχι ότι θα αλλάξει τίποτα... :whistling::D )

Έγινε επεξεργασία από thazio
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ΧΕΧΕΧΕ....Ψήφισα χωρίς να ξέρω εάν θα με πάρεις στην ομάδα μετά από τα αποτελέσματα του 1ου Cup :p :p :p :p

 

Μου αρέσει η προκήρυξη!!!

Μία παρατήρηση μόνο...

Μάλλον έχεις κάνει λάθος υπολογισμό σε σχέση με τα καλύτερα αποτελέσματα που θα μετρήσουν στην τελική βαθμολογία, αφού λές ....

 

Το πρωτάθλημα αποτελείται από 6 διπλούς αγώνες (5Χ2=10 races) και 1 αγώνα endurance

Ενώ παραπάνω λές....

 

Στο τελικό αποτέλεσμα θα μετρήσουν τα καλύτερα 12 αποτελέσματα ως προς τους βαθμούς των αγώνων και όλα τα αποτελέσματα των χρονομετρημένων κατατακτήριων.

 

Εν πάσει περιπτώσει αυτό που θέλω να πω είναι ότι κατά την γνώμη μου, ο αγώνας endurance θα πρέπει να μετράει υποχρεωτικά, λόγω της ιδιαιτερότητας του και να "καίγεται" το χειρότερο αποτέλεσμα από τους υπόλοιπους αγώνες....

Έγινε επεξεργασία από troffeo
Link to comment
Share on other sites

θα δηλωσω συμμετοχη ρισκαροντας γιατι ψηνομαι πολυ. νομιζω θα εχω χρονο κυριακες βραδυ απο του χρονου! αν αλλαξει κατι θα παραχωρησω τη θεση εγκαιρα (1 βδομαδα πριν τον αγωνα τουλαχιστον) σε καποιον αλλο.

αν υπαρχει θεμα αποχωρω απο τωρα no prob!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φυσικά,

απλώς έχω ένα σκεπτικό στην προτεραιότητα των δηλώσεων:

 

Προτεραιότητα 1:

όσοι έτρεξαν όλους τους αγώνες πέρσι και όσοι αποδεδειγμένα θα ήθελαν αλλά δεν μπόρεσαν.(πχ chris m , panosdimp)

 

Προτεραιότητα 2:

όσοι δήλωσαν ξεκάθαρα ότι δεν θα τρέξουν άλλο και θέλουν να ξαναδοκιμάσουν φέτος και όσοι θέλουν να τρέξουν πρώτη φορά.

 

Προτεραιότητα 3:

Όσοι εξαφανίστηκαν...   :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όσοι έτρεξαν όλους τους αγώνες πέρσι και όσοι αποδεδειγμένα θα ήθελαν αλλά δεν μπόρεσαν.(πχ chris m , panosdimp)

 

μπορω να επισυναψω και βιντεο με το μωρο να κλαιει την ωρα του αγωνα :p   :D  :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@thazio δηλώνω ότι δεν θα πάρω μέρος στη νέα χρονιά του cup, οπότε μπορεί ο φίλτατος @GeoF1 να πάρει την θέση μου. 

Έγινε επεξεργασία από gchristod
Link to comment
Share on other sites

@thazio δηλώνω ότι δεν θα πάρω μέρος στη νέα χρονιά του cup, οπότε μπορεί ο φίλτατος @GeoF1 να πάρει την θέση μου. 

 

 

Μα δεν είπα ότι δεν υπάρχει θέση... 

Χωράμε 22, οπότε έχουμε ακόμα μέχρι να γεμίσει το grid.

 

Είναι κάτι που σε δυσαρέστησε στο cup; Θα ήθελα να ξέρω, αν δεν σε πειράζει βεβαίως

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπα ότι δεν υπάρχει θέση... 

Χωράμε 22, οπότε έχουμε ακόμα μέχρι να γεμίσει το grid.

 

Είναι κάτι που σε δυσαρέστησε στο cup; Θα ήθελα να ξέρω, αν δεν σε πειράζει βεβαίως

 

Όχι βρε συ, αλίμονο, τι να με δυσαρεστήσει, τα καταπληκτικά σκινς? Απλά λόγω έλλειψης χρόνου (βλέπε ίδια περίπτωση με fuz10n) μπήκα και στους 2 τελευταίους αγώνες εντελώς απροπόνητος και είναι κρίμα γιατί έτσι υποβαθμίζω και τον δικό σου κόπο και των υπολοίπων συναγωνιζομένων και κατ'επέκταση το όλο Cup. Και πραγματικά το endurance κομμάτι με έψησε τρελά, αλλά δεν θέλω να κλειδώσω μια θέση άδικα από κάποιον που μπορεί να δεσμευτεί περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ @thazio δεν θα μπορούσα να λείψω από τις φανταστικές διοργανώσεις σου!

Ψάχνω σπόνσορα (και teamate) αφού η ομάδα μας silk cut διαλύθηκε σύμφωνα με τους καινούργιους κανονισμούς περί καπνοβιομηχανιών...

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις! :smoking::p

 

Υ.Γ. μόλις πήρα "μήνυμα" από τον παλιό μου teamate και με χαρά ανακοινώνω ότι θα συνεχίσουμε τη συνεργασία μας. Σύντομα θα ανακοινώσουμε και τα "χρώματά" μας (εννοείται από όποιον κάνει την ποιο συμφέρουσα πρόταση!)

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι γιατι να μην είναι όλο το lineup των GT3 και να είναι μόνο 3 από αυτά.

 

Είμαστε τυχεροί που έχουμε τόσα GT3 στο AC, γιατί να περιοριστούμε?

 

Επίσης το 1 hour race προτείνω GT2. ;)

 

p.s. 1 hour race = sprint xD

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό του cup (όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ φυσικά) είναι να εμβαθύνουμε στην οδήγηση για αυτό έχω επιλέξει λίγους αγώνες. Χρησιμοποιώντας και περιορισμένο αριθμό αυτοκινήτων πιστεύω πως θα εμβαθύνουμε λίγο περισσότερο και στα set up όπου υπήρχε ένα σχετικό χάσμα φέτος. 

 

Η επιλογή θα είναι ελεύθερη για τον κάθε αγώνα αλλά κάθε οδηγός θα πρέπει να χρησιμοποιήσει το κάθε αυτοκίνητο 2 φορές μέσα στη χρονιά (2Χ3αγώνες). Κάθε ομάδα θα έχει υποχρεωτικά τα ίδια αυτοκίνητα ανά αγώνα. Η τακτική του, τι θα χρησιμοποιήσω που, νομίζω θα έχει ενδιαφέρον.

 

 

 

 

 

 

Επίσης το 1 hour race προτείνω GT2. ;)

 

 Εγώ για την ώρα ψήνομαι για την McLaren F1.

Όπως και να έχει θα ψηφίσουμε για το συγκεκριμένο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα προτιμούσα full gt3 lineup και μάλιστα να μην αλλάζουμε αυτοκίνητο σε κάθε αγώνα. Έτσι δε γίνεται εμβάθυνση.

 

Αν σε προβληματίζει η δημιουργία των skins, προτείνω ο καθένας να κατέβει με δικό του (ή να χρησιμοποιήσει official ac skin στην τελική) για να μην ταλαιπωρείσαι..

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα σκιν όπως και να έχει θα τα προλάβω με πίεση ή άνευ... Δεν είναι το πρόβλημα εκεί.  :)

 

Πιστεύω πως για μια ολόκληρη χρονιά το να ασχοληθεί κανείς με 3+1 αυτοκίνητα δεν είναι και πολύ.

Δεν κινδυνεύει και να βαρεθεί επίσης... ;)

 

Σκεφτείτε επίσης πως κάποιοι θα θέλουν και 7 διαφορετικά οπότε νομίζω θα πάμε προς τη μέση λύση.

(ανάλογα με την ψηφοφορία βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Τα σκιν όπως και να έχει θα τα προλάβω με πίεση ή άνευ... Δεν είναι το πρόβλημα εκεί.  :)

 

Πιστεύω πως για μια ολόκληρη χρονιά το να ασχοληθεί κανείς με 3+1 αυτοκίνητα δεν είναι και πολύ.

Δεν κινδυνεύει και να βαρεθεί επίσης... ;)

 

Σκεφτείτε επίσης πως κάποιοι θα θέλουν και 7 διαφορετικά οπότε νομίζω θα πάμε προς τη μέση λύση.

(ανάλογα με την ψηφοφορία βέβαια)

 

Άσχετο αλλά γιατί πρέπει να φτιάξεις skins? 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εκτός από οδηγικό και ηθικό επίπεδο θέλω να έχουμε και ωραίες εικόνες...  :D

(δες κανένα βιντεάκι από φέτος και θα καταλάβεις)

Φέτος θα ασχοληθώ και με τα pits - crew members (ελπίζω)

 

(και γιατί γουστάρω τρελά προφανώς :) )

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Γιατί εκτός από οδηγικό και ηθικό επίπεδο θέλω να έχουμε και ωραίες εικόνες...  :D

(δες κανένα βιντεάκι από φέτος και θα καταλάβεις)

Φέτος θα ασχοληθώ και με τα pits - crew members (ελπίζω)

 

(και γιατί γουστάρω τρελά προφανώς :) )

Και εμενα θα μου αρεσε να βοηθησω αλλα δεν εχω ιδεα απο αυτα, θα ηθελα να μαθω παντως.

Link to comment
Share on other sites

αφηστε τον άνθρωπο ωρε παιδια να κανει το δικό του cup οπως θελει!! αμα αρχίσουμε τα τι προτιμάει ο καθένας δε θα γίνει ποτέ το cup.τα skins και τα αμαξια ειναι το λιγότερο μπροστά στις απουσίες και ακυρώσεις κάποιων οδηγών.

βέβαια με μονο gt3 αμάξια μπορεί να παίξει ακύρωση απο μένα για τον λόγο ότι δεν θα έχω χρόνο να ασχοληθώ με τα κωλοαμαξα..Και σίγουρα όσοι ψήφισαν

full gt3 ,οι μισοί δε θα τρέξουν.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.