Jump to content



Αποχαιρετώντας το ubuntu...


gdp77

Recommended Posts

Μετά από πολλά χρόνια χρήσης του ubuntu και στήριξης στην canonical για τις επιλογές της, αποφάσισα να σταματήσω να το χρησιμοποιώ. Η κύρια αιτία είναι το unity και η διαδικασία boot και shutdown του ubuntu.

A) Σχετικά με το unity, το στήριξα φανατικά από τις εποχές που ήταν απολύτως μη παραμετροποιήσιμο. Ο λόγος ήταν ότι αφενός ήταν μια τολμηρή κίνηση στον χώρο των ui που είχε πολύ περισσότερες προοπτικές από το άθλιο metro των win, αφετέρου ήταν και είναι το ui που δίνει το μεγαλύτερο real estate για δουλειά σε wide οθόνες. Πλέον είναι αρκετά παραμετροποιήσιμο, αλλά δύστροπο. Το ποτήρι για μένα ξεχείλισε όταν μετά την εγκατάσταση του libre office 5, επιχείρησα να αλλάξω το καρακιτσιαρό default icon set και επιχείρησα να εγκαταστήσω το crystal icon set. Εδώ τονίζω ότι το καρακιτσιαρό υπάρχει μόνο στο ubuntu, ενώ πχ στο mint εγκαθίσταται αυτόματα το νέο μοντέρνο icon set. Μάταια προσπαθούσα.... Κάθε απόπειρα να εγκαταστήσω το crystal set, κατέληγε στην απεγκατάσταση όλου του libre office από το APT!!! Βοήθεια στο net δεν υπήρχε και μάλιστα σε κανα δυο threads αντί για λύση, πρότειναν την εγκατάσταση ενός εναλλακτικού set. Δεν έχω αποδείξεις ότι φταίει το unity, αλλά επειδή το πρόβλημα δεν υπάρχει σε άλλες debian based διανομές, εικάζω ότι κάποιο κλείδωμα ή dependancy του unity προκαλεί το θέμα. Και ναι, μου την έσπασε, διότι έχω ανεχτεί αρκετά...

Β) Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ αυτό που συμβαίνει με το boot και shutdown splash screen. Και στο laptop με amd gpu και στο desktop με nvidia gpu, τα splash screens είναι άθλια, λες και μπαίνει η οθόνη σε text mode, ενώ εμφανίζονται και οι γραμμές τερματικού της όλης διαδικασίας, ένα σωρό warnings κτλ, λες και τη διανομή τη φτιάχνει ένας geek από το υπόγειό του και όχι ολόκληρη canonical!!! Να το βράσω το unity 8, αν δεν μπορούν να φτιάξουν εν έτει 2016 ένα όμορφο και κομψό boot splash ή αν δεν μπορούν να εμφανίσουν απευθείας μια συγκεκριμένη photo στο login screen και.πρώτα πρώτα υποχρεωτικά να φανεί το κοκκινοπορτοκαλιροζ του default login. Απλά έλεος...

Λεπτομέρειες θα μου πείτε, αλλά οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά. Σήμερα λοιπόν ολοκλήρωσα την μετάβασή μου στο linux mint cinnamon 17.3, με πανέμορφο ui, απροβλημάτιστο boot και shutdown, εναλλασσόμενο login screen, full παραμετροποιήσιμο, χωρίς εμφανείς παραξενιές που είχε το unity, libre office όπως το θέλω και -το κερασάκι- ανακοινωμένο το mint 18 με αναθεωρημένο σε μεγάλο ποσοστό ui. Το μόνο που μου έχει λείψει από το ubuntu είναι το μεγαλύτερο real estate της οθόνης, λόγω του title bar των παραθύρων, αλλά ας είναι, όλα τα άλλα σε αποζημιώνουν...

ΥΓ για να μη λέτε ότι γκρινιάζω μόνο για τα win...

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως μου αρέσει να βλέπω το boot process αντί για κάποιο splash screen [emoji14].

Εν τέλη σε ποια διανομή θα μεταβείς;

Ή το ένα ή το άλλο... Όταν βλέπεις μέσα στο splash screen κείμενο με μαύρες γραμμές δείχνει ερασιτεχνική διανομή. Και δεν είναι feature, αλλά ανικανότητα.

Έγραψα και πιο πάνω ότι πήγα σε mint cinnamon 17.3 και το ερωτεύτηκα αμέσως!!!

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα λοιπόν ολοκλήρωσα την μετάβασή μου στο linux mint cinnamon 17.3

 

Επιτέλους, μαθαίνεις :p Σε μερικά χρόνια, για πιο σοβαρές δουλειές θα αρχίσεις να χρησιμοποιείς Fedora :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διστάσω να χρησιμοποιήσω πάλι ubuntu, αν σοβαρευτούν και ασχοληθούν με το polishing του unity, βελτιώνοντας όλες τις αισθητικές ατέλειες που υπάρχουν και στο boot και στο shutdown, τη στιγμή μάλιστα που ο Mark επιμένει στο "beautiful" ui... Περιμένω να δω το unity 8 λοιπόν και την βελτίωση του Plymouth (που είναι υπεύθυνο για το splash screen) στο ubuntu 16.04 LTS. Μέχρι τότε, είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος στο mint. H επόμενη μάχη θα δοθεί μεταξύ ubuntu 16.04 vs linux mint 18

Link to comment
Share on other sites

Το unity ηταν ειναι και θα ειναι γτπ. Το ιδιο και το gnome μετα την 2 εκδοση.

Αυτη την εποχη μονο το mate ειναι καπως υποφερτο.

Ποτε δε μπορεσα να καταλαβω γιατι γ...σανε ενα τοσο υπεροχο project οπως το gnome.

Η ιδια ηληθιοτητα επαιξε και στα windows και στο ios (εχω την εντυπωση πως ολοι πηγαν να αντιγραψουν το ios το οποιο προσωπικα βρισκω απαισιο).

Προσωπικα mint + mate το θεωρω καπως καλυτερη επιλογη αλλα οχι τελεια. Τελειο ηταν οποιαδηποτε debian like διανομη + gnome 2.2 + παλιο καλο beryl

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα mint + mate το θεωρω καπως καλυτερη επιλογη αλλα οχι τελεια. Τελειο ηταν οποιαδηποτε debian like διανομη + gnome 2.2 + παλιο καλο beryl

 

Νομίζω ότι το cinnamon είναι αυτό ακριβώς που περιγράφεις. Το mate και το cinnamon είναι κατά τη γνώμη μου ό,τι πιο λειτουργικό υπάρχει σε Linux διανομές, με το mate να είναι πιο ελαφρύ και το cinnamon πιο eye candy. Πάντως και mate από mate διαφέρουν. Δοκίμασα και το ubuntu mate, αλλά υπολείπεται του mint mate, με το οποίο θα μπορούσα άνετα να συνυπάρξω. Προτιμώ το mint cinnamon το οποίο θεωρώ ό,τι πιο λειτουργικό και όμορφο έχει να επιδείξει ο χώρος του linux σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

mint + mate για μένα, μια χαρά δουλειά σε όλα.

και με Kde δεν με χαλούσε, αλλά συνήθως βάζω compiz και κάνω απο κεί τις ταρζανιές με εφφέ κλπ, οπότε το kde Μένει μόνο αν δεν θες να πειράζεις κάτι περαιτέρω.

καλά έκανες κι άφησες το unity.

Link to comment
Share on other sites

Linux Mint και Cinnamon είναι μακράν ότι καλύτερο σε λειτουργικότητα και εμφάνιση σήμερα. Αν το άφηνα στην άκρη θα ήταν για να πάω σε Arch ;)

Πολύ καλή κίνηση. Δεν θα το μετανιώσεις!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το αφήνω κι εγώ προς το παρόν το ubuntu :p .

 

Έστησα ένα νέο σύστημα (s1151 - pentium) για το σαλόνι. Βγάζω τον δίσκο με το ubuntu τον τοποθετώ και δεν μπαίνει μέσα στο λειτουργικό

(έχουν προηγηθεί 3-4 μεταφορές σε άλλα συστήματα). Κατεβάζω το 14.04.3LTS, ξεκινάω να κάνω εγκατάσταση φτάνω μέχρι κάποιο σημείο

και μαύρη οθόνη (μέσω usb,dvd). Κάνω κι ένα bios update τα ίδια. Δοκιμάζω ένα άλλο δισκάκι με 14.04 που είχα και προχωράει κανονικά η

εγκατάσταση (ωραία λέω). Τελειώνει η εγκατάσταση, πάει να μπει μέσα και μπαίνω σε ανάλυση 640x480, λέω θα λυθεί με τις ενημερώσεις, 

τις κάνω τίποτα τα ίδια. Κουμπώνω hdmi βγάζει σφάλμα ότι τρέχει σε χαμηλούς πόρους.

Με την ενσωματωμένη hd530 της intel αντιμετώπισα το παραπάνω πρόβλημα.

 

Έβαλα το mint 17.3 (cinnamon) και όλα μπήκαν χωρίς κανένα πρόβλημα, έκανα και κάποιες ρυθμίσεις που ήθελα και είναι προς το παρόν κομπλέ.

Θέλει λίγη συνήθεια η αλλαγή από  το ubuntu.

 

Ερώτηση: μπορώ να βάλω την πλευρική μπάρα όπως είναι στο ubuntu?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι το mint 17.3 (cinnamon)  είναι πιο βαρύ από το ubuntu 14.04 ?

 

Παρατηρώ μια αργή απόκριση στο internet → προβολή video (youtube, ταινίες μέσω  internet) , έτσι πως το βλέπω κάτι παίζει με τα γραφικά.

 

Το σύστημα μου τώρα είναι : pentium g4500 (intel hd530) - ddr4 8gb ram - ssd 850evo

με g2030 & 8gb ram δούλευε καλύτερα με ubuntu και είχα αλλάξει 3-4 συστήματα με τον δίσκο!

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο mint με restricted extras όπως στο ubuntu?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Το Ubuntu έχει καταντήσει εδώ και χρόνια η Apple του χώρου.Τα σκηνικά με unity, mir vs. wayland, οι αδιαφανείς πολιτικές, οι επιθέσεις και οι προβοκάτσιες έχουν διχάσει εντελώς την κοινότητα. Το σκηνικό με την απομάκρυνση του επικεφαλής του kubuntu (sauce), ήταν το τελειωτικό χτύπημα για μένα. Χρησιμοποιώ εδώ και καιρό kubuntu, αλλά ψάχνομαι να το αλλάξω. Επειδή ειμαι kde-ακιας και θέλω πάντα το τελευταίο release του desktop επειδή συνεχώς αναβαθμίζεται, πιθανότατα να πάω σε rolling με πρώτες υποψηφιότητες opensuse tumbleweed και KaOS. Συμπέρασμα: μακριά από ubuntu και canonical.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το mint 17.3 (cinnamon)  είναι πιο βαρύ από το ubuntu 14.04 ?

 

Μετά την μετάβαση από 17.1 σε 17.3 παρατήρησα και γω μια καθυστέρηση στην απόκριση του συστήματος.

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο mint με restricted extras όπως στο ubuntu?

 

Δεν το χρειάζεται. Υπάρχουν σχεδόν τα πάντα στα αποθετήρια. Αλλιώς σε PPAs.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update.

Έβαλα τo ubuntu 15.10 αναβάθμισα το kernel σε 4.3, άλλαξα μια παράμετρο που ήθελε (τα ίδια είχα κάνει μέχρι εδώ και στο mint) και πέρασα

τους drivers από εδώ  Intel Graphics Installer for Linux* 1.2.1 και τα πράγματα βελτιώθηκαν σε σχέση με το mint (που μου έβγαζε κάτι artifacts

καθώς κουνούσα τον κέρσορα πέρα από τα υπόλοιπα που αντιμετώπισα).

 

Άντε να βγει το 16.04LTS μπας και έχει καλύτερη υποστήριξη.

 

Όπως έφυγα από το ubuntu έτσι επέστρεψα  :hehe:  :hehe:  :rofl:

 

εδώ είναι και το θέμα που άνοιξα 

 

edit

όπως και με το cinnamon έτσι και με το ubuntu μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας δημιουργήθηκε πρόβλημα και στο 

ubuntu μετά την αναβάθμιση του kernel. Πλέον δεν ανοίγει κανένα απ'τα δυο  :crazy:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.