Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

To ειδα το λινκ.. Και οχι , δεν μπορω να θεωρησω το tpu αξιοπιστο... Σορρυ. 

Στο μεταξυ ξεχνας τη μεταβαση απο τα 28 στα 16nm πραγμα που μπορει να παιζει το ρολο του , περα απο την καταναλωση.. Οι συγκρισεις με 980ti κλπ , πρεπει να γινουν stock clock to clock ( το στοκ της καθε καρτας reference 980ti vs 1080/1070 ) , τοτε θα βγουνε συμπερασματα για το ποσο πιο αργη ή γρηγορη θα ειναι η 1070.

Θελουμε ολοι να ειναι αληθεια αυτα που ακουγονται και διαβαζουμε, αλλα μενει να το μαθουμε απο τις 17 του μηνα και μετα (βλεπω γενικη σιγη ιχθυος για την 1070 και αυτο που βγαζει το tpu δεν μπορω με την καμμια να το εμπιστευτω)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

^^Εσυ πηρες την 980ti, την τεζαρες στο oc τοσο σε core οσο και σε μνημες και  καταληξες οτι η 980tι τεζαρισμενη θα ειναι στα ιδια και ελαφρως πιο αργη απο 1080 reference με μαμα ρολογια.

 

Κρατα τα παρακατω:

Η 1070 θα ειναι στα επιπεδα της 980ti, πιθανολογο οτι στα 1080p  θα ειναι και ελαχιστα πανω, και περιμενω  στο 4κ να ειναι ελαχιστα κατω λογο bandwith.

H 1080 θα ειναι σιγουρα ενα 20% πανω απο 980ti ανεξαρτητου αναλυσης.

Αυτα ειτε τις συγκρινεις stock vs stock ειτε oced vs oced.

Ανεμενουμε 17 του μηνα.

Κοίτα και στην παρουσίαση της nvidia η 1080 τέζα ήταν στα 2100mhz απο 1733 boost που θά είναι μαμα, και οι ίδιοι μίλησαν για γρηγορότερη κάρτα απο δυο 980 σε sli όχι εγώ απο την άλλη αν είναι ακριβή τα specs του techpowerup απλά δεν γίνεται να είναι γρηγορότερη η 1070 απο την titan x

 

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε 980ti εχεις, ξερεις οτι το αναγραφομενο boost clock ξεπερνιεται αρκετα σε πραγματικη χρηση. Εδω εγω με μια ταπεινη 770 το βλεπω αυτο που λεω...

Επισης, να αποσαφηνισουμε κατι. Η καρτα θα ειναι γρηγοροτερη απο 980 SLI  σε VR. Σιγα μη δινανε τετοιες επιδοσεις ετσι απλα. Αφου με ολα τα μπιμπιλικια που συνοδευεται, ειναι εμφανες οτι πανε για προωθηση του VR

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος looproll έγραψε:

Κοίτα και στην παρουσίαση της nvidia η 1080 τέζα ήταν στα 2100mhz απο 1733 boost που θά είναι μαμα, και οι ίδιοι μίλησαν για γρηγορότερη κάρτα απο δυο 980 σε sli όχι εγώ απο την άλλη αν είναι ακριβή τα specs του techpowerup απλά δεν γίνεται να είναι γρηγορότερη η 1070 απο την titan x

 

Ναι αλλα αναφερεις τα επιμερους χαρακτηριστικα του gpu-z της καρτα σου με τεζα Oc και τα συγκρινεις με τα specs της  stock reference της 1080, προφανως και η καρτα ττης παρουσιασης στα 2,1ghz δεν θα ητανε "ελαχιστα" πανω απο 980Ti, η 1080 θα ειναι ξεκεθαρα ενα 20% μπροστα, ειτε της συγκρινεις στα στοκ ειτε Oced.

 

Τα τις 1070>Titanx και 1080>980sli αναφερθηκανε στην χρηση vr.

Σε real use gaming η 1080 θα ειναι σιγουρα ενα 20% πανω απο 980Ti, μην περιμενεις να ειναι ισαξιες.

 

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δε διαφωνώ με αυτό απλώς προσπαθώ να έχω μια εικόνα σε σχέση με την 1080 έτσι ώστε να κανονίσω τις μελλοντικές κινήσεις μου και απο το raw performance βλέπω να περιμένω για την titan AYTO, και απο τα spes (οσο ακριβή ειναι αυτά του techpowerup) δεν βλέπω τουλάχιστον κάτι εντυπωσιακό.

Θεώρησα οτι αναφέρονται σε πραγματικές 3D επιδόσεις όχι σε VR performance πάντως

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, γιατί τα μπλέξαμε λίγο... Τι σημαίνει "σε VR"; Δεν υπάρχει καμία διαφορά για την κάρτα. Το VR ένα εργαλείο για προώθηση είναι μόνο, τίποτα άλλο. Η κάρτα στο VR κάνει render όπως κάνει και σε μια οθόνη ίδιας ανάλυσης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Συγνώμη, γιατί τα μπλέξαμε λίγο... Τι σημαίνει "σε VR"; Δεν υπάρχει καμία διαφορά για την κάρτα. Το VR ένα εργαλείο για προώθηση είναι μόνο, τίποτα άλλο. Η κάρτα στο VR κάνει render όπως κάνει και σε μια οθόνη ίδιας ανάλυσης.

Χωρίς να'μαι ειδικός στα VR, θεωρώ πως υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά. ΔΕΝ είναι το ίδιο.. η Nvidia έφερε πολλές τεχνολογίες (VRWorks) για να εκμεταλλευτεί με κάποια "τρικ" το αποτέλεσμα. Θυμάμαι στην παρουσίαση είχε ένα παράδειγμα με ένα τερατάκι.. κι εξηγούσε πως ενώ το βλέπουμε ΔΥΟ φορές, ουσιαστικά, γίνεται render ΜΙΑ φορά και γίνεται ένας διαμοιρασμός της γεωμετρίας των αντικειμένων στις 2 "οθόνες" κι απλά στην δεύτερη προστίθεται με άλλη οπτική γωνία... στην ουσία, στο VR δεν έχουμε 2 οθόνες που παίζουν εντελώς ξεχωριστά πράγματα, μα τουλάχιστον η Nvidia, μας δείχνει περίπου το ίδιο πράγμα από 2 διαφορετικές οπτικές, ενώ το έχει κάνει render σχεδόν μία... (και κάτι).

(Single Stereo Pass)

 

edit: κατάφερα και το βρήκα... (1:33:19 για όσο μείνει πάνω)

 

 

Άρα είναι εντελώς διαφορετικό να βλέπουμε gaming με δυο οθόνες 1080 (2κ gaming) κι άλλο να βλέπουμε VR gaming με 1080 στο κάθε μάτι. Σίγουρα μιλάμε για τρομερή (κατά τη γνώμη μου) τεχνολογία, μα κ για μια μεγάλη "κλεψιά", από την άποψη ότι στο VR υπάρχει τρόπος να κερδίσουμε σε επιδόσεις..

 

 

να λοιπόν γιατί μιλάει για διπλάσιες επιδόσεις από τις παλιές κάρτες (ΣΤΟ VR).

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Delijohn said:

Χωρίς να'μαι ειδικός στα VR, θεωρώ πως υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά. ΔΕΝ είναι το ίδιο.. η Nvidia έφερε πολλές τεχνολογίες (VRWorks) για να εκμεταλλευτεί με κάποια "τρικ" το αποτέλεσμα. Θυμάμαι στην παρουσίαση είχε ένα παράδειγμα με ένα τερατάκι.. κι εξηγούσε πως ενώ το βλέπουμε ΔΥΟ φορές, ουσιαστικά, γίνεται render ΜΙΑ φορά και γίνεται ένας διαμοιρασμός της γεωμετρίας των αντικειμένων στις 2 "οθόνες" κι απλά στην δεύτερη προστίθεται με άλλη οπτική γωνία... στην ουσία, στο VR δεν έχουμε 2 οθόνες που παίζουν εντελώς ξεχωριστά πράγματα, μα τουλάχιστον η Nvidia, μας δείχνει περίπου το ίδιο πράγμα από 2 διαφορετικές οπτικές, ενώ το έχει κάνει render σχεδόν μία... (και κάτι).

(Single Stereo Pass)

 

Άρα είναι εντελώς διαφορετικό να βλέπουμε gaming με δυο οθόνες 1080 (2κ gaming) κι άλλο να βλέπουμε VR gaming με 1080 στο κάθε μάτι. Σίγουρα μιλάμε για τρομερή (κατά τη γνώμη μου) τεχνολογία, μα κ για μια μεγάλη "κλεψιά", από την άποψη ότι στο VR υπάρχει τρόπος να κερδίσουμε σε επιδόσεις..

Επίσης χωρίς να είμαι ειδικός, εγώ βλέπω render σε ανάλυση 2160Χ1200 @ 90 fps (HTC Vive) και τίποτα άλλο. Αυτά που αναφέρεις για διαφορετική γωνία, δεν παίζουν ρόλο στην απόδοση της κάρτας, είναι περισσότερο θέμα τεχνολογίας. Μην πας μακρυά, τα καινούρια Samsung S7 μπορούν να κάνουν αυτούς τους υπολογισμούς. Μη μας πουλάει φούμαρα η nVidia.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το ότι μέσα στο vive έχεις δύο οθόνες των 1080χ1200 που παίζουν στα 90Hz με το τι μπορεί να κάνει μια gpu;

Εσένα όλες οι κάρτες γραφικών σου μπορούν να παίζουν σε μια οθόνη 4K στα 60Ηz; Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Εγώ σου λέω πως λόγω μιας τεχνολογίας που έφτιαξαν, μπορούν να κερδίσουν frames σε όλους τους τίτλους που την υποστηρίζουν. Σε οποιοδήποτε VR. Άσχετο με τις οθόνες. Λόγω λοιπόν αυτής της τεχνολογίας (και άλλων), σου λένε πως έχουν τα διπλάσια frames στο VR από την προηγούμενη γενιά. Τόσο απλά... δεν κολλάει κάπου το samsung s7, κατάλαβε τι έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, looproll said:

Δηλαδή σε raw power δεν υπάρχει δυνατότητα το gp 104-200 να τρέξει γρηγορότερα απο GM 200 ακόμα και αν ανεβάσει τα ρολόγια του στο Θεό, κατα τους ισχυρισμούς της nvidia όταν δηλώνει ότι η 1070 θα είναι γρηγορότερη απο την titan X δεν δίνεται η nvidia να υπερβεί τους κανόνες της φυσικής ενδεικτικά το πλήρες gm 200 thw titan x η reference με το ρολόι της στα 1000mhz

 

 έχοντας 96 ROPS και 192 ΤΜUs και bandwith 337 GB/s αποδίδει pixel fillrate 96.2 GPixel/s texture fillrate 192 GTexel/s

Ti μαγικό να κάνει η nvidia ώστε μέσω των οδηγών να ξετεράσει τα φυσικά όρια του τσιπ, σίγουρα θα είναι γρήγορες κάρτς το θέμα όμως είναι οτι οι ισχυρισμοί για απόδοση της 1080 όσο 980 σε sli αγγίζουν το επίπεδο της γελοιότητας κατα την γνώμη μου, ούτε οπαδισμοί ούτε τίποτα τα νούμερα μιλούν απο μόνα τους και μιλάω μόνο για επιδόσεις (που και με ενδιαφέρουν) ενεργειακή συμπεριφορά και θα είναι καλύτερη αλλά προσωπικά με ενδιαφέρουν μόνο τα γκάζια αν πηγαίνει ας καίει όσο θέλει, και δεν βλέπω κάτι εντυπωσιακό, νομίζω οτι θα περιμένω τον νέο τιτανα όταν βγεί ή στην μορφή 1080ti

 

Oσο και να μαγειρευεις, οσο και να προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι η 980ti μου/σου/του θα ειναι στα ιδια επιπεδα με τις φρεσκες 1080/1070 τιποτα δεν καταφερνεις...

 

Αυτη τη στιγμη πρεπει να χωνεψεις οτι η 980ti μου/σου/του οδευει προς το μουσειο της τεχνολογιας να κανει παρεα στο προηγουμενο φουλ αρχαιο-τσιπ πλεον 780ti. Δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο η 980ti μου/σου/του που θα αντεξει στο χρονο και δεν ειναι και μ@λ@κες στην nvidia να σου δωσουν μια καινουργια καρτα στα επιπεδα της προηγουμενης... Να πουλησουν θελουν και ΘΑ πουλησουν, διοτι η 1080 θα ειναι ευκολα ενα +25% πανω απο την 980ti μου/σου/του και η 1070 μια ή αλλη με την 980ti και τιμη 450-500ε μαξιμουμ.

 

Να μη μιλησω οτι μετα απο 3-4 εκδοσεις drivers η γρια θα αρχισει να πεφτει σιγα-σιγα και να μενει ακομα πιο πισω, οπως εχει γινει με την 780ti μολις βγηκαν οι 970/980.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακομα για την 980Ti μιλατε ? ....σε λιγοτερο απο μηνα θα βρισκονται στο Jurassic Park Museum.

 

Απο οσο λενε αρχικες τιμες για 1070 gtx τα 415 ευρω (no F.E.) στην Γερμανια και 699 ευρω για την 1080gtx (F.E.)

 

1070gtx for the win και ενα oc στα 2.100Mhz. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sebastian said:

1070gtx for the win και ενα oc στα 2.100Mhz. 

Το θέμα με αυτή θα είναι πόσο ανεβαίνει η μνήμη, όχι πόσο ψηλά πάει ο πυρήνας της. Νομίζω όσοι ψάχνεστε για 1070, θα αρχίσετε να κυνηγάτε τα τσιπάκια μνήμης πάνω στα PCB πριν επιλέξετε.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, csaris said:

Αυτη τη στιγμη πρεπει να χωνεψεις οτι η 980ti μου/σου/του οδευει προς το μουσειο της τεχνολογιας να κανει παρεα στο προηγουμενο φουλ αρχαιο-τσιπ πλεον 780ti.

Ενταξει παιδια ελεος.... 900 ευρω καρτα παει στο μουσειο μεσα σε 1 χρονο?

Θα σταματησει δηλαδη να σηκωνει παιχνιδια? Οκ.

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλασικες υπερβολες ειναι αυτα, μη τους ακους :p Δε παει στο μουσειο με την εννοια οτι εχασε ολη την αξια ξαφνικα, το λεει με την εννοια που συμβαινει μετα απο καθε νεα γενια nvidia. ΘΑ χαντακωθουν σε 5-6 whql οι προηγουμενες και αυτο θα τις ριξει στα ταρταρα σε τιμες και θα κοψει απο επιδοσεις.. Κλασικα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Delijohn said:

Τι σχέση έχει το ότι μέσα στο vive έχεις δύο οθόνες των 1080χ1200 που παίζουν στα 90Hz με το τι μπορεί να κάνει μια gpu;

Εσένα όλες οι κάρτες γραφικών σου μπορούν να παίζουν σε μια οθόνη 4K στα 60Ηz; Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Εγώ σου λέω πως λόγω μιας τεχνολογίας που έφτιαξαν, μπορούν να κερδίσουν frames σε όλους τους τίτλους που την υποστηρίζουν. Σε οποιοδήποτε VR. Άσχετο με τις οθόνες. Λόγω λοιπόν αυτής της τεχνολογίας (και άλλων), σου λένε πως έχουν τα διπλάσια frames στο VR από την προηγούμενη γενιά. Τόσο απλά... δεν κολλάει κάπου το samsung s7, κατάλαβε τι έγραψα.

Καταλαβαίνω τι έγραψες, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Το ότι κερδίζουν frames και δυνητικά η κάρτα θα μπορεί να παίζει άνετα VR στις υπάρχουσες αναλύσεις, ή θα τα καταφέρνει σε υψηλότερες όταν αυτές βγουν, δεν έχει σχέση με το αν μπορεί ή όχι να παίξει επαρκώς στα 2160Χ1200 @ 90 fps, ώστε να θεωρείται VR capable. Μια 980ti που δεν έχει αυτή την τεχνολογία, ή το S7 που ανέφερα, πως το κάνει δηλαδή; Optimization είναι αυτό που λες, όχι κάτι που να φέρνει επανάσταση.

 

Εγώ όλο αυτό το promotion του VR Works, το βλέπω σαν άλλο ένα PhysX. Καλό, εντυπωσιακό, αλλά στην πράξη, δε θα το χρησιμοποιήσει κανείς, αφού όλοι θα παίξουν με ότι επιλεχθεί ως πρότυπο και είναι συμβατό με τις υπόλοιπες συσκευές. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tommybertsen said:

Κλασικες υπερβολες ειναι αυτα, μη τους ακους :p Δε παει στο μουσειο με την εννοια οτι εχασε ολη την αξια ξαφνικα, το λεει με την εννοια που συμβαινει μετα απο καθε νεα γενια nvidia. ΘΑ χαντακωθουν σε 5-6 whql οι προηγουμενες και αυτο θα τις ριξει στα ταρταρα σε τιμες και θα κοψει απο επιδοσεις.. Κλασικα πραγματα

Οποιος την βαλει μουσειο, να μου στειλει μια τζαμπα, θα την κανω εγω αστερι :hehe::hehe::p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.