Jump to content



Αγορά οθόνης 27'' 2560x1440


Recommended Posts

Το ξερουμε ότι ηδη υπαρχουν 24αρια 4K,το θεμα είναι ότι τα περισσοτερα είναι παλια και τα καινουργια είναι αρκετα ακριβα και ελπιζω να είναι πιο φθηνο αυτό το lg...

 

ΥΣ...τα WIN 10 μια χαρα δουλευουν σε hiDPI οθονες τα 3rd party προγράμματα είναι το πρόβλημα και σιγα σιγα βελτιώνονται τα πραγματα...εννοείται ότι χωρις scaling σε 24αρα μονο γερακι μπορει να διαβασει η κανα αλιεν...αλλα σε τοσο μικρες ιντσες η εικονα είναι sharp οσο δεν παει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Τελικά παράγγειλα την Samsung S27D850T στα 410€ με τα μεταφορικά.. αύριο παραλαμβάνω.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχουν αρκετά φρέσκα μοντέλα αυτήν την στιγμή στην αγορά (IPS, 1440p, 27"), σχεδόν όλα είναι 2-3 ετών σε αρκετά ψιλές τιμές.. πλέων οι 4k παίζουν σχεδόν στις ίδιες τιμές αλλά δεν έχουν ωριμάσει ακόμα και έχουν και τρελές απαιτήσεις από GPU.. άντε να δούμε σε 1-2 χρόνια τι θα κάνουν.. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/15/2016 at 1:14 ΜΜ, το μέλος Drtzekos έγραψε:

Τελικά παράγγειλα την Samsung S27D850T στα 410€ με τα μεταφορικά.. αύριο παραλαμβάνω.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχουν αρκετά φρέσκα μοντέλα αυτήν την στιγμή στην αγορά (IPS, 1440p, 27"), σχεδόν όλα είναι 2-3 ετών σε αρκετά ψιλές τιμές.. πλέων οι 4k παίζουν σχεδόν στις ίδιες τιμές αλλά δεν έχουν ωριμάσει ακόμα και έχουν και τρελές απαιτήσεις από GPU.. άντε να δούμε σε 1-2 χρόνια τι θα κάνουν.. 

Η Samsung εχει πολυ καλα color presets, αλλα ειναι flicker free μονο μεχρι το 30% brightness το οποιο ειναι αρκετα μεγαλη φωτεινοτητα. Παρε μια δυνατη λευκη λαμπα για bias lighting για να το αντισταθμισεις τη νυχτα, σαν την παρακατω.

 

http://www.kafkas.gr/proionta/fotismos-2/lampes/lamptires-oikonomias/lamptires-oikonomias-e27/philips-lampa-oik-tornado-45w-e27-cdl-1ct-6_85080/

 

Aγορασες απο Ελλαδα? Τα μεταφορικα ποσο πηγανε? Το λεω γιατι βλεπω αρχικη τιμη 414, φαινεται σαν να μην πληρωσες μεταφορικα.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, XMorsX said:

Η Samsung εχει πολυ καλα color presets, αλλα ειναι flicker free μονο μεχρι το 30% brightness το οποιο ειναι αρκετα μεγαλη φωτεινοτητα. Παρε μια δυνατη λευκη λαμπα για bias lighting για να το αντισταθμισεις τη νυχτα, σαν την παρακατω.

 


 Λάμπα οικονομίας 45W 230V E27 6500K < Λαμπτήρες Οικονομίας E27 | Kafkas.gr

 

Aγορασες απο Ελλαδα? Τα μεταφορικα ποσο πηγανε? Το λεω γιατι βλεπω αρχικη τιμη 414, φαινεται σαν να μην πληρωσες μεταφορικα.

Μήπως είναι υπερβολή αυτή που προτείνεις για bias? Τέτοια φτάνει για ολόκληρο το δωμάτιο :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Μήπως είναι υπερβολή αυτή που προτείνεις για bias? Τέτοια φτάνει για ολόκληρο το δωμάτιο :)

Διαφορετικες οι απαιτησεις καθε φορα. Για τυπικο δωματιο τετοια λαμπα ειναι αχρειαστα δυνατη, τυφλωνει οποιον τολμησει να την κοιταξει. :p

 

Ως bias lighting ομως, ιδανικα περιοριζεται απο την οθονη και τον τοιχο σε μεγαλο βαθμο, πρεπει να ειναι δυνατη για να αντισταθμισει αυτες τις απωλειες σε φωτεινοτητα.

 

Ισα ισα που επειδη η συγκεκριμενη samsung ειναι πολυ φωτεινη στο 30% brightness (πανω απο 170cd/m2 απο οτι θυμαμαι) ισως να εκμεταλλευοταν μια ακομη δυνατοτερη. Δεν εχω ομως τοση εμπειρια για να κρινω χωρις δοκιμες.

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2016 at 3:23 PM, XMorsX said:

Η Samsung εχει πολυ καλα color presets, αλλα ειναι flicker free μονο μεχρι το 30% brightness το οποιο ειναι αρκετα μεγαλη φωτεινοτητα. Παρε μια δυνατη λευκη λαμπα για bias lighting για να το αντισταθμισεις τη νυχτα, σαν την παρακατω.

 


 Λάμπα οικονομίας 45W 230V E27 6500K < Λαμπτήρες Οικονομίας E27 | Kafkas.gr

 

Aγορασες απο Ελλαδα? Τα μεταφορικα ποσο πηγανε? Το λεω γιατι βλεπω αρχικη τιμη 414, φαινεται σαν να μην πληρωσες μεταφορικα.

 

Γερμανία έγινε η παραγγελία (και η παράδοση :p). 410 Με τα μεταφορικά από άμαζον.ντι-ε

 

Αυτό με την λάμπα και την φωτεινότητα  δεν το πολύ κατάλαβα :rolleyes:.

ΑΝ κατάλαβα καλά:

  • Από 0-30 είναι filicker free και από 30-100 όχι
  • Προτείνεις να πάρω μια λάμπα και να την βάλω πάνω από την οθόνη (μεταξύ εμένα και της οθόνης φαντάζομαι)  για να "αυξήσω" την φωτεινότητα?
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Drtzekos έγραψε:

Προτείνεις να πάρω μια λάμπα και να την βάλω πάνω από την οθόνη (μεταξύ εμένα και της οθόνης φαντάζομαι)  για να "αυξήσω" την φωτεινότητα?

Πίσω από την οθόνη, στο κέντρο (την κεντράρεις με βάση την βάση στήριξης), 

αν την βάλεις όπως λες θα "τυφλωθείς".

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drtzekos said:

ΑΝ κατάλαβα καλά:

  • Από 0-30 είναι filicker free και από 30-100 όχι

 

Το ακριβώς ανάποδο. Κάτω από τα 30 έχεις flicker και η φωτεινότητα στα 30+ είναι αρκετά

μεγάλη οπότε θα θες να την κατεβάσεις... οπότε flicker. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν την

αγόρασα (σε 32'') μιας και δουλεύω πολύ βράδυ με ελάχιστο φως.

 

Αν είσαι Γερμανία είσαι τυχερός στις αγορές. Πχ τη Benq BL3200PT την έβρισκα 200 Ευρώ

λιγότερα από ότι στο skroutz αλλά τα μεταφορικά ξύριζαν (90-100 Ευρώ) και μια στραβή

να γινόταν και να έπρεπε να την στείλω πίσω, ερχόταν μια η αλλη με Ελλάδα.

 

Είχα και εγώ ξεκινήσει για 27'' 1440p αλλά προέκυψε νέο γραφείο και από τα 70εκ βρέθη-

κα στα 110εκ οπότε το 108ppi της 27'' είναι πλέον πολύ μικρό. Έχω "μάθει" σε 81 και 96ppi

(27'' 1080, 17'' 1024) οπότε τα 91ppi (32'' 1440p) θα κάτσουν κουτί.

 

Δυστυχώς -οπως έγραψες- τα μοντέλα είναι ελάχιστα, 2-3 χρόνων, ακριβά και στις 32'' δυ-

σκολεύουν ακόμα πιο πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Drtzekos έγραψε:

 

 

  • Από 0-30 είναι filicker free και από 30-100 όχι
  • Προτείνεις να πάρω μια λάμπα και να την βάλω πάνω από την οθόνη (μεταξύ εμένα και της οθόνης φαντάζομαι)  για να "αυξήσω" την φωτεινότητα?

Oπως σου λενε και τα παιδια, το αναποδο απο αυτο που ακταλαβες και για τις δυο περιπτωσεις.

 

Δες εδω.

http://www.tftcentral.co.uk/articles/pulse_width_modulation.htm

 

Και εδω.

http://www.howtogeek.com/213464/how-to-decrease-eye-fatigue-while-watching-tv-and-gaming-with-bias-lighting/

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλτατοι!

 

Τις τελευταίες μέρες φλερτάρω έντονα με την αγορά μιας νέας οθόνης (27" 2560x1440) για το σύστημά μου ως συμπλήρωμα στην Dell U2414H.
Η χρήση θα ναι κυρίως εφαρμογές γραφείου/development και ίσως κανα παιχνίδι που και που. Η κάρτα γραφικών μου είναι η AMD Radeon R9 380 4G και το περιβάλλον εργασίας Linux Mint. Το budget είναι μέχρι τα 550€.


Διαβάζοντας τα θέματα εδώ αλλά και σε άλλες σελίδες στο διαδίκτυο έχω καταλήξει στα παρακάτω μοντέλα.

http://www.skroutz.gr/s/8714167/Dell-U2717D.html
http://www.skroutz.gr/s/5988899/Dell-UltraSharp-U2715H.html
http://www.skroutz.gr/s/7283234/LG-27MB85R-B.html

 

Για τη μεν Dell U2715H άλλοι λένε τα καλύτερα και άλλοι την κράζουν άσχημα για καμμένα pixel και bleeding. Για τις άλλες δύο δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες-review διαθέσιμα.

 

Ποια είναι η άποψή σας; Δεν θέλω να σκάσω τόσα λεφτά και να το θεωρώ από πάνω συμβιβασμό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος masteroidz έγραψε:

Καλημέρα φίλτατοι!

 

Τις τελευταίες μέρες φλερτάρω έντονα με την αγορά μιας νέας οθόνης (27" 2560x1440) για το σύστημά μου ως συμπλήρωμα στην Dell U2414H.
Η χρήση θα ναι κυρίως εφαρμογές γραφείου/development και ίσως κανα παιχνίδι που και που. Η κάρτα γραφικών μου είναι η AMD Radeon R9 380 4G και το περιβάλλον εργασίας Linux Mint. Το budget είναι μέχρι τα 550€.


Διαβάζοντας τα θέματα εδώ αλλά και σε άλλες σελίδες στο διαδίκτυο έχω καταλήξει στα παρακάτω μοντέλα.

Dell U2717D | Skroutz.gr
Dell UltraSharp U2715H | Skroutz.gr
LG 27MB85R-B | Skroutz.gr

 

Για τη μεν Dell U2715H άλλοι λένε τα καλύτερα και άλλοι την κράζουν άσχημα για καμμένα pixel και bleeding. Για τις άλλες δύο δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες-review διαθέσιμα.

 

Ποια είναι η άποψή σας; Δεν θέλω να σκάσω τόσα λεφτά και να το θεωρώ από πάνω συμβιβασμό.

Η καλύτερη είναι η LG 27mb85r. Μετά πάει η dell u2715h και τελευταία η νεότερη u2717h. Επίσης υπάρχει και η asus pb278qr, που είναι τουλάχιστον  εφάμιλλη της u2715h αλλά με καλύτερο bezel και ενίοτε οικονομικότερη. 

 

Αν αγοράζεις από eBay, βρίσκεις την crossover 27vv, η οποία είναι εφάμιλλη της LG αλλά έχει επιπλέον και freesync. 

 

Πληροφορίες. 

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2717d.htm

https://hardforum.com/threads/lg-27mb85r-b-new-wqhd-ah-ips.1811482/

http://playwares.com/dpreview/48792248

Η τελευταία είναι πρακτικά ίδια με την 27vv αλλά προηγούμενο μοντέλο. 

 

Υπόψιν ότι η ανάλυση είναι μεγάλη για gaming με την 380 με απαιτητικούς τίτλους. 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Στο review του TFT Central συγκρίνοντας τις 2 Dell αναφέρει τα παρακάτω:

 

Quote

If we compare the U2717D in the table above to the old U2715H, then the old model looks to have the edge. It has a lower deviance for gamma (5%), small white point offset (1%) and lower dE of 2.7. However, it's perhaps an unfair comparison as the default setup of the U2715H in the standard mode was in fact the factory calibrated state. On the new model we have to switch to the sRGB preset to benefit from the factory calibration, at which point the performance is a bit better on the U2717D. In summary, the U2717D does offer a slightly better setup than the U2715H did, with a more accurate gamma curve being the main difference. You need to switch to the correct sRGB preset mode on the U2717D to benefit from this though. The new model also carries a better calibrated contrast ratio of 906:1, compared with 856:1 on the old model.

Όπως λέει ο @SirDiman  το freesync δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αλλά η ρυθμιζόμενη βάση μετράει. Η αλήθεια είναι πως θα προτιμούσα μια από τις Dell για το service καθώς και την υποστήριξη του Msystems. Όλες αυτές οι αναφορές με το bleeding είναι που με έχουν προβληματίσει και δεν θέλω να κάνω 10 αλλαγές για να πετύχω ένα καλό κομμάτι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα τκ Σάββατο θα παραλαβω την msi 1070 gamingx kειμαι κ εγώ στην αγορά οθόνης δεχω μιλήσει πολλές φορές με τον φιλτατο xmorsx και διάβασα κ λίγο πιο πάνω για μια οθόνη που με ενδιαφέρει.

 

Ποια από τις 2 θα μ προτείνατε ?? Pb27qr Η u2715h την θέλω καθαρά για gaming /movies

εννοείτε ότι άμα έχετε καμία άλλη στον νου σας για την χρήση μ παρακαλώ πείτε μ

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος INFLAMESGOHAN έγραψε:

Καλησπέρα κ από μένα τκ Σάββατο θα παραλαβω την msi 1070 gamingx kειμαι κ εγώ στην αγορά οθόνης δεχω μιλήσει πολλές φορές με τον φιλτατο xmorsx και διάβασα κ λίγο πιο πάνω για μια οθόνη που με ενδιαφέρει.

 

Ποια από τις 2 θα μ προτείνατε ?? Pb27qr Η u2715h την θέλω καθαρά για gaming /movies

εννοείτε ότι άμα έχετε καμία άλλη στον νου σας για την χρήση μ παρακαλώ πείτε μ

Αν εννοεις την PB278QR, ειναι εξισου καλη, με καλυτερο bezel αλλα χειροτερη εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες μη το κάνετε γενικό το θέμα για όποιον θέλει να αγοράσει οθόνη. Εχω σπάσει ήδη το θέμα δύο φορές. Κάντε ένα νέο θέμα με το τι σκέφτεται ο κάθε ένας σας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.