Jump to content



Νέες ταυτότητες


deninho

Recommended Posts

4 hours ago, honda22 said:

 

α. καιρός ήταν.

β. https://en.wikipedia.org/wiki/National_identity_cards_in_the_European_Economic_Area στον πίνακα αυτόν μπορείς να δεις πόσο κοστίζει σε όλες τις χώρες. Ας πληρώσουμε 10€ να έχουμε μια ταυτότητα που δε θα την κοιτάνε μπρος πίσω για κανένα 3λεπτο στο αεροδρόμιο και μετά να φωνάζουν τον προϊστάμενο για να τους πει τι να κάνουν με αυτό το έγγραφο, και χαλάλι. Και τουλάχιστον ας πάρουν καμιά ιδέα από τις Εσθονικές ταυτότητες

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άμα θέλουνε να ακολουθούνε τα άλλα κράτη, ας τα ακολουθήσουν σε όλα. Πχ, εδώ δε χρειάζεται πουθενά να πληρώσεις 10€ για να βγάλεις τις "ειδικές" φωτογραφίες της ταυτότητας ή του διαβατηρίου, πας και σε φωτογραφίζουν οι ίδιοι. Οπότε μέσα στο εκάστοτε κόστος του "παράβολου" είναι κι άλλα πράγματα που οι δικοί μας τα πετάνε απέξω διακριτικά.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Wizard! said:

Άμα θέλουνε να ακολουθούνε τα άλλα κράτη, ας τα ακολουθήσουν σε όλα. Πχ, εδώ δε χρειάζεται πουθενά να πληρώσεις 10€ για να βγάλεις τις "ειδικές" φωτογραφίες της ταυτότητας ή του διαβατηρίου, πας και σε φωτογραφίζουν οι ίδιοι. Οπότε μέσα στο εκάστοτε κόστος του "παράβολου" είναι κι άλλα πράγματα που οι δικοί μας τα πετάνε απέξω διακριτικά.

 

Αυτό που αναφέρεις παραπάνω, αν και πολύ σωστό, δεν είναι θέμα κρατους, αλλά της λογικής καρτέλ των επαγγελματιών του χώρου που για οποιαδήποτε άλλη εκτύπωση σε ένα χαρτί της πλάκας 10*15 δεν θα ζητούσαν επουδενί περισσότερα από 0.3-04 € στην χειρότερη περίπτωση :)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, hayabusa said:

Αυτό που αναφέρεις παραπάνω, αν και πολύ σωστό, δεν είναι θέμα κρατους, αλλά της λογικής καρτέλ των επαγγελματιών του χώρου που για οποιαδήποτε άλλη εκτύπωση σε ένα χαρτί της πλάκας 10*15 δεν θα ζητούσαν επουδενί περισσότερα από 0.3-04 € στην χειρότερη περίπτωση 

Δε διαφωνώ, αλλά γιατί το κράτος με στέλνει εκεί και δεν το αναλαμβάνει; Σιγά το δύσκολο να έχουν μια ψηφιακή κάμερα σε κάθε τμήμα. Άλλωστε, τα καινούρια, δεν έχουν εκτυπωμένη και κολλημένη φωτογραφία, αλλά ψηφιακή, οπότε αν με στέλνει να βγάλω, μετά πρέπει να τη scanάρει, όπως κάνουν τώρα με τα διαβατήρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πληρώνουμε άλλλες κι άλλες μαλακίες, και κολλάμε στο παράβολο της ταυτότητας -που και με το έξτρα κόστος των φωτογραφιώνε φτάνει τα 15€, και είναι κάτω από το μέσο όρο των υπόλοιπων ευρωπαϊκών κρατών-, που είναι υπεραπαραίτητο να αλλάξει. Δεν ξέρω τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολλά χρόνια υπέρμαχος της αναβάθμισης των ταυτοτήτων (που μαζί με το ρημάδι το παλιό δίπλωμα δε χωράνε καν σε πορτοφόλι, χώρια η υποτιθέμενη ασφάλειά τους). Όμως είναι απαράδεκτο να πληρώνουμε κάθε τρεις και λίγο κερατιάτικα επειδή μας βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό.

 

Δεν μπορούσαμε να είχαμε φτιάξει την υποδομή εποχές Ολυμπιακών που είχε ξαναγίνει η ίδια συζήτηση; Αφού πετάγονταν τόσα λεφτά στα σκουπίδια, να μας έμενε κάτι τουλάχιστον. Αλλά τότε μας είχε πιάσει συλλογικά το "ου σιξ-σιξ-σιξ". Τώρα θα κληθεί μια τετραμελής οικογένεια να πληρώσει 40€+ για να αντικαταστήσει τα κουρελόχαρτα με μια αξιοπρεπή κάρτα, αλλά πάλι με πίεση χρόνου και με προδιαγραφές προαποφασισμένες και "take it or leave it".

 

Πάντως είμαι κι εγώ περίεργος να δω τι θα κάνουν με τις φωτογραφίες. Το λογικό προφανώς θα ήταν να σε φωτογραφίζουν επιτόπου τη στιγμή της αίτησης, αλλά προβλέπω τα φωτογραφεία να κλείνουν τα Τέμπη σε τέτοια περίπτωση... ;)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος deninho έγραψε:

ετοιμαστείτε και τώρα για το ου σιξ σιξ σιξ. ήδη άρχισαν οι ντόπιοι ταλιμπάν να διαμαρτύρονται.

Εγώ ταλιμπαν δεν είμαι αλλά ηλεκτρονική ταυτότητα δεν θέλω.

 

Και δεν με νοιάζει τι κάνουν έξω, δεν θεωρώ πως ότι κάνουν είναι και αμέσως ανώτερο από αυτό που έχουμε εμείς.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος deninho έγραψε:

αν επιτρέπεται, ποιος ο λόγος;

 

 

Πιστεύω πως οπουδήποτε μπαίνει ηλεκτρονικό μέσο, γίνεται άμεσα ή μεσοπρόθεσμα η συγκέντρωση όλων των πληροφοριών για το άτομο αυτό σε ενιαία πλατφορμα.

Σε λίγο δηλαδή στην ταυτότητα θα είναι όλα σου τα βιομετρικά στοιχεία, όλο το ιατρικό ιστορικό σου, όλο το οικονομικό και τραπεζικό ιστορικό σου.

Δεν θέλω να σκέφτομαι τι μπορεί να γίνει σε μια τέτοια κατάσταση και το πόσο εύκολα θα μπορεί να βρεθεί ένα άτομο έξω από το κοινωνικό, εργσιακό  κ.λ.π. περιβάλλον μόνο και μόνο λόγω του ιστορικού του ....

 

Και το πλαστικό χρήμα έχει φαινομενική ευκολία, αλλά το 2,5% πάει στην τράπεζα θες δεν θες , ενώ η ύπαρξη καρτών  έγινε το δεξί χέρι του capital control και του ελέγχου ροής του χρήματος κάνοντάς σε απόλυτα εκτεθιμένο στις ορέξεις των τραπεζών και της κυβέρνησης .

 

Είναι σαν να  μπορούσες να αναπνεύσεις άμεσα από το περιβάλλον και αυτοί να σε συνέδεσαν με μια μπουκάλα οξυγόνου που όποτε θέλουν την αλλάζουν -ανανεώνουν και όποτε θέλουν την αφήνουν να αδειάσει.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγούμαστε, κι εγώ διαφωνώ με την ενσωμάτωση στην ταυτότητα πληροφοριών που δεν είναι απολύτως απαραίτητες για την αναμενόμενη χρήση της (ταυτοποίηση του κατόχου). Γι αυτό είπα άλλωστε για προαποφασισμένες προδιαγραφές και "take it or leave it". Θεωρώ απαράδεκτο πχ να συζητήσουμε το ενδεχόμενο υποχρεωτικής συμπερίληψης ιατρικών, ασφαλιστικών ή οικονομικών δεδομένων.

 

Αλλά ύψος, βάρος, χρώμα ματιών, χρώμα μαλλιών δεν είναι δα και ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα. Να δεχτώ λίγο καταχρηστικά και ένα αποτύπωμα. Ελπίζω να μην υποχρεωθούμε με πρόσχημα την απειλή για επαναφορά βίζας για Αμερική να βάλουμε και αποτύπωμα ίριδας, πολύ απλά γιατί δεν εμπιστεύομαι την αρμόδια υπηρεσία να διαφυλλάξει ασφαλή όλα αυτά τα στοιχεία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος acct έγραψε:

Για να μην παρεξηγούμαστε, κι εγώ διαφωνώ με την ενσωμάτωση στην ταυτότητα πληροφοριών που δεν είναι απολύτως απαραίτητες για την αναμενόμενη χρήση της (ταυτοποίηση του κατόχου). Γι αυτό είπα άλλωστε για προαποφασισμένες προδιαγραφές και "take it or leave it". Θεωρώ απαράδεκτο πχ να συζητήσουμε το ενδεχόμενο υποχρεωτικής συμπερίληψης ιατρικών, ασφαλιστικών ή οικονομικών δεδομένων.

 

Αλλά ύψος, βάρος, χρώμα ματιών, χρώμα μαλλιών δεν είναι δα και ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα. Να δεχτώ λίγο καταχρηστικά και ένα αποτύπωμα. Ελπίζω να μην υποχρεωθούμε με πρόσχημα την απειλή για επαναφορά βίζας για Αμερική να βάλουμε και αποτύπωμα ίριδας, πολύ απλά γιατί δεν εμπιστεύομαι την αρμόδια υπηρεσία να διαφυλλάξει ασφαλή όλα αυτά τα στοιχεία.

 

 

Ούτε εμένα θα με πείραζε αν έφτανε ως εκεί. Αλλά αν μπει το νερό στο αυλάκι δεν νομίζω να σταματήσει ποτέ.....

Πιστεύω πως σε λίγο καιρό οι εταιρίες θα σου ζητούν βιομετρικά στοιχεία ταυτότητας για να δουν αν θα αρρωστήσεις, οι ασφαλιστικές εισφορές σου θα είναι ανάλογες της πιθανότητας αυτής, ενώ θα παρακολουθείται και όλο το ιστορικό ζωής ...

Θα φτάσουμε σιγά σιγά.

Κάπου διάβαζα και για βιομετρικά τατουάζ που έβγαλαν για να παρακολουθούν δήθεν υγεία ανθρώπων όπως και να φέρουν κωδικούς καρτών κ.λ.π.

 

Δεν νομίζω να σε ρωτήσει κανείς .... κάθε φορά θα πέφτει κι ένας τοίχος μέχρι να είσαι δέσμιος σε ένα σύστημα ...  Να σου θυμίσω πως ούτε για αυτές σε ρώτησαν .... πόσο μάλλον για να βγάλουν από ένα χαρτί μια ιδιότητα  παλαιότερα....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, adpanos said:

πόσο μάλλον για να βγάλουν από ένα χαρτί μια ιδιότητα  παλαιότερα

Πρωτίστως πρέπει να αποφασίσεις τι ακριβώς σε ενοχλεί, γιατί μοιάζει επικίνδυνα να αποστρέφεσαι οτιδήποτε διαφορετικό. Από τη μια φοβάσαι ότι θα γεμίσουν την ταυτότητα με ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, από την άλλη ενοχλήθηκες επειδή αφαίρεσαν ένα κατ' εξοχήν τέτοιο;

 

Θυμίζω πάντως ότι υπάρχει ήδη νομοθεσία (εθνική και Ευρωπαϊκή) που απαγορεύει την αποθήκευση,  συλλογή και επεξεργασία πληροφοριών σαν κι αυτές που περιγράφεις. Ας κρατήσουμε τις αντιδράσεις μας για όταν όντως κάποιος προσπαθήσει να παραβιάσει τα δικαιώματά μας. Διαφορετικά, όταν τελικά συμβεί, ο κόσμος θα έχει κουραστεί να ακούει διαμαρτυρίες για ψύλλου πήδημα και θα το αγνοήσει ως ακόμη μια συνωμοσιολογία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο φόβος απέναντι στους επίδοξους πλαστογράφους, είναι απλά η ζάχαρη γύρω από το χάπι!

Και η προαγωγή της ασφάλειας του κόσμου, είναι απλά το άλλοθι στην εδραίωση ενός πιο αποτελεσματικού μέσου ελέγχου του κόσμου.

Και όλα αυτά περί προστασίας του πολίτη να μου επιτρέψετε να τα ακούω βερεσέ!

Άλλωστε, τις μεγαλύτερες καταστροφές και την περισσότερη δυστυχία, ανασφάλεια και φόβο, δεν την έφεραν οι "κακοποιοί", αλλά οι καθ' όλα νομιμόφρονες

ταγοί και εκπρόσωποι του συστήματος, εκλεγμένοι και μη!

Ας διυλίσουμε ακόμα μια φορά το κουνούπι, έτσι καταπίνεται καλύτερα η καμήλα !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γειαααα, είδα φως κ μπήκα!

Γκρινιάζουμε για τα 10€ της ταυτότητας;;; 

Εγώ που έδωσα 90€ + 14€ για φωτογραφίες για επανέκδοση διπλώματος τον Αύγουστο (2015) και δεν έχει βγει ακόμα, να ανοίξω άλλο θέμα;;;; :sarcastic:

Εγώ που πήγα στο εξωτερικό κ μου φέρθηκαν σαν ταλιμπάν επειδή είχα το θράσος να πω πως αυτή μόνο έχω σαν έγγραφο κ δεν έχω διαβατήριο, εφόσον δεν με υποχρεώνει κανείς, καλά είμαι εδώ; Που με κοιτούσαν από χίλιες μεριές κ μου είπαν πως αν ξαναπάω μόνο με τη ταυτότητα θα με συλλάβουν.. (κι όμως ναι, λολ)

Που πήγα στην τράπεζα (barclays) να ανοίξω λογαριασμό κ δε με δέχτηκαν γιατί η ταυτότητά μου δεν είχε καν τα mrz lines και δεν είχα καν το δίπλωμα (έγραψα πριν γιατί). Βέβαια ούτε με το ροζ δίπλωμα θα έβγαζα. Φίλος μου άνοιξε λογαριασμό μόνο με το νέο, που ήταν "uv sensitive". Εγώ άνοιξα λογαριασμό "με μέσο" στη lloyds.. έκαναν τα στραβά μάτια κι αφού τριπλοτσέκαραν τα στοιχεία μου από ελλάδα.. έτσι μου είπαν.. 

 

α κι όσοι φοβούνται μη τους παρακολουθούν, το κάνουν ήδη βρε κουτούτσικα.. χαλαρώστε.. δε γλιτώνει κανείς από τα "πολιτισμένα" κράτη.. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι υπερ νεων ταυτοτητων 

Και μονο που δεν χωρανε στο πορτοφολι οι "παλιες" μου την σπαει 

Αυτο που θελω , ειναι να εχει επανω αφμ-αμικα-αμκα και ολες τις αλλες μπουρδες , ετσι ωστε πηγαινοντας σε μια υπηρεσια να δειχνεις μονο ταυτοτητα και να μην πρεπει να μαζεψεις 100 κολοχαρτα απο αριστερα και δεξια  . Τραπεζικους λογαριασμους μια χαρα τους εχει η αλλη καρτα..... 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τις ταυτότητες είναι οι ταυτότητες και όχι τα ελλιπή στοιχεία.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι με μια φωτογραφεία και με δακτυλικό αποτύπωμα ( που διαφέρει και σε ομοζυγώτες δίδυμους) δεν μπορείς να ταυτοποίησης κάποιον και χρειάζεσαι περεταίρω στοιχεία.

Απλά προσθέτεις στο έγγραφο περισσότερες δικλίδες ασφαλείας ενάντια στην πλαστογράφηση.

Τα επιπλέον στοιχεία είναι εκ του πονηρού

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Delijohn said:

Εγώ που πήγα στο εξωτερικό κ μου φέρθηκαν σαν ταλιμπάν επειδή είχα το θράσος να πω πως αυτή μόνο έχω σαν έγγραφο κ δεν έχω διαβατήριο, εφόσον δεν με υποχρεώνει κανείς, καλά είμαι εδώ; Που με κοιτούσαν από χίλιες μεριές κ μου είπαν πως αν ξαναπάω μόνο με τη ταυτότητα θα με συλλάβουν..

Αν έχουν πρόβλημα, να το λύσουν με τις Ελληνικές Αρχές ή να εκδώσουν επίσημες διευκρινίσεις που αφορούν στους Έλληνες που ταξιδεύουν στο "Fortress Britain". Μέχρι τότε, να κάνουν τη δουλειά τους και να κρατήσουν τις απειλές κατά μέρος. Καταντάει κουραστικό ο κάθε τυπάκος που φορά μια στολή να νομίζει ότι μπορεί να ασκεί πολιτική. Ειδικά όταν δεν ξέρει να κάνει κάτι άλλο από το να περνά απλώς τα διαβατήρια από τον ανιχνευτή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στην Γερμανία είναι απαράδεκτοι με τις Ελληνικές ταυτότητες. Κράτησαν τους γονείς μου μιάμιση ώρα εκεί (και στο τσακ δεν έχασαν την άλλη πτήση) για να επιβεβαίωσουν ότι μπορούν να πετάξουν με αυτές και τους μίλαγαν μόνο Γερμανικά, λες και μπορούσαν να τους καταλάβουν δηλαδή. Τελικά βρήκαν κάποιον από την Ελληνική πρεσβεία για να τους πει τα αυτονόητα πάλι και να τους αφήσει να περάσουν.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.