Jump to content



ΟΤΕ και voip


Recommended Posts

3 hours ago, swatoner said:

Το VoIP τρώει 128 kbps για κάθε καναλη φωνής up/down.

Και το router κάνει QoS για να μην χάνεις σε ποιότητα ή έχεις διακοπές.

 

Αν έχεις VDSL από καφαο τα καφαο λογικά εχουν ups.

16ΚΒ/s στην "καθομιλουμένη" για αυτούς που τα μετράνε σε bytes.

Πορδές... ακόμα και σε 1Mbit τα 16KiloBytes είναι αμελητέα ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, billpeppas said:

 

Από ότι ξέρω έχουνε όλα τα ΚΑΦΑΟΥ ( τα νέα ) backup power για περίπτωση διακοπής.

...

 

4 hours ago, swatoner said:

...

Αν έχεις VDSL από καφαο τα καφαο λογικά εχουν ups.

Έχει προβλεφθεί χώρος για μπαταρίες κατά τον σχεδιασμό, αλλά εξαιρετικά μικρός αριθμός καμπινών έχει στην πράξη μπαταρίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος swatoner έγραψε:

Το VoIP τρώει 128 kbps για κάθε καναλη φωνής up/down.

Και το router κάνει QoS για να μην χάνεις σε ποιότητα ή έχεις διακοπές.

 

Αν έχεις VDSL από καφαο τα καφαο λογικά εχουν ups.

Οπως λες λογικα εχουν , στην πραγματικοτητα δεν νομιζω να εχουν. Εχει κοστος. Θα επρεπε να εχουν. Θα το ξαναδιασταυρωσω και θα επανελθω.

πριν 1 ώρα, το μέλος minast έγραψε:

 

Έχει προβλεφθεί χώρος για μπαταρίες κατά τον σχεδιασμό, αλλά εξαιρετικά μικρός αριθμός καμπινών έχει στην πράξη μπαταρίες.

Αυτο ακριβως. συμφωνω απολυτα.

πριν 9 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

 

Από ότι ξέρω έχουνε όλα τα ΚΑΦΑΟΥ ( τα νέα ) backup power για περίπτωση διακοπής.


Δεύτερον... το VoIP τρώει κάτω από 30KB/s... και 2Mbps γραμμή να έχεις δεν υπάρχει θέμα.

Τι θετικο εχει ή μαλλον ακριβεστερα σε τι ειναι καλυτερο το voip????

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα είναι κόστος, εδώ μου κάθονται :p

 

Οκ, έχουν τρελό κόστος όλο τα μηχανήματα, καλώδια κλπ αλλά μη ξεχνάμε πόσα μας παίρνουν κάθε μήνα...

Χώρια τα λεφτά που θα παίρνουν από διάφορα προγράμματα etc.

Link to comment
Share on other sites

Για να πιαστώ από την τελευταία ερώτηση, το VoIP έχει πολλά πλεονεκτήματα, σχετιζόμενα με την ευελιξία και το κόστος.

Τι πλεονεκτήματα έχει το VoIP από παραδοσιακούς παρόχους είναι άλλη συζήτηση (δεδομένου ότι το κόστος δεν αλλάζει και οι ευκολίες παραμένουν κτήμα του παρόχου). Το σίγουρο είναι ότι οι πάροχοι θα εξοικονομήσουν πάρα πολλά σε εξοπλισμό και κόστος συντήρησης και διαχείρισης γυρνώντας σε all-IP δίκτυα. Το ερώτημα είναι πόσα από τα ωφέλη θα φτάσουν σε εμάς.

 

Ενδεικτικά, υπάρχει και επαγγελματικό πρόγραμμα του ΟΤΕ που σου δίνει κανονικά SIP credentials και τον χρησιμοποιείς όπως οποιονδήποτε άλλο SIP provider, με πολλαπλές ταυτόχρονες συνδέσεις κλπ. Εκεί παίρνεις την ευελιξία, αλλά το κόστος είναι μεγαλύτερο από κλασική τηλεφωνία.

 

Εάν παρακολουθεί κάποιος τις τηλεπικοινωνιακές ειδήσεις, θα παρατηρήσει ότι προχθές συναντήθηκαν μέλη της ECTA (European Competitive Telecommunication Association) με τον αρμόδιο Επίτροπο. Επεσήμαναν ότι οι τηλεπικοινωνίες στην Ευρώπη έχουν σταματήσει να είναι ανταγωνιστικές, κυρίως επειδή οι πάροχοι με δεσπόζουσα θέση στο δίκτυο, μπορούν με σχετικά χαμηλό κόστος να παρέχουν προστιθέμενης αξίας λιανικές υπηρεσίες (το VoIP είναι ένα παράδειγμα), κάτι που δεν μπορούν εύκολα να κάνουν οι εναλλακτικοί πάροχοι.

 

Θυμίζω πάντως ότι υπάρχουν και αμιγείς SIP providers που δίνουν πλήρη πακέτα σε τιμές πολύ πιο ελκυστικές από τους παραδοσιακούς παρόχους, και μπορεί κανείς να τα χρησιμοποιήσει από όλες του τις συσκευές. Αυτό είναι πραγματικό VoIP, και από πλευράς ευελιξίας και από πλευράς κόστους...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, minast said:

Θυμίζω πάντως ότι υπάρχουν και αμιγείς SIP providers που δίνουν πλήρη πακέτα σε τιμές πολύ πιο ελκυστικές από τους παραδοσιακούς παρόχους, και μπορεί κανείς να τα χρησιμοποιήσει από όλες του τις συσκευές. Αυτό είναι πραγματικό VoIP, και από πλευράς ευελιξίας και από πλευράς κόστους...

Αυτό. Είναι αδιανόητο (για να μην πω κλεψιά και κοροϊδία) να με χρεώνουν υπέρογκα ποσά για να καλέσω εξωτερικό, ενώ με μια τέτοια υπηρεσία, πληρώνω σαν τοπική κλήση.

Χώρια που βρίσκομαι εξωτερικό και έχω ελληνικό νούμερο, άρα όσοι με καλούνα από Ελλάδα, πληρώνουν αστική χρέωση.

Και την ίδια στιγμή, ο πΟΤΕ για να καλέσεις Ευρώπη, παίρνει κεφάλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, danaos said:

Οπως λες λογικα εχουν , στην πραγματικοτητα δεν νομιζω να εχουν. Εχει κοστος. Θα επρεπε να εχουν. Θα το ξαναδιασταυρωσω και θα επανελθω.

Αυτο ακριβως. συμφωνω απολυτα.

Τι θετικο εχει ή μαλλον ακριβεστερα σε τι ειναι καλυτερο το voip????

Εν συντομία γιατί έχω ετοιμασίες.

Το VoIP βοηθάει και τον ISP ( από πολλές απόψεις ), μπορεί να κάνει φθηνότερη την τηλεφωνία για τον καταναλωτή, και ανοίγει πολλά τεχνολογικά πλεονεκτήματα και ωφέλη όπως π.χ. λιγότερο crosstalk μεταξύ των γραμμών ( σε συνδυασμό με vectoring πας σε πολύ υψηλές ταχύτητες, αν κάνει στο μέλλον και το last mile οπτική ίνα, τσούπ, είσαι έτοιμος για FTTC υποδομή και υπηρεσίες ).

 

Το μέλλον είναι ( θέλοντας και μη ) VoIP.


Get over it.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Εν συντομία γιατί έχω ετοιμασίες.

Το VoIP βοηθάει και τον ISP ( από πολλές απόψεις ), μπορεί να κάνει φθηνότερη την τηλεφωνία για τον καταναλωτή, και ανοίγει πολλά τεχνολογικά πλεονεκτήματα και ωφέλη όπως π.χ. λιγότερο crosstalk μεταξύ των γραμμών ( σε συνδυασμό με vectoring πας σε πολύ υψηλές ταχύτητες, αν κάνει στο μέλλον και το last mile οπτική ίνα, τσούπ, είσαι έτοιμος για FTTC υποδομή και υπηρεσίες ).

 

Το μέλλον είναι ( θέλοντας και μη ) VoIP.


Get over it.

οκ  κατανοητο πολυ ωραια. Αλλα επειδη ολα σε αυτη την χωρα πανε με ρυθμο χελωνας προτιμω αν μπορω να το καθυστερησω να ειμαι απο τους τελευταιους που θα γινει η αλλαγη.

Την εχω σκαπουλαρει 2 μηνες. Οσο παει.....!!!!!

 

'' Το VoIP βοηθάει και τον ISP ( από πολλές απόψεις ), μπορεί να κάνει φθηνότερη την τηλεφωνία για τον καταναλωτή '' αυτο μου αρεσε χαχαχαχαχχα μιας και ολα φθηναινουν σε αυτη την χωρα χαχαχαχαχαχαχαχα :lol::hehe:

 

Thanks man

Έγινε επεξεργασία από danaos
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Αυτά τα είναι κόστος, εδώ μου κάθονται :p

 

Οκ, έχουν τρελό κόστος όλο τα μηχανήματα, καλώδια κλπ αλλά μη ξεχνάμε πόσα μας παίρνουν κάθε μήνα...

Χώρια τα λεφτά που θα παίρνουν από διάφορα προγράμματα etc.

Δεν το ειπα για να τους δικαιολογησω. Αντιθέτως τα παιρνουν και δεν δινουν τιποτα. Η κονομα πρωτα απο ολα!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γειτόνισά μου με ΟΤΕ (ΟτεTV full pack, 2 συμβόλαια σχετικά ακριβά (35~40Ε/μήνα) cosmote, ΟΤΕ τηλεφωνία VoIP και internet 24mbps (~9 πραγματική)) έχει μείνει από σταθερό τηλέφωνο από την Παρασκευή !!

 

Το ιστορικό: Δευτέρα την παίρνουν τηλέφωνο γιατί λήγει το συμβόλαιό της με το double play, και την προτείνουν να πάρει VDSL με κόστος +5Ε το μήνα αλλά extra έκπτωση 5% στο κινητό της και δέχεται. Τετάρτη παραλαμβάνει το νέο modem (ΙΔΙΟ με αυτό που είχε) και απόγευμα της ίδιας μέρας έχει πλέον έχει ταχύτητα ~30Mbps, αλλά έχει μετανιώσει για το εξτρα 10Ευρω το δίμηνο + δεν χρειάζεται VDSL. Έτσι Πέμπτη απόγευμα πάει σε κατάστημα, παραδίδει το νέο modem σφραγισμένο όπως της ήρθε και κάνει υπαναχώρηση στην νέα σύμβαση ως είχε δικαίωμα (μέσα σε 15 μέρες της είχαν πει). Από την επόμενη μέρα, Παρασκευή δεν έχει ούτε τηλεφωνία ούτε internet και παρα το ότι έχει δηλώσει βλάβη από την Παρασκευή μεσημέρι και έχει πάρει 6-7 τηλέφωνα ακόμα και σήμερα ΔΕΝ έχει τηλεφωνία αφού δεν μπορούν να αλλάξουν τα καλώδια στο κέντρο, δεν έχει γραμμές όπως της είπαν !!!!

    

    

   

 !! ! ΟΤΕ & VoIP ! ! ! ! ! ! ! ! κόσμος μας, εμείς ! !!

 

Θα μπορούσαν να την έχουν αφήσει πάνω στην καμπίνα, σε ADSL profile, να έχει τηλέφωνο & internet αφού δεν έχουν γραμμές στο κέντρο, θα έπιανε και 24Mbps όσο πληρώνει δηλαδή αλλά ΟΟΟΟΧΧΧΙΙΙΙΙΙΙ !!! όταν ελευθερωθεί γραμμή θα σου δώσουμε πάλι τα 8~9Mbps που είχες και τώρα αν μείνεις από ιντερνετ & τηλέφωνο και 20 μέρες δεν χάλασε ο κόσμος !!

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στείλτε ένα μήνυμα στο facebook όσο πιο αναλυτικά γίνεται. Εμένα βοήθησε αρκετά εφόσον έβλεπα ότι με τα τηλέφωνα το μόνο που έκαναν είναι να με αλλάζουν προφίλ.

 

Τους τα είπα λίγο χύμα, τους είπα ότι θα σηκωθώ να φύγω και όλα τα συναφή και ήρθε ο τεχνικός σπίτι, που και το κινητό του μου έδωσε (από μόνος του,) και με έπαιρνε ο ίδιος για να δει αν έφτιαξε η γραμμή :p

 

Εγώ πάντως σκέφτομαι να τους πάρω τηλέφωνο να με βγάλουν από το VoIP, έχω δύο καλά modem - router και κάθονται. Το ότι στου ΟΤΕ δεν μπορώ να έχω bandwidth control ενώ έχει ένα σωρό μέσα με ξεπερνάει. Το θέλω διότι αν κάποιος σπίτι βάλει να δει Full HD video στο YouTube, το YouTube καταλαμβάνει όλο το bandwidth με αποτέλεσμα τρελά ping, αργή φόρτωση σελίδων κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Martyras έγραψε:

Ψάξε για ρύθμιση  PPPoE Pass Through / rfc1483 bridge  , ίσως έτσι κρατήσεις το voip στου ΟΤΕ και το ίντερνετ στο δικό σου ρουτερ. 

Ναι αλλά γιατί να το κάνω αυτό; Δε βλέπω τίποτα θετικό με το VoIP. Μπορεί να έχει αλλά εμένα δε βλέπω να μου προσφέρει κάτι παραπάνω σε σχέση με πριν.

 

Το μόνο που θα καταφέρω έτσι θα είναι να μπλέκω με ξεχωριστό modem, και ξεχωριστό router και σπατάλη χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν βρίσκεται στο voip , βρίσκεται  στο οτι ο ΟΤΕ δεν δίνει το ελεύθερο να δουλέψεις δικά σου voip ρουτερς/συσκευές. Γι'αυτό το λόγο σπαταλάς μια έξτρα μπρίζα στο πολύμπριζο :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Martyras έγραψε:

Το πρόβλημα δεν βρίσκεται στο voip , βρίσκεται  στο οτι ο ΟΤΕ δεν δίνει το ελεύθερο να δουλέψεις δικά σου voip ρουτερς/συσκευές. Γι'αυτό το λόγο σπαταλάς μια έξτρα μπρίζα στο πολύμπριζο :p

Βρε ναι, κατάλαβες πάντως :p

 

Πήρα τώρα τηλέφωνο και εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα αρνούνται να σε βγάλουν από VoIP. Μέχρι το 2018 μου ανέφερε η κοπέλα πως όλοι θα έχουν γυρίσει σε VoIP. Δύο χρόνια είναι όμως αυτά, άμα καταφέρω και βγω...

 

Πάντως πήρα τηλέφωνο, ζήτησα μια αλλαγή και την έκαναν άμεσα με αποτέλεσμα να μιλάω μόνος μου σε μια φάση καθώς είχε πέσει το internet και είχε κοπεί το τηλέφωνο :hehe: Ένα από τα κακά του VoIP.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι ακόμα δεν είναι έτοιμος (post #52) να υποστηρίξει σωστά το VoIP. Από αυτό και μόνο, το να μείνει κάποιος που έχει 2 μικρά παιδιά (το ένα μωρό), με συναγερμό που πλέον δεν ενημερώνει το κέντρο, μια βδομάδα χωρίς τηλέφωνο το 2016 εμένα με ξεπερνά. Δεν είμαι κατά των νέων τεχνολογιών, δεν καίω στην πυρά ότι καινούργιο βγαίνει, αλλά τέτοια προβλήματα πρέπει να τα λούζονται οι technofreaks που μόλις κάνεις κριτική για κάτι τρέχουν να στην πουν (#22) γιατί ζουν στον δικό τους ιδανικό κόσμο και όχι ο απλός κόσμος που απλά θέλει να κάνει την δουλειά του.

 

Με facebook κτλ δεν θα ασχοληθώ, δεν έχω κιόλας και δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Νομίζω η γειτόνισσα έχει γνωστό δικηγόρο, της είπα να το προχωρήσει το θέμα, δεν βλέπω πουθενά να φταίει εκείνη (γιαυτό και με συμβουλεύτηκε) ας ασχοληθούν οι δικηγόροι.

Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα (για διάφορους λόγους) και θα προσπαθήσω να κάνω update εδώ με ότι καινούργιο μαθαίνω. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Martyras said:

Δεν είναι μακριά οι μέρες του ups στον ηλεκτρικό πίνακα απ'ότι φαίνεται :nerd:

Μόνο για το τηλέφωνο, είναι υπερβολή. Επίσης στα περισσότερα σπίτια δεν βρίσκεται εύκολα χώρος για απαιτητικές ηλεκτρονικές και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις - ή ακόμα και να αφιερώσεις χώρο για καλωδίωση δικτύου/τηλεπικοινωνιών δεν είναι κοντά στον πίνακα. Το mini UPS του ΟΤΕ δεν πιάνει καθόλου χώρο και ψιλο-κάνει τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.