Jump to content




Wizard!

Recommended Posts

Δεν εχει καμια σχεση ενας Flagrun server με εναν Sniper Only. Ο πρωτος παραβιαζει κανονα του νοικαρη (ΕΑ)

ο δευτερος ειναι εντος των πλαισιων της συμφωνιας μεταξυ νοικαρη και ενοικιαστη. Το flagrun & killtrade

απογορευονται το sniper only/pistol only/no vehicles/no ενα οποιοδηποτε οπλο οχι.

 

Δεν συμφωνο και εγω στην ολη κατασταση κανονικα ας φτιαξουν τους χαρτες τους και τα οπλα τους ωστε να μην γινεται της ποπης οταν παιζεις

πχ locker η να εχεις λιγοτερες χειροβομβιδες η OP οπλα. Θελω να καταληξω οτι ολα αυτα ειναι αστοχιες της εταιριας αντι να τους την λενε οι

παικτες γιατι εκαναν σχεδιαστηκα in game λαθη οι παικτες την λενε στον server η στον admin γιατι απαγορευονται οι χειροβομβιδες.

 

Γι αυτο και αφηνει η εταιρια τα παραθυρα ανοιχτα για να μην μυριζει η μποχα απο τις οποιες πατατες εχει κανει... κατανοητο ?

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Δε θα με ενδιέφερε, αν δε χρειαζόταν για να ξεκλειδώνω πράγματα.

Αυτό όμως δε σημαίνει, ότι δε μπορεί κάποιος, πολύ εύκολα, να "κλέψει".

Το έχουμε κάνει όλοι, ειδικά για assignments.

Μπαίναμε 4 σε έναν άδειο, αλληλοσκοτωνώμασταν με συγκεκριμένο τρόπο (πχ claymores), revive, repeat.

Έκανες τα 20 kills που ήθελε, έπαιρνες το όπλο.

Οπότε ποιό το νόημα να επιβάλεις κανόνες για να έχεις και καλά δίκαιο ranking, όταν είναι τόσο μα τόσο απλό να το παρακάμψεις...;

 

Άρα η λογική σου είναι ότι επειδή μπορεί κάποιος να παρανομήσει, είναι μια χαρά να παρανομούμε όλοι όποτε θέλουμε. Δε νομίζω ότι έχουμε κάτι περισσότερο να συζητήσουμε επί του θέματος.

 

πριν 49 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

Δεν εχει καμια σχεση ενας Flagrun server με εναν Sniper Only. Ο πρωτος παραβιαζει κανονα του νοικαρη (ΕΑ)

ο δευτερος ειναι εντος των πλαισιων της συμφωνιας μεταξυ νοικαρη και ενοικιαστη. Το flagrun & killtrade

απογορευονται το sniper only/pistol only/no vehicles/no ενα οποιοδηποτε οπλο οχι.

 

Δεν συμφωνο και εγω στην ολη κατασταση κανονικα ας φτιαξουν τους χαρτες τους και τα οπλα τους ωστε να μην γινεται της ποπης οταν παιζεις

πχ locker η να εχεις λιγοτερες χειροβομβιδες η OP οπλα. Θελω να καταληξω οτι ολα αυτα ειναι αστοχιες της εταιριας αντι να τους την λενε οι

παικτες γιατι εκαναν σχεδιαστηκα in game λαθη οι παικτες την λενε στον server η στον admin γιατι απαγορευονται οι χειροβομβιδες.

 

Γι αυτο και αφηνει η εταιρια τα παραθυρα ανοιχτα για να μην μυριζει η μποχα απο τις οποιες πατατες εχει κανει... κατανοητο ?

Θα σου πω μια ιστορία από τα παλιά. Κάποτε στο BF2, υπήρχε ένα unlock το οποίο το αποκτούσες μόνο όταν είχες κάποιο συγκεκριμένο expansion, το πασίγνωστο σε όλους τότε G36. Ήταν μακράν το καλύτερο όπλο για τον medic που ήταν και η πιο παιγμένη κλάση στους infantry servers.

 

Δεν υπήρχαν όμως server που να το απαγορεύουν. Στο competitive παίζαμε χωρίς κανένα unlock για να είναι δίκαια τα πράγματα (τότε κάθε πλευρά είχε τα δικά της όπλα εξαιρουμένων των unlock).

 

Αυτό που θέλω να πω είναι, στο BF αν θες να παίξεις επί ίσοις όροις, δεν περιμένεις να το κάνεις στο public αυτό. Το public είναι για να περνάς την ώρα σου χωρίς πολλά πολλά. Αν θες κάτι παραπάνω από το παιχνίδι σου, καλύτερο gameplay, δίκαια όπλα και κανόνες παίζεις competitive.

 

Δεν έχεις άδικο με το balance ή τα κακά map, εγώ είμαι πρώτος που το λέω. Αλλά αυτό έτσι είναι στο συγκεκριμένο franchise, κυρίως γιατί έχει τόσα πολλά όπλα και attachment όπως και κακοσχεδιασμένα map (τα οποία περιέργως είναι πολύ δημοφιλή, βλ. παρακάτω). Το τελευταίο BF με όλα τα map καλά, ήταν το bf2. To bf1 κατά τη γνώμη μου δε θα έχει τόσο χάλια map.

 

Και να πω και κάτι άλλο. Όταν βάζεις locker ή παλιά operation metro με 64 παίκτες στο rotation, δεν κάνεις παιχνίδι, με χειροβομβίδες ή χωρίς. Δηλαδή σε κάτι που είναι ήδη 'σπασμένο', εσύ θες απλά να το κάνεις λιγότερο 'σπασμένο'. Αν θες να κάνεις παιχνίδι τα βγάζεις από το rotation. Δεν είναι τυχαίο ότι στο competitive 8vs8 δεν υπήρχαν στο map pool.

 

Στην τελική, όποιος θέλει θα αγοράσει το game, όποιος θέλει θα νοικιάσει server. Ελεύθερη αγορά υπάρχει κανένας δεν είναι υποχρεωμένος σε αγορές.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, dfk_7677 said:

Άρα η λογική σου είναι ότι επειδή μπορεί κάποιος να παρανομήσει, είναι μια χαρά να παρανομούμε όλοι όποτε θέλουμε. Δε νομίζω ότι έχουμε κάτι περισσότερο να συζητήσουμε επί του θέματος.

Παρά-νομώ είναι παραβιάζω τον νόμο.

Δε βλέπω κανένα νόμο εδώ.

Κανόνες βλέπω, που δεν τηρεί ούτε η ίδια η εταιρία.

Μη μου πεις ότι δε μπορεί να κάνει κάτι...

Μια απλή αναζήτηση στο δικό της battlelog βρίσκει servers που παρέχουν stats padding.

Αλλά εισπράτει, οπότε γιατί να τους κλείσει;

Και κάθομαι εγώ σα βλάκας, να παίζω ένα ρόλο που δε μου αρέσει, για να ξεκλειδώσω ένα όπλο.

Ή, παίζω 100 ώρες, για να φτάσω να ξεκλειδώσω κάτι βάσει σκορ.

Και πάει ο άλλος, με την παρέα του, παίζουν 1 μέρα σε κάποιο άδειο server, δικό τους ή όχι και ανεβάζουν τα levels σαν τον ασανσέρ στο Burj Al Arab.

Πληρώσαμε τα ίδια. Δικαιούμαστε τα ίδια. Δεν τα έχουμε όμως.

Άλλα μέτρα κι άλλα σταθμά.

 

Όπως είπα, θα περιμένω κάποια προσφορά τα Χριστούγεννα για να το πάρω.

Αλλά έτσι όπως πάει, μάλλον δεν θα το πάρω καθόλου.

Ας πάρει το μάθημά της η ΕΑ, ή αν δεν το πάρει, ας χάσει το πελατολόγιο του PC. Μπορεί να είναι 10%, αλλά πονάει. Και δεν είναι μόνο οι εισπράξεις που θα χάσει και τα λεφτά από τα μηνιάτικα, αλλά όλοι εμείς κάπου αλλού θα πάμε και σίγουρα θα πάρουμε μαζί κι άλλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει καμαρια'μ...

 

Αγοραστε το, καλυτερα προπαραγγειλετε και στο επομενο BF θα σου λεει η ΕΑ καθε ποσο πρεπει να παιζεις για να μην στρεσσαρονται οι servers της :hehe:

 

Δεν θελετε μερικοι να δειτε περα απο το δαχτυλακι σας...

 

Αρνειστε να δειτε που το παει τελικα η καλη μας εταιρια ΕΑ

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν σκεφτεται τους παιχτες(pro ή casual)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θέλω από ένα BF game είναι ένας server ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ CHEATERS ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ADMINS .Είναι και οι δυο,οι διαφορετικές όψεις του ίδιου εκνευριστικού νομίσματος.Και βέβαια με τους λιγότερο περιοριστικούς όρους. This is a casual Saturday night and Sunday player here!!!!

 

@Lazy Dog .Εγώ πάντως με βάση τη beta που έπαιξα και μου άρεσε,το προπαράγγειλα από κλειδάδικο στα 40 ευρώ, και ξέρω ότι έτσι και αλλιώς τα λεφτά του τα έχει βγάλει. 15 καφέδες πού κοστίζει το παιχνίδι επί δύο ώρες η διάρκεια περίπου που σπαταλάμε στην καφετέρεια για τον κάθε καφέ μας κάνουν 30 ώρες από τη ζωή μας.Οπότε τις 30 ώρες το παίγνιο,όσο και αν το βαρεθούμε,όσο και να μην αξίζει, τις βγάζει ΧΑΛΑΡΑ   . ΔΗΛΑΔΗ στα @@ μου που το πάει και τι κάνει η ΕΑ. Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι να περάσω όσο το δυνατόν πιο ωραία κάποιες ώρες από την ζωή μου όπως έχω κάνει μέχρι τώρα με τα υπόλοιπα games που έχω ασχοληθεί.

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος black66.gr έγραψε:

Εγώ αυτό που θέλω από ένα BF game είναι ένας server ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ CHEATERS ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ADMINS .Είναι και οι δυο,οι διαφορετικές όψεις του ίδιου εκνευριστικού νομίσματος.Και βέβαια με τους λιγότερο περιοριστικούς όρους. This is a casual Saturday night and Sunday player here!!!!

Μπορεί να είναι ουτοπία, αλλά κι εγώ αυτό θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα απλως να αναφερω πως αυτο το 10% που αναφερθηκε σαν το ποσοστο των pc users, σαν μοναδα μπορει να ειναι μικρο σε σχεση με τους console's ομως υπαρχει και ενα αλλα που κανει τη διαφορα. Αυτο ειναι το μαγαζακι esports που εχει δημιουργηθει οπου ολων τα κερδη συνδεονται μεταξυ τους. Κατα τη γνωμη μου αν η καθε EA δεν ακουει το community και τους αφηνει ξενισμενους αργα η γρηγορα θα δει μειωμενες πωλησεις στα games ομως αυτο σημαινει μειωμενες πωλησεις για cpu - vga κλπ κλπ οπου εκει εμπλεκονται και ολοι οι "μεγαλοι". Με βαση αυτη την σκεψη δεν νομιζω οτι το 10% ειναι τοσο μικρο οσο "ακουγεται". 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα @Dr_Nikiforos, η EA δεν έχει να κερδίσει κάτι από τις εταιρίες κατασκευής hardware, ή να το πω αλλιώς έχει το ίδιο να κερδίσει από τις εταιρίες κατασκευής consoles (βλ. μάλιστα Microsoft που έχει ειδική συμφωνία για το BF1).

 

Από την άλλη το κομμάτι e-sports που αναφέρεις έχει άλλη σημασία μια που είναι και ραγδαία αναπτυσσόμενο. Προς το παρόν προσανατολίζεται στο FIFA, αν και αναζητεί Competitive Gaming Commissioner για το Battlefield.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αναγκαστεί να παρακολουθώ μια συζήτηση που μοιάζει ατέρμονη χωρίς να παίζω το παιχνίδι, επιβεβαιώστε μου παρακαλώ τουλάχιστον αν έχω καταλάβει σωστά κάποια πράγματα.

 

1. Όταν κυκλοφορήσει, θα έχει έτσι κι αλλιώς δωρεάν EA-hosted multiplayer, απλά χωρίς τη δυνατότητα επεμβάσεων;

2. Θα μπορεί κάθε παίχτης να στήσει listen server χωρίς κόστος, απλά γενικά δεν προτιμάται λόγω του πλεονεκτήματος που δίνει;

3. Θα μπορεί κάθε παίχτης να στήσει dedicated server χωρίς κόστος, αλλά χωρίς πολλές επιλογές για τις ρυθμίσεις και επιπλέον επί πληρωμή με περισσότερες επιλογές;

4. Υπάρχουν πχ στο BF4 ranked servers που μετρούν για οποιοδήποτε level/progression/stats/whatever που τρέχουν με custom rules και ο κάθε διαχειριστής μπορεί να κάνει ό,τι θέλει; Που επιδρά το ranked/unranked;

 

Έχω εκπλαγεί με μερικά από τα πράγματα που διαβάζω...

Link to comment
Share on other sites

Ε, τότε ένα φάουλ ότι επέτρεπαν "ranked" σε ιδιωτικούς σέρβερ με custom rules (αυτό δεν το ήξερα) και διπλό φάουλ ότι δεν θα υποστηρίζουν έστω ένα στοιχειώδη listen/dedicated για να παίζεις ένα χαλαρό παιχνίδι με την παρέα σου (αυτό είχε γίνει σαφές). Το να εξισώνουν pc και κονσόλες δεν είναι οπωσδήποτε κακό, αλλά το επίπεδο στο οποίο στοχεύουν δε νομίζω ότι ικανοποιεί καν τους περισσότερο απαιτητικούς κονσολάδες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο ποιο περιπλοκο το θεμα @acct με τους BF servers υπαρχουν 4αρων ειδων οι Official, Ranked, Unranked  & Private ολοι

μπορουν να βαλουν custom presets (rules) τα οποια ειναι τα εξης NORMAL, HARDCORE, INFANTRY, NOOB, CLASSIC, or CUSTOM.

Ο παικτης εχει την δυνατοτητα να βλεπει τι ακριβως ειναι ο καθε server και να επιλεγει το τονιζω αυτο που θα παιξει...

e30EbXl.png

Τωρα μεσα σε ολο αυτον τον αχταρμα υπαρχουν και rules που μπορουν να βαλουν οι server admins π.χ. παιζει ο server εναν χαρτη αποκλειστηκα και το παιχνιδι

γινεται σε εσωτερικο χωρο (map: Οperation Locker) και απαγορευει η κανει limit καποια οπλα οπως τις χειροβομβιδες η αλλα εκρηκτικα. Απο την  στιγμη που οι

κανονες ειναι για ολους δεν υπαρχει θεμα. Γενικοτερα οταν δεν σου αρεσουν καποιοι κανονες δεν εισαι στην τελικη αναγκασμενος να παιζεις εκει.

 

Για dedicated servers τωρα υπαρχει πολιτικη της ΕΑ εδω και χρονια οχι μονο να μην δινει τα server files αλλα να μην παρεχει ενα καρο αλλα πραγματα π.χ.

mod tools, admin tools, demo tools, battlerecorder κτλ κτλ και οσο ο καιρος περναει ολο και λιγοτερα πραγματα δινονται στους παικτες - admins.

Στο Battlefield 3 για παραδειγμα αρχισε το φαινομενο να δινει αδεια μονο σε ορισμενους GSP's και φτασαμε στο BF1 να κανει host μονη της σε εναν παροχο και μονο! Απο 6 υπηρεσιες anticheat και διαφορα αλλα plugins για τον ορθο ελεγχο και την καταπολεμηση του Cheating ερχεται στο Βattlefield 1 ενα και μοναδικο!!

 

Εν ολιγης ειναι ακριβως οπως τα λεει ο @Lazy Dog λιγο παραπανω θα μας πουν στο τελος ειστε μαμακες και κοροιδα. Και θα τους πουμε αποπανω και ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

Απο 6 υπηρεσιες anticheat και διαφορα αλλα plugins για τον ορθο ελεγχο και την καταπολεμηση του Cheating ερχεται στο Βattlefield 1 ενα και μοναδικο!!

Μιλάμε για GGC streams και metabans που μπάζουν απο παντού γιατι γελάν και οι πέτρες. O κάθε επιτήδειος μπορεί να κάνει exploit το punkbuster service και να banάρει τον οποιοδήποτε με την αίτια pb violation χωρίς να υπάρχει το guid του παίχτη στην master index λίστα με τα bans της Even balance . Στην ουσία εισάγονται fake bans απο την bf3 εποχή ακόμα με το γνωστό Multihack Violation #79169 και η Even balance έχει σηκώσει τα χέρια της ψηλά αφου τα bans ειναι απο 3rd party sites χρησιμοποιώντας όπως ανέφερα τα exploit του "τρύπιου" punkbuster χωρίς να τους νοιάζει τι και πως. Eνα anticheat και κάλο χρειάζεται το game αρκεί η εκάστοτε εταιρια να ειναι διατεθειμένη να δαπανήσει χρόνο και χρήμα στην υποστήριξη του προϊοντος της. Δεν εμπιστεύομαι σε τρίτους "καλοθελητές" την ασφάλεια μου.

Έγινε επεξεργασία από alyx78
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 1 ώρα, το μέλος alyx78 έγραψε:

Δεν εμπιστεύομαι σε τρίτους "καλοθελητές" την ασφάλεια μου.

Και τοσο καιρο τι κανεις ? Δεν εχεις PunkBuster στον υπολογιστη σου η οι servers που μπαινεις δεν τρεχουν τους τριτους " καλοθελητες" ?

Οι πλειοψηφια των παικτων που παιζουν καθαρα τοσα χρονια ειχαν προβλημα ? Οχι. Ετυχε και μερικοι δυστυχως να ειναι τα θυματα.

Μιλας για PBBans και GGC-stream το Metabans δουλευει τελειως διαφορετικα. Σαφως και εχει γινει το περιστατικο 3 φορες μαλιστα αλλα

και η τρυπα βρεθηκε και οι παικτες αθωωθηκαν. Σε εναν πολεμο δυστυχως εχεις και θυματα και παραπλευρες απωλειες καμια φορα...

 

Για το ενα anticheat και μαλιστα το FairFight που ενω πιανει τον cheater του δινει και δευτερη και καμια φορα και τριτη ευκαιρια τι να πουμε...

Και επειδη το ενα και μαλιστα το συγκεκριμενο δεν αρκει και η εταιρια δεν ειναι διατεθειμενη να δωσει χρημα θα ηταν χιλιες φορες καλυτερα

να ειχαμε ολα τα παραπανω οπως τα ειχαμε τοσα χρονια ή μεχρι να βρεθει καλυτερο συστημα και να αντικαταστησει ολα τα προηγουμενα.

Αnyway οποιος πληρωσει για το game και την πληρωσει in game ας μην κλαιει και αργοτερα γιατι ηξερε τι αγοραζε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

Και τοσο καιρο τι κανεις ?

Μα απάντησα ήδη δεν τα εμπιστεύομαι. Τι άλλο να κάνω, να κινηθω νομικα επειδη κανουν monitoring την δραστηριότητα μου χωρίς να έχουν την συγκατάθεση μου για το καλο της κοινης ασφάλειας. Ding ding ding κάτι μου θυμίζει αυτό:hehe:

πριν 7 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

Αnyway οποιος πληρωσει για το game και την πληρωσει in game ας μην κλαίει και αργοτερα γιατι ηξερε τι αγόραζε.

Να κλάψει γιατι; Επειδη δεν θα εχει GGC, PPBANS, Metabans  και χίλια δυο αλλα αμφιβόλου backend sites (google is your friend) να το παίζουν αυτόκλιτοι εγγυητές της ασφάλειας του. Aλλα πράγματα θα επρεπε να μας απασχολούν, οπως το gameplay και το replay value του κάθε game λέω εγω τώρα. Αυτους που βλέπω να κλαίνε σε κάθε λογής Forum είναι άλλοι  γιατι καλως η κακως η εποχή τους τελειωσε (εκτος αν και απο πείσμα και μονο μεινουν στο γερασμένο bf4),γεγονός που μ'αφηνει παγερά αδιάφορο. Εγω οπώς και ο κάθε μέσος gamer κατα την άποψη μου, θέλω να πάρω στα χέρια μου ενα σωστο game που θα μπορω να απολάυσω out of the box. Οπως θα εφευγα αν δεν μου άρεσαν τα rules ενος server αφου υπάρχουν συμφωνα με τα λεγόμενα σου 1500 στο bf4 με την ίδια άνεση σου προτεινω και εγω με την σειρά μου να φευγεις απο server με cheater θα έχεις ακομα περισσότερες επιλογες στο bf1 αν και εφόσον το αγοράσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος alyx78 έγραψε:

Εγω οπώς και ο κάθε μέσος gamer κατα την άποψη μου, θέλω να πάρω στα χέρια μου ενα σωστο game που θα μπορω να απολάυσω out of the box.

Εσυ και ο καθε μεσος gamer οπως λες μπορει να θελετε ενα σωστο game το θεμα ειναι τι θα παρετε... :p

πριν 4 ώρες, το μέλος alyx78 έγραψε:

Οπως θα εφευγα αν δεν μου άρεσαν τα rules ενος server αφου υπάρχουν συμφωνα με τα λεγόμενα σου 1500 στο bf4 με την ίδια άνεση σου προτεινω και εγω με την σειρά μου να φευγεις απο server με cheater θα έχεις ακομα περισσότερες επιλογες στο bf1 αν και εφόσον το αγοράσεις.

Αισθανεσαι πολυ ανετος προτεινοντας τετοια λυση ?  Συγκρινεις τα rules ενος server που μπορεις να μην μπεις ξανα εκει εναν cheater ?

Αν ειναι να φευγουν οι παικτες απο τον server μολις μπει ενας cheater τοτε δεν υπαρχει και κανενας λογος για κανενα anticheat. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Kαι τι σχεση εχουν τα thumbs με video που εχει μπει ηδη πριν ενα μηνα στο θεμα ?

 

Πανω σε αυτο που λες ειδικα ... και ξανα ... μπορει να ειναι για το κοπο του μπορει για οτιδηποτε αλλο

τελος παντων ας δουμε τι θα λεει 6 μηνες μετα την κυκλοφορια του παιχνδιου και αυτος και οι παικτες.


Για να μην μιλησω για λεφτα κατω απο το τραπεζι που παιρνουν για να κανουν τα γλυκα τα ματια και να λενε

καλες κουβεντες η τι θελει να περασει η ΕΑ στον κοσμο. Τα κατα τα αλλα ναι ειναι 8πλασια τα thumbs up...

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.