Jump to content



Κλειδαδικα (instant-gaming,g2a κλπ). Ειναι νομιμα;


Recommended Posts

Παιδες καλησπερα. Δε ξερω αν υπαρχει παρομοιο θεμα. Προσφατα αγορασα απο το instant-gaming για πρωτη φορα, επιτυχως , το Sherlock Holmes το καινουριο. Χωρις κανενα προβλημα πληρωσα μεσω visa πειραιως απευθειας, τραβηχτηκε αμεσως το ποσο, πηρα το κλειδακι, κατεβασα, επαιξα. 

Το ερωτημα/απορια που γεννηθηκε κατα τη συζητηση με ενα φιλο μου, ειναι, κατα ποσο ειναι νομιμα ολα αυτα τα "κλειδαδικα" που υπαρχουν και πως γινεται να εχουν, καποιες φορες, σημαντικα χαμηλοτερες τιμες απο το ιδιο το steam (ή αλλη πλατφορμα) και το κουτατο game. 

Αλλου λενε οτι ειναι κλεμμενα, αλλου οτι προοριζονται για αλλες χωρες, αλλα πωλουνται παγκοσμιως. Τελικα τι ακριβως ισχυει; Αν εχει απαντηθει , redirect me, γιατι δε μπορεσα να το βρω! 

 

Link to comment
Share on other sites

κλεμμενα σιγουρα δεν ειναι. Απ ' οτι ξερω συνηθως προορίζονται για άλλες χώρες, διότι πολλές φορές όταν αγοράζεις το κλειδί σου στέλνουν φωτογραφία από το κλειδί πάνω στο κουτί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποια μπορεί να είναι. Τα γνωστά και μεγάλα, αν ήταν θα τα είχαν κλείσει. Όταν κάποιος πουλάει παράνομα κλείνει για πλάκα, σε αντίθεση με τα torrents πχ, που διακινούν, αλλά δεν πουλάνε. Οι εταιρίες είναι αμείλικτες αν τους παίρνεις τα κέρδη, γιατί ο πειρατής είναι εν δυνάμει πελάτης, που ίσως αγόραζε, ενώ ο πελάτης σε αυτές τις εταιρίες, είναι δεδομένος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πάντως θυμάμαι πριν περίπου 1-2 χρόνια έπεσε αφαίρεση παιχνιδιών σε uplay account (νομιζω το watch dogs ή το sniper elite3 ήταν)
γενικότερα είναι γκρίζα ζώνη . Πολλοί κωδικοί είναι για promotions/giveaways , άν το game δεν είναι region locked είναι απο σημεία με χαμηλότερες τιμές
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα θεμα ειχε προκυψει οντως με καποια κλειδια της ubisoft που ειχαν πωληθει μεσω g2a. Και το far cry 4 νομιζω ειχε παρει η μπαλα. Αλλα μετα απο λιγο καιρο λυθηκε το θεμα και τα κλειδια επιστραφηκανε αν δεν κανω λαθος. Αλλα στο g2a υπαρχουν πολλοι διαφορετικοι πωλητες για ενα συγκεκριμενο ειδος οποτε ισως να πεσεις σε κακοτοπια.. Εγω ψωνιζω απο cdkeys.com που το εμαθα εδω μεσα, η αλλιως κουτατα που βρισκω σε προσφορες η χαμηλες τιμες. Ας πουμε bf4, titanfall, wolfenstein old blood τα εχω κουτατα και τα αγορασα 12 ευρω το καθενα.. Καθολου ασχημα. Παντως απο το cdkeys.com ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα ουτε κατα την αγορα ουτε αργοτερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες. Το instant-gaming και αυτο φαινεται καλο. Δε ξερω αν εχει πολλους πωλητες ,οπως και το g2a, αλλα δεν αντιμετωπισα προβλημα. Φανταστηκα οτι μπορει να ειναι και απο giveaways ή προωθητικων ενεργειων, ομως ενταξει, αλλο 40€ στο στημ , και αλλο 23. Με αυτα τα 17€ παιρνω ενα ακομη παιχνιδι.

Γιωργο και εγω του κουτατου ειμαι πιο πολυ, ολα τα παλια μου γκειμς κουτι τα ειχα, αλλα εφοσον βρισκω φτηνα κλειδια και δεν αντιμετωπιζω προβλημα, ειπα να ξεκινησω να αγοραζω απο αυτα. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, tommybertsen said:

Αυτο ομως , τα καθιστα παρανομα; 

Άνοιξε πρόσφατα ένα τόπικ στο reddit όπου ένας επικοινώνησε δήθεν σαν developer και ζήτησε πληροφορίες για το denuvo. Αν το θεωρήσουμε πραγματικό περιστατικό(και φαίνεται να είναι) τα έσοδα που τρώει η πειρατεία τουλάχιστον τους πρώτους μήνες είναι γύρω στο 15%(o υπεύθυνος της denuvo σύγκρινε πωλήσεις των διαφόρων FIFA με και χωρίς denuvo).

Αν σκεφτείς το σκύλιασμα και το μοιρολόι("μας κλείνετε" κλπ.) των εταιρειών για αυτό το ποσοστό μπορείς να καταλάβεις πόσο τους ενοχλεί να χάνουν 30 και βάλε ευρώ το game σε χώρες που δεν θέλουν να το χάσουν. Ίσως πάλι να καταλαβαίνουν τις εξωφρενικές τους απαιτήσεις και να τα αφήνουν μπας και πάρουν περισσότερα μέσω του όγκου. Το μέλλον θα δείξει. Αν γουστάρουν πάντως τα ακυρώνουν τα κλειδάδικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 13/6/2016 at 2:52 PM, tommybertsen said:

Αυτο ομως , τα καθιστα παρανομα; 

 

Τελικά ακόμα και τα μεγάλα κινούνται σε θολά νερά.

http://www.pcgamesn.com/speedrunners/tinybuild-and-g2a-in-half-million-dollar-row-over-fraudulent-keys

Υπάρχουν κυκλώματα που αγοράζουν μέσω κλεμμένων πιστωτικών καρτών κλειδιά και τα μεταπωλούν σε σάιτ όπως το G2A. Το G2A και άλλοι υποτίθεται ότι έχουν συστήματα προστασίας από τέτοιες πρακτικές. Τουλάχιστον για τα μάτια του κόσμου...

Υπάρχει δηλαδή περίπτωση μηδέν ευρώ από αυτά που πλήρωσες να πάνε στο dev, όταν ακυρωθούν οι κλεμμένες πιστωτικές. Όπως έγινε στην περίπτωση της tinybuild, η οποία πάντως σεβάστηκε τα λεφτά που πλήρωσαν οι πελάτες στο G2A και δεν ακύρωσε τους κλειδιά τους.

 

Πάντως όταν ο developer ζητάει 60€ από τους πελάτες μιας χώρας το εννοεί. Ακόμα και ένα νόμιμο κλειδί τριτοκοσμικής χώρας του τρώει λεφτά. Οι πελάτες των κλειδάδικων είναι ημιαπατεώνες και αυτοί κατά κάποιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Πάντως όταν ο developer ζητάει 60€ από τους πελάτες μιας χώρας το εννοεί. Ακόμα και ένα νόμιμο κλειδί τριτοκοσμικής χώρας του τρώει λεφτά. Οι πελάτες των κλειδάδικων είναι ημιαπατεώνες και αυτοί κατά κάποιο τρόπο.

Ας λέμε Studio καλύτερα, γιατί τα μισά χρήματα σε αυτά τα προϊόντα συνήθως είναι marketing και copy anti-theft. O developer είναι ο καημένος που λιώνει για να το φτιάξει :p

 

Προσωπικά δυσκολεύομαι να αγοράσω παιχνίδι που πωλείται από τη μαμά εταιρία ένα Χ ποσό, π.χ. 50€ και σε 1-2 χρόνια το δίνει ή δωρεάν, ή στη μισή τιμή (και σε αρκετές περιπτώσεις, πολύ πιο κάτω). 

 

Ψωνίζω χρόνια τώρα από G2A και instant-keys, δεν είχα ποτέ θέμα και στο κάτω κάτω, αγοράζω ένα κλειδί με κάποιο τρόπο, αν ο vendor δεν συμφωνεί με αυτό πρέπει να το λύσει μόνος του, εγώ έχω πληρώσει το αντίτιμο που μου ζητήθηκε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι publisher έπρεπε να πω. 50εκ ευρώ μέχρι και 100εκ είναι το κόστος ανάπτυξης ενός ΑΑΑ game. Τα υπόλοιπα 150εκ είναι αυτά που λες.

 

Quote

Προσωπικά δυσκολεύομαι να αγοράσω παιχνίδι που πωλείται από τη μαμά εταιρία ένα Χ ποσό, π.χ. 50€ και σε 1-2 χρόνια το δίνει ή δωρεάν, ή στη μισή τιμή (και σε αρκετές περιπτώσεις, πολύ πιο κάτω).

Μακάρι να ίσχυε αυτό που λες για τα πετυχημένα games.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Μια φορα αγορασα παιδια, και αλλη μια ενας φιλος απο το instant-gaming. Τωρα αν μας κατσει η στραβη τι να πω... Να δωσω 60€ , δε τα δινω. Σε κουτι εδινα 10 και 12.000 δρχ καποτε, ομως πλεον περασαν αυτες οι εποχες!

Link to comment
Share on other sites

προχθές έβλεπα 2 youtubers έλληνες κι είπαν πως είχαν θέμα με το hitman... ενώ το είχαν πάρει από g2a κι έπαιζαν, τους έστειλε το steam ότι ακύρωσε το κλειδί, επειδή το g2a δεν είχε πληρώσει το steam.. έτσι, ζήτησαν τα λεφτά πίσω από το g2a και αγόρασαν ξανά από το steam... οπότε προσοχή σε κάποια.. ακόμα κ μεγάλα.. 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα grey-market κλειδάδικα υπάρχει πάντα η πιθανότητα ακύρωσης ή ανάκλησης, ειδικά σε περιπτώσεις που τα κλειδιά έχουν αγοραστεί μαζικά μέσω κλεμμένων πιστωτικών. Αναγκαστικά ζυγίζεις το ρίσκο με το αναμενόμενο όφελος και αποφασίζεις. Προσωπικά ψωνίζω πολύ σπάνια, οπότε προτιμώ μόνο τα επίσημα καταστήματα. Για μια στο τόσο δεν αξίζει ο κίνδυνος της γκρίζας αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ίσχυε αυτό που λες για τα πετυχημένα games.

Το Diablo 3 το αγόρασα 20€ αν θυμάμαι καλά από κατάστημα. Η Blizzard το έδινε 30€ τότε.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι αυτά τα sites είναι "κλεπταποδόχοι" ρε σεις. Κόβουν κανονικά αποδείξεις, έχουν σωστούς κωδικούς. Πάντα θεωρούσα ότι είναι κλειδιά για άλλες χώρες ή από promos κλπ.

Ακόμα κι αν έχουν βρει με κάποιο τρόπο τέτοιες μεθόδους, γιατί δεν τα κατεβάζουν;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ολα αυτα τα χρονια εχω αγορασει μονο απο κλειδαδικα οπως ξαναειπα. Μονο μια φορα εγινε στραβη αλλα για 2-3 μερες μονο και μετα ισιωσε. Προφανως αν δεν αλλαξει κατι αρδην θα συνεχισω να αγοραζω απο εκει...(g2a,g2play,instant-gaming)

Link to comment
Share on other sites

Καλα , το instant-gaming ειναι το μονο που δεχτηκε visa απευθειας κιολας. Ο κωδικος μου λειτουργησε (και λειτουργει) απροβληματιστα. Μακαρι να ειναι πολυ μεμονωμενες περιπτωσεις οι παραπανω. 

Πχ, πηρα ενα bundle εχτες με 8 games , μεταξυ αλλων και 2 που ηθελα, σε τιμη χωμα (1.89€ ). Ελαβα 8 κωδικους, κανονικα. Τα δοκιμασα και δουλευουν ολα μια χαρα. Αυτοι πως καταφεραν παιχνιδια αξιας κατοσταρικου , να τα δωσουν ουτε 2€ ; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα bundle sites είναι άλλη περίπτωση. Εκεί τα κλειδιά είναι απευθείας από τους εκδότες, με ειδική συμφωνία. Στα grey-market τα κλειδιά καταλήγουν μέσω τρίτου. Αν είναι φερέγγυος και απλά έχει πετύχει καλή τιμή, κανένα πρόβλημα. Από την άλλη, αν τα κλειδιά έχουν αγοραστεί παράνομα και απλά τα "σκοτώνει", υπάρχει πάντα ο κίνδυνος ανάκλησης.

 

Ενδεικτικά, από τα πρόσφατα περιστατικά με το G2A:

http://tinybuild.com/g2a-sold-450k-worth-of-our-game-keys

 

και υπάρχουν και παλιότερα άρθρα για το θέμα Origin/Ubisoft:

http://www.polygon.com/2015/2/9/8006693/the-truth-behind-those-mysteriously-cheap-gray-market-game-codes

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.