Jump to content



6700k η 6800k? Διλημμα...


Recommended Posts

Ποιο απο τα παρακατω θα διαλεγατε για gaming? Ειμαι σε φαση αναβαθμισης και βρηκα οτι η διαφορα στην τιμη ειναι μολις 130 ευρω και τεινω προς την χ99 με τον 6800κ. Καλα κανω η οχι? 

6700k.png

6800k.png

Link to comment
Share on other sites

γιατί βάζεις την ALPHA στην σύνθεση του 6700k, για τα φωτάκια? Η διαφορά θα πάει στο 200αρι αν πάρεις την απλή  HERO. Αν γουστάρεις και θες την gimmickia των RGB μητρικών πάνε all out και πάρε την Formula, η ALPHA doesn't worth it.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν το παρατηρησα. Θα χανω σε κατι με το χ99  6800κ η να παω στο Ζ170 με formula. 

Στα 4.2 που θα παει ο 6800 θα χανει;

Βασικα αν ο 4770κ παιζει στα 4.5ghz και στις 2 περιπτωσεις οι διαφορες που θα δεις θα ειναι σε παιχνιδια(cpu bound) 10-15% οποτε δεν θα εκανα την αλλαγη..

Αν την εκανα θα πηγαινα σε 6700κ για gaming..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι ο 4770 αλλα καθε 4-5 χρονια αλλαζω γενικα ασχετα απο την αποδοση. Ειμαι λιγο αρρωστος :p 

 

Βλεπω ομως τη διαφορα στη τιμη και λεω γτ οχι για extreme, εκτος αν υστερει σε σχεση με τον 6700 ο 6800. Στα 4.2 θα χανει σε κατι γιατι ακουω για καλυτερο clock 2 clock υπερ του 6700 η μιλαμε για πολυ μικρη διαφορα που την παραβλεπουμε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Μια χαρα ειναι ο 4770 αλλα καθε 4-5 χρονια αλλαζω γενικα ασχετα απο την αποδοση. Ειμαι λιγο αρρωστος :p 

 

Βλεπω ομως τη διαφορα στη τιμη και λεω γτ οχι για extreme, εκτος αν υστερει σε σχεση με τον 6700 ο 6800. Στα 4.2 θα χανει σε κατι γιατι ακουω για καλυτερο clock 2 clock υπερ του 6700 η μιλαμε για πολυ μικρη διαφορα που την παραβλεπουμε;

c2c ειναι μπροστα ο 6700κ..αλλα και παλι χωρις αυτο οι ποιο πολλοι παιζουν 4,6-4,7ghz 24/7..Αυτα ειναι αφταστα απο τους bw-e..

Τωρα αυτες οι διαφορες  μιλαμε σε ορισμενα games ετσι..

Μαζεμενα μερικα http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2428363

Στην θεση σου θα περιμενα kabylake που μαλλον θα ειναι σε σχεση με 6700κ οτι ηταν ο 4790κ απο τον 4770κ η skylake-E.

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AKISSS έγραψε:

c2c ειναι μπροστα ο 6700κ..αλλα και παλι χωρις αυτο οι ποιο πολλοι παιζουν 4,6-4,7ghz 24/7..Αυτα ειναι αφταστα απο τους bw-e..

Τωρα αυτες οι διαφορες  μιλαμε σε ορισμενα games ετσι..

Μαζεμενα μερικα Intel Skylake Thread - AnandTech Forums

Στην θεση σου θα περιμενα kabylake που μαλλον θα ειναι οτι ηταν ο 4790κ απο τον 4770κ η skylake-E.

Ποτε βγαινει ο kabylake?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν το παρατηρησα. Θα χανω σε κατι με το χ99  6800κ η να παω στο Ζ170 με formula. 

Στα 4.2 που θα παει ο 6800 θα χανει;

στα games το ίδιο πράγμα θα ειναι και οι δύο. Τώρα αν χρειάζεσαι για κάποιον δικό σου λόγο τα extra 2 cores δώσε το παραπάνω κασέρι και πάρε τον 6πύρηνο. Αλλιώς πάρε το φθηνότερο, δηλαδή τον 6700k μαζί με την απλή Hero ή και ποιο φθηνή αν θες να γλυτώσεις κι άλλα λεφτά. Για την formula πληρώνεις extra μαρούλι ουσιαστικά... για το όνομα και τα φωτάκια, πράγμα που για μένα δεν αξίζει εκτός αν γουστάρεις τόσο πολύ να βλέπεις το παρακάτω, γούστα είναι αυτά :D

maximus_viii_1.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

....πιο πολυ το εβαλα για να σου δειξω (κ να μου δειξω) οτι η διαφορα του 4770Κ με τους καινουριους ειναι τετοια που δε δικαιολογειται το κοστος της αλλαγης.

Ψαχνομαι για αλλαγη αλλα ειδικα αυτη τη περιοδο με τις τιμες στα υψη,  δεν αξιζει. Πρεπει να πουλησω ολο το board για να παρω μονο μνημες DDR4. Κ μετα ειτε Ryzen παρεις (1700 δλδ κ πανω) ειτε Coffee παρεις (δλδ 8700Κ για να εχει κ νοημα η αλλαγη), το κοστος εκτοξευεται με πολυ μικρο κερδος στις επιδοσεις.

 

Αυτο που με ελκυει περισσοτερο κ θελω να αλλαξω πλατφορμα ειναι τα m.2 και το γεγονος οτι θελω να απαλλαγω απο HDD/SSD και καλωδια.

 

Δυστυχως πρεπει να το παρουμε αποφαση. Μενουμε με 1150 μεχρι το m/b+cpu+ram να πωλουνται 50€. Τωρα μπορει να πιανει παραπανω αλλα η τιμη μεταπωλησης δε αντικατοπτριζει την αξια του. Απλα το θυσιαζεις για να μη λες οτι ειμαι 4 γενιες πισω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

....πιο πολυ το εβαλα για να σου δειξω (κ να μου δειξω) οτι η διαφορα του 4770Κ με τους καινουριους ειναι τετοια που δε δικαιολογειται το κοστος της αλλαγης.

Ψαχνομαι για αλλαγη αλλα ειδικα αυτη τη περιοδο με τις τιμες στα υψη,  δεν αξιζει. Πρεπει να πουλησω ολο το board για να παρω μονο μνημες DDR4. Κ μετα ειτε Ryzen παρεις (1700 δλδ κ πανω) ειτε Coffee παρεις (δλδ 8700Κ για να εχει κ νοημα η αλλαγη), το κοστος εκτοξευεται με πολυ μικρο κερδος στις επιδοσεις.

 

Αυτο που με ελκυει περισσοτερο κ θελω να αλλαξω πλατφορμα ειναι τα m.2 και το γεγονος οτι θελω να απαλλαγω απο HDD/SSD και καλωδια.

 

Δυστυχως πρεπει να το παρουμε αποφαση. Μενουμε με 1150 μεχρι το m/b+cpu+ram να πωλουνται 50€. Τωρα μπορει να πιανει παραπανω αλλα η τιμη μεταπωλησης δε αντικατοπτριζει την αξια του. Απλα το θυσιαζεις για να μη λες οτι ειμαι 4 γενιες πισω.

Δεν εχει νοημα, μονο για την πλατφορμα αλλαζεις πλεον.

Βεβαια τα νουμερα του δεν ειναι πραγματικα, μαλλον για bench μιλαει γιατι τα fps που δειχνει εγω τα πιανω στα 1440p

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, GFFermari said:

Αυτο που με ελκυει περισσοτερο κ θελω να αλλαξω πλατφορμα ειναι τα m.2 και το γεγονος οτι θελω να απαλλαγω απο HDD/SSD και καλωδια.

Να ρωτήσω σε περίπτωση που το έχεις ψάξει. "Ανταπτοράκια" που μοιάζουν με PCIe καρτούλες και έχουν υποδοχή για M.2 δεν παίζουν ως εναλλακτική;

π.χ. κάτι σαν αυτό εδώ CHENYANG PCI-E 3.0 x4 Lane Host Adapter Converter Card M.2 NGFF M Key SSD to Nvme PCI Express - Newegg.com

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος yanni έγραψε:

Να ρωτήσω σε περίπτωση που το έχεις ψάξει. "Ανταπτοράκια" που μοιάζουν με PCIe καρτούλες και έχουν υποδοχή για M.2 δεν παίζουν ως εναλλακτική;

π.χ. κάτι σαν αυτό εδώ CHENYANG PCI-E 3.0 x4 Lane Host Adapter Converter Card M.2 NGFF M Key SSD to Nvme PCI Express - Newegg.com

 

 

Φυσικα και παιζουν. Ενα τετοιο αγορασα εγω πριν λιγο καιρο και εβαλα τον 960evo εκει πανω. Τωρα πιανω τις ταχυτητες που δινει η εταιρια σχεδον στο φουλ. 3150/1550 πιανω ενω αν θυμαμαι καλα η samsung δινει 3200/1600. Η αληθεια ειναι οτι σε καθημερινη χρηση σε λιγα πραγματα το καταλαβαινεις ομως. Η αποκριση και το γενικο feeling δεν μπορω να πω οτι αλλαζει δραματικα. Το install ενος προγραμματος-driver-εφαρμογης ομως ειναι γελοια γρηγορο. Μιλαμε για τοσο γρηγορο που απορεις αν το install εγινε η κρασαρε κι εκλεισε. Αλλα εχει γινει κανονικα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν αξιζει. Αν σου κατσει αναβαθμιση οπως μου εκατσε εμενα με 45 ευρω ειναι μια χαρα (ειχα ομως ddr4 ηδη). Εκει που ειναι οι μνημες μαλλον οποιος εχει Ζ97 και πισω μονο με το adaptor-ακι για τους Μ2...

Link to comment
Share on other sites

Για περισσοτερες πληροφοριες, εδω ειναι το θεμα μου

 

 

Κι εδω το ανταπτορακι που αγορασα εγω. Εκτος απο ανταπτορακι εχετε υποψην οτι εχει αλουμινενιο καλυμμα, thermal pads οποτε λειτουργει και ως ψυχτρα!

 

http://www.e-shop.gr/aqua-computer-kryom2-pcie-30-x4-adapter-for-m2-ngff-pcie-ssd-m-key-with-passive-heatsink-p-PER.816777

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, yanni said:

Να ρωτήσω σε περίπτωση που το έχεις ψάξει. "Ανταπτοράκια" που μοιάζουν με PCIe καρτούλες και έχουν υποδοχή για M.2 δεν παίζουν ως εναλλακτική;

π.χ. κάτι σαν αυτό εδώ CHENYANG PCI-E 3.0 x4 Lane Host Adapter Converter Card M.2 NGFF M Key SSD to Nvme PCI Express - Newegg.com

 

 

Ναι τα εχω δει αλλά παίζω με ITX μητρικές, οπότε....

 

Τα m.2 μου αρεσουν λογω του οτι δεν εχεις καλωδια. Δε μ'ενδιαφέρει η ταχυτητα τους. Οι SSD ειναι αρκετοι για τις απαιτήσεις μου.

Τωρα έχω την Asrock Z87E ITX με έναν mSata στην πισω πλευρά. Επειδή δε μπορώ να ζήσω με έναν δίσκο, θέλω 2 πάντα - όχι παραπανω, αναγκάζομαι να έχω κ αλλον με φυσική σύνδεση.

Η αναβάθμιση (για να μπουμε κ στο θεμα) με ετρωγε και με τρώει καθώς υπάρχουν μητρικές που με καλύπτουν απόλυτα σήμερα. Είτε Intel, είτε AMD.

π.χ. ASUS ROG X370 ITX που παίρνει 2 m.2. Αλλά το κόστος αναβάθμισης είναι τραγικά δυσανάλογο με τις επιδόσεις που παίρνεις.

 

AC08726_11.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2017 at 6:22 ΜΜ, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Ναι τα εχω δει αλλά παίζω με ITX μητρικές, οπότε....

 

Τα m.2 μου αρεσουν λογω του οτι δεν εχεις καλωδια. Δε μ'ενδιαφέρει η ταχυτητα τους. Οι SSD ειναι αρκετοι για τις απαιτήσεις μου.

Τωρα έχω την Asrock Z87E ITX με έναν mSata στην πισω πλευρά. Επειδή δε μπορώ να ζήσω με έναν δίσκο, θέλω 2 πάντα - όχι παραπανω, αναγκάζομαι να έχω κ αλλον με φυσική σύνδεση.

Η αναβάθμιση (για να μπουμε κ στο θεμα) με ετρωγε και με τρώει καθώς υπάρχουν μητρικές που με καλύπτουν απόλυτα σήμερα. Είτε Intel, είτε AMD.

π.χ. ASUS ROG X370 ITX που παίρνει 2 m.2. Αλλά το κόστος αναβάθμισης είναι τραγικά δυσανάλογο με τις επιδόσεις που παίρνεις.

 

AC08726_11.jpg

 

 

Ωραία μητρική ....

 

Οι μνήμες χαλάνε την συνταγή πλέον .

 

Βάζεις ένα 1600 στα 190€ ,  παίρνεις και αυτή στα 170€ ... αλλά μνήμες ??? Αγγούρι ...

 

Εχω σκεφτεί και εγώ πάντως ένα τέτοιο σύστημα σε Rijintek metis ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.