Jump to content



[Greek Gatherings 1-7-2016] Nissan 370z Nismo @ Mugello


Recommended Posts

4 hours ago, akis_z80 said:

Το μόνο που με νοιάζει είναι να βοηθάει στο immersion. Στα παπάκια μου για τα laptimes πραγματικά.

Μεγειά!! Από immersion μην ανησυχείς καθόλου, είναι σαν να είσαι μέσα κανονικά, για εμένα το μόνο που μπορεί να βελτιωθεί στα επόμενα generation όσον αφορά sim racing-flying είναι η ανάλυση, αλλά και πάλι είναι κάτι που αφού αρχίσεις να τρέχεις θα το προσέξεις μόνο όταν κοιτάς κάτι σε απόσταση 100-200 μέτρων. Αλλά το πόσο πιο φυσικά κρίνεις αποστάσεις και η αίσθηση της ταχύτητας που παίρνεις ειδικά από την περιφεριακή όραση δεν υπάρχει.

 

2 πραματάκια που ανακάλυψα όσο δοκίμαζα το Vive με LFS: ξεκίνα με μονοθέσια (open wheel) όπου οι ταχύτητες, οι επιταχύνσεις και η όλη εμπειρία είναι αρκετά μακριά από τα αυτοκίνητα που οδηγάμε καθημερινά, γιατί σε αυτά, και ειδικά σε χαμηλές ταχύτητες που έχουμε συνηθίσει να οδηγάμε το σώμα σου περιμένει τα g που δεν έρχονται και μπορεί να (θα) ζαλιστείς. Γενικά όταν αρχίσεις να ζαλίζεσαι μη προσπαθήσεις πολύ να το αντέξεις, έστω και αν είναι 10 λεπτά τις πρώτες φορές. Μέσα σε 2 βδομάδες ή λίγο παραπάνω θα το συνηθίσεις και αυτό και δε θα σε πειράζει. Απλά μπορεί να το κάνεις χειρότερο και να δημιουργήσεις αντανακλαστικά που να σε κάνουν να ζαλίζεσαι μόλις φοράς το rift αν το παρακάνεις στην αρχή.

 

Το rift έχει ελάχιστα χαμηλότερο πεδίο όρασης αλλά δίνει μεγαλύτερη πυκνώτητα pixel και αυτό το κάνει λίγο καλύτερο για sims. Έχω δοκιμάσει και το Vive στο AC με ένα hack αλλά περιμένω να το υποστιρίξουν κανονικά και μια καλύτερη κάρτα γραφικών :p. Α, και η ζαλάδα που προκύπτει από χαμηλό framerate είναι η χειρότερη, αν και με την 980 και το asynchronous timewrap του rift λογικά δε θα έχεις πρόβλημα, αν παρατηρήσεις χαμηλά frames σταμάτα αμέσως.

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα... Νεος στην παρεα σας αυριο μαλλον θα τρεξω μαζι σας το πρωτο μου κομπο... Σημερα παντως πηγαμε να εχουμε μια μαχη με τον uhu αλλα τελικα απλα με προσπερασε και εφυγε... :D

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα... Νεος στην παρεα σας αυριο μαλλον θα τρεξω μαζι σας το πρωτο μου κομπο... Σημερα παντως πηγαμε να εχουμε μια μαχη με τον uhu αλλα τελικα απλα με προσπερασε και εφυγε... [emoji3]

Καλώς ήρθες (Τάσο?) στην παρέα μας.

Μην ανησυχείς για χρόνους καθόλου.

Έλα αύριο και απλά κάνε practice μαζί μας.

Αν θες πες και 2 λογάκια για σένα πχ εξοπλισμό, "προϋπηρεσία" κτλ

Επίσης δες το πρώτο ποστ του multiplayer thread, με βασικές κατευθύνσεις πχ κανόνες και 2-3 apps που βοηθάνε.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι με 0 προϋπηρεσία με τιμονιέρα που πας? Στην Ελλάδα είσαι.. Το community μας έχει τόσα χρόνια δραστηριότητας στα sims και στο assetto και νομίζεις ότι έτσι απλά λες ένα καλησπέρα και μπαίνεις? Λυπόμαστε αλλά χρειαζόμαστε και προϋπηρεσία από αυτοκινητάκια που παίζαμε μικροί στο χαλί,κάτι που δε μας παρουσίασες.

Καλώς ήρθες Τάσο! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος tasosmich έγραψε:

Σωστη η υποθεση του ονοματος... Ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα... Ο εξοπλισμος δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια απλη g27 την οποια εχω 3 εβδομαδες... Λογω του οτι ειμαι φοιτητης και ειχα εξεταστικη δεν συμμετειχα στα προηγουμενα combo... Απο προϋπηρεσια μπορω να πω πως ειμαι στο 0 με τιμονιερα... Με χειριστηριο επαιζα πολλα χρονια... Assetto ξεκινησα πριν κανα εξαμηνο... Γενικα θελω να συμμετεχω οσο περισσοτερο μπορω στους αγωνες που κανετε και ελπιζω να περναμε ομορφα... :)

Αν ψάχνεσαι για ρυθμίσεις της G27 , ορίστε οι δικές μου

Logitech G27 : Global Profile 100 | 0 | 30 | 0 | 900 ,

In game : Gain 100% | Filter 1% | Kerb 30% | Road  30% | Slip 10% | Min. Force 0% | Gamma 1.00 | Filter 0.00| Speed 0.00 | Brake gamma 1.30 | Gyro =0 | Minimum dampening = 0 | enhanced understeer On | LUT file by @Akis Kev |

 

Επειδή όμως θα έχεις πολλές απορίες , το πιο safe option είναι κάτι τέτοιο:

 

Logitech G27 : Global Profile 100 | 0 | 30 | 0 | 900 , In game : Gain 80% | Filter 0% | Kerb 0% | Road  0% | Slip 0% | Min. Force 12% | Gamma 1.00 | Filter 0.00| Speed 0.00 | Brake gamma 1.30 | enhanced understeer On 

 

Στο παιχνίδι, θα ανοίξεις το pedal app και θα κοιτάξεις την πιο δεξιά μπάρα.

Σκοπός να κοκκινίζει στις γρήγορες στροφές όσο πιο λίγο γίνεται ώστε να αποφεύγεις το clipping δλδ να μην τερματίζεις την δύναμη της τιμονιερας πάνω από κάποιο όριο, αλλιώς θα χάνεις πληροφορίες.

Με το +/- του numeric , μπορείς να ρυθμίζεις on the fly, την τιμή του gain του ffb , του συγκεκριμένου combo.

 

Σε δεύτερο χρόνο, δες με την ησυχία σου περί LUT αρχείου για πιο linear απόκριση. 

Στο θέμα με τα hits/tricks , έχουν αναγραφεί όλα όσα θα χρειαστείς.

 

Τέλος, κοίτα το θέμα για το discord. Είναι απείρως ευκολότερη η επίλυση αποριών.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, liakjim said:

Επειδή όμως θα έχεις πολλές απορίες , το πιο safe option είναι κάτι τέτοιο:

 

Logitech G27 : Global Profile 100 | 0 | 30 | 0 | 900 , In game : Gain 80% | Filter 0% | Kerb 0% | Road  0% | Slip 0% | Min. Force 12% | Gamma 1.00 | Filter 0.00| Speed 0.00 | Brake gamma 1.30 | enhanced understeer On

off

Link to comment
Share on other sites

Μετα μην αναρωτιεσαι γιατι δε μπορεις να driftareis σωστα ομως..Μη κοιτας τον Θοδωρη.Αυτος και joystic Airbus 320 να του δωσεις ,θα το παει.

Καλύτερα να χτυπώ την υποστροφή που θα μου δώσει χρόνο, παρά το drift που θα μου κόψει ( αν και αρχίζω και το πιάνω σιγά σιγά ).

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν κ μου εχετε σπασει τα @@ με τις αλλαγες της μερας, θα τρεξω σημερα αν εχει ερθει η καινούργια καρτουλα(λογικα μεχρι το μεσημερι θα την εχω) :wub:

 

Ειμαι με την onboard εδω κ λιγες μερες :amen:

 

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ EVERYONE :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Aν εχει ερθει η καινούργια καρτουλα(λογικα μεχρι το μεσημερι θα την εχω) :wub:

 

Ειμαι με την onboard εδω κ λιγες μερες :amen:

GTX 1070 τι πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.