Jump to content



Nvidia VS Amd


Recommended Posts

12 minutes ago, ARMAGEDDON said:

σύμφωνα με guru 3d

AMD Radeon R9 Fury X review - DX11: Tomb Raider

πρέπει να έχω 134 fps σε 2560χ1440 (ultra preset)

 

και έχω 133,4               (920 - 4Ghz)

TombRaider 2016-08-08 22-30-06-05.jpg

 

To tomb raider δεν νιώθει από cpu, και κάνει πολύ καλό scaling με multy gpu

 

8 minutes ago, Petrossortep said:

Σχετικά με τα παραπάνω που ειπώθηκαν.

 

-Η μνήμη του 920 είναι triple channel. Δηλαδή ισοδυναμεί με (1066*3)/2=1.600Mhz σε dual channel. Και αυτό χωρίς overclocking. Όταν βγήκε, όλα τα σάιτ έγραφαν ότι το bandwidth είναι υπερβολικά υψηλό. Η επόμενη γενιά(8χχ) σχεδιάστηκε με λιγότερο.

 

-Όταν λέμε για bottleneck μιλάμε για 60 καρέ που ήταν για πολλά χρόνια το στάνταρ για ξεκούραστο gameplay. Άλλος μπορεί να θέλει 200 καρέ.

Υπάρχουν κάμποσες περιπτώσεις τώρα τελευταία που ο 920 σε ρίχνει κάτω από τα 60 καρέ(π.χ. Fallout 4, Far cry 4 ), αλλά με το dx12 είδαμε και ένα Tomb Raider να μην καταλαβαίνει Χριστό σε παλιές cpu. Και το μέλλον στα AAA είναι το dx12 είτε με είτε χωρίς async.

 

-Η παραλληλία του HT βοηθάει μέχρι και πάνω από 30% σε games με πολλούς npc(δλδ μπόλικο ΑΙ). Όσο παραπάνω προσφέρει ένας haswell έναντι του 920 με την βελτιωμένη μικροαρχιτεκτονική του. Έχω δει δραματική βελτίωση σε Fallout 4 (π.χ. εντός Diamond city), Witcher 3 και Dying Light σε τέτοια σημεία. Είχα ανεβάσει και screenshot εδώ. Τρία games με διαφορετικά engines δεν μπορεί να είναι απλά μια σύμπτωση. Φυσικά, δεν δίνω δεκάρα για μπεντς του λόκου στο νετ  που δεν σου δείχνουν τη σκηνή των δοκιμών και πετάνε ξεκάρφωτα νούμερα.

Απλά να πούμε ότι οι αλγόριθμοι AI είναι από τη φύση τους απρόβλεπτοι και γι'αυτό το ΗΤ έχει πολλά inefficiencies(idle πόρους) να καλύψει στον παράλληλο κώδικα.

 

-Σε dx11 οι κάρτες της AMD μαζί με 920 μπορεί και να σε ρίξουν κάτω από τα 30 καρέ. Fact.

 

- οι 8χχ (1156socket) δεν ήταν επόμενη γενιά, ήταν η budget σειρά, τότε ήταν που άρχισε να ξεχωρίζει σε δύο πλατφόρμες η intel.

-το membw φαίνεται να δίνει πλέον και αυτό ένα boost, σε σχέση με παλιότερα που δεν έδινε τίποτα και όλοι πρότειναν μαξ 1600αρες τότε.

-το HT όσο περνάει ο καιρός κερδίζει έδαφος και μπορεί να κάνει την διαφορά, αν και το κόστος του σε σχέση με τον αμέσως επόμενο ι5 είναι στο +50% περίπου.

- όπως έγραψα και πάνω το tomb raider (2013) δεν νιώθει μία από cpu αλλά κάνει τρελό scaling σε multygpu και δεν χρειάστηκε dx12 για αυτό.

-το cpu εξακολουθεί να είναι πολύ σημαντικό στο online, πχ στο assetto corsa το benchmark δεν ακούει καθόλου σε cpu ενώ σε Online αγώνα μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά.

-οι drivers της amd είναι για τα μπάζα σε dx11, ένα μέρος του boost σε dx12 από αυτό το πράγμα προέρχεται, ξεφορτώνεσαι την κοπριά driver και η κάρτα δείχνει τι μπορεί να κάνει.

 

 

 

 

 

 

*amd vs nvidia δεν είναι εδώ; γιατι το σοβαρέψατε ξαφνικά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, PANOSMAMBAX said:

Οχι απλος θελει ψωμια να σε φτασει με την GTX 980 {απλη} θα σε βλεπει με τα κιάλια. 

Κάτσε... η μία είναι έτοιμη στημένη με ανοιxτές λεωφόρους... μόλις έρθει η 2ή θα σε πάρω τηλ. να δείς τι γίνεται εδώ... :hehe: 

Στο προηγούμενο πόστ δεν κάνω κάν αναφορά για OC! :hehe: 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τώρα κοιτάμε τον 920 πως συμπεριφέρεται με μια fury x

 

επίσης σε όποιο παιχνίδι ανακατεύετε η nvidia τα κάνει όλα ποτάνα ... δεν πειράζει το επόμενο tomb θα είναι amd με Vulkan για σπάσιμο :hehe:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτο που σε απαντησε ο @dj_alex και απαντα.Για βαλε witcher 3 που ειναι το ποιο απαιτιτικο παιχνιδι εως τωρα και ελα πες μου ακομα και με μια 970 ειναι ποιο επανω απο την fury x

Έγινε επεξεργασία από PANOSMAMBAX
Link to comment
Share on other sites

Οπως ακριβως ειχα προβλεψει. Η απαντηση θα ειναι " το dx12 θα... Το vulkan θα..." . Θα εκεινο , ΘΑ το αλλο. ΘΑ ΘΑ ΘΑ . Οταν δουμε με το καλο την AMD να παταει ποδι , τοτε κομπλε. Μεχρι τοτε η κακια η nvidia θα ανακατευεται να τα κανει ολα ταναπου. Οταν θα ανακατευεται η AMD , ολα θα ειναι μελι-γαλα. Μονα ζυγα δικα σας τα θελετε ετσι; :hmm: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως tommy +φωνο μονο το vulkan θα τους ξελασπωνει  θελει να πει και αυτο θα το δουμε στο μελλον.Νομιζει με την Furyx θα ειναι αρχοντας εδω την παταει η 970 πλεον 

Έγινε επεξεργασία από PANOSMAMBAX
Link to comment
Share on other sites

@FrOsT

Ήταν η επόμενη γενιά. Το λεγόμενο "tock", δηλαδή μικρότερη λιθογραφία. Θυμάσαι κάποιον 9χχ με 4 cores στα 32nm?

Το HT κοστίζει 30%-40% παραπάνω χωρίς να συνυπολογίζουμε το κόστος αλλαγής πλατφόρμας(ψύκτρα, mobo) για μετάβαση από έναν i5 σε άλλον μετά από π.χ. 4 χρόνια.

 

Αυτά τα ολίγα offtopic. Ontopic τώρα και rise of the tomb raider. Το τελευταίο Tomb, φυσικά, που έχει και περισσότερα draw calls.

http://www.hardocp.com/article/2016/06/24/dx11_vs_dx12_intel_6700k_6950x_framerate_scaling/#.V6jvWOiLTIU

 

 

Quote

As an example to illustrate the point, below is a screenshot of a scene in the game running on an Intel i7-2600 processor with 1333Mhz memory, paired with a GTX 970. Using DirectX 11 at High Settings we would only get 46 fps. Now look at the same location the new DirectX 12 implementation, we can lift it up to 60!

Τέρμα  και η ανάγκη για super μνήμες. Όλα αυτά με μία προχειράντζα dx12.

1466612693P2ZJAEIlTj_1_1.png

 

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

witcher

πάλι έχω ένσταση κύριε πρόερδρε με όλα full στην αρχική πόλη μέχρι ένα τρέξιμο στην πρώτη αποστολή και πέρα δώθε στο χάρτι

έχοντας και HBAO+

min = 56

max = 81

average= 68

 

και εδώ έχουν

 

και εδώ http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_r9_rx_480_8gb_review,21.html

την έχουν στα 63 με SSAO

 

 

με stock κάρτα και τον 920 (4Ghz) και 26 βαθμοί στο δωμάτιο

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ARMAGEDDON said:

και εδώ AMD Radeon RX 480 8GB review - DX11: The Witcher III Wild Hunt

την έχουν στα 63 με SSAO

Ξέρεις τι έτρεξαν αυτοί; Νούμερα στο βρόντο.

Είπαμε. Μόνο gamegpu.ru ή pcgameshardware.de.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Κάτσε... η μία είναι έτοιμη στημένη με ανοιxτές λεωφόρους... μόλις έρθει η 2ή θα σε πάρω τηλ. να δείς τι γίνεται εδώ... :hehe: 

Στο προηγούμενο πόστ δεν κάνω κάν αναφορά για OC! :hehe: 

Τι παιχτηκε λεει; Γιναμε συναδελφοι; Και εχουμε απ οτι βλεπω σκοπο το ιδιο πραγμα; Σου ευχομαι να την δοκιμασεις ταιριασμενη με 4790k ! (Οχι, δεν σου βαζω φυτιλιες!!)

 

πριν 6 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Γιωργο ειπαμε οτι εγω πρεπει αυριο να αλλαξω καρτα, δεν ειμαι φιουτσερπρουφ :p 

Ακομα την 1070 εχεις; Δεν την εχεις πουλησει ΗΔΗ; Βρε πουλα την απο κει να πουμε.. Η αντε γραψε σε κανα site μαγειρικης που μου θες και τεχνολογια και gaming! :hehe: Και ακομα στο φιουτσεπρουφ εχεις μεινει; Τωρα εχουμε την 470! ΚΑΙ φιουτσερπρουφ ΚΑΙ βι-εφ-εμ. Η 480 μας τα χαλασε στο βι-εφ-εμ.

 

Παντως περα απο την πλακα.. Το να εχεις καρτα με χαρακτηριστικα και τιμη που θα μπορουσε να πουλησει οχι μονο και στα club του πανου, αλλα μεχρι και σε σουπερ μαρκετ, και να την χαντακωνεις εσυ ο ιδιος λογω οικονομικης πολιτικης, μονο αν εισαι η AMD το καταφερνεις

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω έχετε καταλάβει κι από τις δύο πλευρές ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει "τιμολογιακή πολιτική" από καμία από τις δύο εταιρείες. Η αγορά καθορίζεται από τη σπανιότητα των καρτών. H AMD μπορεί να μοιάζει να αυτοαναιρείται με την τοποθέτηση της 470, αλλά όταν δεν υπάρχουν αρκετές διαθέσιμες 480 ή όταν πουλιούνται στο διπλό της ανακοινωθείσας τιμής, η 470 θα πουλήσει.

 

Δε νομίζω να έχει κανείς την ψευδαίσθηση ότι με αυτόν τον τρόπο θα βγάλουν λεφτά με ουρά. Να ανακτήσουν μερίδιο αγοράς προσπαθούν και φαίνεται ότι οριακά το καταφέρνουν, λόγω ελάχιστα καλύτερης διαθεσιμότητας. Από την άλλη, η NVIDIA πουλά λιγότερες κάρτες και βγάζει περισσότερα λεφτά. Και οι δύο ευχαριστήμένοι είναι για την ώρα.

 

Το παιχνίδι μεταξύ τους έχει μετατεθεί για την ερχόμενη γενιά. Αν κάποιος βιάζεται να αγοράσει κάρτα πριν το τέλος του μήνα, θα πρέπει να είναι πρόθυμος να πετάξει κάποια απο τα λεφτά του, όποια κι αν θα είναι η επιλογή του.

Link to comment
Share on other sites

Κατα βασην εδω μεσα ο καθενας μας γραφει το μακρυ του και το κοντο του, αυτος ειναι και ο λογος υπαρξης του θεματος οπως εξελιχθηκε.

 

Οι τελικες τιμες,δηλαδη αυτες που θα πληρωσει ο καταναλωτης, ναι, εξαρτωνται απο παρα παρα πολλα πραγματα ενα εκ των οποιων ειναι και η διαθεσιμοτητα. Οι msrp ομως ειναι καθαρα η τιμολογιακη πολιτικη της καθε εταιριας. Δεν διαμορφωθηκε απο διαφορους παραγοντες της αγορας, απλα επιλεχθηκε και προταθηκε απο την ιδια την εταιρια. 

 

Και τωρα για να ξαναμπαινουμε στο κλιμα του thread.. Φανταστειτε τι red revolution θα ειχε γινει εδω μεσα αν gtx 1070 και gtx 1080 ειχαν 20 δολλαριακια διαφορα στην τιμη και δεν υπηρχε διαθεσιμοτητα της 1080. Αληθεια, ποσες φορες τη μερα θα ακουγαμε για στημενη διαθεσιμοτητα, για προβατα που θα αγοραζαν 1070, για κλεψιμο απο την nvidia, για ανηθικες κινησεις κλπ; 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, giorgos2187 said:

Τι παιχτηκε λεει; Γιναμε συναδελφοι; Και εχουμε απ οτι βλεπω σκοπο το ιδιο πραγμα; Σου ευχομαι να την δοκιμασεις ταιριασμενη με 4790k ! (Οχι, δεν σου βαζω φυτιλιες!!)

Έχω και 6700Κ διαθέσιμο (τον έχω δοκιμασμένο και τεσταρισμένο ήδη εδώ και 1 μήνα)... ;) δεν έχω κανα θέμα! Έκατσα και ζύγισα τα πράγματα πολύ το τελευταίο 3μηνο με τις κάρτες! Η AMD θέλει χρόνο για να επανέλθει δυνατή και ανταγωνιστική! Απο την στιγμή που αγοράζω σε "άλλες" τιμές δεν χρειάζεται να το κουράσω πολύ το πράμα! 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, giorgos2187 said:

Κατα βασην εδω μεσα ο καθενας μας γραφει το μακρυ του και το κοντο του, αυτος ειναι και ο λογος υπαρξης του θεματος οπως εξελιχθηκε.

Αυτός ήταν εξαρχής. Να διαχωριστεί η γκρίνια και η μουρμούρα από τα υπόλοιπα θέματα και να συσσωρευτεί σε ένα με χαλαρότερο συντονισμό, που θα κλείσει τον κύκλο του μόλις ξεθυμάνουν όλοι... ;)

 

Όσο για τις τιμές, θα προτείνω ό,τι πάντα: ψηφίστε με τα πορτοφόλια σας. Αν δε συμφωνείτε με την πολιτική μιας εταιρείας, μαυρίστε τη. Προσωπικά δε με τρώνε τα χέρια μου, οπότε μπορώ να περιμένω να ομαλοποιηθεί η κατάσταση. Κι αν υποθέσουμε ότι ψωνίζουμε σε τιμή καταλόγου, μια RX 480 μου μοιάζει η πιο συμφέρουσα επιλογή για τις δικές μου ανάγκες. Άλλωστε, παραδοσιακά τυχαίνει κάθε τρίτη αναβάθμιση να αλλάζω εταιρεία και συμπτωματικά είναι πάλι η σειρά της AMD...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, idonthave said:

Καλά πάμε σε 4 ωρίτσες φτάσαμε στην 7η σελίδα, το επόμενο 2ωρο να φτάσουμε τις 14 σελίδες.

Καλά όλα αυτά, και για τους drivers πρέπει να πείτε κάτι :p!

 

H amd έχει χάσει το παιχνίδι τα τελευταία χρόνια στο timing που βγάζει τις κάρτες στις μεγαλύτερες κατηγορίες.

Αν δεν αργούσε θα με έβλεπε η πράσινη με τα κιάλια.

ααα drivers...πως το ξεχάσαμε αυτό...εδώ η amd δεν έχει ιδέα...ο ένας χειρότερος από τον άλλον. :bleh: (αυτή δεν είναι η κλασική καραμέλα;;;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.