Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

3 minutes ago, 9000+rpm said:

1)vram.Tα 4Gb των 2χ980 ειναι περιοστικα σε 2κ και 4κ,Το horsepower το εχουνε παρεα 2 καρτες αλλα με τετοια vram σημερα και οπως καταντησανε τα games δεν πανε πουθενα.

Επισης για να εχεις smooth ροη στο sli πρπει ειτε να παιζεις καρφωτα με vsync on(και να ανεχεσαι το Lag που προσθετει) ειτε καλυτερα να εχεις gsync.

 

2)Νοεμβριος 2015

Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά που έλεγες?? Anyway πάμε παρακάτω. Θα μιλήσω καθαρά για 2 κάρτες.

Το Vsync καταρχάς στα 120Hz πχ.  έχει ένα latency της τάξεως των 8ms. Απο κεί και έπειτα εάν πούμε οτι συγκρίνουμε αυτό το αποτέλεσμα απο το χωρίς Vsync latency σίγουρα υπάρχει διαφορά αλλά δεν είναι τόσο τραγική όσο την παρουσιάζεις. Δεν μιλάμε για 60Hz vsync έτσι! Μετά μπορείς να κάνεις και το άλλο... να παίξεις χωρίς cap & vsync στα 144Hz με SLI έτσι ώστε να πέσει το latency και άλλο. Εκεί θα έχεις μια ελαφρώς καλύτερη κατάσταση με πρίν που βέβαια το μάτι τις περισσότερες φορές δεν την πιάνει αν και ορισμένοι άνθρωποι είναι ποιό "ευαίσθητοι" σε αυτό αλλά ΟΚ. Με το Gsync που λές, αυτό που καταφέρνεις είναι να συγχρονίζεις το refresh rate της οθόνης με τα παραγόμενα fps που κάνουν generate οι κάρτες σε πραγματικό χρόνο. Αυτό απο μόνο του δείχνει οτι το latency θα έχει αυξομειώσεις, απλά μέσω της τεχνικής της εφαρμογής του gsync δεν αποδίδεται στην οθόνη και έτσι το μάτι απολαυάνει smooth ροή κατά την διάρκεια του παιχνιδιού! Και στην περίπτωση με τα 144Hz αλλά και στην περίπτωση του gsync παίζεις με εξαιρετική ροή όταν και εφόσον το εκάστοτε παιχνίδι είναι σωστά optimized για SLI. Τέλος τα 4GB μπορεί να είναι περιοριστικά σε 2Κ ή σε 4Κ αλλά πχ. στην περίπτωση του 2Κ μπορείς να "παίξεις" αλλιώς εκεί όπου θα προκύψει θέμα, δλδ.. Εάν η μνήμη γεμίσει θα ρίξεις τα textures έτσι ώστε να είσαι μέσα στα όρια της κάρτας και επίσης σε περιπτώσεις όπου παίζεις 1080p ανταγωνιστικά games με πολλά fps σε 144Hz monitor όπως πχ. BF4,BF1, Call of duty κτλ... εκεί πάλι έχεις το horsepower να σπρώξεις χωρίς να καίγεσαι τόσο για την Vram. Σίγουρα το SLI με 4GB κάρτες δεν θεωρείται και η ιδανικότερη/σοφότερη επιλογή για αυτό και σε παραπάνω πόστ ανέφερα το ενδεχόμενο μή αγοράς 2ής και αγορά μιάς 1080Ti όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου! Φυσικά για πάνω απο 2 κάρτες σε θέματα ροής/συμβατότητας/αποδοτικότητας κτλ.. ούτε λόγος... μακριά!

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν προσπερνας ετσι το θεμα των 4Gb στην πρωτη γραμμη.....Σε περιοριζει στο sli το βλεπεις δεν το βλεπεις.

Τα υπολοιπα τα αφηνω ασχολιαστα μιας και αναλωνεσαι στα ιδια και στα ιδια..

Γουσταρεις 2χ980? Προχωρα το.

Σου λεω οτι ειχα το setup που λες σε 2Κ μονιτορ στα 144hz(ενω εσυ οχι) και μου εξηγεις και μου ξαναεξηγεις λες και δεν ξερω πως συμπεριφερεται το sli.

Καλως να στησεις το sli σου λοιπον:p

Ηδη το θεμα το μαμησαμε, αν εχεις σκοπο να συνεχισουμε και αλλο την κουβεντα pm, Its my last post here οσο αφορα τα sli.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, 9000+rpm said:

Καλα αν προσπερνας ετσι το θεμα των 4Gb στην πρωτη γραμμη.....Σε περιοριζει στο sli το βλεπεις δεν το βλεπεις.

Τα υπολοιπα τα αφηνω ασχολιαστα μιας και αναλωνεσαι στα ιδια και στα ιδια..

Γουσταρεις 2χ980? Προχωρα το.

Σου λεω οτι ειχα το setup που λες σε 2Κ μονιτορ στα 144hz(ενω εσυ οχι) και μου εξηγεις και μου ξαναεξηγεις λες και δεν ξερω πως συμπεριφερεται το sli.

Καλως να στησεις το sli σου λοιπον:p

Ηδη το θεμα το μαμησαμε, αν εχεις σκοπο να συνεχισουμε και αλλο την κουβεντα pm, Its my last post here οσο αφορα το συγκεκριμενο.

Καλά ναι ας παραμείνουμε στο θέμα.. μιάς και τσάμπα τα γράφω! Το εάν έχω παίξει με SLI/144Hz ασε να το ξέρω γω! Δεν κοινοποιώ (άλλη όρεξη δεν έχω) το τι κάνω εδώ μέσα, και αυτό παρά μόνο εάν το επιλέξω εγώ. Απο κεί και πέρα περιμένω να δώ την 1080ti σε τι τιμή θα φτάσει. Πάντως δεν κάθομαι να λέω οτι χρειάζεται οπωσδήποτε το gsync για το SLI... Ένα σωρό φίλοι και γνωστοί μια χαρά παίζουν χωρίς gsync στα 144Hz. Επίσης δεν προσπέρασα τπτ κάθε άλλο! Κάποιος δεν διαβάζει σωστά!

Quote

Τέλος τα 4GB μπορεί να είναι περιοριστικά σε 2Κ ή σε 4Κ αλλά πχ. στην περίπτωση του 2Κ μπορείς να "παίξεις" αλλιώς εκεί όπου θα προκύψει θέμα, δλδ.. Εάν η μνήμη γεμίσει θα ρίξεις τα textures έτσι ώστε να είσαι μέσα στα όρια της κάρτας και επίσης σε περιπτώσεις όπου παίζεις 1080p ανταγωνιστικά games με πολλά fps σε 144Hz monitor όπως πχ. BF4,BF1, Call of duty κτλ... εκεί πάλι έχεις το horsepower να σπρώξεις χωρίς να καίγεσαι τόσο για την Vram. Σίγουρα το SLI με 4GB κάρτες δεν θεωρείται και η ιδανικότερη/σοφότερη επιλογή για αυτό και σε παραπάνω πόστ ανέφερα το ενδεχόμενο μή αγοράς 2ής και αγορά μιάς 1080Ti όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου! Φυσικά για πάνω απο 2 κάρτες σε θέματα ροής/συμβατότητας/αποδοτικότητας κτλ.. ούτε λόγος... μακριά!

End of posting from me. Συνεχίζουμε επί του θέματος.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

To SLI δεν δουλευει καλα στα τελευταια games, για να μην πω οτι στο 50% εξ' αυτων εχει θεματα με το gpu usage!

 

Και να δουλευε σε ολα, θες 144hz μονιτορ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ή για τελειο αποτελεσμα gsync...

 

Aπο το νουμερο που βλεπουμε της χρησης vram δεν υπαρχει κανενας τροπος να δουμε ποση πραγματικα χρειαζεται και ποση cachaρει... Θυμαμαι παλια με την 680 εβλεπα π.χ. 1,6gb vram στο bf3 και με την 7970 εβλεπα με τα ιδια settings 2,5gb vram και καρε/smoothιλα το ιδιο.

 

Βεβαια καλο θα ειναι να εχει η καρτα 4gb+ για 1440ρ γτ υπαρχουν και κατι engines οπως του deus ex που βλεπω 7,5gb vram.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καθαρματα nvidiakides.:hehe:

Ρε πειτε μου κατι γιατι με τοσα sync που εχει βγαλει αυτη η πρασινη εχω χάσει τα αυγα και τα πασχαλια(εχουν κανει sync και αυτα με τις τρίχες μου).

Οταν στο πανελ επιλέγουμε σε ενα Χ game "fast sync" στα options-settings του παιχνιδιού το vsync πρεπει ναι είναι κλειστό η δεν παιζει ρολο κλειστο-ανοιχτό? 

Πως ειναι καλύτερα στην περιπτωση την δικη μου στα 60hz monitor?

Vsync on or fast sync?

 

2 διαφορετικες περιπτώσεις 2 διαφορετικα συστηματα

 

Gtx 1080 on 3440x1440p 60hz monitor vsync or fast sync?

Gtx 980ti on 1080p tv dsr enable 1440p

Vsync or fast sync?

 

Ποπο μιλαμε σας ελιωσα με το αγγλικό το ξερω :huh:

 

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Το vsync στο game πρέπει να είναι κλειστό.

 

Κατά τ'άλλα το fast sync δουλεύει καλύτερα όταν έχεις πολύ παραπάνω frames (τουλάχιστον τα διπλάσια) από το refresh rate της οθόνης.

 

Π.χ στο war thunder που δεν είναι απαιτητικό, με vsync off (=100% gpu usage) χτυπάει 300+ fps με την 1060 και το tearing σου σπάει τα νεύρα. Αν ανάψω το fast sync τότε τα fps είναι 120/180/240 χωρίς tearing και με ελάχιστο περισσότερο input lag και το gpu usage στο 50-70%.

 

Θεωρητικά θα έπρεπε να το κατεβάζει στα 60, αλλά και στο war thunder και στο cs:go, μόνο ακέραια πολλαπλάσια του refresh rate μου δείχνει. 

 

Αν δεν έχεις τόσα πολλά frames, πάλι δουλεύει αλλά από ότι λένε έχει stuttering.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Larry έγραψε:

Το vsync στο game πρέπει να είναι κλειστό.

 

Κατά τ'άλλα το fast sync δουλεύει καλύτερα όταν έχεις πολύ παραπάνω frames (τουλάχιστον τα διπλάσια) από το refresh rate της οθόνης.

 

Π.χ στο war thunder που δεν είναι απαιτητικό, με vsync off (=100% gpu usage) χτυπάει 300+ fps με την 1060 και το tearing σου σπάει τα νεύρα. Αν ανάψω το fast sync τότε τα fps είναι 120/180/240 χωρίς tearing και με ελάχιστο περισσότερο input lag και το gpu usage στο 50-70%.

 

Θεωρητικά θα έπρεπε να το κατεβάζει στα 60, αλλά και στο war thunder και στο cs:go, μόνο ακέραια πολλαπλάσια του refresh rate μου δείχνει. 

 

Αν δεν έχεις τόσα πολλά frames, πάλι δουλεύει αλλά από ότι λένε έχει stuttering.

 

Αρα θεωρητικά σε παιχνιδι που εχω 100frames+ σε 60hz καλυτερα ειναι το fast sync ενεργο μεσα στο πανελ στο προφιλ του καθε παιχνιδιού που θέλουμε. 

Αλλα στην περιπτωση που μαξαρω ενα παιχνίδι στα 3440χ1440 με την 1080 και τα frames μου ειναι 70-80 να παιζω με vsync αντι fast sync?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος zyx έγραψε:

ασχετο αλλα η 1080 σου πως τα παει σε 3440χ1440?

Και η 980ti και η 1080 οτι εχω βάλει σε αυτη την ανάλυση δεν εχω δει κατω απο 60fps.

Βέβαια τα γνωστα φίλτρα σε αυτη την ανάλυση τα εχω off γιατι στα ματια τα δικα μου δεν βλεπω κατι καλυτερο το μονο που βλέπω ειναι χασιμο σε απόδοση. Κατα τα αλλα ολα τα settings στα ultra. 

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Larry said:

Το vsync στο game πρέπει να είναι κλειστό.

 

Κατά τ'άλλα το fast sync δουλεύει καλύτερα όταν έχεις πολύ παραπάνω frames (τουλάχιστον τα διπλάσια) από το refresh rate της οθόνης.

Το frame limit από το rivatuner π.χ. βάζει όριο στα καρέ. Δηλαδή το engine δεν σχεδιάζει πάνω από 60 καρέ και η κάρτα ξεκουράζεται.

Το fast sync διαφέρει στο ότι αφήνει την κάρτα να σχεδιάσει όσα καρέ θέλει αλλά απορρίπτει και δεν στέλνει στη οθόνη πάνω από 60 καρέ. Και απ'όσο έχω δει στο riva φαίνονται πάνω από 60 καρέ στο ROTTR και το Doom που δοκίμασα. Αυτό που λες δεν ξέρω πώς το συμπέρανες.

 

εδιτ: Άλλωστε τόσο το fast όσο και το adaptive(που εφαρμόζει vsync πάνω από τα 60) βγήκαν ακριβώς για να μην γονατίζουν τη gpu όταν αυτη θα πέφτει κατά διαστήματα κάτω από τα 60fps, όπως έκανε το vsync. Πέρα από το μικρότερο lag.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Petrossortep said:

Το frame limit από το rivatuner π.χ. βάζει όριο στα καρέ. Δηλαδή το engine δεν σχεδιάζει πάνω από 60 καρέ και η κάρτα ξεκουράζεται.

Το fast sync διαφέρει στο ότι αφήνει την κάρτα να σχεδιάσει όσα καρέ θέλει αλλά απορρίπτει και δεν στέλνει στη οθόνη πάνω από 60 καρέ. Και απ'όσο έχω δει στο riva φαίνονται πάνω από 60 καρέ στο ROTTR και το Doom που δοκίμασα. Αυτό που λες δεν ξέρω πώς το συμπέρανες.

http://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/4160/related/1/session/L2F2LzEvdGltZS8xNDc0NDg1Njg2L3NpZC9Db0FLdWNfbQ%3D%3D



In general, Fast Sync is designed to benefit games that are running with very fast native render rates (3 times or more the rate of the refresh on you monitor).

 

Moar linkz :

http://forums.guru3d.com/showpost.php?s=4f83c8215719f8908c478910a6d7bb89&p=5280712&postcount=7

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=5284856&postcount=52

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέροντα. Διάβασε όμως την περιγραφή στο control panel της nvidia. Λέει ότι η κάρτα τρέχει σαν να μην υπάρχει καθόλου vsync και απλά κάνει drop στα πλεονάζοντα καρέ.

Ούτε είδα τα καρέ να είναι σε πολλαπλάσια του refresh rate στο ROTTR και στο doom(dx11 και ogl).

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Petrossortep said:

Ενδιαφέροντα. Διάβασε όμως την περιγραφή στο control panel της nvidia. Λέει ότι η κάρτα τρέχει σαν να μην υπάρχει καθόλου vsync και απλά κάνει drop στα πλεονάζοντα καρέ.

Ούτε είδα τα καρέ να είναι σε πολλαπλάσια του refresh rate στο ROTTR και στο doom(dx11 και ogl).

Νομίζω ότι είναι το decoupling μεταξύ της game engine και της οθόνης που μας μπερδεύει όλους με το fast sync.

 

Η game engine δουλεύει στο full σαν να είχε vsync off, αλλά με το fast sync τρώει αυτόματο (και δυναμικό) frame cap σε πολλαπλάσια του refresh rate της οθόνης και για αυτό το gpu usage αν δεν χρειάζεται δεν είναι 100%. 

 

Αφού έχουν γεμίσει τα buffers, τότε η gpu διαλέγει ένα πλήρες frame και το δείχνει στην οθόνη.

 

Έτσι και το game τρέχει με πολλά frames (=μικρό ή καθόλου input lag) αλλά και στην οθόνη έχουμε σταθερό 60άρι και χωρίς tearing,  γιατί αν δεν έκανε drop τα παρανίσια frames θα είχαμε tearing.

Έγινε επεξεργασία από Larry
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

NVIDIA Rumored To Release Pascal Refresh With GDDR5X and Faster Clocks – Volta To Feature HBM2 and GDDR6 Support, 16 GB Standard Capacity

 

Παράθεση

Micron’s GDDR5X would be featured across the new Pascal lineup, except the entry level, GP107 core. GDDR5X is currently being used on the GeForce GTX 1080, GeForce GTX Titan X (Pascal) and Tesla P40 (ECC). With the coming refresh, Pascal based cards would have GDDR5X on board. Most of the high-end products launching under the refresh would be based on GP102 GPU. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Volta ξεφευγει σε VRAM 16gb θα εχει η 1160 η οπως την ονομασουν ξερω γω η 1170-1180 24 και 32GB το TITAN.Λογικο βεβαια καθως ετσι οπως θα ναι τα πραγματα θα χουν βγει DX12 native games ως τοτε(2018) που εκτοξευονται οι επιδοσεις - δυνατοτητες λογω ram size.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Nvidia GTX 1080 Ti Launching In January With 10.8 TFLOPs & 12GB GDDR5X – To Deliver Titan X Pascal Performance At A Much Lower Price

 

WCCFtech GTX TItan X Pascal GTX 1080 Ti GTX 1080
Process 16nm 16nm 16nm
Transistors 12 Billion 12 Billion 7.2 Billion
Die Size 471mm² 471mm² 314mm²
Memory 12GB GDDR5X 12GB GDDR5X 8GB GDDR5X
Memory Speed 10Gbps 10Gbps 10Gbps
Memory Interface 384-bit 384-bit 256-bit
Memory Bandwidth 480GB/s 480GB/s 320GB/s
CUDA Cores 3584 3328 2560
Base Clock 1417 1503 1607
Boost Clock 1530 1623 1730
Compute 11 TFLOPS 10.8 TFLOPS 9 TFLOPS
TDP 250W 250W 180W
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, idonthave said:

Nvidia GTX 1080 Ti Launching In January With 10.8 TFLOPs & 12GB GDDR5X – To Deliver Titan X Pascal Performance At A Much Lower Price

 

WCCFtech GTX TItan X Pascal GTX 1080 Ti GTX 1080
Process 16nm 16nm 16nm
Transistors 12 Billion 12 Billion 7.2 Billion
Die Size 471mm² 471mm² 314mm²
Memory 12GB GDDR5X 12GB GDDR5X 8GB GDDR5X
Memory Speed 10Gbps 10Gbps 10Gbps
Memory Interface 384-bit 384-bit 256-bit
Memory Bandwidth 480GB/s 480GB/s 320GB/s
CUDA Cores 3584 3328 2560
Base Clock 1417 1503 1607
Boost Clock 1530 1623 1730
Compute 11 TFLOPS 10.8 TFLOPS 9 TFLOPS
TDP 250W 250W 180W

Διαθεσιμότητα custom υλοποιήσεων πότε δηλαδή?

Ετοιμάζομαι για αγορά 1080 σε 1 μήνα αλλά αν είναι 3 μήνες μετά να βγει η Ti ίσως είναι καλύτερα να περιμένω.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος mike299_1999 έγραψε:

Διαθεσιμότητα custom υλοποιήσεων πότε δηλαδή?

Ετοιμάζομαι για αγορά 1080 σε 1 μήνα αλλά αν είναι 3 μήνες μετά να βγει η Ti ίσως είναι καλύτερα να περιμένω.

Nvidia’s upcoming GTX 1080 Ti graphics beast is reportedly launching at next year’s CES in January featuring the company’s high-end GP102 GPU

Οπότε υπολόγιζε Φεβρουάριο 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.