Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

16 minutes ago, johnysg7 said:

Το θεμα ειναι οτι δυστυχως οπως λεγοταν πριν ακριβως βγουν οι 1080 οτι θα ειναι μεχρι και 60% καλυτερες απο τις 980Ti πραγμα που φυσικα δεν ισχυει καθως ειναι καλυτερες κοντα σε ενα ποσοστο 20-25% = 10-15 FPS/1440p μη γινουν τα ιδια και τελικα η 1080 Ti βγει και σε τρελη τιμη που η προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι θα κυμαινεται για τα καλα customs κοντα στο 1000ρικο και δεν βγει τελικα τοσο ταχυτερη και καλυτερη οσο λενε τωρα οτι ΘΑ ειναι οπως και λεγανε για την 1080 οτι ΘΑ ειναι.....

Αφου βγηκαν τα specs, μετρημενα κουκια ειναι...δε χρειαζονται ολες αυτες οι υποθεσεις ουτε τι ακους αποδω και αποκει και αν θα επαληθευτει...

Ενα +25% υπολογιζε και εισαι μεσα. Το σε τι τιμη θα βγει και κατα ποσο θα αξιζει αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος johnysg7 έγραψε:

Το θεμα ειναι οτι δυστυχως οπως λεγοταν πριν ακριβως βγουν οι 1080 οτι θα ειναι μεχρι και 60% καλυτερες απο τις 980Ti πραγμα που φυσικα δεν ισχυει καθως ειναι καλυτερες κοντα σε ενα ποσοστο 20-25% 

Ποτε και πουθενα δεν ισχυριστηκε κανεις οτι η 1080 θα ειναι εως και 60% ταχυτερη απο την 980ti, αν ειναι δυνατο το πετσοκομενο επομενο chip να ριχνει 60% στο προηγουμενο "full chip" αυτο δεν εγινε ποτε στην ιστορια.

Το 60% αφορουσε  συγκριση με την 980, αυτη ηρθε η 1080 να αντικαταστησει και εν τελη μια χαρα ισχυει, η 1080 ειναι 50+% ταχυτερη απο την 980.

Oσοι αναβαθμισανε απο 980ti σε 1080 και μεινανε ικανοποιημενοι με την διαφορα επιδοσεων που ειδανε, ας ετοιμασουνε ξανα πορτοφολι γιατι τις ιδιες και λιγο μεγαλυτερες διαφορες θα δουνε απο 1080 σε 1080ti:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, 9000+rpm said:

Oσοι αναβαθμισανε απο 980ti σε 1080 και μεινανε ικανοποιημενοι με την διαφορα επιδοσεων που ειδανε, ας ετοιμασουνε ξανα πορτοφολι γιατι τις ιδιες και λιγο μεγαλυτερες διαφορες θα δουνε απο 1080 σε 1080ti:hehe:

 

Shut-up-and-take-my-money.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Ποτε και πουθενα δεν ισχυριστηκε κανεις οτι η 1080 θα ειναι εως και 60% ταχυτερη απο την 980ti, αν ειναι δυνατο το πετσοκομενο επομενο chip να ριχνει 60% στο προηγουμενο "full chip" αυτο δεν εγινε ποτε στην ιστορια.

Το 60% αφορουσε  συγκριση με την 980, αυτη ηρθε η 1080 να αντικαταστησει και εν τελη μια χαρα ισχυει, η 1080 ειναι 50+% ταχυτερη απο την 980.

Oσοι αναβαθμισανε απο 980ti σε 1080 και μεινανε ικανοποιημενοι με την διαφορα επιδοσεων που ειδανε, ας ετοιμασουνε ξανα πορτοφολι γιατι τις ιδιες και λιγο μεγαλυτερες διαφορες θα δουνε απο 1080 σε 1080ti:hehe:

Πλεον μπορώ να πω οτι ηρθε η ωρα να δωσω την 980ti μου και να κουμπώσω μια 1080ti στο κυριο pc.

Και μου μενει η 1080 για το 2ο.

Κατι ήξερα και κρατησα και την 980ti :hehe:

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, azazil1190 said:

Πλεον μπορώ να πω οτι ηρθε η ωρα να δωσω την 980ti μου και να κουμπώσω μια 1080ti στο κυριο pc.

Και μου μενει η 1080 για το 2ο.

Κατι ήξερα και κρατησα και την 980ti :hehe:

Τελικά θα κάνω κράτει μάλλον για την 2ή μήπως τσιμπήσω καμιά 1080Ti! Δεν παίρνω και όρκο βέβαια γιατί με τρώει το χέρι. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ενταξει ρε παιδια σας τρεχουνε τα σαλια, καντε υπομονη μερχρι να βγει να δειτε υλοποιησεις , τελικη αποδοση κλπ και αποφασιζετε τοτε πως (και αν) θα σταξετε το χρημα :p Δεν ειναι δα και στο τελος του μηνα η παρουσιαση...

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Τελικά θα κάνω κράτει μάλλον για την 2ή μήπως τσιμπήσω καμιά 1080Ti! Δεν παίρνω και όρκο βέβαια γιατί με τρώει το χέρι. :p

Σε 1080p@60hz που εισαι οντως χρειαζεται sli:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, 9000+rpm said:

Σε 1080p@60hz που εισαι οντως χρειαζεται sli:p

Τώρα κάτσε έρχεται το νέο monitor... επίσης ποτέ δεν είχα 1080p οθόνη! Όταν πρώτο βγήκαν τα full HD monitors εγώ αγόρα 1200p 16:10 24" δεν πέρασα κάν απο το 1080p...

Όπως και να χει η 1080ti θα είναι απαραίτητη! Απο την άλλη εάν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω γιατί να μην το κάνεις..??!! :p  

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Τώρα κάτσε έρχεται το νέο monitor... επίσης ποτέ δεν είχα 1080p οθόνη! Όταν πρώτο βγήκαν τα full HD monitors εγώ αγόρα 1200p 16:10 24" δεν πέρασα κάν απο το 1080p...

Όπως και να χει η 1080ti θα είναι απαραίτητη! Απο την άλλη εάν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω γιατί να μην το κάνεις..??!! :p  

Δεν ειχες 1920χ1080, ειχες 1920χ1200, δηλαδη 10% περισσοτερα πιξελς, οχι Γιαννη Γιαννακη, τεραστια διαφορα.:p

Παρε πρωτα το μονιτορ με το καλο.

Δεν ξερω τι μονιτορ περιμενεις, αλλα αν δεν ειναι gsync, μακρια απο τα sli και λοιπα dual gpu.

Η 1080ti θελει κανενα 3-4μηνο ακομη για launch, και αν υπολογισεις να στρωσει και η διαθεσημοτητα θα κοντεψει 5μηνο-6μηνο για να την "αγορασουμε" δεν ερχεται αυριο:p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Just now, 9000+rpm said:

Δεν ειχες 1920χ1080, ειχες 1920χ1200, οχι Γιαννη Γιαννακη, τεραστια διαφορα.:p

Δεν ξερω τι μονιτορ περιμενεις, αλλα αν δεν ειναι gsync, μακρια απο τα sli και λοιπα dual gpu.

1) Έχει διαφορά στην ποιότητα απεικόνισης.

2) Έχω παίξει SLI σε 144Hz 2K οθόνη δεν είδα κάτι το αρνητικό.

Επίσης ο λόγος που παρέμεινα σε αυτή την ανάλυση για αρκετό καιρό είναι καθαρά οι εκάστοτε απαιτήσεις σε GPU horsepower. Συγκρατούσα την ανάλυση σε αυτό το επίπεδο για να μπορώ να έχω πλήρως ελεγχόμενη την συχνότητα των αναβαθμίσεων αλλά και του κόστους αυτών! Όσο ανεβαίνεις ψηλά τόσο συχνότερες & ακριβότερες θα πρέπει να είναι οι αναβαθμίσεις σου διότι η ζήτηση για ιπποδύναμη αυξάνει δραματικά! Επίσης η επιπλέον επιβάρυνση σε νέους τίτλους παιχνιδιών έρχεται και δένει το γλυκό με αποτέλεσμα να χρειάζεται ακόμα μεγαλύτερη ιπποδύναμη! Όλα αυτά πρέπει να αθροίζονται και να συνυπολογίζονται όταν κάποιος σκοπεύει να αλλάξει κάρτα/κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

1) Έχει διαφορά στην ποιότητα απεικόνισης.

2) Έχω παίξει SLI σε 144Hz 2K οθόνη δεν είδα κάτι το αρνητικό.

Επίσης ο λόγος που παρέμεινα σε αυτή την ανάλυση για αρκετό καιρό είναι καθαρά οι εκάστοτε απαιτήσεις σε GPU horsepower. Συγκρατούσα την ανάλυση σε αυτό το επίπεδο για να μπορώ να έχω πλήρως ελεγχόμενη την συχνότητα των αναβαθμίσεων αλλά και του κόστους αυτών! Όσο ανεβαίνεις ψηλά τόσο συχνότερες & ακριβότερες θα πρέπει να είναι οι αναβαθμίσεις σου διότι η ζήτηση για ιπποδύναμη αυξάνει δραματικά! Επίσης η επιπλέον επιβάρυνση σε νέους τίτλους παιχνιδιών έρχεται και δένει το γλυκό με αποτέλεσμα να χρειάζεται ακόμα μεγαλύτερη ιπποδύναμη! Όλα αυτά πρέπει να αθροίζονται και να συνυπολογίζονται όταν κάποιος σκοπεύει να αλλάξει κάρτα/κάρτες.

1) Μη αντιληπτη διαφορα σε real use,αν καταλαβαινεις διαφορα στην απεικονηση με μολις 10% more pixels τοτε εχεις βιονικο ματι,  το οχι Γιαννη γιαννακη πηγαινε ως προς το gpu horsepower  που χρειαζεσαι σε 1200P σε σχεση με το 1080p, κλαιν 10% διαφορα μολις ειναι σιγα την"βαρυα" αναλυση, ουσιατικα 1080P και 1200P ειναι το ιδιο πραγμα.

2)144ΗΖ 2κ ειμαι και το καλοκαιρι που ειχα  2χ980  κρατησα την δευτερη 10 μερες περιπου, μετα για πουλημα, πολλα αρνητικα.

Τα αλλα ειναι γνωστα, οσα αναβαινεις  σε αναλυση και θες να παιζες και ultra settings τοσο πιο βαθεια πρπει να βαζεις το χερι στην τσεπη για αγορες gpu, τα γουστα παντα πληρωνονται.

Anyway για να μην κανουμε μπαχαλο το νημα, ηδη ειμαστε Offtopic, αν θες μπορουμε να συνεχισουμε την κουβεντα ειτε μεσο pm ειτε μεσο steam.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, 9000+rpm said:

1) Σχεδον μη αντιληπτη διαφορα, το οχι Γιαννη γιαννακη πηγαινε ως προς το gpu horsepower  που χρειαζεσαι σε 1200P σε σχεση με το 1080p, κλαιν 10% διαφορα μολις ειναι σιγα την"βαρυα" αναλυση.

2)144ΗΖ 2κ ειμαι και το καλοκαιρι δοκιμασα 2χ980 και τις κρατησα 10 μερες περιπου, μετα η δευτερη για πουλημα, πολλα αρνητικα.

Τα αλλα ειναι γνωστα, οσα αναβαινεις  σε αναλυση και θες να παιζες και ultra settings τοσο πιο βαθεια πρπει να βαζεις το χερι στην τσεπη για αγορες gpu, τα γουστα παντα πληρωνονται.

Anyway για να μην κανουμε μπαχαλο το νημα, ηδη ειμαστε Offtopic, αν θες μπορουμε να συνεχισουμε την κουβεντα ειτε μεσο pm ειτε μεσο steam.

Ναι καλύτερα να παραμείνουμε στο θέμα με τα pascάλια! :p 

1080ti λογικά θα είναι σε επιδόσεις σαν 2Χ980 Heavily OCed. Απλά ώς μονοπύρηνη θα είναι ποιό smooth και με λιγότερα "προβλήματα" (καλύτερο latency, άμεση υποστήριξη χωρίς την ανάγκη SLi profilεs κτλ..). Το θέμα κλασικά έγκειται στην τιμή της. Βέβαια απο την στιγμή που δεν υπάρχει ανταγωνισμός δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά πράγματα...

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Ναι καλύτερα να παραμείνουμε στο θέμα με τα pascalάλια! :p 

1080ti λογικά θα είναι σε επιδόσεις σαν 2Χ980 Heavily OCed. Απλά ώς μονοπύρηνη θα είναι ποιό smooth και με λιγότερα "προβλήματα" (καλύτερο latency, άμεση υποστήριξη χωρίς την ανάγκη SLi profilεs κτλ..). Το θέμα κλασικά έγκειται στην τιμή της. Βέβαια απο την στιγμή που δεν υπάρχει ανταγωνισμός δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά πράγματα...

Η 1080ti θα ειναι  ταχυτερη απο 2χ980, εδω ηδη μια 1080 απλη ειναι σε αποσταση αναπνοης απο 2χ980 σχεδον κοπια πανε στα games.

Βασικα απο 2χ980, ακομη και μια 1070 θα την προτιμουσα και ας ειναι  πιο αργη σε απολυτα νουμερα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, 9000+rpm said:

Η 1080ti θα ειναι  ταχυτερη απο 2χ980, εδω ηδη μια 1080 απλη ειναι σε αποσταση αναπνοης απο 2χ980 σχεδον κοπια πανε στα games.

Βασικα απο 2χ980, ακομη και μια 1070 θα την προτιμουσα και ας ειναι  πιο αργη σε απολυτα νουμερα.

Θα δούμε... πάντως η 1080 δεν είναι ταχύτερη απο 980 SLI και ειδικά εάν είναι και οι 2 κάρτες στα 1550+. Ας έλεγε η Nvidia οτι είναι και καλά ταχύτερη. Εάν θα είναι ταχύτερη η 1080Ti απο 2 980 full oc θα είναι για λίγο.. (θεωρητικά μιλάμε πάντα), αν και γώ πιστεύω το αντίθετο αλλά anyway.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Θα δούμε... πάντως η 1080 δεν είναι ταχύτερη απο 980 SLI και ειδικά εάν είναι και οι 2 κάρτες στα 1550+. Ας έλεγε η Nvidia οτι είναι και καλά ταχύτερη. Εάν θα είναι ταχύτερη η 1080Ti απο 2 980 full oc θα είναι για λίγο.. (θεωρητικά μιλάμε πάντα), αν και γώ πιστεύω το αντίθετο αλλά anyway.

Δεν εγραψα πουθενα οτι ειναι ταχυτερη, ειπα οτι ειναι σχεδον στα ιδια, πανε σχεδον κοπια.

Βασικα το sli εχει νοημα σε αναλυσεις πανω απο 1080p(που για μενα ουτε εκει εχει νοημα αν δεν εχεις gsync monitor), σε τοσο χαμηλη αναλυση μια 980 ειναι μια χαρα.

Κανε sli με 2χ980 που εχουνε 4gb vram, και παιξει σε 2κ, η ακομη χειροτερα σε 4κ, και περα απο τα νουμερα(που τα ξερα νουμερα  δεν λενε τιποτα) συγκρινε το smoothles τις 1080 με τα 8gb vram με αυτα των 2Χ980 και πες μου μετα πιο setup ειναι καλυτερο..Εδω στο oc.net οσοι ειχανε 2χ980 τις διωχνανε και πηγαινανε σε 980Ti τοτε, ποσο μαλλον για 1080...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, 9000+rpm said:

Δεν εγραψα πουθενα οτι ειναι ταχυτερη, ειπα οτι ειναι σχεδον στα ιδια, πανε κοπια.

Βασικα το sli εχει νοημα σε αναλυσεις πανω απο 1080p, σε τοσο χαμηλη αναλυση μια 980 ειναι μια χαρα.

Κανε sli με 2χ980 που εχουνε 4gb vram, και παιξει σε 2κ, η ακομη χειροτερα σε 4κ, και περα απο τα νουμερα(που τα ξερα νουμερα  δεν λενε τιποτα) συγκρινε το smoothles τις 1080 με τα 8gb vram με αυτα των 2Χ980 και πες μου μετα πιο setup ειναι καλυτερο..

Δεν λέει κάτι αυτό που λές. Λογικό να συμβεί. Με την λογική αυτή και αφού σου αρέσει να ξεπερνάς τα όρια της Vram εάν παίξεις και με την 1080 σε 4Κ με 4ΧMSAA (καλά δεν το χρειάζεσαι το ΑΑ αλλά σου λέω..), πχ το rise of the tomb raider ή το batman arkham knight πάει γονάτισε η κάρτα και η smoothila πάει για βρούβες. Όσο μένεις μέσα στα όρια της Vram είσαι καλά. Την ιπποδύναμη θέλεις, το να μην μαξάρεις τα textures σε 2-3 παιχνίδια κλάιν μάιν προσωπικά. Επίσης το να έχει κάποιος 1080 και να θέλει να παίξει 4Κ Ultra settings με καλό framerate (smoothάτα δλδ), σε ΑΑΑ τίτλους το θεωρώ άστοχο μιάς και η κάρτα δεν επαρκή και ας έχει όση Vram θέλει.. Αναγκάζεσαι (όχι εσύ) λοιπόν να πάς σε καλύτερη κάρτα ή σε SLI. Ακόμα και ο νέος Τιτάνας είναι οριακός απο μόνος του για 4K Ultra! Για αυτό εγώ είμαι της λογικής της ποιό "ελεγχόμενης" ανάλυσης μιάς και έτσι έχεις αποθέματα ιπποδύναμης για να σπρώχνεις τα παιχνίδια σου για περισσότερο χρονικό διάστημα. Βέβαια όλα τα παραπάνω "παίζουν" ανάλογα τον gamer. Ο ένας θέλει τρελά fps σε ανταγωνιστικά fps shooting ενώ ο άλλος θέλει να αγναντεύει τα ηλιοβασιλέματα στο witcher... :p 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Αλλα λεω εγω αλλα λες εσυ, δεν συννενουμαστε.

Δεν ειπε κανενας οτι μια 1080 φτανει για 4κ και ultra, αλλα με οτι sets και να παιξεις (Hign medium Κτλ) θα εχει παντα πολυ ανωτερη ροη και αισθηση απο το sli που λες.

Θα στο πω απλα:  Αυτη την στιγμη με τις καρτες που κυκλοφορουνε στην αγορα και τα χαρακτηριστικα που εχουνε το 980sli ειναι fail.

Απο εκει και περα αν πιστευεις οτι αξιζει προχωρησε το μεγειες, εγω 10 μερες το αντεξα:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 9000+rpm said:

Αλλα λεω εγω αλλα λες εσυ, δεν συννενουμαστε.

Δεν ειπε κανενας οτι μια 1080 φτανει για 4κ και ultra, αλλα με οτι sets και να παιξεις (Hign medium Κτλ) θα εχει παντα πολυ ανωτερη ροη και αισθηση απο το sli που λες.

Θα στο πω απλα:  Αυτη την στιγμη με τις καρτες που κυκλοφορουνε στην αγορα και τα χαρακτηριστικα που εχουνε το 980sli ειναι fail.

Απο εκει και περα αν πιστευεις οτι αξιζει προχωρησε το μεγειες, εγω 10 μερες το αντεξα:hehe:

1) Για ποιά χαρακτηριστικά μιλάς?

2) Πότε το είχες το 980 SLi? Ξέρω οτι είχες μου το είχες ξανά πεί απλά δεν θυμάμαι πότε. Ελπίζω να μην ήταν μονάχα όταν πρωτοβγήκαν οι κάρτες αυτές!

Επίσης εννοείται οτι θα προτιμηθεί σαφώς η δυνατότερη μονοπύρηνη λύση απο το SLI. Σε κάθε περίπτωση η Single κάρτα έχει απροβλημάτιστη ροή σε σχέση με οποιοδήποτε dual gpu setup.

Link to comment
Share on other sites

1)vram.Tα 4Gb των 2χ980 ειναι περιοστικα σε 2κ και 4κ,Το horsepower το εχουνε παρεα 2 καρτες αλλα με τετοια vram σημερα και οπως καταντησανε τα games σε περιοριζουνε απο οπου και να το πιασεις.

Επισης για να εχεις smooth ροη στο sli πρπει ειτε να παιζεις καρφωτα με vsync on(και να ανεχεσαι το Lag που προσθετει) ειτε καλυτερα να εχεις gsync μονιτορ.

 

2)Νοεμβριος 2015

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.