Jump to content



GTX 1070 reviews, παρουσιάσεις μελών, απορίες και προβλήματα


Recommended Posts

Ετυχε και τσιμπησα την MSI Gaming X... Λιγο που δοκιμασα παει μεχρι 1962mhz...Αν βαλω την εφαρμογη της MSI παιζει απο τα profile gaming και o/c να χτυπησει 2000-2050mhz?

Απο control panel αυτα που εχει υψηλη ποιοτητα/ποιοτητα/αποδοση/υψηλη αποδοση και κατι αλλα FXAA τα πειραζω για καλυτερο οπτικο αποτελεσμα? 

Παντως αθορυβη ακομα και στο 70% το fan δεν ακουγεται στις 1600rpm

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος zapata έγραψε:

Ετυχε και τσιμπησα την MSI Gaming X... Λιγο που δοκιμασα παει μεχρι 1962mhz...Αν βαλω την εφαρμογη της MSI παιζει απο τα profile gaming και o/c να χτυπησει 2000-2050mhz?

Απο control panel αυτα που εχει υψηλη ποιοτητα/ποιοτητα/αποδοση/υψηλη αποδοση και κατι αλλα FXAA τα πειραζω για καλυτερο οπτικο αποτελεσμα? 

Παντως αθορυβη ακομα και στο 70% το fan δεν ακουγεται στις 1600rpm

Βαλε στο ncp 

Single monitor οχι multiple που ειναι

Και  maximum performance 

 

Πιο σταθερο οc και πιο πολλα fps

Link to comment
Share on other sites



Ετυχε και τσιμπησα την MSI Gaming X... Λιγο που δοκιμασα παει μεχρι 1962mhz...Αν βαλω την εφαρμογη της MSI παιζει απο τα profile gaming και o/c να χτυπησει 2000-2050mhz?


Άσε την εφαρμογή της msi και παίξε με το afterburner.
Θα περίμενα την gamingX να πιάσει τουλάχιστον 2100 Mhz.

Βάλε το power limit τέρμα δεξιά
Ρεύμα είπαμε δεν πειράζεις
Παίξε με τον πυρήνα, δες μέχρι που είσαι σταθερός
Κατόπιν παίξε με τις μνήμες, οι οποίες αν είσαι τυχερός και είναι Samsung ανεβαίνουν ΠΟΛΎ.

Το άλλο που ρώτησες για 24/7 το βάζω application controlled και ησυχάζω.
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:


 

 


Άσε την εφαρμογή της msi και παίξε με το afterburner.
Θα περίμενα την gamingX να πιάσει τουλάχιστον 2100 Mhz.

Βάλε το power limit τέρμα δεξιά
Ρεύμα είπαμε δεν πειράζεις
Παίξε με τον πυρήνα, δες μέχρι που είσαι σταθερός
Κατόπιν παίξε με τις μνήμες, οι οποίες αν είσαι τυχερός και είναι Samsung ανεβαίνουν ΠΟΛΎ.

Το άλλο που ρώτησες για 24/7 το βάζω application controlled και ησυχάζω.

 

Δυσκολα οι custom να πιασουν τα 2100 πρεπει να σου κατσει καλο κομμάτι.

Μονο οι f.e μπορούν και τα πανε με την κατάλληλη ψυξη.

Απο ποσες custom 8 ?που αλλαξα 1070 και 1080 μαζι.

Μονο οι 2 μπορουσαν να πανε μεχρι 2126.

Η μια msi gaming x σε 1070 και σε 1080 μια strix.

Οι αλλες ολες παίζανε στα 2025-2050-2088

Link to comment
Share on other sites

Είναι προσεκτικά binned οι gamingX και φτιαγμένες από αγνά, παρθένα υλικά και πάνε παραπάνω :hehe:

Κύταξε 2 που έχουν πέσει στα χέρια μου, τα περάσανε και οι δύο.
Η δικιά μου, 2168 νομίζω (έχω benchάρει νωρίτερα σε αυτό το thread) και ενός φίλου (ολιγόγραφο μέλος του φόρουμ) χωρίς πολλά πολλά την είχα πάει 2120κάτι.

Αν δεις και σε φόρουμ για 1070 gamingX (overclockers νομίζω; Δεν θυμάμαι έχει περάσει 1 χρόνος+) θα καταλάβεις. Κάτω από 2080 δε νομίζω να έχω δει.
Το τονίζω για 1070 επειδή κλοκάρουν ελαφρώς περισσότερο.

Εντάξει, φυσικά κάθε κάρτα είναι διαφορετική, και μπορεί να πέσει σε μπανάνα, αλλά πραγματικά στην συγκεκριμένη υλοποίηση είναι πολύ σπάνιο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Samsung μνημες εχει

Το power limit αν θυμαμαι καλα ειναι στο 100 και παει μεχρι 126...Το βαζω τερμα δηλαδη? Αυτο δεν επηρεαζει θερμοκρασιες? 

Στο control panel εχει βελτιστη ισχυ/προτιμηση μεγιστων επιδοσεων/προσαρμοσμενο ποιο επιλεγω? 

Πως αλλαζει το control panel στα Αγγλικα? 

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τυχερός για τις μνήμες.

 

Το power limit όταν θες να την ανεβάσεις, στο 126%. Αν την παίζεις στοκ δεν έχει νόημα.

 

Application controlled.

 

Κατεβάζεις τον driver στα Αγγλικά, κάνεις uninstall τον τρέχοντα οδηγό, επανεκκίνηση, εγκαθιστάς τον αγγλικό.

 

Link to comment
Share on other sites

Θυμασαι προχειρο setup για core/memory clock? Οχι extreme κατι σε λογικα πλαισια

Επισης σε σχεση με τις AMD που ειχα στην οθονη του afterburner δεν αναγραφει τα ρολογια πυρηνα/μνημης τα εχει 0 και απλα οσο θες ανεβαζεις

Ο driver ειναι απο Guru3d... Καπως αλλαζει νομιζω η γλωσσα του control panel αλλα δεν θυμσμαι

Ευχαριστω για  βοηθεια

Έγινε επεξεργασία από zapata
Link to comment
Share on other sites

Κάθε κάρτα είναι διαφορετική.

Αν θες να δεις τις δοκιμές μου, είναι post #161, σελ. 9 του τρέχοντος νήματος.

Θα περίμενα τις δικές σου μνήμες να πάνε +700 στην χειρότερη, πάνω από χιλιάρικο στην καλύτερη.

 

Το τρέχων ρολόι της κάρτας το βλέπεις στη δεξιά σελίδα του afterburner (hardware monitor).

Επιλογή να αλλάζει η γλώσσα μέσα από το nv contol panel, δεν υπάρχει.

 

Να 'σαι καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 2 ώρες, το μέλος zapata έγραψε:

Σε 144hz monitor freesync με τη 1070 ποια ειναι η καλυτερη επιλογη sync; (off/on/fast sync/adaptive sync/half);

Να το δωσεις και να παρεις αντίστοιχο 144 gsync :p

 

Δοκιμασε το fastsync,πιστεύω μια χαρά θα σου παιξει στα 144 και ας εχεις freesync monitor

Link to comment
Share on other sites

Nvidia reduces price of regular GeForce GTX 1070

 

Quote

NVIDIA did not announce the GTX 1070 price cut, reports techarp, however, you can spot that they cut the price of the GeForce GTX 1070 Founders Edition to just $399. The GeForce GTX 1070 Ti Founders Edition will launch at $449.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

NVIDIA Unveils GeForce GTX 1070 with GDDR5X Memory

 

Παράθεση

It looks like NVIDIA bought itself a mountain of unsold GDDR5X memory chips, and is now refreshing its own mountain of unsold GP104 inventory, to make products more presentable to consumers in the wake of its RTX 20-series and real-time ray-tracing lure. First, it was the GP104-based GTX 1060 6 GB with GDDR5X memory, and now it's the significantly faster GeForce GTX 1070, which is receiving the newer memory, along with otherwise unchanged specifications. ZOTAC is among the first NVIDIA add-in card partners ready with one such cards, the GTX 1070 AMP Extreme Core GDDR5X (model: ZT-P10700Q-10P). 

Much like the GTX 1060 6 GB GDDR5X, this otherwise factory-overclocked ZOTAC card sticks to a memory clock speed of 8.00 GHz, despite using GDDR5X memory chips that are rated for 10 Gbps. It features 8 GB of it across the chip's full 256-bit memory bus width. The GPU is factory-overclocked by ZOTAC to tick at 1607 MHz, with 1797 MHz GPU Boost, which are below the clock-speeds of the GDDR5 AMP Extreme SKU, that has not just higher 1805 MHz GPU Boost frequency, but also overclocked memory at 8.20 GHz. Out of the box, this card's performance shouldn't be distinguishable from the GDDR5 AMP Core, but the memory alone should serve up a significant overclocking headroom.

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο το Newegg αποτελεί επιλογή, ούτε έχω ψάξει τιμές, αλλά αυτή εδώ δείχνει ενδιαφέρουσα

 

GIGABYTE GeForce GTX 1070 DirectX 12 GV-N1070IXOC-8GD 8GB 256-Bit GDDR5 PCI Express 3.0 x16 SLI Support ATX Video Card - Newegg.com

 

Έχει αναφορές και σε δύο άλλα full μοντέλα στο άρθρο όπου την βρήκα

Gigabyte GeForce GTX 1070 Clearance Sale - as Low as $285

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.