Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

Το anandtech.com λέει ότι η Nvidia άλλαξε εργοστάσιο παραγωγής και από την TSMC στα 16nm πήγε στην Samsung στα 14nm αποκλειστικά και μόνο για τα 1050 Ti και το απλό 1050.

Από το αποτέλεσμα του πολύ φτωχού overclocking και των χαμηλών ρολογιών σε σχέση με την κατανάλωση για τα 1050 συγκριτικά με τα υπόλοιπα Pascal, προκύπτει ότι υπάρχουν θέματα στην παραγωγή του chip και τελικά η αλλαγή στην Samsung δεν βοήθησε αλλά χειροτέρεψε την ποιότητα των νέων chip.

Μπήκε και η Nvidia για τα 1050 χρησιμοποιώντας την Samsung στα 14nm, στην ίδια θέση με την AMD για τα Polaris χρησιμοποιώντας την GloFo στα 14nm.

Μόνο τα 14nm της Intel φαίνεται να είναι πραγματικά και ποιοτικά τελικά.

Εδώ το link:
http://www.anandtech.com/show/10768/nvidia-announces-geforce-gtx-1050-ti-gtx-1050

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, NikosD said:

Το anandtech.com λέει ότι η Nvidia άλλαξε εργοστάσιο παραγωγής και από την TSMC στα 16nm πήγε στην Samsung στα 14nm αποκλειστικά και μόνο για τα 1050 Ti και το απλό 1050.

Από το αποτέλεσμα του πολύ φτωχού overclocking και των χαμηλών ρολογιών σε σχέση με την κατανάλωση για τα 1050 συγκριτικά με τα υπόλοιπα Pascal, προκύπτει ότι υπάρχουν θέματα στην παραγωγή του chip και τελικά η αλλαγή στην Samsung δεν βοήθησε αλλά χειροτέρεψε την ποιότητα των νέων chip.

Μπήκε και η Nvidia για τα 1050 χρησιμοποιώντας την Samsung στα 14nm, στην ίδια θέση με την AMD για τα Polaris χρησιμοποιώντας την GloFo στα 14nm.

Μόνο τα 14nm της Intel φαίνεται να είναι πραγματικά και ποιοτικά τελικά.

Εδώ το link:
NVIDIA Announces GeForce GTX 1050 Ti & GTX 1050: Entry-Level Cards Launching October 25th

 και έλεγα απο μέσα μου τόσα note7 επιστροφές τι θα τα κανουνε:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια Καλησπέρα.

Λύστε μου μια απορία σας παρακαλω.

Εχω την 1080 ενωμένη με την οθονη μου με mini display port 1.2, επισης χρησιμοποιώ τα ηχεια της οθονης πολλές φορες για ηχο γιατι βαριεμαι να ανοίγω ενισχυτες κτλ.

Στα δια ταυτα χτες ετσι που χαζευα τα περι dp ειδα οτι με αφήνει μεχρι 16bit 48000 ο ηχος μεσο dp.

Με το hdmi κλασσικά 24bit 192.000 

κτλ.

 

Εαν καποιος έχει την ιδια σύνδεση(dp) μεταξυ κάρτας και οθονης εαν μπορει να κανει ενα κόπο και να μου πει εαν ισχυει το 16bit/4800. Η μπορει να παει παραπανω γιατι εμενα δεν...

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος azazil1190 έγραψε:

Εαν καποιος έχει την ιδια σύνδεση(dp) μεταξυ κάρτας και οθονης εαν μπορει να κανει ενα κόπο και να μου πει εαν ισχυει το 16bit/4800. Η μπορει να παει παραπανω γιατι εμενα δεν...

Ευχαριστώ

Με την 1070ftw με dp (όχι mini) έχει επιλογές για 16bit/24bit 4100/4800 εγώ δεν έχω θέμα, δουλεύει κανονικά με τα ηχεία της οθόνης.

 

*edit

άκυρο, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το καλώδιο μου είναι dp→ hdmi

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Με την 1070ftw με dp (όχι mini) έχει επιλογές για 16bit/24bit 4100/4800 εγώ δεν έχω θέμα, δουλεύει κανονικά με τα ηχεία της οθόνης.

 

*edit

άκυρο, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το καλώδιο μου είναι dp→ hdmi

Για αυτο μάλλον σε αφηνει και εχεις και την επιλογη 24bit .

Εγω δοκιμασα και απο dp σε dp κανονικο και απο dp σε mini dp και @@

Μέχρι 16bit με αφήνει. 

Δεν με νοιαζει ο ηχος της οθονης εάν είναι 16bit η 24bit λες και θα καταλάβω διάφορα απλα θελω να δω εαν καποιος εχει και αλλη επιλογη περα απο τα 16 bit , σημαίνει οτι το dp καλωδιο μου ειναι βλαμμένο και οτι πρεπει να ξηλωθω να παρω ακριβο σωστο dp η hdmi 2.0 αξιας πανω απο 50ευρω

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Μάλλον είναι θέμα κάρτας/driver/οθόνης.

Βάσει προδιαγραφών του DP, θα έπρεπε να παίζει:

 

 

Μπορει το dp της nvidia να μην παιζει παραπανω η μπορεί το καλωδιο να ειναι βλαμμένο ισως και το dp της dell να μην υποστηριζει παραπανω.Αρα θα παμε εκ του ασφαλους hdmi 2.0 και αγιος ο θεος.

Link to comment
Share on other sites

On 10/14/2016 at 9:21 PM, csaris said:

Η καρτουλα για 1080ρ ειναι μανουλα, στο 1440ρ τα βρισκει λιγο σκουρα αλλα ΟΚ... με 250 ευρω ριχνει στην 980 που καποτε εκανε 500+.  

 

Ακόμα και σε video editing η 1060 6Gb τα πάει μια χαρά. 9 streams χωρίς ίχνος frame drop, όπως και αρχεία Red που δοκίμασα τα παίζει χωρις προβλημα.
Στο After Effects επίσης με Element 3D πολύ καλά.
9 streams Full.JPG

 

1060+Red+Pr.JPG

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος csaris έγραψε:

Για 1080ρ η καρτα ειναι ΜΑΝΟΥΛΑ!!

 

Στο 1440ρ ψιλοκλανει αλλα ενταξει παλευεται μεχρι να βγει η 1080ΤΙ ή ο Vega απο το street fighter! :p 

Χρηστο ασε τον vega και τον mega και πες μου σε παρακαλω με d.p που την εχεις σιγουρα ενωμένη στην οθονη σου ποσο δειγματοληψια σε αφηνει στον ηχο.

Λογικα 16bit/4800 ?

Γιατι εαν σε αφηνει παραπανω θα σπασω την οθονη μου και θα κλαιω μετα

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SpirosKGR said:

Παίδες έχει κανείς να προτείνει κάποιο fan προφιλ για 1070; Η κάποια tips για καλό fan profile?

Τι ακριβώς δεν σε κάλυψε απο αυτό που φτιάξαμε το απόγευμα? Αν θυμάμαι καλά είχες 33° idle και full load μέγιστο 67°. Δεν θέλει να κάνεις και τπτ το σπουδαίο.., απλά τρέξε ένα stress (κάνε heaven loops κανά 20λεπτο), και ανάλογα άλλαζε το fan curve σύμφωνα πάντα με τα δικά σου θέλω...

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταραμένες οι μνήμες στις κάρτες της Nvidia που τελειώνουν σε χ70 (970 και τώρα 1070)

 

Εμφανίστηκε πρόβλημα στις 1070 με Micron chip μνήμης και απαιτείται BIOS update για την διόρθωση (μάλλον ανεβάζει τα Volt)

 

Εδώ περισσότερα:

http://www.guru3d.com/news-story/manufacturers-roll-out-firmware-updates-for-geforce-gtx-1070-due-to-memory-issue.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Παίδες έχει κανείς να προτείνει κάποιο fan προφιλ για 1070; Η κάποια tips για καλό fan profile?

Η EVGA που πηρες εχει πολυ καλη συμπεριφορα και χωρις προφιλ. Κατω απο 30° idle πλεον ή ~30°. Απορω τι ειναι αυτο το 33° idle ΜΕ profile. 

Ασε που η ΕΒΓΑ εβγαλε και bios update για τα προβληματα που αναφερονται παραπανω. Good choice

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Εδώ, περισσότερα :)

 

Σωστό κι αυτό, αλλά εδώ και πολλά χρόνια ενημερώνομαι απευθείας από τα international sites - και νομίζω όχι μόνο εγώ - γιατί λίγο πολύ όλοι ξέρουμε τα τεχνικά Αγγλικά για να καταλαβαίνουμε τις ειδήσεις.

 

Ίσως θα έπρεπε η σχετική είδηση εκτός από τα γενικά νέα του thelab.gr, να ενημερώνει κάθε φορά και το συγκεριμένο thread που αφορά άμεσα την είδηση, όταν φυσικά υπάρχει τέτοιο thread όπως εδώ για το συγκεκριμένο θέμα με τις Pascal 1070.

 

Βέβαια έτσι θα ήταν double post για το thelab.gr, αλλά έχω την εντύπωση ότι πολλοί δεν θα το δουν αν μπεί μόνο στα γενικά νέα - ειδήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.