Jump to content



Αγορά οθόνης 27'' 2560x1440


Recommended Posts

Αγαπητοί  φίλοι  γειά  σας ...είμαι  με  μια  nvidia GTX 970  και  θέλω  να  φύγω  από  την  οθόνη  μου  μια  sumsung  BX2431

 

1ον  Αξίζει  τον  κόπο  να  πάω  σε  μια  27''  28΄΄   2Κ  ή  4Κ 

 

έβλεπα  από  ΠΛΑΙΣΙΟ  ( έχω  νια  δωροεπιταγή  αυτές  ---->>>

Dell Monitor 27'' 2716DG  και  Samsung Monitor 28'' LU28E590DS

αξίζει  τον  κόπο  θα  δω  κάποια  διαφορά  ...

 

Υ.Γ Πάιζω   νορμαλ  παιχνίδια  origin  και  δουλίτσα  γενικώς

 

Ευχαριστώ !!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, velipsi said:

Αγαπητοί  φίλοι  γειά  σας ...είμαι  με  μια  nvidia GTX 970  και  θέλω  να  φύγω  από  την  οθόνη  μου  μια  sumsung  BX2431

Σύμφωνα με αυτό εδώ, η κάρτα σου δύσκολα θα ανέβει πάνω από 60fps σε ανάλυση 1440p πόσο μάλλον 4Κ. Αν είσαι διατεθιμένος να ρίξεις ποιότητα, τότε θα παίξει μια χαρά.

http://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-geforce-gtx-1060-pascal,4679-3.html

 

Διαφορά θα δεις σημαντική, είναι αισθητά μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΓΡΙΦΟΣ ΤΟ ΟΛΟ ΖΗΤΗΜΑ....

Oι καλύτερες επιλογές IPS 2K σε 27" 144hz με gsync (Αcer XB271HU & ASUS PG279Q) υποφέρουν από θέματα quality control ... Λόγω αυτού η αγορά τους θα πρέπει να είναι εντός συνόρων και από αξιόλογο μαγαζί που να καταλαβαίνει τα θέματα και να είναι δεκτικό στα RMA . Η ASUS είναι πολύ ακριβή στην Ελλάδα ενώ η Αcer δεν είναι διαθέσιμη.

Αν πας να τα σκάσεις στα 899 στην ΑSUS pg279 το σκέφτεσαι όταν μπορείς να πάρεις απέξω την predator xb321k (32" ΙPS 4K gsync 30-60hz).\

https://www.amazon.co.uk/Acer-Predator-XB321HK-Monitor-Adjustable/dp/B017U8Z61W/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1470217554&sr=8-1&keywords=xb32

 

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολουθώ και εγώ το θέμα, νομίζω ότι στην ανάλυση αυτή καλύτερα να έχει κάποιος μια 1070. Η 970 είναι ήδη οριακά και νομίζω όσο περνάει ο καιρός θα δυσκολεύεται περισσότερο (θα πρέπει δηλαδή να κάνει κανείς μεγαλύτερες παραχωρήσεις για να παίξει έστω σ' αυτήν την ανάλυση). Τώρα δεν ξέρω αν τα 144hz είναι απαραίτητα, ή εξαρτάται από τα ποιά παιχνίδια παίζει κανείς. Γενικά είναι μεγάλο μπέρδεμα η επιλογή τέτοιας οθόνης και λόγω ακρίβειας και λόγω προβλημάτων που μπορούν να προκύψουν σε πιθανή επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα  και  πάλι  ...πραγματι  γρίφος  η  επιλογη  οθόνης   σε  καλύτερη  ανάλυση .

 

Δεν  ακούω  καμία  γνώμη  γι΄ αυτή --->>  Samsung Monitor 28'' LU28E590DS  ...νομίζω  ότι  έχει  καλή  τιμή

 

και  κάτι  ακόμα  ..πόσο  σημαντικός  είναι  ο  Χρόνος Απόκρισης  σε  οθόνες  πάνω  των  27΄΄  ..γιατι  βλέπω  όλες  οι  μεγάλες ότι  δύσκολα  πεφτουν  κάτων  των 4ms

 

ακόμα  και  οι  2Κ   δείτε  μια  περίπτωση  σε  25΄΄  ..καλής  οθόνης  με  6ms  --->>

Dell Monitor 25 U2515H
3 έτη εγγύηση αντιπροσωπείας 
    • Ανάλυση:2560 x 1440
    • Τύπος Panel:IPS
    • Χρόνος Απόκρισης:6 ms
    • Οριζόντια Γωνία Θέασης:178
    • Κάθετη Γωνία Θέασης:178
 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Κατω απο 4 ms μονο σε ΤΝ πανελ. Αρα εκει χανεις σε χρωματα. Βεβαια εγω που εχω ΤΝ πανελ θεωρω οτι ειναι σε ανεκτο επιπεδο

Δηλαδή κάλύτερα IPS πάνελ και ας είναι 6ms ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος velipsi έγραψε:

καλησπέρα  και  πάλι  ...πραγματι  γρίφος  η  επιλογη  οθόνης   σε  καλύτερη  ανάλυση .

 

Δεν  ακούω  καμία  γνώμη  γι΄ αυτή --->>  Samsung Monitor 28'' LU28E590DS  ...νομίζω  ότι  έχει  καλή  τιμή

 

και  κάτι  ακόμα  ..πόσο  σημαντικός  είναι  ο  Χρόνος Απόκρισης  σε  οθόνες  πάνω  των  27΄΄  ..γιατι  βλέπω  όλες  οι  μεγάλες ότι  δύσκολα  πεφτουν  κάτων  των 4ms

 

ακόμα  και  οι  2Κ   δείτε  μια  περίπτωση  σε  25΄΄  ..καλής  οθόνης  με  6ms  --->>

Dell Monitor 25 U2515H
3 έτη εγγύηση αντιπροσωπείας 
    • Ανάλυση:2560 x 1440
    • Τύπος Panel:IPS
    • Χρόνος Απόκρισης:6 ms
    • Οριζόντια Γωνία Θέασης:178
    • Κάθετη Γωνία Θέασης:178
 

 

Eχει "καλη" τιμη γιατι ειναι TN, και ως αποτελεσμα η χρωματικη αποδοση της ειναι χειροτερη απο LG IPS των 150 ευρω. Σαφως και δεν ειναι προσφορα.

 

To ίδιο και η Dell ου ανέφερες, τουλαχιστον όμως εκείνη έχει 144Hz και G-Sync. Παλι δε θα την προτιμούσα όμως, καθώς επιπλέον έχει και πολύ βαρύ coating.

 

Η U2515H ειναι καλη οθονη, η καλύτερη 25" 1440p IPS, σε σχέση με νεότερες προτάσεις χάνει μόνο στο ότι δεν έχει Freesync.

 

Ετσι κι αλλιως τα χαμηλα ms που αναφερουν οι κατασκευαστες ειναι ψέμα, οι 60Hz TN επιπλέον συνηθίζεται να εχουν και overshoot λόγω επιθετικού overdrive. Δεν υπαρχει λόγος να παρεις τέτοια δηλαδη.

πριν 21 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

ΕΙΝΑΙ ΓΡΙΦΟΣ ΤΟ ΟΛΟ ΖΗΤΗΜΑ....

Oι καλύτερες επιλογές IPS 2K σε 27" 144hz με gsync (Αcer XB271HU & ASUS PG279Q) υποφέρουν από θέματα quality control ... Λόγω αυτού η αγορά τους θα πρέπει να είναι εντός συνόρων και από αξιόλογο μαγαζί που να καταλαβαίνει τα θέματα και να είναι δεκτικό στα RMA . Η ASUS είναι πολύ ακριβή στην Ελλάδα ενώ η Αcer δεν είναι διαθέσιμη.

Αν πας να τα σκάσεις στα 899 στην ΑSUS pg279 το σκέφτεσαι όταν μπορείς να πάρεις απέξω την predator xb321k (32" ΙPS 4K gsync 30-60hz).\

https://www.amazon.co.uk/Acer-Predator-XB321HK-Monitor-Adjustable/dp/B017U8Z61W/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1470217554&sr=8-1&keywords=xb32

 

 

Δεν ειναι το ίδιο 144Hz 1440p με 60Ηz 4K. Χρειαζεσαι πολυ ακριβό σύστημα για να παιξεις αξιοπρεπως σε 4Κ, πόσο μάλλον για να πλησιάσεις σε εμπειρια την 144αρα. That being said, η 4Κ Acer μαζι με την BenQ που εχει το ίδιο AHVA panel ίσως έχουν την καλύτερη εικόνα που μπορεις να βρεις σε sRGB οθόνη.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος sstav έγραψε:

συμβιβασμός με την mg279 ? η καλύτερη επιλογή στα 600 ευρώ;

Καλη λύση αν αγοραστει απο καλο κατάστημα. To msystems την έχει στα 700 πάντως. Αν παρεις απο εξωτερικο θα πάρεις κάποια με G-Sync (nVidia δεν έχεις?).

Link to comment
Share on other sites

ναι...απλά είναι τόσο μπελάς το όλο θέμα...γιαυτό με βλέπεις συνέχεια να τρώγομαι με τα ρούχα μου (και εδώ και στο Insomnia) για να κάνω την καλύτερη επιλογή...θα τα σκάσουμε που θα τα σκάσουμε ... Αυτό που δεν έχω καταλάβει (και το έχω ξαναπεί στο θέμα εδώ

) ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ το sync σε 144hz

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

ναι...απλά είναι τόσο μπελάς το όλο θέμα...γιαυτό με βλέπεις συνέχεια να τρώγομαι με τα ρούχα μου (και εδώ και στο Insomnia) για να κάνω την καλύτερη επιλογή...θα τα σκάσουμε που θα τα σκάσουμε ...

Kαταλαβαίνω. Να δωσεις όμως 700 ευρώ και να το θεωρείς ακόμη συμβιβασμό?

Link to comment
Share on other sites

αυτό προσπαθώ να αποφύγω...

να σκάσω 700αρα σε αξιόλογο κατάστημα σε Ελλάδα για συμβιβαστική λύση mg279 (αν δεν έχει νόημα το gsync σε 144αρι μονιτορ) αγνοώντας το ότι έχει παίξει στο 500αρικό σε black friday φάση)

ή

να δώσεις τα 780 για ACER XB271HU αγορά από amazon

ή

τα 900!!! για την PG 279 για αγορά από Ελλάδα...τα ποσά δεν είναι στραγάλια ...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, sstav said:

ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ το sync σε 144hz

Δε θεωρώ ότι έχει και εκτός του ότι μιλάμε για 144Hz, σε καμία περίπτωση δε θα έπαιρνα οθόνη "κλειδωμένη" μια μια εταιρία γραφικών, αφού κάρτα μπορεί να αλλάξω κάθε χρόνο, ενώ οθόνη κάθε 5 ή και περισσότερα.

Στο BF, έχω κατεβάσει την ποιότητα στο Medium/High, όταν παίζεις online είναι καλύτερα από τα Ultra και δε βλέπεις τις διαφορές, ώστε να έχω min 120fps. (η οθόνη μου είναι 120Hz).

 

 

Το tearing είναι ανύπαρκτο και η αίσθηση σαφώς καλύτερη από τα 60Hz. Πλέον είναι αντιληπτό το lag στο server, αφού πολύ συχνά πυροβολάω, βλέπω hit-reg, πεθαίνω και ο άλλος είναι με 100 health.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος XMorsX έγραψε:

Eχει "καλη" τιμη γιατι ειναι TN, και ως αποτελεσμα η χρωματικη αποδοση της ειναι χειροτερη απο LG IPS των 150 ευρω. Σαφως και δεν ειναι προσφορα.

 

To ίδιο και η Dell ου ανέφερες, τουλαχιστον όμως εκείνη έχει 144Hz και G-Sync. Παλι δε θα την προτιμούσα όμως, καθώς επιπλέον έχει και πολύ βαρύ coating.

 

Η U2515H ειναι καλη οθονη, η καλύτερη 25" 1440p IPS, σε σχέση με νεότερες προτάσεις χάνει μόνο στο ότι δεν έχει Freesync.

 

Ετσι κι αλλιως τα χαμηλα ms που αναφερουν οι κατασκευαστες ειναι ψέμα, οι 60Hz TN επιπλέον συνηθίζεται να εχουν και overshoot λόγω επιθετικού overdrive. Δεν υπαρχει λόγος να παρεις τέτοια δηλαδη.

Δεν ειναι το ίδιο 144Hz 1440p με 60Ηz 4K. Χρειαζεσαι πολυ ακριβό σύστημα για να παιξεις αξιοπρεπως σε 4Κ, πόσο μάλλον για να πλησιάσεις σε εμπειρια την 144αρα. That being said, η 4Κ Acer μαζι με την BenQ που εχει το ίδιο AHVA panel ίσως έχουν την καλύτερη εικόνα που μπορεις να βρεις σε sRGB οθόνη.

Δηλαδή  (αφού  με  τρώει  η  τσέπη μου ) να  πάω  από   την  SAMSUNG BX2431  στην  DELL  U2515H ...διαφορά  από  24'  σε  25'  αξίζει ? είναι  ότι δεν υπαρχουν  και  πολλά  ...ευρώ  για  παραπάνω   χα χαχχαα!!!

Link to comment
Share on other sites

@Wizard!@XMorsX η pg279 gsync οθόνη με μια amd κάρτα γραφικών λειτουργεί σαν  144 hz σωστά; όπως και η mg279 με μια nvidia κάρτα γραφικών. Τα gsync/freesync της κάθεμιας είναι ανενεργά σε κάθε περίπτωση. Το θέμα είναι γιατί λέτε πως σε 144αρα οθόνη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ η sync τεχνολογία...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, sstav said:

Το θέμα είναι γιατί λέτε πως σε 144αρα οθόνη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ η sync τεχνολογία...

Στο έγραψα και παραπάνω... Οι τεχνολογίες αυτές βγήκαν για να μειώσουν τα latency input, stutter, tearing, juddering.

Πρακτικά στα 120-144Hz, δεν υπάρχει τίποτα από αυτά.

Το stutter δε που αναφέρουν, είναι και λίγο γελοίο, γιατί προέρχεται είτε από πρόβλημα (drivers πχ), είτε από κακή σύνδεση συνήθως και όχι από το ρυθμό ανανέωσης.

Έχεις σαφώς καλύτερη αίσθηση αν παίζεις med/high και κρατάς τα min FPS ψηλά, >100fps, παρά αν πέφτεις στα 60 και μπορεί η οθόνη σου να "συγχρονίζεται" εκεί.

Χώρια που δεν ισχύει και στην πράξη, γιατί οι περισσότερες έχουν όρια στο που πέφτουν, πχ 90-144fps, οπότε αν πέφτεις κάτω των 90, πάει περίπατο το Sync.

Καταλήγοντας:

Latency δεν έχεις αν δε χρησιμοποιείς V-Sync

Stutter: Λόγω προβλήματος και όχι λόγω λειτουργίας

Tearing: Υπάρχει, αλλά δεν είναι αντιληπτό μετά τα 100-120Hz

Juddering: Επίσης θέμα driver και όχι τεχνολογίας

 

Αν διαβάσεις αυτό, θα δεις ότι λέει πως αξίζει, όμως, όλες οι δοκιμές και οι αναλογίες είναι με 60-90fps/Hz. Δεν το "πιάνει" στα παραπάνω γιατί εκεί απλά δε θα ισχύουν τα επιχειρήματά του.

http://www.digitaltrends.com/computing/g-sync-tested-is-it-worth-the-price-or-destined-for-the-parts-pile/

 

Προσωπική άποψη: Marketing Hype.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.