Jump to content



Αγορά οθόνης 27'' 2560x1440


Recommended Posts

On 8/4/2016 at 11:48 ΠΜ, το μέλος sstav έγραψε:

@Wizard!@XMorsX η pg279 gsync οθόνη με μια amd κάρτα γραφικών λειτουργεί σαν  144 hz σωστά; όπως και η mg279 με μια nvidia κάρτα γραφικών. Τα gsync/freesync της κάθεμιας είναι ανενεργά σε κάθε περίπτωση. Το θέμα είναι γιατί λέτε πως σε 144αρα οθόνη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ η sync τεχνολογία...

 

H τεχνολογια έχει νόημα όταν μένεις στα ~60 fps, κατι που είναι σύνηθες γιατι τα 1440p ειναι απαιτητικη αναλυση. Αν τερματιζεις τα 144hz με αναλογα fps τοτε ειναι μια ή αλλη, αν μπορεις να εχεις και τα δυο ακομη καλυτερα αλλα η διαφορες ειναι ελαχιστες.

 

Συνολικα λοιπον θα ελεγα οτι αξιζει εφόσον βελτιωνει την εμπειρια σε πολλες περιπτωσεις. Ειναι γεγονος ομως οτι τουλαχιστον το G-Sync το χρυσοπληρωνεις στην Ελλαδα.

On 8/4/2016 at 11:40 ΠΜ, το μέλος velipsi έγραψε:

Δηλαδή  (αφού  με  τρώει  η  τσέπη μου ) να  πάω  από   την  SAMSUNG BX2431  στην  DELL  U2515H ...διαφορά  από  24'  σε  25'  αξίζει ? είναι  ότι δεν υπαρχουν  και  πολλά  ...ευρώ  για  παραπάνω   χα χαχχαα!!!

Ειναι αξιολογη αναβαθμιση, αν σου αρεσει προχωρα.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος XMorsX έγραψε:

Ειναι αξιολογη αναβαθμιση, αν σου αρεσει προχωρα.

Για  εδώ  ---->>  Dell Monitor 27'' P2715Q  

    • Ανάλυση:3840 x 2160
    • Τύπος Panel:IPS
    • Χρόνος Απόκρισης:6 ms

Τι  λέμε ?  Θα  πάει  νορμαλ  με  την  970  ή  θα  τρέχουμε  κια  για  κάρτα  ...αμα  βλέπουμε  σπασίματα  στο  FiFA ...xa xa xa

thnx

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος velipsi έγραψε:

Για  εδώ  ---->>  Dell Monitor 27'' P2715Q  

    • Ανάλυση:3840 x 2160
    • Τύπος Panel:IPS
    • Χρόνος Απόκρισης:6 ms

Τι  λέμε ?  Θα  πάει  νορμαλ  με  την  970  ή  θα  τρέχουμε  κια  για  κάρτα  ...αμα  βλέπουμε  σπασίματα  στο  FiFA ...xa xa xa

thnx

 

H oθονη ειναι καλη, αλλα:

 

- Οι 27" 4Κ έχουν πολυ μικρές γραμματοσειρες, θα ζοριζεσαι να τις δεις και βεβαια αν τις κανεις upscale η ποιοτητα γινεται χειροτερη απο ότι σε μια οθονη χαμηλότερης native αναλύσης.

 

- Η 970 μονο mobas παιζει αποδοτικα σε τετοια αναλυση. Αν παιζεις κατι αλλο θα χρειαστείς νέα ακριβή καρτα.

 

- H LG εχει μια παρόμοια επισης πολυ καλη οθόνη που έχει επιπλέον Freesync.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎8‎/‎6‎/‎2016 at 2:51 PM, XMorsX said:

Οι 27" 4Κ έχουν πολυ μικρές γραμματοσειρες, θα ζοριζεσαι να τις δεις και βεβαια αν τις κανεις upscale η ποιοτητα γινεται χειροτερη απο ότι σε μια οθονη χαμηλότερης native αναλύσης

Αυτό που γραφεις δεν ισχυει...τα fonts είναι scalable και με 200% scale στα windows(ώστε να εχεις το ιδιο μέγεθος με αυτό μιας 1080p οθονης) η γενικα στον browser(πλην του chrome) τα fonts είναι super sharp σε 4Κ...

Το πρόβλημα υπαρχει σε προγράμματα που δεν κανουν scale σε 4Κ και σε sites που δεν χρησιμοποιουν SVG's ώστε να δειχνουν sharp σε 4k αναλυση...;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

 

Το ένα είναι AOC Q2781PQ (θα περιμένω διαθεσιμότητα κι από άλλα καταστήματα) μάλλον αγορά από amazon 410€ ή 425€(για πιο γρήγορη αποστολή).

Το άλλο Asus MG279Q από Ελλάδα

 

Απ'τα 2 monitor που είχα καταλήξει το AOC απορρίπτεται, από 2 reviews(τα μόνα) που βρήκα αναφέρουν ότι δεν κάνει για gaming.

Spoiler

 

1→ AOC Q2781PQ review

 

2→

 

 

 

 

 

Ενώ ήμουν έτοιμος να παραγγείλω σήμερα το asus, το ξανά σκέφτηκα και λέω να πάω προσωρινά σε κάποιο 1080p (να περιμένω να βγει τίποτα καινούριο σε κανα χρόνο μπας και διορθώσουν στα νέα μοντέλα το QC/χρησιμοποιήσουν κάποιο νέο/άλλο panel).

Σε 1080p μάλλον εδώ θα πάω LG 27MP68HM-P

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2016 at 9:30 ΠΜ, το μέλος bewareof έγραψε:

Αυτό που γραφεις δεν ισχυει...τα fonts είναι scalable και με 200% scale στα windows(ώστε να εχεις το ιδιο μέγεθος με αυτό μιας 1080p οθονης) η γενικα στον browser(πλην του chrome) τα fonts είναι super sharp σε 4Κ...

Το πρόβλημα υπαρχει σε προγράμματα που δεν κανουν scale σε 4Κ και σε sites που δεν χρησιμοποιουν SVG's ώστε να δειχνουν sharp σε 4k αναλυση...;)

Και πάλι χάνεις το real estate για το οποίο έχεις πληρώσει και στην καλύτερη να είναι εξίσου καλά με μια οθόνη με native 1080p. Επίσης πολλά δημοφιλή προγράμματα όπως το chrome που αναφέρεις δεν κάνουν καλό upscale. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2016 at 0:25 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

Απ'τα 2 monitor που είχα καταλήξει το AOC απορρίπτεται, από 2 reviews(τα μόνα) που βρήκα αναφέρουν ότι δεν κάνει για gaming.

  Reveal hidden contents

 

1→ AOC Q2781PQ review

 

2→

 

 

 

 

 

Ενώ ήμουν έτοιμος να παραγγείλω σήμερα το asus, το ξανά σκέφτηκα και λέω να πάω προσωρινά σε κάποιο 1080p (να περιμένω να βγει τίποτα καινούριο σε κανα χρόνο μπας και διορθώσουν στα νέα μοντέλα το QC/χρησιμοποιήσουν κάποιο νέο/άλλο panel).

Σε 1080p μάλλον εδώ θα πάω LG 27MP68HM-P

 

 

 

Πολύ καλή επιλογή αν σε ενδιαφέρει το Freesync. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, XMorsX said:

Και πάλι χάνεις το real estate για το οποίο έχεις πληρώσει και στην καλύτερη να είναι εξίσου καλά με μια οθόνη με native 1080p. Επίσης πολλά δημοφιλή προγράμματα όπως το chrome που αναφέρεις δεν κάνουν καλό upscale. 

Καποιος απλα του φτανει το estate μιας 1080p και απλα θελει sharp text/εικονα(retina φαση)...
Ο chrome γενικα εχει πρόβλημα με το scaling...και σε 1080p οθονη εάν πας και κανεις zoom στο 150% το text θα γινει fuzzy...

 

Γενικα ισχυει ότι ακομα ολη η βιομηχανια δεν εχει μπει στο 4k...αλλα πλεον όλα τα μεγαλα και γνωστα προγράμματα δουλευουν αψογα σε 4k scaling...photoshop.lightroom,ms office κτλ...ολοι σιγα σιγα προσαρμόζονται...

 

ΥΣ γραφτειτε στο newsletter του eshop κανει απίστευτες προσφορες καποιες φορες......πιο φθηνα και από σκρουτζ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

 @idonthave από που θα την αγοράσεις;;

@XMorsX η καλύτερη επιλογή για 27αρα ips στα 1080P  ?

Οι HP 27es/er (ενδοιασμος αν η Es είναι flicker free) και xw/cw. Αν όμως θέλεις και Freesync τότε πας στην matte πλέον LG. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδή είναι πολλά τα λεφτά για την pg279 το σκέφτομαι σαν τον idonthave να παρω κάτι να κάνω την δουλειά μου τώρα και αργότερα να δώσω το κάτι παραπάνω...

Σε ποια μοντέλα αναφέρεσαι ; Η LG με τα 68/58/88/ με μπερδεύει ...Ποιές είναι οι ενστάσεις σου στις 27αρες ips 1080 freesync?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδιά,  εγώ έχω το AOC q2963pm (IPS) και το iiyama ProLite B2783QSU-B1 (TN) καθώς και 2-3 αρχαία ΤΝ. Τα παλιά ΤΝ είναι 6bit (8bit frc) και η διαφορά στα χρώματα είναι χαοτική. Στα 2 πρώτα που είναι 8bit/10frc εγώ διαφορά στα χρώματα ΔΕΝ βλέπω. Ναι υπό γωνίες δε το συζητάμε, αλλά φάτσα κάρτα, μεγαλύτερη διαφορά έχει άμα πας από nvidia σε amd κάρτα παρά τα χρώματα. Φαντάζομαι ότι το IPS είναι περισσότερο ακριβές, δεν έχω colorimeter/calibration tools, αλλά για non critical εργασίες (gaming) δεν έχω κανένα ενδιασμό να προτείνω ένα καλό TN μόνιτορ.

 

Δε θα έδινα €150 παραπάνω για να πάω από καλο TN σε καλό IPS για gaming.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Volrath
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

Σε ποια μοντέλα αναφέρεσαι ; Η LG με τα 68/58/88/ με μπερδεύει ...Ποιές είναι οι ενστάσεις σου στις 27αρες ips 1080 freesync?

Οι διαφορές στους αριθμούς είναι στην βάση τους, αν έχουν ή όχι slim bezel, μπορεί να έχει και κάτι άλλο που δεν παρατηρώ.

Στο τέλος που έχουν VQ ή HQ/M είναι στις εισόδους hdmi/dvi/vga και 2xhdmi/vga αντίστοιχα.

Στο link παρακάτω https://geizhals.eu/?cmp=1428847&cmp=1481046&cmp=1230691&cmp=1415594

τα 2 πρώτα είναι τα τελευταία μοντέλα της που κυκλοφόρησε και έχουν freesync

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Volrath έγραψε:

Τι να σας πω ρε παιδιά,  εγώ έχω το AOC q2963pm (IPS) και το iiyama ProLite B2783QSU-B1 (TN) καθώς και 2-3 αρχαία ΤΝ. Τα παλιά ΤΝ είναι 6bit (8bit frc) και η διαφορά στα χρώματα είναι χαοτική. Στα 2 πρώτα που είναι 8bit/10frc εγώ διαφορά στα χρώματα ΔΕΝ βλέπω. Ναι υπό γωνίες δε το συζητάμε, αλλά φάτσα κάρτα, μεγαλύτερη διαφορά έχει άμα πας από nvidia σε amd κάρτα παρά τα χρώματα. Φαντάζομαι ότι το IPS είναι περισσότερο ακριβές, δεν έχω colorimeter/calibration tools, αλλά για non critical εργασίες (gaming) δεν έχω κανένα ενδιασμό να προτείνω ένα καλό TN μόνιτορ.

Δε θα έδινα €150 παραπάνω για να πάω από καλο TN σε καλό IPS για gaming.

Με βάζεις σε δεύτερες σκέψεις για το AOC AGON AG271QX !!

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2016 at 1:19 ΜΜ, το μέλος sstav έγραψε:

επειδή είναι πολλά τα λεφτά για την pg279 το σκέφτομαι σαν τον idonthave να παρω κάτι να κάνω την δουλειά μου τώρα και αργότερα να δώσω το κάτι παραπάνω...

Σε ποια μοντέλα αναφέρεσαι ; Η LG με τα 68/58/88/ με μπερδεύει ...Ποιές είναι οι ενστάσεις σου στις 27αρες ips 1080 freesync?

Τα 68 έχουν Freesync και ειναι η επιλογή μου αν το θέλεις. Αλλιώς πάλι καλή επιλογή είναι, αλλά θα προτιμούσα μια glossy HP. 

On 12/8/2016 at 2:03 ΜΜ, το μέλος Volrath έγραψε:

Τι να σας πω ρε παιδιά,  εγώ έχω το AOC q2963pm (IPS) και το iiyama ProLite B2783QSU-B1 (TN) καθώς και 2-3 αρχαία ΤΝ. Τα παλιά ΤΝ είναι 6bit (8bit frc) και η διαφορά στα χρώματα είναι χαοτική. Στα 2 πρώτα που είναι 8bit/10frc εγώ διαφορά στα χρώματα ΔΕΝ βλέπω. Ναι υπό γωνίες δε το συζητάμε, αλλά φάτσα κάρτα, μεγαλύτερη διαφορά έχει άμα πας από nvidia σε amd κάρτα παρά τα χρώματα. Φαντάζομαι ότι το IPS είναι περισσότερο ακριβές, δεν έχω colorimeter/calibration tools, αλλά για non critical εργασίες (gaming) δεν έχω κανένα ενδιασμό να προτείνω ένα καλό TN μόνιτορ.

 

Δε θα έδινα €150 παραπάνω για να πάω από καλο TN σε καλό IPS για gaming.

 

 

 

 

Εδώ εικόνα που συγκρίνονται διαφορές ips με μια TN και μια VA. Οι διαφορά των ips με τις άλλες είναι εμφανεστατη, ειδικά με την ΤΝ. 

 

Qnix QX2710 Multi Hot Acer G257HL Acer XB271HU Dell S2716DG Asus PG279Q HP Spectre 32

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, XMorsX said:

Τα 68 έχουν Freesync και ειναι η επιλογή μου αν το θέλεις. Αλλιώς πάλι καλή επιλογή είναι, αλλά θα προτιμούσα μια glossy HP. 

Εδώ εικόνα που συγκρίνονται διαφορές ips με μια TN και μια VA. Οι διαφορά των ips με τις άλλες είναι εμφανεστατη, ειδικά με την ΤΝ. 

 

Ποιά είναι η ΤΝ και ποια η IPS:

 

large.1.png.c6ea146a3195f442097166eccf49

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

H οθόνη στήθηκε lg 27mp68hm, για τα 250€ πιστεύω τα αξίζει, εκ πρώτης όψεως μια χαρά είναι η οθόνη στην λίγη χρήση που έχω κάνει, απ'αυτά (blacklight bleed, έντονο ips

glow, yellow tint, σκίαση σε λευκό φόντο) το μόνο που έχει είναι ελάχιστο ips glow κάτω αριστερά με το μάτι φαίνεται ελάχιστα (σε φωτογραφία που τράβηξα φαίνεται πιο έντονο).

Σε παιχνίδι δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.Ρυθμίσεις δεν έχω κάνει είναι όπως τις έχει η lg out of the box.

Παρακάτω και οι φωτογραφίες. 

 

20160814_104417.jpg 20160814_104809.jpg 

20160814_105359.jpg 20160814_112456.jpg

20160814_115550.jpg 20160814_115625.jpg

 

Κι εδώ μερικές να δροσιστούμε :p με print screen και μετά τράβηγμα με την κάμερα του κινητού

Spoiler

20160814_123728.jpg 20160814_123801.jpg 

20160814_123752.jpg  

20160814_123600.jpg 2.png

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος idonthave έγραψε:

H οθόνη στήθηκε lg 27mp68hm, για τα 250€ πιστεύω τα αξίζει, εκ πρώτης όψεως μια χαρά είναι η οθόνη στην λίγη χρήση που έχω κάνει, απ'αυτά (blacklight bleed, έντονο ips

glow, yellow tint, σκίαση σε λευκό φόντο) το μόνο που έχει είναι ελάχιστο ips glow κάτω αριστερά με το μάτι φαίνεται ελάχιστα (σε φωτογραφία που τράβηξα φαίνεται πιο έντονο).

Σε παιχνίδι δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.Ρυθμίσεις δεν έχω κάνει είναι όπως τις έχει η lg out of the box.

Παρακάτω και οι φωτογραφίες. 

 

20160814_104417.jpg 20160814_104809.jpg 

20160814_105359.jpg 20160814_112456.jpg

20160814_115550.jpg 20160814_115625.jpg

 

Κι εδώ μερικές να δροσιστούμε :p με print screen και μετά τράβηγμα με την κάμερα του κινητού

  Hide contents

20160814_123728.jpg 20160814_123801.jpg 

20160814_123752.jpg  

20160814_123600.jpg 2.png

 

 

 

Καλορίζικη  .......από  που  έγινε  η  αγορά  είπαμε ???  και  τι  διαφορά  έχει  με  την    LG Monitor 27'' 27MP58VQ (είναι πιο  στενο  το  πλαστικό  στα  πλάγια  ....)

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.