Jump to content



Another pc buying topic


Recommended Posts

Έπειτα απομια μακριά συμβίωση με αυτή και αφού μου έκαψε μνήμες και θερμοσίφωνα, προσανατολίζομαι στην αγορά νέου συστήματος. Για να μην σας κουράζω ιδιαίτερα, υπάρχουν:

 

  • ssd 128evo samsung
  • Keyboard/mouse
  • Monitor Lg W2042T + Samsung 720N
  • WD caviar black + ενας wd ακομα + ενας 500αρης seagate
  • PSU corsair TX 650V2
  • Case αυτό

 

Χρήση : internet, photoshop, corel, ταινίες, και θα ήθελα, να παίξω και κανα παιχνιδάκι σαν το Division :p 

Και τέλος, βασικότερο, το budget ειναι στα 650 με 750 ταβάνι του θεού. Οσο πιο κοντα στα 650 τοσο το καλύτερο.

 

Τι έχω στο μυαλό μου....

 

  • κατι σε i5
  • 8-16gb ddr4
  • r390x? GTX 960?
  • mb Z170?
  • και αννννν χωράει και εναν m2ssd....ή εναν 250αρη samsung EVO?...

 

Τα φώτα σας.....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Constandinos έγραψε:

 

  • κατι σε i5   - 200
  • 8-16gb ddr4  40-80
  • r390x? GTX 960? 450  /  200
  • mb Z170? 110
  • και αννννν χωράει και εναν m2ssd....ή εναν 250αρη samsung EVO?...  90 ( o M2 είναι άχρηστος/αχρείαστος προς το παρόν)

 

 

 

Βάζοντας χονδρικά τιμές δίπλα σε αυτά που σκέφτηκες, τα οποία είναι μια χαρά, είσαι εντός μπάτζετ μόνο με την 960 η οποία είναι υπέραρκετή εφόσον η ανάλυση του monitor σου είναι 1680x1050. Η 390χ έχει διπλάσια τιμή από την 960 και δεν υπάρχει και κανένας λόγος, είναι overkill. Αν πάλι θες κάτι σχετικά δυνατό θα μπορούσες να πάρεις την 970 τώρα που έπεσε κοντά στα 340-350 ώστε να είσαι καλυμμένος σχετικά για το μέλλον, εφόσον ίσως αλλάξεις και οθόνη κάποια στιγμή και πας στα 1920x1080. Μπορείς επίσης να πάς και σε μια 380 με ίδια τιμή σχεδόν με την 960 και σχετικά λίγο καλύτερες επιδόσεις.  Όπως και να έχει, με 960 και 16gb μνήμη πας περίπου σύνολο 680 ή και κάτω από 650 με 8gb μνήμη.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Σε γενικές γραμμές αυτά που μου είπες είχα στο μυαλό μου, ας πάμε πιο ειδικά:

cpu i5 6600k

mb Z170 pro gaming

Ram Gskil aegis 2400 2x8GB

VGA Gainward GTX 960 phantom 4GB

σύνολο 645, kati

+ 90 ευρω o ssd (ο οποίος δεν με καίει κιόλας)

 

Διαφωνίες/ γνώμες;

 

Link to comment
Share on other sites

Μην πας σε 960, πολύ περισσότερο σε 4GB.  128bit data bus και 200€ ήταν μια χαρά πριν 10 χρόνια. Πήγαινε σε 380 4GB ακόμα και αν δεν συμπαθείς τις AMD

 

4096MB Asus Radeon R9 380 Strix Gaming Direct CU II

 

Αν θέλεις Nvidia, αναγκαστικά κάνεις την υπέρβαση και πας

4096MB Inno3D GeForce GTX 970 Gaming OC Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail)

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να πας κάλλιστα στην Gigabyte που είναι και 380Χ. Απλά έβαλα ASUS μιας και πολλοί την προτιμούν. Καλό θα είναι να τσεκάρεις και την χρονική διάρκεια των εγγυήσεων πριν αγοράσεις. Κάποια εταιρία θα μπορούσε να δίνει 2 χρόνια όταν άλλη δίνει 3.

 

Με βάση την οθόνη που έχεις θα μπορούσες να πας σε αυτή

2048MB Gigabyte GeForce GTX 950 Windforce Aktiv PCIe

και να είσαι μια χαρά.

 

Αλλά αφού πας να δώσεις 200+ ευρώ, καλό είναι να πάρεις κάτι που θα μείνει και θα το έχεις και για λίγο παραπάνω καιρό, ακόμα και αν αλλάξεις οθόνη. Και κατά την γνώμη μου η 960 δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία. Μόνο η 380/Χ και η 970, δικαιολογούν τα λεφτά τους.

Link to comment
Share on other sites

To prove a point, λόγω οθονών και μόνο,  η 960 όντως μια χαρά θα ήταν ακόμα και στα 128bit, επίσης τα 4 gb είναι αχρείαστα. Απλά στα ίδια λεφτά πάνω κάτω είναι σαφώς προτιμότερη η 380 ή ακόμη καλύτερα η 380x αφού τη βρίσκεις με 219 ευρώ. Αλλά στα 288 που έχει η 970 είναι κρίμα να μην πας για αυτήν, και θα μπορούσες να μειώσεις λίγο το κόστος της motherboard και του i5, εκτός κι αν θες ντε και καλά τον 6600k. Το setup των οθονών σου μπορεί να μην δικαιολογεί απόλυτα την 970 αλλά αυτομάτως σημαίνει και πολύ μεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο όσο παραμένεις με αυτή την ανάλυση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν πάω για την 970/380Χ λογικά θα πρέπει να κόψω απο cpu/mb. Το δίλημα, κατα την γνώμη μου, είναι οτι αν δεν παω σε Κ cpu μητρική με Z170 είναι αχρείαστη οπότε αλλάζω και το ένα και το άλλο.

 

Επίσης, το μόνο θέμα που έχω με την AMD είναι οι drivers...που δεν ξέρω το κατα πόσο έχουν βελτιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.