Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

Μερικοί περιμένουν να βγουν οι 1070 στα 400-450 ευρώ και οι 1080 στα 600-650. Μην ελπίζετε σε όνειρα... Στο ελλαδιστάν ζούμε. Προβλέπω 550 με 600 για 1070 και 750 800 για μια 1080 στο χαλαρό. Επίσης οι διαφορές στις επιδόσεις δεν θα είναι τόσο τραγικές οσο φαίνονται. Περιμένετε να βγουν τα πρώτα real world benchmarks ας μην προτρέχουμε. Και αυτά τα λέω γ αυτούς που λένε διάφορα για τις 980ti, επειδή έχουνε δει πολλά τα μάτια μου (και σε άλλο φόρουμ), κάτι περί 300-350 ευρώ οι ti και κάτι τέτοια κουφά. Δλδ για γέλια και για κλάμματα μαζί. Αν είναι ας τις χαρίσουμε κιόλας... Έτσι βολεύει τον Ελληνάρα... Περιμένετε να αγοράσετε 980τι με 300 κ 350 ευρώ. Ακόμα πιο πολύ περιμένετε να αγοράσετε 1070 με 400 ευρώ. Ε ρε γλέντιαααα...!

Έγινε επεξεργασία από Lerios
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος JOHN-X έγραψε:

Να την κοβει ισως και οχι ΑΛΛΑ μιλησα για overall gaming experience.....πιο λιανα αν με τον 3770κ σε μια ωρα gaming εχεις 50 κρουσματα ενοχλητικων frame drop με τον 6700κ δεν εχεις κανενα....butter smooth..και ας δουλευουν και οι δυο στα ιδια frames average....αν πιανεις το my point;)

Ναι το πιανω. Απλα σου λεω οτι αυτο που λες ειναι σωστο υπο συνθηκες. Στα παιχνιδια που ανεφερες ισχυει οτι λες γιατι και τα 3 ειναι παιχνιδια που εκμεταλλευονται και τον επεξεργαστη. Αν ομως πας να παιξεις call of duty black ops 3 πχ εκει δεν θα δεις διαφορα ειτε παιζεις με τον 3570k μου ειτε με 5820k. Maximum 45% usage βαραει ο cpu μου και το παιχνιδι τρεχει εντελως smooth.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Lerios έγραψε:

Μερικοί περιμένουν να βγουν οι 1070 στα 400-450 ευρώ και οι 1080 στα 600-650. Μην ελπίζετε σε όνειρα... Στο ελλαδιστάν ζούμε. Προβλέπω 550 με 600 για 1070 και 750 800 για μια 1080 στο χαλαρό. Επίσης οι διαφορές στις επιδόσεις δεν θα είναι τόσο τραγικές οσο φαίνονται. Περιμένετε να βγουν τα πρώτα real world benchmarks ας μην προτρέχουμε. Και αυτά τα λέω γ αυτούς που λένε διάφορα για τις 980ti, επειδή έχουνε δει πολλά τα μάτια μου (και σε άλλο φόρουμ), κάτι περί 300-350 ευρώ οι ti και κάτι τέτοια κουφά. Δλδ για γέλια και για κλάμματα μαζί. Αν είναι ας τις χαρίσουμε κιόλας... Έτσι βολεύει τον Ελληνάρα... Περιμένετε να αγοράσετε 980τι με 300 κ 350 ευρώ. Ακόμα πιο πολύ περιμένετε να αγοράσετε 1070 με 400 ευρώ. Ε ρε γλέντιαααα...!

Καλα η 1070 των 379$ δεν υπαρχει περιπτωση να ερθει στα 550 και 600 ερω ελλαδα που λες.

Οι τιμες παντα ειναι πιο φουσκωμενες στην Ελλαδα, φυσικα οχι στο βαθμο που περιμενεις εσυ για την 1070, αλλα ακομη και τοσο να φουσκωσουν οι τιμες (που αποκλειετε) παραγγελνεις απ εξω και τελος.

Οσο για την τιμη της 980ti στα μετεχειρα που λες, το ιδιο γινετε ξανα και ξανα και ξανα απορω γιατι σας κανει εντυπωση.

Το ιδιο επαθε και η 780Ti με τον εχρομο των 970 και 980, επιασε πατο στα μετεχειρα, τα ιδιο γινετε  και με τη 980Ti με τον ερχομο των 1070/1080.

Για αυτο το λογο αν δεις το γειτονικο φορουμ ολος τυχαιος φουλαρε ξαφνικα απο αγγελιες maxwell καρτων, ο λογος αυτονοητος, ολοι τις καινουργες θελουν..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλα οσοι ειστε ετοιμοι για μεταβαση να κανετε γρηγορα κινηση γιατι την βλεπω να ανεβαινει σε τιμη την 1080.Early reference samples και τερματιζουν στα 2200-2300 δε μπορω να φανταστω τα custom τι θα κανουν.Εκτος αν βρισκει τοιχο αποτομα η αρχιτεκτονικη γιατι απο bios editor καποιοι ειδαν hard wall καπου πηρε το ματι μου.Και παλι σ αυτη την περιπτωση βεβαια και 2200 με φουρφουρι αθορυβο και 60-70οC rock stable εμενα δε με χαλαει καθολου.Κατι μου λεει οτι θα κατσει πολυ καλα πανω απο 25% στη ζυγαρια κοντρα στην 980ti η μεγαλη.Για την δε μικρη ειμαι σιγουρος οτι θα βγει πολυ πανω απο titanX. 10% υπολογιζω σε μαχ oclock.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομαι οτι ειμαι με μια καρτα 3ετιας και ακομη την παλευω. Η μικρη θα κατσει "κουτι" αν ερθει στα ~450€ οπως υπολογιζω. (αν η διαφορα ειναι χαοτικη θα στραφω ειτε σε evga απ'εξω ειτε σε καποιο αλλο καταστημα). Αλλα αν με παιρνει για τη μεγαλη θα το τολμησω και μελλοντικα θα βρω καναν "σκοτωμενο" (με την εννοια οτι θα εχει πεσει η τιμη στα μεταχειρισμενα μιας και θα κλεινει διετια) 4690Κ ή 4790Κ για να καλυψω μερικως τη μπουκαλα που θα τρωω. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Helly said:

Καλα οσοι ειστε ετοιμοι για μεταβαση να κανετε γρηγορα κινηση γιατι την βλεπω να ανεβαινει σε τιμη την 1080.Early reference samples και τερματιζουν στα 2200-2300 δε μπορω να φανταστω τα custom τι θα κανουν.Εκτος αν βρισκει τοιχο αποτομα η αρχιτεκτονικη γιατι απο bios editor καποιοι ειδαν hard wall καπου πηρε το ματι μου.Και παλι σ αυτη την περιπτωση βεβαια και 2200 με φουρφουρι αθορυβο και 60-70οC rock stable εμενα δε με χαλαει καθολου.Κατι μου λεει οτι θα κατσει πολυ καλα πανω απο 25% στη ζυγαρια κοντρα στην 980ti η μεγαλη.Για την δε μικρη ειμαι σιγουρος οτι θα βγει πολυ πανω απο titanX. 10% υπολογιζω σε μαχ oclock.

Αμφιβάλλω να πήραν μια τυχαία κάρτα από το καλάθι και να πήγαν στην παρουσίαση χωρίς να ξέρουν πόσο υπερχρονίζει η GPU. Και με διαθεσιμότητα στις 27 του μήνα, δεν θα έλεγα ότι είμαστε ακόμα σε "early reference samples". Πιθανόν οι κάρτες να έχουν τα 2GHz, αλλά για πιο πάνω θα είναι και θέμα τύχης. Αν όντως πάνε όλες στα 2200-2300 ή και παραπάνω, θα είναι η πρώτη φορά στις GPUs που βλέπουμε η συχνότητα λειτουργίας να μετατρέπεται σε ισχυρό χαρτί στα χέρια του marketing.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Helly έγραψε:

Καλα οσοι ειστε ετοιμοι για μεταβαση να κανετε γρηγορα κινηση γιατι την βλεπω να ανεβαινει σε τιμη την 1080.Early reference samples και τερματιζουν στα 2200-2300 δε μπορω να φανταστω τα custom τι θα κανουν.Εκτος αν βρισκει τοιχο αποτομα η αρχιτεκτονικη γιατι απο bios editor καποιοι ειδαν hard wall καπου πηρε το ματι μου.Και παλι σ αυτη την περιπτωση βεβαια και 2200 με φουρφουρι αθορυβο και 60-70οC rock stable εμενα δε με χαλαει καθολου.Κατι μου λεει οτι θα κατσει πολυ καλα πανω απο 25% στη ζυγαρια κοντρα στην 980ti η μεγαλη.Για την δε μικρη ειμαι σιγουρος οτι θα βγει πολυ πανω απο titanX. 10% υπολογιζω σε μαχ oclock.

 

 

Η nvidia παντα στις reference καρτες τις εχει πολυ συντηριτικα ρολογια.

Για να λενε για 1800mhz τα refremce ρολογια ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ολες οι καρτες θα ξεπερνανε τα 2ghz.

Φυσικα παντα επαιζε ρολο και το κομματι για το ποσο ψηλα θα κλοκαρει, αλλα τα 2ghz θα τα εχουνε ανετα και τα μπανονοκομματια πιστευω.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος csaris έγραψε:

Moλις εδιωξα την classified μου...

 

Περιμενω με φορτωμενο paypal balance την 1080 απο evga κλασσικα. :p

 

 

Ξερεις ετσι; Παρουσιαση , νεο thread και τα σχετικα :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ολο σκεφτομαι οτι ειναι κριμα να παω να σκασω τα λεφτα στην 1080 οταν η μεγαλη θα βγει σε κανενα 9μηνο. Την 980ti την κρατησα ουτε 5 μηνες κ εφοσον ειμαι κομπλε με τις 2χ970 λεω να περιμενω... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Εγω ολο σκεφτομαι οτι ειναι κριμα να παω να σκασω τα λεφτα στην 1080 οταν η μεγαλη θα βγει σε κανενα 9μηνο. Την 980ti την κρατησα ουτε 5 μηνες κ εφοσον ειμαι κομπλε με τις 2χ970 λεω να περιμενω... 

Βγαλτες στο σφυρι και τσιμπα την 1070 με τα λεφτα της πωλησης των δυο καρτων.

Ιδια αποδοση με το sli σου(λογικα με αυτα ειπανε),stutter free λογο single core,  μιση καταναλωση, διπλασια vram, κλασσικη Nvidia καλυτερη υποστηριξη drivres στα pascal.

Στην θεση σου θα ειχα βαλει ηδη αγγελια:p

Το 1080 πιθανον θα ειναι υπεροκοστολογημενο σαν το top single gpu και να μην αξιζει τοσα λεφτα(σαν το 980).

Τα χριστουγενα πουλας την 1070 και τα σκας στο full pascal εφοσον το θες.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, 9000+rpm said:

Βγαλτες στο σφυρι και τσιμπα την 1070 με τα λεφτα της πωλησης των δυο καρτων.

Ιδια αποδοση με το sli σου(λογικα με αυτα ειπανε),stutter free λογο single core,  μιση καταναλωση, διπλασια vram, κλασσικη Nvidia καλυτερη υποστηριξη drivres στα pascal.

Στην θεση σου θα ειχα βαλει ηδη αγγελια:p

Το 1080 πιθανον θα ειναι υπεροκοστολογημενο σαν το top single gpu και να μην αξιζει τοσα λεφτα(σαν το 980).

Τα χριστουγενα πουλας την 1070 και τα σκας στο full pascal εφοσον το θες.

Οχι δεν καταλαβες. Ειχα την 980ti την οποια εδωσα σε καλη τιμη επειδη i gambled :p Τις 2 970 τις εχω ξηλωσει απο τα 2 pc που εχω σε αλλα σπιτια, που τωρα ειναι χωρις καρτα για να αποφασισω τι θα παρω στο δικο μου.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Οχι δεν καταλαβες. Ειχα την 980ti. Τις 2 970 τις εχω ξηλωσει απο τα 2 pc που εχω σε αλλα σπιτια, που τωρα ειναι χωρις καρτα για να αποφασισω τι θα παρω στο δικο μου.

Την 980ti(g1) θυμαμαι οτι την πουλησες ειχα δει την αγγελια.

Ωραια μολις ερθουν οι καινουργιες γυρνα πισω στα Pc τους τις 970, και με τα λεφτα που πουλησες την 980Ti παρε μια 1070 για το pc σου και θα σου μεινουν και ρεστα.

 

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, 9000+rpm said:

Την 980ti θυμαμαι οτι την πουλησες ειχα δει την αγγελια.

Ωραια μολις ερθουν οι καινουργιες γυρνα πισω στα Pc τους τις 970, και με τα λεφτα που πουλησες την 980Ti παρε μια 1070 για το pc σου και θα σου μεινουν και ρεστα.

 

Χμ... Λες? Αλλωστε 1080@144 ειμαι. Και ισως με τα ρεστα προς το τελος του χρονου να παιξει και αλλη μια 1070 που θα ειμαι πανω κατω στα ιδια η λιγο πιο κατω απο την 1080ti αν ειναι τα πραγματα οπως τα προηγουμενα χρονια με nv?

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η 1070 θα ειναι τουμπανη, λογικα θα εχει σιγουρα την αποδοση της 980ti που ειχες, με μιση καταναλωση και μεγαλυτερη vram.

Αργοτερα την πουλας αν θες και τα σκας για το full pascal.

Η 1080 δεν θα αξιζει τα χρρηματα της τοσο πιστευω(εν συγκριση με 1070), ετσι και αλλιως και 1080 πετσοκομενη ειναι δεν ειναι το full chip.

Περιμενουμε να δουμε και τα review βεβαια για να δουμε ακριβως διαφορες σε επιδοσεις μεταξυ 1070 και 1080, αλλα αν ειναι μικρες, επιπεδου 970-980, εμενα η 1070 θα με εψηνε ασχημα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.