Jump to content



Δίλημμα - πιο ακριβός επεξεργαστής ή κάρτα;


Recommended Posts

Παιδαράδες μου xρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους,

Υγεία ψυχοσωματική πάνω από ολα, χρήμα και χρόνο για όσο gaming γουστάρετε.

Έχω να γράψω χρόνια και το χειρότερο είναι οτι έχω να διαβάσω  για υπολογιστές, ακόμα περισσότερα.

Σκέφτομαι να χτυπήσω μερικά μηχανηματάκια γιατί έχω πέσει πολύ σε fps και δεν την παλεύω άλλο.

Έχω να χαλάσω 6-7 κατοστάρικα για το βασικό set-up... (Mνήμες-Μοbo-CPU-GPU) και η απορία μου είναι η εξής,

να χτυπήσω έναν i3 με μια GTX970 ή έναν i5 με μία GTX960? 

Η χρήση είναι 100% gaming εννοείται.

World of Tanks, Star Wars Battlefront με ταλαιπωρούν αυτή τη περίοδο,

ενώ το 2016 αν όλα πάνε καλά έχω σκοπό να λιώσω  το Τοm Clancy`s The Division

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, ειδικά όταν μιλάμε για gaming, είναι καλύτερα να έχεις μια δυνατή κάρτα γραφικών από έναν δυνατό επεξεργαστή ειδικά αν είσαι σε μεγάλες αναλύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι με ΚΑΤΩ απο 750 ισως χωρεσεις i5 6500 με 8gb ram αλλα και μια οικονομικη υλοποιηση gtx 970 πανω σε μητρικη του 100αρικου...

 

Ενώ ακούγεται εφικτό, δεν είναι γμτ.... Θα πρέπει να πάρει από διαφορετικά μαγαζιά πράγματα και θα μπλέξει.

 

Πχ στο ετσοπ βγαίνει 795 (με 970 γτπκ) οπότε ΚΑΤΩ από 750 από 1 κατάστημα το βλέπω λίγο δύσκολο δυστυχώς...

 

Πάντως είναι η πιο ελκυστική πρόταση! 

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανεις τουμπανη vga αμα ο cpu σερνεται παντου. i3 ουτε με σφαιρες!!!

Τα παιδια απο πανω εχουν ριξει δελεαστικες προτασεις!

i5 6500 - 8gb ddr4 - mobo 100€ (αρκετες επιλογες) - gtx960 = ~670€ με την gtx970 ξεφευγει καπως οπως αναφερουν αφου μπλεκονται και τα εξοδα αποστολων. 

Link to comment
Share on other sites

Ενώ ακούγεται εφικτό, δεν είναι γμτ.... Θα πρέπει να πάρει από διαφορετικά μαγαζιά πράγματα και θα μπλέξει.

 

Πχ στο ετσοπ βγαίνει 795 (με 970 γτπκ) οπότε ΚΑΤΩ από 750 από 1 κατάστημα το βλέπω λίγο δύσκολο δυστυχώς...

 

Πάντως είναι η πιο ελκυστική πρόταση!

Ενα δικιο το εχεις.. Περιοριστηκα στις χαμηλοτερες τιμες του σκρουτζ εγω.. Παντως με 400 απο msystems παιρνεις i5 6500 + msi b150m + 1*8 gb ram. Τωρα μενει ενα 300αρι λοιπον η 350 αν απιφασισει ν ανεβει. Στην αναγκη εγω θα χτυπουσα μια ελαφρως μτχ 970 και θα τα ειχα και ολα και εντος μπατζετ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Δεν το περίμενα να απαντήσετε τόσοι πολλοί.

Aπό ότι βλέπω με τον i3 δεν κάνουμε δουλειά. Επίσης όπως βλέπω τα πράγματα με την GTX960 πάλι 

δεν με βλέπω να είμαι 100% ικανοποιημένος, οπότε μπλέξαμε για τα καλά.

Για πακετάκι ξεκλείδωτου i5 και καλό mobo δεν με βλέπω με τίποτα.

To κακό είναι ότι ούτε οι παλίοτεροι i5 έχουν πέσει καθόλου σε τιμή.

Για κάποιον i5-6400/6500 που ειναι ο πιο φθηνός και κάνει γύρω στα 75€ παραπάνω από τον i3 με βλέπω. 

Δεν είναι και λίγα λεφτά η διαφορά αλλά τι να κάνω.

Το χειρότερο είναι και τα μαγαζιά. Το βλέπω πανδύσκολο να τα βρω όλα από ενα.

Link to comment
Share on other sites

Με GTX 960 G1 στο Witcher 3 (που είναι το πιο βαρύ game που παίζω) δεν έχω κανένα πρόβλημα στα Ultra (με εξαίρεση το NVIDIA Hairworks που τρώει κάποια σκαλώματα), όμως είμαι με i7 (sandy bridge).

Έγινε επεξεργασία από psygreg
Link to comment
Share on other sites

Με μια καρτα gtx 960/r9 380 μια χαρα θα κανεις δουλεια. Με την r9 380 σαφως καλυτερη ομως για να ειμαστε αντικειμενικοι. Το θεμα δεν ειναι λοιπον το αν θα κανεις τωρα δουλεια, αλλα για ποσο καιρο ακομα θα κανεις. Αν εισαι απο τους τυπους που κυνηγανε το μαξαρισμα ρυθμισεων στα γραφικα τοτε γρηγορα θα βρεις τοιχο και με τις 2. Αν ομως σε νοιαζει απλα να βαζεις τα παιχνιδια σου και να τα παιζεις τοτε οποια απο τις 2 και να παρεις θα την χαρεις για αρκετο καιρο. Τη λυση "αναβαθμιση τωρα,αλλα ΚΑΙ αργοτερα" την εχεις σκεφτει; Σε ενδιαφερει; Αν παιξεις με εναν i3 τωρα πανω σε μια καλη μητρικη και οταν ευκαιρησεις να βαλεις και τον i5 σου; Ετσι θα μπορεσεις απο τωρα να παρεις καλυτερη καρτα γραφικων (που παιζει μεγαλυτερο ρολο στα παιχνιδια) και αν καποια στιγμη δεις οτι ο i3 σε κοβει, τον βγαζεις, τον πουλας και πετας πανω εναν i5 και εισαι ετοιμος... Εντελως αναιμακτα! 

 

P.S. τον 6400 αστον καλυτερα. Μινιμουμ i5 θα κοιτουσα τον 6500.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με μια καρτα gtx 960/r9 380 μια χαρα θα κανεις δουλεια. Με την r9 380 σαφως καλυτερη ομως για να ειμαστε αντικειμενικοι. Το θεμα δεν ειναι λοιπον το αν θα κανεις τωρα δουλεια, αλλα για ποσο καιρο ακομα θα κανεις. Αν εισαι απο τους τυπους που κυνηγανε το μαξαρισμα ρυθμισεων στα γραφικα τοτε γρηγορα θα βρεις τοιχο και με τις 2. Αν ομως σε νοιαζει απλα να βαζεις τα παιχνιδια σου και να τα παιζεις τοτε οποια απο τις 2 και να παρεις θα την χαρεις για αρκετο καιρο. Τη λυση "αναβαθμιση τωρα,αλλα ΚΑΙ αργοτερα" την εχεις σκεφτει; Σε ενδιαφερει; Αν παιξεις με εναν i3 τωρα πανω σε μια καλη μητρικη και οταν ευκαιρησεις να βαλεις και τον i5 σου; Ετσι θα μπορεσεις απο τωρα να παρεις καλυτερη καρτα γραφικων (που παιζει μεγαλυτερο ρολο στα παιχνιδια) και αν καποια στιγμη δεις οτι ο i3 σε κοβει, τον βγαζεις, τον πουλας και πετας πανω εναν i5 και εισαι ετοιμος... Εντελως αναιμακτα! 

 

P.S. τον 6400 αστον καλυτερα. Μινιμουμ i5 θα κοιτουσα τον 6500.

 

Φίλε Γιώργο τα λες πάρα πολύ σωστά...

Έτσι έκανα και κάνω πάντα.

Ξεκίνησα με τον Phenom που βλέπεις στην υπογραφή μου με μια 5770.

Mετά μπήκε ο SSD, μετά μπήκε η GTX560, μετά έχωσα κι άλλα 4 GB Ram πιο γρήγορες μνήμες

μετά ανέβηκα και άλλο και εφτασα στη GTX660 κάηκε όμως.

Απλά πιστεύω ήρθε η ώρα που με καθυστερεί πολύ ο CPU ότι και να κάνω. 

Kαι σε GTX960 να πάω πιστεύω θα με κόβει πολύ ο επεξεργαστής. Θέλω να ανέβω λίγο αυτή τη φορά σε fps.

Nα νοιώσω οτι κάνω upgrade ουσιαστικό.

Παίζω με το ίδιο PC από το 2010 τέτοιες μέρες,

Τότε επαιζα Crysis 2, Black Ops και Battlefield Bad Company 2 και ημουνα αρκετά αεράτος.

Θέλω ύστερα απο καιρό λίγη άνεση μου έχει λήψει.

 

σε καμια περιπτωση 960. η 380 ειναι σαφως καλυτερη

Παιχταρά μου μπορεί να έχεις και δίκιο. Αλλά εγώ ξέρω ότι ό,τι πληρώνεις πέρνεις.

Ενα +-5% διαφορά και λιγοτερο αναλόγως το παιχνίδι πρέπει να έχουν οι nvidia από την AMD στα ιδια λεφτά.

Δεν αλλάζω μάρκα έχω βολευτεί αρκετά τα τελευταία χρόνια από drivers και νομίζω θέλουν και λιγοτερο ρεύμα.

Έτσι κι αλλιως το δίλημμα πιο πολύ είναι R9 390 με GTX970 που ειναι ακόμα μικρότερες οι διαφορές.

Έγινε επεξεργασία από Tony_Montana
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις λοιπον οτι σ ενδιαφερει περισσοτερο ο επεξεργαστης απ οτι καταλαβαινω. Καλως! Μαζι σου! Το ενδεχομενο να αναβαλλεις για ενα διαστημα την αναβαθμιση σου για να αυξησεις το μπατζετ παιζει; Νομιζω με ουτε 100 ευρω πανω μπορει να καλυφθει το σετ i5 gtx970. Αν οχι, με ελαφρως μεταχειρισμενο ενα part(gpu πιθανοτατα) ικανοποιεισαι; η τα θες ολα κουτα;

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις λοιπον οτι σ ενδιαφερει περισσοτερο ο επεξεργαστης απ οτι καταλαβαινω. Καλως! Μαζι σου! Το ενδεχομενο να αναβαλλεις για ενα διαστημα την αναβαθμιση σου για να αυξησεις το μπατζετ παιζει; Νομιζω με ουτε 100 ευρω πανω μπορει να καλυφθει το σετ i5 gtx970. Αν οχι, με ελαφρως μεταχειρισμενο ενα part(gpu πιθανοτατα) ικανοποιεισαι; η τα θες ολα κουτα;

Μάλλον για εκεί πάει η δουλειά... Να κάνω κάνα μήνα υπομονή να ανέβω στα 750 με 800 και να πάω για

I5 6500 + GTX970 με ένα motherboard κάτω από 100€ με B150M και 8GB DDR4@2400

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία και επειδή έχω τον ίδιο επεξεργαστή με σένα μπορώ υπεύθυνα να πω οτι η GPU κάνει μεγαλύτερη διαφορά και ο Phenom II x4 μπορεί να μην είναι ο ταχύτερος αλλά σε συνδυασμό με την R9 290 που πήρα 2ο χέρι μια χαρά παίζει τα πάντα από strategy (Civ:5/ Civ:BE/ XCOM), RPG (Shadow of Mordor/ Dragon Age: Inquisition) ακόμα και FPS (Far Cry 3/ Borderlands 2/ Spec ops The Line, αλλά δεν παίζω multi) σε 1440p ανάλυση.

Με τον ίδιο επεξεργαστή και μια 270Χ έβλεπα οτι δεν τράβαγε μόλις πήγα στο 27" μόνιτορ.,

 

Για μένα παίρνεις μια καλή GPU και θα είσαι ευχαριστημένος μέχρι να μπορέσεις να αλλάξεις πλατφόρμα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία και επειδή έχω τον ίδιο επεξεργαστή με σένα μπορώ υπεύθυνα να πω οτι η GPU κάνει μεγαλύτερη διαφορά και ο Phenom II x4 μπορεί να μην είναι ο ταχύτερος αλλά σε συνδυασμό με την R9 290 που πήρα 2ο χέρι μια χαρά παίζει τα πάντα από strategy (Civ:5/ Civ:BE/ XCOM), RPG (Shadow of Mordor/ Dragon Age: Inquisition) ακόμα και FPS (Far Cry 3/ Borderlands 2/ Spec ops The Line, αλλά δεν παίζω multi) σε 1440p ανάλυση.

Με τον ίδιο επεξεργαστή και μια 270Χ έβλεπα οτι δεν τράβαγε μόλις πήγα στο 27" μόνιτορ.,

 

Για μένα παίρνεις μια καλή GPU και θα είσαι ευχαριστημένος μέχρι να μπορέσεις να αλλάξεις πλατφόρμα.

Όπως τα λέει το παιδί είναι. 

 

Ο phenom iix4@3,9ghz είναι τουλάχιστον ισοδύναμος με αντίστοιχο ι3. Συνεπώς αγοράζεις καλή κάρτα τώρα και μετά τα υπόλοιπα -αν δεν σε ικανοποιεί το μηχανημα σου- που θα έχεις και το επιπλέον budget.

 

Κι εγώ από phenomiix4 BE@3,8 πήγα στον 4770κ, και σου λέω πως το έχει ακόμη αν θες να τρενάρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια 960 έχει 200€. Ένας i3 έχει 110€. Προσωπικά δεν θα ρίσκαρα να αποδειχτεί μάπα η αγορά της κάρτας. Που είναι δεδομένο από την στιγμή που η 960 έχει αυτό το ηλίθιο 128bit data bus. Οπότε θα έλεγα ότι είναι καλύτερα μια 970/390 και ένας i3 που αργότερα θα μπορεί να αντικατασταθεί από έναν μεγαλύτερο επεξεργαστή. Αν μάλιστα ισχύει τα περί OC στους Skylake(οι ιντελάδες ξέρουν) τότε και ένα καλό OC στον i3 θα ήταν ότι πρέπει για να δέσει η συνταγή.

 

Υ.Γ. Διαβάζοντας τα σχόλια θα συμφωνήσω και εγώ με την παραμονή στην AMD πλατφόρμα μέχρι νεωτέρας, πραγματοποιόντας τώρα την αγορά μιας καλής κάρτας από GTX 970 και πάνω.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/7327618/Intel-Core-i5-6500-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/7357027/Asrock-Z170-Pro4S.html

https://www.skroutz.gr/s/7299979/Kingston-HyperX-Fury-8GB-DDR4-2666MHz-HX426C15FB-8.html

https://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html

Aυτα θα επερνα..

436 και τα υπολοιπα σε gpu!!

Αργοτερα κουμπωνεις αλλη μια ram..

edit.

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στα περισσότερα παιχνίδια δεν παίζει ρόλο ο επεξεργαστής αλλά μόνο η κάρτα γραφικών, Αυτό σημαίνει ότι και με ένα Celeron μπορείς να παίξεις  παιχνίδια σε HD. Εδώ ένα παράδειγμα http://www.legitreviews.com/intel-pentium-g3220-processor-review_137016/8

 

Όσο για την κάρτα γραφικών καλύτερα να περιμένεις τις AMD Polaris 16/14nm η τις αντίστοιχες της NVIDIA 16/14nm. Η αγορά μιας κάρτας γραφικών είναι μεγάλο λάθος αυτή την στιγμή μετά από αυτά που έδειξε η AMD στην CES 2016.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.