Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

@MAKHS LIMENIKOS Το θεμα δεν ειναι ποσο παραπανω fps εχεις γενικα στο game ( που απο οτι βλεπω ειναι παραπανω κατα 17-20 fps) ,το θεμα ειναι ποσο εχουν αυξηθει τα minimum fps σου και εκει υπαρχει αισθητα μεγαλη διαφορα σε στιγμες που stressαρετε φουλ η καρτα. Εκει υπαρχει οντος αρκετη διαφορα με την Ti. Ευχαριστω πολυ !! :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδες καλα τα λεει ο @johnysg7 βλεπω μεγαλη διαφορα στο bf4 και στο needforspeed. δεν εχω την ftw αλλα την sc και παιζει σταθερα 2000-2040. το BF1 στα ultra νερακι στα 1440p 144hz.
Μου ετυχε και στραβει. εγινε διακοπη ρευματος και το πρωι η καρτα αναβε αλλλα ειχε μαυρη οθονη. μετα πολλα burned!!. μιλησα με evga και μου ειπαν να τη στειλω. Πηγα acs και μου ζητουσαν 110ευρο!!Ρωταω κατι οικονομικοτερο...ναι λεει 10ευρο και παει σε 3 βδομαδες!! πηγα γενικη ταχυδρομικη 21ευρο σε 3 μερες ηταν γερμανια. αντε γεια. Ολα καλα μου εστειλαν καινουργια , χρονιζει και καλυτερα.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος kakao83 έγραψε:

Παιδες καλα τα λεει ο @johnysg7 βλεπω μεγαλη διαφορα στο bf4 και στο needforspeed. δεν εχω την ftw αλλα την sc και παιζει σταθερα 2000-2040. το BF1 στα ultra νερακι στα 1440p 144hz.
Μου ετυχε και στραβει. εγινε διακοπη ρευματος και το πρωι η καρτα αναβε αλλλα ειχε μαυρη οθονη. μετα πολλα burned!!. μιλησα με evga και μου ειπαν να τη στειλω. Πηγα acs και μου ζητουσαν 110ευρο!!Ρωταω κατι οικονομικοτερο...ναι λεει 10ευρο και παει σε 3 βδομαδες!! πηγα γενικη ταχυδρομικη 21ευρο σε 3 μερες ηταν γερμανια. αντε γεια. Ολα καλα μου εστειλαν καινουργια , χρονιζει και καλυτερα.  

Τυχερος μεσα στην ατυχια σου λοιπον @kakao83 !!! Αντε μεγιες λοιπον και παλι!!! :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μία ώρα πριν, το μέλος johnysg7 έγραψε:

Δυσκολο η 1080 Ti αν ισχυει το συγκεκριμενο post/leak που κυκλοφορησε παντως να μην φερει τις GDDR5X μνημες αλλα να εχει τις GDDR5....

λενε οτι θα ειναι 40%+ πανω απο την 1080 ισχυει............. αντε να δουμε απο γεναρη

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, MAKHS LIMENIKOS said:

λενε οτι θα ειναι 40%+ πανω απο την 1080 ισχυει............. αντε να δουμε απο γεναρη

 

ποτε ομως.... απλα δε γινεται, εχει μολις 30% παραπανω πυρηνες. Ουτε το πληρες chip (TitanX) δε φτανει το +40% και με μεγαλυτερο memory bandwidth απο την 1080ti

Link to comment
Share on other sites

Εχει 30% περισσοτερους cuda cores και εχει και θα εχει και  μεγαλυτερο bandwith απο την 1080 ακομη και με ddr5 μνημες στα 8gbps σε συνδιασμο με το 384bit  bus που θα εχει.

Με ολα αυτα θα ειναι σιγουρα ενα 25% μπροστα clock to clock(και λεω clock to clock γιατι τα reference 1080ti/titanX pascal επελεξε να τα βγαλει με πιο συντηριτικους χρονισμους σε αντιθεση με την 1080 που εχει τσιτα ρολογια ακομη και στa ref.)

Καπου 25%  μπροστα θα ειναι απο την 1080 και ισως σε καποιες περιπτωσεις υψηλων αναλυσεων να αγγιζει και το 30%.

Συνυπολογιζοντας οτι η 1080 ειναι ηδη γυρω στο 20% ταχυτερη απο την 980Ti, η 1080ti θα ριχνει σχεδον 50%  perfprmance στον προκατοχο της, Not bad at all!

 

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Πολύ βιάζεται ή πράσινη !

Δε βιαζεται η πρασινη....απλα ακολουθει το roadmap της. Ουτως η αλλως τα specs του chip ειναι προκαθορισμενα, δε μπορει να βγαλει πανω απο 3584 πυρηνες του Titan που εχει το full chip, ουτε φυσικα και να βγαλει την 1080ti στα ιδια με τον τιτανα...αρα δε τη νοιαζει τι θα κανει η κοκκινη (γιατι εκει καταλαβαινω οτι το πας...στο να εβλεπε πρωτα τι ψαρια θα πιανει το Vega) αφου οι περιορισμοι ειναι στην πλευρα της.

Το πολυ πολυ αν το Vega βγει ανελπιστα καλο, να βγαλει και μια 990 ή Cronus (lol) που να ειναι το full chip του Τιτανα overclocked 

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Blinky έγραψε:

Δε βιαζεται η πρασινη....απλα ακολουθει το roadmap της. Ουτως η αλλως τα specs του chip ειναι προκαθορισμενα, δε μπορει να βγαλει πανω απο 3584 πυρηνες του Titan που εχει το full chip, ουτε φυσικα και να βγαλει την 1080ti στα ιδια με τον τιτανα...αρα δε τη νοιαζει τι θα κανει η κοκκινη (γιατι εκει καταλαβαινω οτι το πας...στο να εβλεπε πρωτα τι ψαρια θα πιανει το Vega) αφου οι περιορισμοι ειναι στην πλευρα της.

Το πολυ πολυ αν το Vega βγει ανελπιστα καλο, να βγαλει και μια 990 ή Cronus (lol) που να ειναι το full chip του Τιτανα overclocked 

 

To full pascal chip εχει 3840 cuda cores, ουτε ο τιτανας που εβγαλε τωρα ειναι το full pascal και αυτος κομμενος ειναι.

Καθολου απιθανο να βγαλει αργοτερα και δευτερο τιτανα με Full cuda cores οπως εκανε και πιο παλια, τις εποχες των 780 με την Titan και την Titan black.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχεται καταλάβει.. αλλά φτάσαμε στο high end (low -aka-1080) να θέλουμε 800+ευρώ, στο high end (mid-aka 1080ti) να θέλουμε 1000+(?) ευρώ και για το high end (high-aka-titan Xp) 1300 ευρώ+

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Nemesis89 έγραψε:

Δεν ξέρω αν το έχεται καταλάβει.. αλλά φτάσαμε στο high end (low -aka-1080) να θέλουμε 800+ευρό, στο high end (mid-aka 1080ti) να θέλουμε 1000+(?) ευρό και για το high end (high-aka-titan Xp) 1300 ευρώ+

Εγω παλι θεωρω οτι μολις ερθει το 1080ti η τιμη του 1080 θα πεσει και στο 850αρι θα κατσει το ti.

Tο ιδιο εγινε και στις 980 με τον ερχομο του 980ti.

Δεν μπορει το 1080ti να κοστιζει 1000+ ευρω.

Βεβαια αν συνεχιστει η μηδενικη ανταγωνιστικοτητα τιποτα δεν μου κανει εντυπωση πλεον.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, 9000+rpm said:

 

To full pascal chip εχει 3840 cuda cores, ουτε ο τιτανας που εβγαλε τωρα ειναι το full pascal και αυτος κομμενος ειναι.

Καθολου απιθανο να βγαλει αργοτερα και δευτερο τιτανα με Full cuda cores οπως εκανε και πιο παλια, τις εποχες των 780 με την Titan και την Titan black.

Μαλλιστα, δε το ηξερα αυτο. Τοτε βλακειες παλι εκανε...το σωστο θα ηταν ο τιτανας να ειναι full chip οπως ηταν στοης maxwell. Τοτε το λαθακι ηταν οτι η 980ti δεν επρεπε να εναι τοσο κοντα στο full chip και να εχει χαοτικη αποσταση με τη σκετη 980, επρεπε πχ να ειναι στους ~2600 πυρηνες. Ετσι ουτε τους κατοχους τιτανα θα εξοργιζε ουτε τεραστιο gap με το 980 θα ειχε.

 

Καλα αυτο που εγινε στο kepler ηταν ακομα πιο εξοργιστικο... Εβγαλε 780ti παντου καλυτερη απο την titan. Μετα η titan z δεν ηταν κατι αλλο απο 780ti με παραπανω ram. Τωρα αποτι φαινεται απλα κραταει το full chip για ενα titan Z παλι

 

@Nemesis89 Οι τιμες οντως εχουν παρει την ανηφορα, αλλα ειλικρινα,αυτο πρεπει να ενοχλει πρακτικα αυτους που θελουν οπωσδηποτε να εχουν το καλυτερο...

Αν το δεις αλλιως, οσο βγαινουν νεα προιοντα με καλυτερη αποδοση στην ιδια τιμη εμεις κερδος εχουμε...δεν ειναι αναγκη να αγοραζεις το τελευταιο sulerduper μοντελο για να παιξεις...ξερεις τι ωραιες τιμες βρισκεις στην προηγουμενη γενια? ;)

Παρε μια 980ti αν εισαι πρασινος να ευχαριστηθεις gaming σε πολυ λογικη τιμη....και μη μου πεις οτι δε φτανει...

 

Απλα μην ακολουθεις το παιχνιδακι τους που ξεκινησε με τους τιτανες...

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Blinky έγραψε:

Μαλλιστα, δε το ηξερα αυτο. Τοτε βλακειες παλι εκανε...το σωστο θα ηταν ο τιτανας να ειναι full chip οπως ηταν στοης maxwell. Τοτε το λαθακι ηταν οτι η 980ti δεν επρεπε να εναι τοσο κοντα στο full chip και να εχει χαοτικη αποσταση με τη σκετη 980, επρεπε πχ να ειναι στους ~2600 πυρηνες. Ετσι ουτε τους κατοχους τιτανα θα εξοργιζε ουτε τεραστιο gap με το 980 θα ειχε.

 

Καλα αυτο που εγινε στο kepler ηταν ακομα πιο εξοργιστικο... Εβγαλε 780ti παντου καλυτερη απο την titan. Μετα η titan z δεν ηταν κατι αλλο απο 780ti με παραπανω ram. Τωρα αποτι φαινεται απλα κραταει το full chip για ενα titan Z παλι

 

Kαλα σχεδον οτι διαφορες ειχε και το 980 με το 980Ti, θα εχει και το 1080 με το 1080ti, μην νομιζεις οτι εκλεισε τρελα η ψαλιδα,  37% περισσοτερο cores ειχε το 980Ti απο το 980, τωρα εχουνε 30%, μολις ενα  7%,   εκλεισε η ψαλιδα, κλαιν δηλαδη, παλι 1080 και 1080ti θα εχουνε αισθητη διαφορα στο Performance.

Εσενα και μενα μας φαινονται  βλακειες γιατι ειμαστε απο την μερια του αγοραστη, αν το δεις απο την απενταναντι σκοπια μιας εταιριας που αποζητα κερδος δεν εκανε βλακεις:p

Απο την στιγμη που το καραπετσοκομενο 1080 διαλυει για πλακα τον ανταγωνισμο (εδω τον διαλευει η 1070) εγω δεν θα εβγαζα καν τωρα 1080ti και να μαζεψω την τιμη της 1080, αφου το καραπετσοκομενο μου τσιπ πουλαει σαν τρελο σε τοσο υψηλη τιμη και διαλυει τον ανταγωνισμο θα συνεχιζα να το πουλαω ως high end αφου αντιπαλο δεν εχει.

Δυστηχως αν οι amd συνχεχιζει να βγαζει καρτουλες τυπου 480  και μαλιστα να τις χρεωνει και 300plus ευρω εχοντας απενταντι της τα pascal βλεπω οι τιμες να παιρνουνε και αλλο την ανηφορα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όταν του χρόνου κατορθώσουν οι απέναντι

α) να βγάλουν το vega και

β) να είναι ανταγωνιστικό,

τότε και μόνο τότε θα το σκεφτεί η nV για νέα Titan. Αλλιώς μια χαρά θα πουλήσει και η "κομμένη", ειδικά τώρα που από ότι δείχνουν τα πράγματα η 1080Ti δε θα τη φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δυστυχως οπως λεγοταν πριν ακριβως βγουν οι 1080 οτι θα ειναι μεχρι και 60% καλυτερες απο τις 980Ti πραγμα που φυσικα δεν ισχυει καθως ειναι καλυτερες κοντα σε ενα ποσοστο 20-25% = 10-15 FPS/1440p μη γινουν τα ιδια και τελικα η 1080 Ti βγει και σε τρελη τιμη που η προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι θα κυμαινεται για τα καλα customs κοντα στο 1000ρικο και δεν βγει τελικα τοσο ταχυτερη και καλυτερη οσο λενε τωρα οτι ΘΑ ειναι οπως και λεγανε για την 1080 οτι ΘΑ ειναι.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.