Jump to content



Αγορά οθόνης 27'' 2560x1440


Recommended Posts

2 minutes ago, idonthave said:

-Για reviews κοιτάω μέσα από το tftcentral, μέσω google ψάχνω και σε άλλα reviews αν υπάρχουν.

(το prad.de που αναφέρεις το χρησιμοποιώ για πληροφορίες σχετικά με το panel και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θέλω, επίσης

reviews τα τελευταία χρόνια από το συγκεκριμένο δεν έχω βρει, εκτός κι αν λες κάποιο άλλο)

-Ψάχνω (αν υπάρχουν) σε βίντεο για να δω πως είναι η εικόνα στα monitor (γωνίες θέασης, backlight bleed, ips glow, να δω στο περίπου πως είναι στα παιχνίδια).

Το κακό με τα reviews είναι πως δεν ξέρεις σε τι κομμάτι έχουν πέσει. Ειδικά σε εταιρίες με κακό QC, βλέπε Asus, μπορεί αυτό που θα πάρεις να μην έχει καμία σχέση με αυτό που έγινε το review. Από τις κριτικές των πελατών παίρνεις πάντως μια καλή ιδέα για το πόσα κομμάτια αξίζουν και πόσα πήγαν πίσω, αλλά οι πελάτες δεν είναι αντικειμενικοί και δε μπορείς να γνωρίζεις τι περιμένουν από μια οθόνη. Έτσι, παίρνεις μια ιδέα από το review τι να περιμένεις κι από τις κριτικές, πόσο πιθανό είναι να πάρεις αυτό που περιμένεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω με τα review ισχύει. Με τις κριτικές των πελατών προσπαθείς να καταλάβεις ποιες είναι στο περίπου οι άχρηστες πληροφορίες και σε τι ποσοστό οι επιστροφές.

Ο λόγος που δεν προχώρησα στην αγορά του mg279q, είναι επειδή ξέρεις από πριν ότι τα AHVA panel σε 2Κ έχουν φτωχό QC

και δεν είχα όρεξη να κάνω επιστροφές.

Όπως ανέφερα και σε παλιότερο post θα περιμένω να δω τι καινούριο θα βγάλουν σε monitor, για παράδειγμα η samsung έβγαλε VA* monitor 144h (θα μου πεις 1080p, οκ), ξεφύγαμε από τα tn. Οπότε μελλοντικά θα(μπορεί να) δούμε βελτίωση στο QC ή κάποιο άλλο τύπου panel σε 2Κ 144hz. 

*δεν το έχω ψάξει αν υπάρχουν κι άλλα va 144hz με 1ms

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wizard! said:

Αξιόπιστο το Prad; Μπορεί. Είναι εντελώς outdated όμως... Ή εγώ λοιπόν βλέπω κάτι λάθος, ή έχουν να κάνουν review από το 2013

http://www.prad.de/en/monitore/reviews.html

Ναι το βλέπεις λαθος
http://www.prad.de/new/monitore/testberichte.html

 

Γενικα τα αγγλικα και αμερικανικα site χαιδευουν παραπανω την dell/asus είναι γνωστο αυτό...εγω δεν εχω να κερδισω κατι αν πω ότι η s2415h είναι μαπα για τα λεφτα της και ότι μια lg των 150 ευρω εχει καλυτερη εικονα...ισα ισα εσταξα 205 ευρω όταν ειχε βγει και θα μπορουσα να την παινεύω μονο και μονο για αυτό...αλλα θα είμαι ειλικρινης σε οποιον εχει σκοπο να την αγορασει...είναι ντροπη να βλέπεις ένα tn monitor του 2011 να εχει καλυτερο grayscale από ένα ips των 200ευρω...φυσικα δεν δοκιμασα ένα μονο μόνιτορ της σειρας s15h αλλα πολλα που λογω της δουλειας μου εχω την δυνατοτητα να το κανω αυτό...

 

Ολοι λενε για το καταπληκτκο QC της dell...αυτά είναι φουσκωμένα...ολες σχεδον οι dell με touch menu εχουν πρόβλημα ολες σχεδόν οι dell εχουν πρόβλημα με τα displayport...μην παρεξηγηθώ εχει και κορυφαια μόνιτορ αλλα όχι στον βαθμο που το παραγουν καποια μεσα...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bewareof said:

Ναι το βλέπεις λαθος
Testberichte

Οκ, δεν το βλέπω λάθος λοιπόν.

Στα Γερμανικά μου είναι απλά άχρηστο. Δεν αρκούμαι στο να βλέπω πινακάκια, θέλω να διαβάζω τι λένε και το σκεπτικό τους.

Και όχι, δε με καλύπτει το Google translate.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wizard! said:

Αξιόπιστο το Prad; Μπορεί. Είναι εντελώς outdated όμως... Ή εγώ λοιπόν βλέπω κάτι λάθος, ή έχουν να κάνουν review από το 2013

http://www.prad.de/en/monitore/reviews.html

Ισχυρίστηκες το παραπανω,πραγμα που δεν ισχυει...κανει συνεχως νέα review...
Για σενα μπορει να εχει αχρηστο αλλα κριμα γιιατι μεχρι πριν λιγο καιρο αυτοι οι ανθρωποι για να δεις review τους επρεπε να πληρωσεις,απο κει και μονο καταλαβαίνεις την δουλεια που κανουν...

 

ΥΣ μια χαρα δουλευει το translate για καποιον που δεν ξερει γερμανικα...και καταλαβαίνεις πολύ καλα το τι γραφουν...

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο το γερμανικο prad δουλευει. Αλλα με ενα goοgle translate γινεται δουλεια, οι εικονες απο τα test τα λενε ολα πρακτικα, ο σχολιασμος ειναι δευτερευον και δεν προσθετουν κατι παραπανω.

 

Σχετικα με την 27es /er (τις 25 βασικα), ο NCΧ υποστηριζει οτι εχει λιγο καλυτερα presets αλλα δεν κλοκαρεται. Επισης και σε αυτη πρεπει να ριξεις το contrast απο το 80 στο 75 για να φυγουν τα color tints.

 

"Turn the Contrast Down to 75, doing show should reduce the green (25") or blue (27") tinted greys. Open up the Lagom White Saturation page to see and reduce the preset color tint. "

 

Δε ξερω bewareof μηπως εχεις υπερβολικες απαιτησεις απο τις οθονες που ανεφερες. Εισαι σιγουρος οτι οι LG της εποχης της s2415h ηταν συστηματικα καλυτερα στημενες απο την Dell? Παντως ειναι γεγονος οτι το qc της Dell ειναι λιγο κατω του μετριου και νομιζω οτι η LG εχει καλυτερο. Απλως η Dell εχει την καλυτερη πολιτικη εγγυησης και επιτροφων οποτε "απορροφαει" το προηγουμενο μειον της.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, XMorsX said:

Ναι μονο το γερμανικο prad δουλευει. Αλλα με ενα goοgle translate γινεται δουλεια, οι εικονες απο τα test τα λενε ολα πρακτικα, ο σχολιασμος ειναι δευτερευον και δεν προσθετουν κατι παραπανω.

 

Σχετικα με την 27es /er (τις 25 βασικα), ο NCΧ υποστηριζει οτι εχει λιγο καλυτερα presets αλλα δεν κλοκαρεται. Επισης και σε αυτη πρεπει να ριξεις το contrast απο το 80 στο 75 για να φυγουν τα color tints.

 

"Turn the Contrast Down to 75, doing show should reduce the green (25") or blue (27") tinted greys. Open up the Lagom White Saturation page to see and reduce the preset color tint. "

:rolleyes:

 

Δηλαδή, που θα το δω αυτό στα διαγράμματα...;

Link to comment
Share on other sites

γεια  σε όλους

παρακολουθώ την συζήτηση και βλέποντας το site prad που

αναφέρεται είδα μια οθόνη που με ενδιαφέρει να της δίνει την

δεύτερη καλύτερη διάκριση "gut" έχετε καμμια γνώμη για την συγκεκριμένη

 

 Iiyama GB2788HS-B1

http://www.prad.de/new/monitore/test/2016/test-iiyama-gb2788hs-b1-teil5.html

 

Mors ???

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Wizard! said:

:rolleyes:

 

Δηλαδή, που θα το δω αυτό στα διαγράμματα...;

Το θεμα είναι ότι παρατηρήσεις σαν και την παραπανω δεν θα την δεις ουτε από το tftcentral-pcmonitors κτλ...

 

Ο ncx είναι εανς απλος χρηστης σαν και εμας...

 

xmorsx είμαι σιγουρος για τις lg που ειχα τοτε...LG 23MB35PY και LG 23MB35PM...αλλα η dell ειχε χειροτερο grayscale από μια παλια Samsung tn panel...ειχε ένα green tint παντου...όταν εβαζες το προφιλ του pcmonitors εφτιαχνε το tint αλλα χαλουσε το gamma...

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, bewareof said:

Το θεμα είναι ότι παρατηρήσεις σαν και την παραπανω δεν θα την δεις ουτε από το tftcentral-pcmonitors κτλ...

Επέτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη για το TFTCentral.

Όπως και να έχει, εμένα δε με καλύπτει το γερμανικό κείμενο. Αν άλλους τους καλύπτει, δίκαιωμά τους.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Wizard! έγραψε:

:rolleyes:

 

Δηλαδή, που θα το δω αυτό στα διαγράμματα...;

Σωστο. Παντως τα διαγραμματα ειναι αρκετα για να βγαλεις χρησιμα συμπερασματα, και το google translate επαρκει για να καταλαβεις απλες φρασεις σαν την παραπανω. 

 

Επιπλεον, πολλες φορες στα reviews εχουν τις ρυθμισεις τους σε πινακακι ξεχωριστα απο το κυριως κειμενο, οποτε πληροφοριες σαν την παραπανω ειναι ευκολο να τις καταλαβεις.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος John63 έγραψε:

γεια  σε όλους

παρακολουθώ την συζήτηση και βλέποντας το site prad που

αναφέρεται είδα μια οθόνη που με ενδιαφέρει να της δίνει την

δεύτερη καλύτερη διάκριση "gut" έχετε καμμια γνώμη για την συγκεκριμένη

 

 Iiyama GB2788HS-B1

Test Monitor Iiyama GB2788HS-B1 Red Eagle Teil 5

 

Mors ???

Tρωγεται, δεν εχει PWM dimming και τα presets της ειναι αρκετα καλα μετα απο μια αλλαγη στις ρυθμισεις. Σε αλλο review ομως τα presets της ειναι χειροτερα, συμπεριλαμβανομενου και του gamma curve.

 

http://www.lesnumeriques.com/moniteur-ecran-lcd/iiyama-g-master-gb2788hs-p31225/test.html

 

Στην τελικα θεωρω τις LG 24Gm77 και Viewsonic XG2401 (με Freesync) καλυτερες λυσεις για 144hz 1080p οθονη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος XMorsX έγραψε:

Tρωγεται, δεν εχει PWM dimming και τα presets της ειναι αρκετα καλα μετα απο μια αλλαγη στις ρυθμισεις. Σε αλλο review ομως τα presets της ειναι χειροτερα, συμπεριλαμβανομενου και του gamma curve.

 

Iiyama G-Master GB2788HS : Test complet - Les Numériques

 

Στην τελικα θεωρω τις LG 24Gm77 και Viewsonic XG2401 (με Freesync) καλυτερες λυσεις για 144hz 1080p οθονη.

Θέλω για μια ακόμα φορά να σε ευχαριστήσω προσωπικά που μπαίνεις στον κόπο 

και ασχολείσαι μαζί μου 

θα σε ρωτήσω κάτι τελευταίο και δεν θα σε απασχολήσω στο μέλλον ξανά με την 

ιδιοτροπία που έχω με τις 27'' γνωρίζοντας την άποψή σου κατα την

γνώμη σου πιο θα επέλεγες ανάμεσα στο AOC G27770PF και το συγκεκριμένο Iiyama 

 

χίλια ευχαριστώ και πάλι 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος John63 έγραψε:

Θέλω για μια ακόμα φορά να σε ευχαριστήσω προσωπικά που μπαίνεις στον κόπο 

και ασχολείσαι μαζί μου 

θα σε ρωτήσω κάτι τελευταίο και δεν θα σε απασχολήσω στο μέλλον ξανά με την 

ιδιοτροπία που έχω με τις 27'' γνωρίζοντας την άποψή σου κατα την

γνώμη σου πιο θα επέλεγες ανάμεσα στο AOC G27770PF και το συγκεκριμένο Iiyama 

 

χίλια ευχαριστώ και πάλι 

 

Παρακαλω. Δε μπορω να δωσω "ενημερωμενη" απαντηση γιατι δεν εχω στο νου μου reviews απο αλλες 27" 144Ηz TN. Aλλα θεωρω οτι η liyama θα ειναι καλυτερη απο την AOC με βαση το review ου εχω δει για την 24" 144Hz με Freesync της AOC.

 

Yποψιν, κυκλοφορησαν νεες 144hz VA με freesync. Δεν εχω δει reviews τους ακομη αλλα ειναι υποσχομενες.

 

https://geizhals.eu/acer-predator-xz271bmijpphzx-um-hx1ee-019-a1487406.html?hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu

https://geizhals.eu/lenovo-y27f-a1497808.html?hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu

 

Προσεξε, δε λεω να παρεις σονυ και καλα να παρεις μια VA, κατσε να δουμε πρωτα αν εχουν λυσει το θεμα με το ghosting των VA panels.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.