Jump to content



ΟΤΕ και voip


Recommended Posts

 

Πολιτιζμός....

 

cosmote.JPG

 

Δηλαδή τι σκατά πρέπει να γίνει σε αυτή την κωλοχώρα για να δώσουν επιτέλους internet της προκοπής.

VDSL ήθελα να βάλω και είμαι πολύ μακριά από το κέντρο λέει. Καλά μιλάνε και σοβαρά και δεν τους έχουν βάλει φωτιά όλα τα κέντρα ακόμα.

Άει σιχτήρ, τα είπα και ξελάφρωσα...

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, jax7480 said:

 

Πολιτιζμός....

 

cosmote.JPG

 

Δηλαδή τι σκατά πρέπει να γίνει σε αυτή την κωλοχώρα για να δώσουν επιτέλους internet της προκοπής.

VDSL ήθελα να βάλω και είμαι πολύ μακριά από το κέντρο λέει. Καλά μιλάνε και σοβαρά και δεν τους έχουν βάλει φωτιά όλα τα κέντρα ακόμα.

Άει σιχτήρ, τα είπα και ξελάφρωσα...

Επιδέχεται αρκετή συζήτηση, γιατί ακόμη για την Ελλάδα αυτό θεωρείται "καλή" ταχύτητα. Σκέψου ότι κάποιες από τις περιοχές που κατά προτεραιότητα απέκτησαν καμπίνες (FTTC για VDSL), είχαν 2-4Mbps download. Ότι είναι >12Mbps που είναι κοντά σε Αστικό Κέντρο, πιθανότατα θα αργήσει αρκετά να αναβαθμιστεί.

Και πάλι, το όριο είναι τα 50Mbps του VDSL χωρίς vectoring, αφού το τελευταίο ακόμη δεν έχει εγκριθεί για χρήση :).

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που το λέω αλλά το ότι θεωρούμε τις παραπάνω ταχύτητες "καλές" το θεωρώ κατάντια.

Όταν πληρώνω 25-30€ το μήνα για Internet για "ως 24Mbps" στην Ελλάδα με βασικό μισθό 580€, τότε στη Νορβηγία που πληρώνω 55€ για 250Μbit με βασικό μισθό 6πλάσιο, τι θεωρείται; ουτοπία;

 

Θα μου πεις εδώ τους κόβουν τους μισθούς, τις συντάξεις, ακριβαίνουν όλα και δεν κουνιέται φύλλο, γιατί πρώτη φορά αριστερά, θα τους ιδρώσει το αυτί για τα ιντερνετς. Αυτά είναι του διαβόλου.

Παλούκωμα μόνο. Τίποτα άλλο.

Έχω πολλά να πω. Θα τα πω μαζεμένα όταν γυρίσω επιτέλους πίσω.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αφήνω αυτά εδώ μήπως τα χρειαστεί κανείς.

 

Συνδεσμολογία VoIP ΟΤΕ (νυν Cosmote).

Spoiler

OTE_VoIP.thumb.png.03afa657db35e5d799def5995b9ee0d9.png

 

Συνδεσμολογία VoIP ΟΤΕ (νυν Cosmote) με τηλέφωνο από μια πρίζα.

Spoiler

OTE_VoIP_WithTelephone.thumb.jpg.8afeae1e10574f9ebf7a9babd4097c15.jpg

Όπως αναφέρω δεν γνωρίζω αν η παραπάνω είναι σωστή.

Την δοκίμασα για το θέμα του @tommybertsen και απ' ότι φάνηκε λειτούργησε κανονικά.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 7 months later...

Δεν ξέρω που πρέπει να γράψω, αλλά μόλις πήρα χαμπάρι ότι η μετάβαση σε VOIP είναι υποχρεωτική.

Αυτό ποιος ηλίθιος το σκέφτηκε? Να ξέρω από πού να αρχίσω να βρίζω.

 

Η παλιά τηλεφωνική γραμμή είναι ένα μέσο στο οποίο αν γίνει κάποια φυσική καταστροφή (π.χ. σεισμός του 1999 στην Αθήνα), μπορείς να επικοινωνήσεις, ανεξάρτητα με το αν έχει γίνει κάποια διακοπή ρεύματος στην ευρύτερη περιοχή (μιας και ο ΟΤΕς έχει δικά του UPS για το δίκτυο) και γενικότερα είνια κάτι ανεξάρτητο από idernέτ και από ηλεκτρικό ρεύμα.

 

Ποιος ο λόγος να πληρώνει κάποιος τηλεφωνική γραμμή αν αυτό που παίρνει είναι VoIP?

Link to comment
Share on other sites

Η μετάβαση δεν είναι υποχρεωτική για τους παρόχους, αν και τους βολεύει για τον περιορισμό του κόστους και την ευκολία ρύθμισης και συντήρησης.

Είναι υποχρεωμένοι να μπορούν να δρομολογήσουν κλήσεις VoIP, όχι να καταργήσουν τα κλασικά τηλεφωνικά κέντρα τους (αν και ο ΟΤΕ προς τα εκεί πάει, όπως και η μητρική DT).

Για την αξιοπιστία και διαθεσιμότητα της κάθε λύσης μάλλον θα πάει μακριά η συζήτηση, αλλά αξίζει να αναφερθεί ότι οι περισσότερες ενεργές καμπίνες δεν παρέχουν αδιάλλειπτη παροχή ρεύματος, παρότι προβλέπεται στις δυνατότητές τους. Αν κάποιος παίρνει δίκτυο από το AK, τότε συνήθως υπάρχει αδιάλλειπτη παροχή ισχύος στη μεριά του παρόχου και αρκεί να εξασφαλίσει τη δική του πλευρά για να μην μείνει χωρίς δίκτυο και τηλεφωνία.

 

edit: Επειδή δεν απάντησα στο τελευταίο - πλέον όλο και περισσότεροι πληρώνουμε περισσότερο την σύνδεση δικτύου, παρά την τηλεφωνία. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται για κλήσεις και δεν έχει πρόβλημα με το VoIP, πράγματι μάλλον θα προτιμήσει τρίτους παρόχους.

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, minast said:

Η μετάβαση δεν είναι υποχρεωτική για τους παρόχους, αν και τους βολεύει για τον περιορισμό του κόστους και την ευκολία ρύθμισης και συντήρησης.

Είναι υποχρεωμένοι να μπορούν να δρομολογήσουν κλήσεις VoIP, όχι να καταργήσουν τα κλασικά τηλεφωνικά κέντρα τους (αν και ο ΟΤΕ προς τα εκεί πάει, όπως και η μητρική DT).

Για την αξιοπιστία και διαθεσιμότητα της κάθε λύσης μάλλον θα πάει μακριά η συζήτηση, αλλά αξίζει να αναφερθεί ότι οι περισσότερες ενεργές καμπίνες δεν παρέχουν αδιάλλειπτη παροχή ρεύματος, παρότι προβλέπεται στις δυνατότητές τους. Αν κάποιος παίρνει δίκτυο από το AK, τότε συνήθως υπάρχει αδιάλλειπτη παροχή ισχύος στη μεριά του παρόχου και αρκεί να εξασφαλίσει τη δική του πλευρά για να μην μείνει χωρίς δίκτυο και τηλεφωνία.

 

edit: Επειδή δεν απάντησα στο τελευταίο - πλέον όλο και περισσότεροι πληρώνουμε περισσότερο την σύνδεση δικτύου, παρά την τηλεφωνία. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται για κλήσεις και δεν έχει πρόβλημα με το VoIP, πράγματι μάλλον θα προτιμήσει τρίτους παρόχους.

 

Το θέμα είναι ότι ο οτές (σε όλες τις χώρες) ήταν μια υπηρεσία ανεξάρτητη από τον ηλεκτρισμό. Είχες πρόβλημα με τη ΔΕΗ? Σήκωνες το σταθερό και έπαιρνες τηλέφωνο τη ΔΕΗ. Τώρα αυτό πώς θα το κάνεις? Με το κινητό θα πει κάποιος! Μα αν δεν έχω μονάδες στο κινητό? (π.χ. αν δεν έχω κάποιο πακέτο)? ΘΑ μπλέξω με το τηλεφωνικό κέντρο της -εκάστοτε- ΔΕΗ που μπορεί να μου φάει 10 λεπτά αναμονή?

 

Για μένα είναι λάθος αυτό που κάνει ο ΟΤΕ, διότι ανοίγει το δρόμο στην πλήρη κατάργησή του, και επίσης θεωρώ ότι παραβιάζει και τη συμφωνία εταιρίας - πελάτη (γιατί να σου τρώει bandwidth από το εκάστοτε dsl για να περνάει voip? - όσο απάτη είναι και η τηλεόραση μέσω IP, σου τρώει internet και σε χρεώνει). 

 

Προ 12ετίας, μέσω AWMN, είχα ενεργοποιήσει το i-call:

https://www.naftemporiki.gr/finance/story/146352/ypiresia-i-call-apo-tin-altec

Σταθερό νούμερο που μου πέρναγε στο VoIP τηλεφωνάκι μου. 

Πολύ ωραία υπηρεσία που τελείωσε γρήγορα (έκλεισε η altec νομίζω) και miles ahead, γιατί μπορούσες να έχεις το ωραίο σου VoIP τηλέφωνο στο εξωτερικό με ελληνικό νούμερο.

 

Το κόλπο όμως του ΟΤΕ είναι να μειώσει το κόστος του χωρίς να κερδίσει τίποτα ο καταναλωτής! Από που κι ως που δηλαδή θα σε χρεώνει με χρονοχρέωση μέσω VoIP? Για μένα αυτό είναι γελοίο και αισχροκέρδεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι απλά μας εκμεταλλεύονται με το voip μιας και είναι σαν να χρεώνουν κλήσεις από viber σε viber. Θα μπορούσαν να το έχουν προαιρετικό αν θέλεις voip, να πληρώνεις μόνο ίντερνετ σε και αν κάνεις κλήση σε αριθμό εκτός voip να χρεωθείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2018 at 12:15 ΜΜ, το μέλος sotiris έγραψε:

Σταθερό νούμερο που μου πέρναγε στο VoIP τηλεφωνάκι μου. 

Πολύ ωραία υπηρεσία που τελείωσε γρήγορα (έκλεισε η altec νομίζω) και miles ahead, γιατί μπορούσες να έχεις το ωραίο σου VoIP τηλέφωνο στο εξωτερικό με ελληνικό νούμερο.

Hint: modulus.gr

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, YDinopoulos said:

Μπορεις να καταγγειλεις και να διακοψεις συνδεση λογω αλλαγης σε voip ?

Δεν προβλέπεται μέσα στις αλλαγές που δίνουν δικαίωμα αζήμιας καταγγελίας.

Μπορείς να επιμείνεις να μην γίνει VoIP για όσο καιρό είναι διατεθιμένοι να το κάνουν στον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα με νέα ... δεδομένα,

ήρθε νέο γράμμα από τον ΟΤΕ για τη μετάβαση σε VoIP, οι ίδιες παπάτζες περί αναβάθμισης.

 

Στην τελευταία παράγραφο, προστέθηκαν τα: 

 

"Σε περίπτωση που επιθυμείτε να παραμείνετε στο δίκτυό μας χωρίς την αναβάθμιση της γραμμής σας σε ευρυζωνική, μπορείτε να μας καλέσετε στο 13888, προκειμένου να σας ενημερώσουμε για εναλλακτικές τεχνολογικές δυνατότητες που υπάρχουν, ή να καταγγείλετε αζημίως τη σύμβασή σας με την εταιρία μας εντός τριών μηνών από τις ΧΧ Δεκεμβρίου 2018"

 

Επομένως μάλλον θορυβήθηκε ο πΟΤΕς ότι η επικείμενες καταγγελίες στην ΕΕΤΤ ίσως οδηγούσε σε πρόστιμο, και προσέθεσε αυτό.

 

Το έτερο νεότερο είναι ότι πήρα τηλέφωνο στο 13888 τώρα 8 το πρωί, και αφού με παρέπεμψαν στον ειδικό, οι εναλλακτικές είναι: 

Cosmote SIM double play

Cosmote Sattelite Internet

 

Τι σχέση έχει το Sattelite internet με το σταθερό τηλέφωνο μόνο ο "ειδικός" το ξέρει, το ότι η εναλλακτική για να παραμείνω στην υπηρεσία είναι να το κάνω ... κινητό είναι άλλο ανέκδοτο (καθότι δε νομίζω να το κάνουν με τις χρεώσεις του σταθερού :p).

 

Οπότε ευχαρίστησα τον ειδικό για το χρόνο του, αφού του εξήγησα ότι δεν θα ήθελα να μπλέξω τηλεφωνία με internet, αποσυνδέσεις του router με το αν έχω τηλέφωνο και να εξαρτάται η τηλεφωνία από το σάπιο router που δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μου άρχισαν τα μα μου στον ΟΤΕ για Voip στο πατρικό μου, τους είπα ότι μένουν 70χρονοι και πρέπει βρέξει χιονίσει να υπάρχει τηλέφωνο για ώρα ανάγκης. Αυτομάτως λύθηκε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου. Έχω κλείσει 7 χρόνια στο εξωτερικό, χωρίς σταθερό τηλέφωνο. Όλοι οι πάροχοι εδώ δίνουν ίντερνετ σκέτο και άμα θέλεις παίζει και σταθερή ή τηλεόραση. Με τα κινητά δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα. Ο μόνος λόγος που έχω βάλει το voip σταθερό είναι για να με παίρνουν δωρεάν οι δικοί μου, αν και πλέον έχουν μάθει και καλούν Skype-Hangouts απευθείας. Οπότε στο μέλλον ίσως το καταργήσω και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.