Jump to content



[Greek Gatherings 1-7-2016] Nissan 370z Nismo @ Mugello


Recommended Posts

13 minutes ago, uhu said:

Απο fps το pc την πάλευε. Με τι κάρτα είσαι?

Άνετα στο AC. 90 fps μόνιμα με μία 980 G1 Gaming. Super smooth κίνηση και head tracking +ανύπαρκτο lag.

 

Στο μόνο που με δυσκόλεψε η κάρτα ήταν ότι είχε μόνο 1 hdmi την οποία χρειαζόμουν για τη σύνδεση στην TV. Ευτυχώς βρήκα dvi το hdmi adapter στο σπίτι και σύνδεσα εκεί το rift.

Link to comment
Share on other sites

Στους πρώτους 3-5 γύρους ήμουν σε φάση "BEST RACE EVEEEEEEEER" χαμογελώντας και σφίγγοντας το τιμόνι για να κρατηθώ στο τρελό τρενάκι. Έβλεπα τους μπροστά να σφάζονται και προσπαθούσα να βρω μια μικρή τρυπούλα να χωθώ για να τερματίσω πιο ψηλά,το πίστεψα εκείνη την ώρα αλλά μετά η αλήθεια μου έδωσε μια σφαλιάρα και ξύπνησα. Τελικά οι διαφορές άνοιξαν και άνοιξαν και άνοιξαν,μέχρι που δεν έβλεπα κανέναν μπροστά μου και κανέναν πίσω μου. Τα λάστιχα τα είχα διαλύσει,ειδικά το μπροστά αριστερά και έκανα έναν μοναχικό και βαρετό αγώνα. 

Δε ξέρω τι διάολο κάνετε και καταφέρνετε τέτοιους χρόνους  χωρίς να παίρνετε τα λάστιχα στα χέρια πολύ νωρίς. Δε ξέρω πως καταφέρνετε trail braking σε αυτοκίνητα με συμπλέκτη,πως πατάτε φρένο με το αριστερό πόδι ενώ πρέπει να αλλάξετε ταχύτητα πριν τη στροφή? Πολύ ανορθόδοξο μου φαίνεται.

Anyway,καταπληκτικό combo,απο τα καλύτερα για δυνατές μάχες. Συγχαρητήρια σε όλους και στους νέους της παρέας!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος akis_z80 έγραψε:

Στο μόνο που με δυσκόλεψε η κάρτα ήταν ότι είχε μόνο 1 hdmi την οποία χρειαζόμουν για τη σύνδεση στην TV. Ευτυχώς βρήκα dvi το hdmi adapter στο σπίτι και σύνδεσα εκεί το rift.

Για την πλοήγηση στο μενού να υποθέσω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Oxide Burnedbrain said:

Στους πρώτους 3-5 γύρους ήμουν σε φάση "BEST RACE EVEEEEEEEER" χαμογελώντας και σφίγγοντας το τιμόνι για να κρατηθώ στο τρελό τρενάκι. Έβλεπα τους μπροστά να σφάζονται και προσπαθούσα να βρω μια μικρή τρυπούλα να χωθώ για να τερματίσω πιο ψηλά,το πίστεψα εκείνη την ώρα αλλά μετά η αλήθεια μου έδωσε μια σφαλιάρα και ξύπνησα. Τελικά οι διαφορές άνοιξαν και άνοιξαν και άνοιξαν,μέχρι που δεν έβλεπα κανέναν μπροστά μου και κανέναν πίσω μου. Τα λάστιχα τα είχα διαλύσει,ειδικά το μπροστά αριστερά και έκανα έναν μοναχικό και βαρετό αγώνα. 

Δε ξέρω τι διάολο κάνετε και καταφέρνετε τέτοιους χρόνους  χωρίς να παίρνετε τα λάστιχα στα χέρια πολύ νωρίς. Δε ξέρω πως καταφέρνετε trail braking σε αυτοκίνητα με συμπλέκτη,πως πατάτε φρένο με το αριστερό πόδι ενώ πρέπει να αλλάξετε ταχύτητα πριν τη στροφή? Πολύ ανορθόδοξο μου φαίνεται.

Anyway,καταπληκτικό combo,απο τα καλύτερα για δυνατές μάχες. Συγχαρητήρια σε όλους και στους νέους της παρέας!

Χριστιανέ σόρρυ που έπεσα πάνω σου.Εκείνη την ώρα μου φάνηκε οτι εσύ χώθηκες αλλά μετά στο ριπλέι φαίνεται να στρίβω πάνω σου.Ευτυχώς σε έδειξε το χελικόρσα κ κατάφερα να κάνω μια μικροτιμονιά οπότε είχαμε μόνο την μικροεπαφή.Εγώ πάντως κανονικά χίλ εν τόου.Το φρενάρισμα με αριστερό το χρησιμοποιώ για όταν θέλω να το ζυγίσω-μεταφορά βάρους στα συμπλεκτάμαξα.

 

Κ για μένα ήσυχος ήταν ο αγώνας μιας κ με είχαν φιμώσει οπότε δεν μπορούσα να πω πολλά :hehe:

 

Ευτυχώς στην αρχή δεν πίεσα παραπάνω οπότε είχα λίγη γόμα για να περάσω τον ¨δεν έχει άλλη¨ Γόμα-ρ.

 

Χίλια μπράβο στους νεότευκτους συμμετέχοντες,congrats παίδες για τον τερματισμό.

 

Για το κόμπο δεν έχω να πω πολλά κάσα.:amen::hehe:

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος αγώνας και αυτός, καθόμουν και χάζευα στο replay τι γινόταν και πιο πίσω. Μπροστά είχαμε 2-3 αρκετά ενδιαφέροντες γύρους στην αρχή, μου καταλόγισε και μια μικρή επαφή με τον Άκη αλλά στο replay μου φαίνεται να έχουμε καμιά 20ρια cm απόσταση (net?), μετά έκλεισα και την πόρτα λίγο άγαρμπα στον Ιάσονα... :whistling: Όταν ξαναβγήκα μπροστά μπορώ να πω οτι περίμενα οτι θα προσφέρω πιο δραματικό αγώνα (με λάθη που θα φέρναν τη μια μάχη μετά την άλλη :hehe:) αλλά για πρώτη φορά από τότε που ξαναέπιασα το άθλημα μπορώ να πώ οτι είμαι ευχαριστημένος με το πόσο σταθερά πήγε.

 

Συγχαρητήρια για το combo που έδωσε πολύ καλό αγώνα και συγχαρητήρια σε όλους πραγματικά που μαζευτήκαν, μακάρι σε κάθε αγώνα να έχουμε τέτοια και γιατί όχι μεγαλύτερη συμμετοχή! Πολύ κρίμα για @liakjim και @uhu που είχαν προβλήματα που επηρρέασαν τον αγώνα τους.

 

@akis_z80 Επίσης συγχαρητήρια που τόλμησες να τρέξεις κατευθείαν αγώνα με το Rift! Ειδικά όταν είχες κάνει προπόνηση το combo χωρίς αυτό, ξέρω οτι αλλάζει λίγο η αντίληψη και υπάρχουν πράγματα που μπαίνουν σε muscle memory διαφορετικά τρέχοντας στην οθόνη. Αλλά ισχύει, και εγώ μόλις αναβαθμίσω λίγο PC, όλα τα sim σε VR (και εννοείτε να δοκιμάσεις flight sim, DCS World προτείνω). Α, επίσης: 1) λένε οτι σε racing sim για VR είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς την κάμερα που είναι κλειδωμένη στον ορίζοντα και όχι στο αυτοκίνητο 2) Θα δεις μεγάλη αύξηση στην ευκρίνεια ενεργοποιόντας supersampling, δηλαδή το παιχνίδι κάνει render σε μεγαλύτερη ανάλυση από την οθόνη (χ1.5 - χ2.5), πιθανώς να μπορείς να απενεργοποιήσεις και anti-aliasing σε αυτή τη περίπτωση. Αν βρείς το setting για το rift δοκίμασε μήπως το σηκώνει το PC σου, ακόμα και αν πρέπει θυσιάσεις κάποια άλλα γραφικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Lylankor έγραψε:

 

Συγχαρητήρια για το combo που έδωσε πολύ καλό αγώνα και συγχαρητήρια σε όλους πραγματικά που μαζευτήκαν, μακάρι σε κάθε αγώνα να έχουμε τέτοια και γιατί όχι μεγαλύτερη συμμετοχή! Πολύ κρίμα για @liakjim και @uhu που είχαν προβλήματα που επηρρέασαν τον αγώνα τους.

 

Το περιεργο ειναι πως τα στραβα συμβαινουν οταν εχω καει και εχω κανει 300 :gyro:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, sosna said:

Χριστιανέ σόρρυ που έπεσα πάνω σου.Εκείνη την ώρα μου φάνηκε οτι εσύ χώθηκες αλλά μετά στο ριπλέι φαίνεται να στρίβω πάνω σου.Ευτυχώς σε έδειξε το χελικόρσα κ κατάφερα να κάνω μια μικροτιμονιά οπότε είχαμε μόνο την μικροεπαφή.Εγώ πάντως κανονικά χίλ εν τόου.Το φρενάρισμα με αριστερό το χρησιμοποιώ για όταν θέλω να το ζυγίσω-μεταφορά βάρους στα συμπλεκτάμαξα.

Δε πειράζει ρε, απλά έχε περισσότερη υπομονή όταν δίνεις μάχη. Σε έβλεπα απο πίσω μου και ένιωθα ότι με κυνηγούσε κανα αγρίμι να με φάει ζωντανό :p

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Oxide Burnedbrain said:

Δε πειράζει ρε, απλά έχε περισσότερη υπομονή όταν δίνεις μάχη. Σε έβλεπα απο πίσω μου και ένιωθα ότι με κυνηγούσε κανα αγρίμι να με φάει ζωντανό :p

Να τον ακούς ξέρει απο αυτά!!! Ένα αγώνα ολόκληρο περίμενε! Βασικά περίμενε για το 75% του αγώνα, και μετά έπεσε πάνω μου :p #TangoImolaE30

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Georgiadis Giorgos said:

Να τον ακούς ξέρει απο αυτά!!! Ένα αγώνα ολόκληρο περίμενε! Βασικά περίμενε για το 75% του αγώνα, και μετά έπεσε πάνω μου :p #TangoImolaE30

Μια φορά έπεσα σε άλλον έτσι ρε,ΜΙΑ φορά και μου το χτυπάς σε κάθε ευκαιρία. Που να μη σε είχα και teammate :p Στο επόμενο cup θα φροντίσω να σε στείλω σε ντουβάρι :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω πρόλαβα να μπω 50 δεύτερα πριν ξεκινήσει ο αγώνας,με το μπαίνω βαζω το σεταπ του Άκη,ρωτάω ποσο καύσιμο θέλει και ίσα ίσα πρόλαβα να στηθώ για την εκκίνηση.

Ειχα πολυ ωραία μάχη με τον @thazio ,μεχρι που τον κοπάνησα απο πίσω σε φρενάρισμα,σορρυ.

Τα λαστιχα μου στους τελευταιους γυρους απλως δεν κρατουσαν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

@Lylankor το touch το ένιωσα μια χαρά :D. Ήταν ανεπαίσθητο ίσως γι αυτό δεν το κατάλαβες, στο stracker το έχει κάνει register και στους 2.

 

Στο AC έχει ειδική ρύθμιση για το rift που κάνει supersampling, την έχω στο 1.5χ αλλίως η εικόνα είναι εντελώς απαίσια. Δοκίμασα και το 2χ χωρίς εμφανή επίπτωση στα fps (locked 90), αλλά τελικά άφησα το1.5χ. Lock horizon έτρεξα στο practice αλλά δε μου άρεσε γιατί χοροπηδούσε πολύ το αυτοκίνητο και έτσι το απενεργοποίησα. Μια ενδιάμεση λύση θα ήταν καλύτερη και μάλλον επιτυγχάνεται με lock horizon + real head motion pluigin που θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

 

 

EDIT: Λίγο από το χθεσινό practice πριν κλείσω το twitch λόγω warping στην πίστα: https://www.twitch.tv/akis_z80/v/75635762

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος akis_z80 έγραψε:

@Lylankor το touch το ένιωσα μια χαρά :D. Ήταν ανεπαίσθητο ίσως γι αυτό δεν το κατάλαβες, στο stracker το έχει κάνει register και στους 2.

 

Στο AC έχει ειδική ρύθμιση για το rift που κάνει supersampling, την έχω στο 1.5χ αλλίως η εικόνα είναι εντελώς απαίσια. Δοκίμασα και το 2χ χωρίς εμφανή επίπτωση στα fps (locked 90), αλλά τελικά άφησα το1.5χ. Lock horizon έτρεξα στο practice αλλά δε μου άρεσε γιατί χοροπηδούσε πολύ το αυτοκίνητο και έτσι το απενεργοποίησα. Μια ενδιάμεση λύση θα ήταν καλύτερη και μάλλον επιτυγχάνεται με lock horizon + real head motion pluigin που θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

 

 

EDIT: Λίγο από το χθεσινό practice πριν κλείσω το twitch λόγω warping στην πίστα: https://www.twitch.tv/akis_z80/v/75635762

Άκη, είδα το video. Η ανάλυση είναι όσο χάλια φαίνεται σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Μπραβο Ακη για το combo.Πολυ ωραια επιλογη.
Στα του αγωνα.
Φοβερος ο Lylankor.Απιαστος.Μπραβο.
Εγω με τον Ακη ειχαμε για 15 γυρους ιδιο ρυθμο (0.5 - 1.5 δευτερολεπτο διαφορα).Μεχρι που απο τον 15ο γυρο τα λαστιχα μου καταστραφηκαν αποτομα και προσθετα χρονο σε καθε λαπ.Μεχρι και 2-3 δευτερολεπτα διαφορα.Σε σημειο να με φτασει ο Νασος και να με περασει για πλακα.

Δυσκολος αγωνας.Το ευχαριστηθηκα αρκετα ανεξαρτητα απο την θεση μου.
Συγχαρητηρια στους καινουργιους που τρεξαν για πρωτη φορα και θα χαρουμε να τους ξανα δουμε.

Ακη μου φαινεται θα κοβεις εισητηρια για το ριφτ :hehe:

 

Ιάσονα στο έχω ξανα πεί κ πιο παλιά. Σε έχω δει από replay σου ότι στηρίζεσαι πολύ στα μπροστινά όταν στρίβεις. Και τα setup σου είναι όλα έτσι. Στρίβεις από πριν, στο apex είσαι εντελώς με γωνία στο τιμόνι. Ναι μεν είσαι πολύ γρήγορος αλλά φθείρεις τα μπροστινά. 

Αν δεις το ρεπλέι, τσέκαρε τον @Lylankor. Στρίβει με το βάρος κ στο apex έχει το τιμόνι σχεδόν ευθεία. 

Το ίδιο έκανα και εγώ παλιά, μέχρι που στο rF2 έκαιγα τα μπροστινά σαν τον @rapid_fast

Τώρα που στο Assetto έχει βελτιωθεί πολύ το μοντέλο φθοράς, ίσως πρέπει να προσαρμοστείς. Και τα setup σου, να είναι πιο ασταθή στο πίσω μέρος.

Η διαφορά αυτή είναι που στo τέλος πέρασα τον @spyder και τον @Lazy Dog (που βασικά βγήκε στα χώματα μπροστά μου).

 

πριν 16 ώρες, το μέλος rapid_fast έγραψε:

Δεν έχει καμία επαφή το FFB του ασσέτο με το RF2..

Απολύτως καμία..

Μπορεί να φταίει η G25 μου, μπήκα σήμερα έκανα το κουαλιφάη, έκανα και 4 γύρους και το παράτησα..

Τίποτα... μηδεν σαν να τρέχω με πιάτο απο σερβίτσιο είναι..

 

Χρειάζεσαι επί τόπου επίσκεψη. Είσαι μακριά πανάθεμά σε. Τον κολλητό σου τον έφτιαξα. Ίσως κάποιος θεσσαλονικιός να σε αναλάβει. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, liakjim said:

Άκη, είδα το video. Η ανάλυση είναι όσο χάλια φαίνεται σε αυτό?

Εκανε stream σε 720p νομιζω και με 1mbit bandwidth.Οποτε ειναι χαλια λογω συμπιεσης :D

Το ριφτ απλα ειναι ασχημο γιατι βλεπεις τα πιξελ πολυ κοντα στα ματια σου μεγενθυμενα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GoMaR said:

Εκανε stream σε 720p νομιζω και με 1mbit bandwidth.Οποτε ειναι χαλια λογω συμπιεσης :D

Το ριφτ απλα ειναι ασχημο γιατι βλεπεις τα πιξελ πολυ κοντα στα ματια σου μεγενθυμενα.

Σωστός.

480p 1mbps και τα καρέ στο video ήταν 30.. Καμία σχέση με την πραγματικότητα. Το μόνο που μπορεί να καταλάβει κανείς από αυτό το βίντεο είναι το πού κοίταζα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GoMaR said:

11:51 απο το βιντεο σου

"O παω να βγω απο τον δρομο γιατι κοιταζα αλλου" :hehe:

 

Χα.. παραλίγο. Η φάση είναι ότι βοηθάει πολύ και ο ήχος στο να καταλάβεις τι έχεις γύρω σου γι αυτό γύρισα να δω το αυτοκίνητο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.