Jump to content



Αναβαθμιση υπολογιστη για συνδεση με tv


Recommended Posts

Kαλησπερα,

υπαρχει ενας core 2duo e 8400, και θελουμε να συνδεθει με τηλεοραση, για θεαση σειρων που παιζουν στο youtube.

Η τηλεοραση εχει ένα hdmi, το οποιο χρησιμοποιείται ηδη για συνδεση με δορυφορικη κεραια.

Αυτό που εχω σκεφτει,ειναι αγορα μιας οικονομικης καρτας γραφικων και ενός switch hdmi .

Υπαρχει καποιος άλλος τροπος να γινει αυτό?

Δεν θελω να ριξω χρημα σε αυτό το pc γιατι η χρηση του είναι browsing,παιχνίδια facebook και ταινιες από youtube.

 

Επισυναπτω φωτο από κουτι και ένα λινκ με χαρακτηριστικα της τηλεόρασης. http://www.lg.com/gr/televisions/lg-43LF5100

12900182_798038273633768_708639831_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να το συνδέσεις με καλώδιο VGA (male to male)(όπως την οθόνη του pc) και τον ήχο από την κάρτα ήχου (3,5 jack) στην είσοδο ήχου της τηλεόρασης (3,5 jack ή RCA).

Όλες οι LCD τηλεοράσεις που έχω δει έχουν είσοδο VGA (ακόμα και "φθηνές"). Αυτή που παρέθεσες αναφέρει μόνο 1 scart και 1 HDMI!

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος eliasmao έγραψε:

H tv στο link που εβαλες  νομιζω οτι εχει 2 hdmi.

Στο ελληνικό site αναφέρει 1 HDMI.

 

πριν 17 ώρες, το μέλος TopCLR έγραψε:

Όλες οι LCD τηλεοράσεις που έχω δει έχουν είσοδο VGA (ακόμα και "φθηνές"). Αυτή που παρέθεσες αναφέρει μόνο 1 scart και 1 HDMI!

Όχι, δυστυχώς οι TV των πρώτης γραμμής κατασκευαστών του τελευταίου οκταμήνου ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ πλέον VGA.

Μόνο κάτι Funai, Grundig, JVC θα βρεις με είσοδο VGA.

Μία πρόταση είναι να αγοράσεις βύσμα vga to scart.

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

Ας περιγράψει ο ίδιος πόσες και ποιες συνδέσεις έχει η τηλεόρασή του διότι:

 

ή κυκλοφορούν κάποιες παραλλαγές του ίδιου μοντέλου

ή αυτοί που είναι υπεύθυνοι για τα χαρακτηριστικά και τις φωτογραφίες στα site παρουσίασης του προϊόντος, είναι πολύ ανεύθυνοι*.

 

* Η περιγραφή των χαρακτηριστικών, δεν συμφωνεί με τις φωτογραφίες του ίδιου προϊόντος που παραθέτουν.

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερεται στο πρωτο Post υπαρχει μονο μια hdmi θυρα. Με βαση αυτο και χωρις την υπαρξη αλλη θυρα πχ dvi-avg και με το κουτι σου ηδη να εχει καρτα γραφικων οπως φαινεται στη φωτο, θα παρεις απλα ενα καλωδικο dvi-->hdmi 3€ και θα εισαι κομπλε. 

Link to comment
Share on other sites

Η συνεννόηση είναι λιγάκι δύσκολη:

 

1. Στο ελληνικό site της LG γράφει 1 HDMI και η φωτογραφία δείχνει 2  HDMI, επίσης 1 Ethernet και χωρίς scart.

2. Ο ενδιαφερόμενος γράφει 1 HDMI αλλά ότι είναι κατειλημμένη με το δορυφορικό δέκτη ή όχι;

3. και άρα δεν έχει άλλη  HDMI ή έχει άλλη μία;

4. ή η μία και μοναδική είναι διαθέσιμη για σύνδεση με το PC;

5. Έχει ή δεν έχει scart;

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Dr_Nikiforos έγραψε:

και με το κουτι σου ηδη να εχει καρτα γραφικων οπως φαινεται στη φωτο, θα παρεις απλα ενα καλωδικο dvi-->hdmi 3€ και θα εισαι κομπλε.

Καλή η ιδέα μέχρι να σκεφτείς τον ήχο! Αυτό που λές δίνει μόνο εικόνα, πως να μεταφέρει τον ήχο;

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν η τηλεόραση παίρνει εικόνα με σύνδεση VGA (αναλογική),  τον ήχο θα τον δεχτεί (θα τον αναπαράγει) από καρφί σε καρφί (ή καρφί σε RCA). Όταν όμως παίρνει εικόνα από HDMI (ψηφιακή) θα αναπαράγει τον ήχο από το καρφί (αναλογικός);

Το πρώτο (εικόνα VGA, ήχος από καρφί) το εφάρμοσα σε 2 τηλεοράσεις επιτυχώς. Το δεύτερο (εικόνα HDMI, ήχος από καρφί) γνωρίζεις αν είναι εφικτό;

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος μεταφέρεται και απο το dvi , υπο την προυπόθεση οτι στέλνει και ήχο η κάρτα γραφικών.

Σε ένα παλιότερο post είχαμε καταλήξει οτι οι nvidia απο gtx260 και μετά , έχουν και κύκλωμνα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελασω , θελω να πιστευω ομως οτι θα καταλαβει οτι δεν δεχεται ηχο και να το δρομολογισει στο καρφι 

Παρολαυτα , εδω βλεπω αποτι λενε οτι και με dvi μπορεις να βγαλεις ηχο 

Και εδω δειχνει πως ορισμενες TV εχουν analog in ηχο για hdmi 

 

@kostakourta

 

αμα εισαι κοντα ιλιον εχω ενα ανταπτορακι να δοκιμασεις 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Ιδεα δεν εχω  XD  

Παντος οπου εψαξα υπαρχουν 2 ειδων ανθρωποι , αυτοι που λενε "οχι το dvi δεν περναει ηχο " και αυτοι που λενε οτι αυτη την στιγμη εχουν dvi-hdmi και εχουν ηχο .

Φαινεται πως εχει να κανει και με το μοντελο της καρτας γραφικων 

Θα το δοκιμαζα αλλα δεν εχω κατι με hdmi εδω γυρο 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το επίσημο πρότυπο ακόμη και το πλήρες DVI (DVI-I DUAL LINK) δεν διαθέτει σήματα ήχου

όμως

υπάρχει περίπτωση, (δεν το ξέρω) κάποιος κατασκευαστής να διαθέτει ίσως μερικούς αγωγούς (για στέρεο ήχο απαιτούνται μόνο 2 + 1 για γείωση) για να δώσει και σήμα ήχου

πάντως το θεωρώ λάθος αν γίνεται - (που πολύ αμφιβάλω, δεν νομίζω ότι γίνεται)

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα ακουω για ηχο μεσω DVI παιδες! Παλια καταφερνα να μεταφερω ηχο απο το παλιο τυπο του TV-out με χιλιεςδυο βλακειες και καρφια. Ουτε και εγω θυμαμαι τι καλωδια διεθετα (υπαρχουν ακομη στο σπιτι στη Θεσσαλονικη), αλλα η tv τα υποστηριζε (μια αρχαια Grundig :p ) . Ειναι unlikely να περασει ηχο απο το DVI του ετσι απλα. Για να εχει tv-out αυτη η καρτα γραφικων , ειναι αρκετα παλια. Και μονο σε παλια tv με αναλογες υποδοχες θα μπορουσε να περασει ηχο μεσω του tv-out. Απο το DVI πως δηλαδη; 

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις AMD GPU για να περάσει το dvi ήχο, χρειάζεται o original  αντάπτορας DVI <> HDMI και μετά κανονικό hdmi cable προς την TV. 

Αν έχεις Nvidia GPU είτε χρησιμοποιείς τον παραπάνω adapter ή μπορεί να δουλέψει και με ένα απλό DVI <> HDMI cable.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, vageo said:

Σε ποιο ή ποια πινάκια από τα 24+5 του βύσματος DVI εμφανίζεται το σήμα ήχου;

Quote

Some DVI-D sources use non-standard extensions to output HDMI signals including audio (e.g. ATI 3000-series and NVIDIA GTX 200-series).[9] Some multimedia displays use a DVI to HDMI adapter to input the HDMI signal with audio. Exact capabilities vary by video card specifications.

Wiki

Η πιο απλή λύση φαίνεται να είναι η αγορά ενός hdmi switch και δοκιμή με έναν αντάπτορα dvi to hdmi αν βγάζει ήχο (το svideo στην κάρτα γραφικών κάνει τα πράγματα λίγο δύσκολα). Αν όχι, ίσως η αγορά μιας φτηνής κάρτας γραφικών (ή μεταχειρισμένη HD5450 ή GT210).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

Να ζητησω χιλια συγνωμη που δεν απαντησα νωρίτερα,αισθανομαι ασχημα  που βλεπω τοσες απαντησεις στο θεμα που εγω ανοιξα για βοηθεια,και εγω,απων,αλλα ένα σοβαρο πρόβλημα προεκυψε,το οποιο τωρα ξεπεραστηκε.Να ειστε καλα.

Προσπαθω να βρω μια ακρη ,μιας και το pc είναι σε επαρχια και δεν γνωριζει  ο φιλος και πολλα πολλα(και εγω τωρα αρχισα να μπαινω στο κλιμα).

Μαλλον θα παω στην λυση μιας  καρτας,ενός hdmi switch και ενός πενταμετρου hdmi διοτι το pc είναι μακρια από την τηλεοραση.

Αυτό γιατι βλεπω ότι οι αποψεις για το dvi και τον ηχο δεν είναι ιδιες.

Σας ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σας.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.