Jump to content



Αγορά οθόνης 27'' 2560x1440


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος XMorsX έγραψε:

Οι 144Ηz 1440p AHVA εχουν χειροτερο quality control απο τις 60Hz 1440p IPS.

@XMorsX η διαφορά (αν υπάρχει στο quality control) που ρώτησα είναι αν υπάρχει ανάμεσα στα ips 2k → 60hz και 144hz 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος idonthave έγραψε:

@XMorsX η διαφορά (αν υπάρχει στο quality control) που ρώτησα είναι αν υπάρχει ανάμεσα στα ips 2k → 60hz και 144hz 

To ξερω, σε αυτο απαντησα. ΑΗVA ειναι οι ips της AUO. Ως ΙPS εννοω ολες τις τεχνολογιες IPS (AHVA, IPS, PLS).

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος XMorsX έγραψε:

To ξερω, σε αυτο απαντησα. ΑΗVA ειναι οι ips της AUO. Ως ΙPS εννοω ολες τις τεχνολογιες IPS (AHVA, IPS, PLS).

γράψε λάθος μπερδεύτηκα με το AMVA :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια  σε όλους,

 

επειδή παρακολουθώ το νήμα και άλλα  παρεμφερή και τις συμβουλές του XMorsX  

θα ήθελα σας παρακαλώ για να καταλάβω την διαφορά ανάμεσα σε 60 και 144 καρέ

να ρωτήσω το εξής

Από Σεπτέμβριο θα αγοράσω μια 1070gtx παίζω λόγο χρόνου ΜΌΝΟ το The Division

και σκέφτομαι την αγορά ενός μόνιτορ 27'' IPS 1440p , και εδώ έρχεται η ερώτηση

η 1070 στα μέχρι τώρα τεστ σε ultra settings 2κ ανάλυση βγάζει στο συγκεκριμένο παιχνίδι 64fps

ένα μόνιτορ με 144hz ανανέωση σε τι θα βοηθήσει από ένα με 60hz ?????

Επίσης μου αρέσει πάρα  πάρα πολύ το Asus MX27AQ σαν design και θα ήθελα 

την γνώμη σας για την αγορά του και αν  μπορεί να γίνει overclock στα 75hz ?/

Η 1070 σε max/ultra settings σε 2κ ανάλυση στα υπάρχοντα games δεν περνά τα 70-80fps είναι

λοιπόν ανάγκη τα 144 ???

 

σορρυ για το μεγάλο ποστ

Έγινε επεξεργασία από John63
Link to comment
Share on other sites

Ο ρυθμος ανανεωσης ειναι η ταχυτητα που εναλλασονται η εικονα στην οθονη σου. Ακομη και αν εχεις λιγοτερα fps, θα παρατηρησεις βελτιωση οσον αφορα την αποκρισιμοτητα πληκτρολογιου - ποντικιου καθως και μειωση του tearing / stuttering που δημιουργουνται λογω "κακης" αλληλεπιδρασης refresh rate / fps, οπως η ελλειψη συγχρονισμου τους. Εφοσον τωρα ακολουθησεις το μεγαλο refresh rate με αναλογα fps, τοτε πετυχαινεις και σημαντικη μειωση του motion blur. Ως αποτελεσμα, τα 144Hz ωφελουν σημαντικα ακομη και αν δεν πιανεις τα αναλογα fps, αν και σιγουρα οσο περισσοτερα fps τοσο καλυτερα.

 

H ΜΧ27ΑQ δεν ειναι 144Hz αρχικα, καθως δηλωνεις οτι σε ενδιαφερει τετοια. Δεν ειναι κακη οθονη, αλλα ουτε ξεχωριζει σε σχεση με τον ανταγωνισμο, προσωπικα θα προτιμουσα αλλη. Κατα 99% δεν κανει OC στα 75Hz, οπως γενικα δεν κανει καμια multi-input 1440p, με εξαιρεση καποιες κορεατικες.

 

Εφοσον σε ενδιαφερει η 1070, δες σε τι τιμες μπορεις να αγορασεις τις XB270HU και XB271HU.

Link to comment
Share on other sites

Σε  ευχαριστώ πολύ για άλλη μια ακόμα φορά 

Το 1440p με ενδιαφέρει βασικά,  τα 144hz έρχονται σε δεύτερο χρόνο

και αν δεν θα έχω μεγάλη διαφορά δεν καίγομαι κιόλας την στιγμή που

τώρα παίζω σε samsung monitor-tv 60hz τριετίας και με μια gtx760,  το 

IPS 1440p έστω στα 60hz πιστεύω θα είναι μεγάλη διαφορά 

Επειδή η αγορά θα γίνει κατά τα Χριστούγεννα  και από ελληνικό μαγαζί

έχω καταλήξει ανάμεσα σε MG279Q και MX27AQ με την δεύτερη να είναι

η απόλυτη προσωπική οπτική επιλογή και πιο φθηνή  

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω. Στα 550 ευρω που αρχιζει στο skroutz η mx παντως ειναι υπερτιμολογημενη. Επισης το frameless casing αποτελει χειροτερη κατασκευη απο τα matte bezels, καθως κανουν το glow να φαινεται εντονοτερα. Η PB278QR ειναι καλυτερη στα σημεια και σημαντικα φθηνοτερη (100 κατω).

 

H mg279q ειναι και αυτη τσιμπημενη, αλλα ολες οι 144Hz AHVA ειναι τσιμπημενες στην Ελλαδα.

 

H 760 δεν ειναι αρκετα καλη για 1440p gaming, εκτος και αν παιζεις μονο mobas.

Link to comment
Share on other sites

 με την gtx760 παιζω στα 1920χ1080 σε 3τιας μόνιτορ-τβ 60hz γιαυτο

θελω να αναβαθμίσω σε gtx1070 για να ανέβω αναλυση οπότε να αλλάξω και μόνιτορ

για να δω διαφορα αλλιώς παίρνω μια gtx1060 και παιζω σε 1080p όλα στο ultra ενεργοποιώ

και το vsync στο παλιο μου μόνιτορ και την βγαζω φθηνά αλλά με ελάχιστη διαφορα στο gaming

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει σε δυο μόνιτορ και από βδομάδα μάλλον θα κάνω την αγορά.

Το ένα είναι AOC Q2781PQ (θα περιμένω διαθεσιμότητα κι από άλλα καταστήματα) μάλλον αγορά από amazon 410€ ή 425€(για πιο γρήγορη αποστολή).

Το άλλο Asus MG279Q από Ελλάδα (msystems, mgmaanger, e-gate) και ανάλογα τι θα πουν απ'το κατάστημα σε περίπτωση που χρειαστεί αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

:) Γι'αυτό τα έβαλα και με την παραπάνω σειρά με προτίμηση το msystems, άλλα πρώτα θα ρωτήσω τι γίνετε σε περίπτωση που χρειαστεί αλλαγή γιατί τα 700€ δεν είναι λίγα, σε περίπτωση που δεν με καλύπτουν αυτά που θα μου πουν, φέρνω απ'έξω ένα απ'τα 2 monitor.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τα παραπάνω καταστήματα για το quality control που έχει η mg279q, τι γίνετε σε περίπτωση blacklight bleed, έντονο ips glow, yellow tint και μόνο το msystems με κάλυψε.

-Μου ανέφερε ότι σε περίπτωση που υπάρχει κάτι απ'τα παραπάνω τις πρώτες 7 μέρες κάνουν οι ίδιοι άμεση αντικατάσταση, μετά της 7 μέρες αναλαμβάνει

η asus, στην σελίδα τους αναφέρουν για 3 Έτη Οn-Site από κατασκευαστή, DOA 7 ημερών, Zero Bright Dot Warranty Replacement για το 1ο Έτος,

*Θα τους ρωτήσω και από κοντά σε περίπτωση που το πάρω από εκεί.

 

-Στο egate και mgmanager  μου είπαν ότι θα σταλεί στον κατασκευαστή, οπότε αυτά τα 2 αποκλείονται. 

 

Οπότε είμαι σε σκέψη ή το mg279q (περισότερο κλίνω σ'αυτό) ή

κάποιο 60hz 2k απ'τα οποία το μόνο αξιόλογο από αυτά είναι της lg από εγγύηση και QC (όπως ο xmorsx το ίδιο μου είπαν και από το egate).

Της AOC θα καθυστερήση να έρθει (και σαν πλεονέκτημα θα ήταν η τιμής της)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος sstav έγραψε:

@idonthave Tι εγινε τελικά ; Αγόρασες από το msystems;

Όχι ακόμα, το σκέφτομαι. Να δώσω 700€ και να μην αντιπροσωπεύει το quality control και να τρέχω μετά καλοκαιριάτικα.

Απ'την στιγμή που δεν το έχω πάρει ακόμα η αγορά πάει για μετά τον 15 Αύγουστο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος sstav έγραψε:

μα γιαυτό τα σκας στο msystems...αν δεις quality control issues, να παραλάβεις νέα οθόνη (αφού το έψαξες ρωτάω)

Την απάντηση την πήρα μέσω τηλεφώνου, πρέπει να το επιβεβαιώσω κι από κοντά όταν/αν πάω.

Είναι και η απόσταση αν χρειαστεί να το πάω πίσω (διόδια ατ.οδός, μπορώ και χωρίς αλλά είναι απόσταση) στο Ν.Κόσμο.

Αλλά και πάλι τα 700€ να τα σκάσω, αλλά μας τα έχει πάρει/παίρνει κι ο "νταβατζής το κράτος" αν μας αφήσει και τίποτα.

Κάτσε να περάσουν και οι ζέστες και βλέπουμε.

 

@sstav Εσύ τι έχεις κάνει, αποφάσισες?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

το ψάχνω...είμαι χωρίς οθόνη και GPU ... προτεραιότητα βέβαι έχει η οθόνη ...γιαυτό και κοιτάω συνέχεια ... μπας και βγει κάτι αξιόλογο σε προσφορά που να αξίζει τον κόπο.

@Wizard! κάπου είδα ότι σκέπτεσιαα να δώσεις και συ ενα σεβαστό ποσό για οθόνη από amazon.de.... για ποιά σκέπτεσαι;

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, sstav said:

το ψάχνω...είμαι χωρίς οθόνη και GPU ... προτεραιότητα βέβαι έχει η οθόνη ...γιαυτό και κοιτάω συνέχεια ... μπας και βγει κάτι αξιόλογο σε προσφορά που να αξίζει τον κόπο.

@Wizard! κάπου είδα ότι σκέπτεσιαα να δώσεις και συ ενα σεβαστό ποσό για οθόνη από amazon.de.... για ποιά σκέπτεσαι;

Τώρα, είναι ερωτήσεις αυτές; :) 

https://www.amazon.de/Eizo-FS2735-Monitor-FreeSync-Reaktionszeit/dp/B017K6W1B2/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1470141015&sr=1-1&keywords=eizo+foris+fs2735

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.