Jump to content



Ποντικι επιλογη.


Recommended Posts

Εκει ημουν αρχικα...Τελικα κατεληξα στο steelseries rival 300 + mousepad που ειχε μαζι απο e-shop. (69.90€ αμεσα διαθεσιμο). Λογικα Πεμπτη θα το εχω. 

Ημουν αναμεσα στο corsair sabre, στο roccat που προτεινε ο wizard, και ψαχνοντας λιγο ακομη, στο steelseries. Τα logitech η αληθεια ειναι οτι ειναι εγγυηση, αλλα δε κινηθηκα προς τα εκει. Θα δειξει αν εκανα καλη επιλογη. Ψαχνοντας λιγο φανηκε πως θα ταιριαξει αρκετα στην παλαμη μου (19-20 εκατοστα), γιατι ειναι καπως μεγαλυτερο απο αυτο που ηδη εχω, και αυτο που εχω ειναι σχετικα μικρο στην παλαμη μου (παρολα αυτα με βολευει). Επισης φανηκε απροβληματιστο, αν και such a thing , δε φαινεται να υπαρχει. 

Ιδωμεν :) 

Ειδα και τα zowie, αλλα βλεπω ειναι αρκετα δυσευρετα. Τα mionix πολυ καλα επισης. Τωρα που μπηκα στο χωρο, αν δε μου κανει κλικ το ενα, θα το δωσω και θα παω στο αλλο ;) 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

καλοδούλευτο. Επειδή σε βλέπω να το επαναλαμβάνεις, εξίσου μεγάλη σημασία με το μέγεθος της παλάμης έχει ο τρόπος που το κρατάς: αν δηλαδή πας με το λεγόμενο palm grip ή με claw grip. Τυχαία φωτογραφία

Πριν το mionix είχα roccat. Ανάμεσα στα δύο μου μοιάζει καλύτερο το mionix κι ας έχω διαλέξει λάθος σχήμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη εχω σχετκα μεγαλο χερι ολα τα maouse με κουραζουνε δεν μπορω να βρω ενα xl να γεμιζει η χουφτα για να ξεκουράζετε και να μην σπαει ο καρπος ολα μικρα ειναι δεν μπορω να βρω με τίποτα ααα και να ειναι και ασύρματο ........ ε δεν ζηταω και πολλα......

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, dukepapas said:

Εγω επειδη εχω σχετκα μεγαλο χερι ολα τα maouse με κουραζουνε δεν μπορω να βρω ενα xl να γεμιζει η χουφτα για να ξεκουράζετε και να μην σπαει ο καρπος ολα μικρα ειναι δεν μπορω να βρω με τίποτα ααα και να ειναι και ασύρματο ........ ε δεν ζηταω και πολλα......

Mionix Naos. Όταν ακούμπησε πρώτη φορά το χέρι μου, θεώρησα ότι είναι σα πολυθρόνα. Στο γραφείο αυτό έχω κι αν χαλάσει, θα πάρω το ίδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα, δύσκολα θα βρεις σοβαρό ποντίκι που απευθύνεται σε hc gamers και να είναι ασύρματο.

Πάντως εργονομικά δεν έχω συναντήσει καλύτερο. Δεν ξέρω κάποια από τα modular, αλλά θέλει ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, dukepapas said:

Αυτο εχει καλώδιο υπαρχει κανα ασύρματο ? γιατι αυτο που ψαχνω δεν νομίζω να υπαρχει στον πλανιτη γη.

Logitech G900 Chaos Spectrum αλλά ξεφευγει κατ'εμε στην τιμη παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Για το δικο μου χερι που ειναι "κουπι" μου φανηκε καλο....η τιμη με χαλασε :p

 

Σκεφτομαι να ξεφυγω λιγο απο το deathadder(δεν με εχει βολεψει ετσι αλλο mouse) και να δοκιμασω το Rival 700

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Lazy Dog said:

Για το δικο μου χερι που ειναι "κουπι" μου φανηκε καλο....η τιμη με χαλασε

Δεν είπα ότι δεν είναι καλό, απλά το Mionix σε θέμα εργονομίας, έχει πάει σε άλλο επίπεδο.

Δοκίμασέ το και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, tommybertsen said:

Ευχαριστω για τις τοσες απαντησεις παιδια. Ασυρματο ουτε κατα διαννοια (πες το κολλημα , πες το οπως θες) , οπως και ποντικι με 250 κουμπια , δεν ειναι για μενα :p 

Κλεινω προς εδω εν τελει... 

Το'χει κανεις να μας πει αποψη; Οπως το βλεπω μοιαζει αρκετα με το ποντικι που εχω (οπτικα τουλαχιστον). Μαθαινω οτι θα βγει και καινουριο (με πιο καλο σενσορ), αλλα δωρο στον εαυτο μου θα ειναι (να δικαιολογηθουν τα 70€ :hehe: ) , οποτε δε νομιζω πως θα περιμενω πολυ...

Θελει μελετη, αλλα σκεφτειτε οτι με 32€ , εχω 4 χρονια ποντικι ,που τωρα μολις αρχισε να κανει τα πρωτα του νερα. Το παραμικρο θεμα δεν ειχε. Υπερτιμιο το trust gxt 31! 

rival? ξανα σκεψου το...ο σενσορας δεν ειναι οτι καλυτερο..

κανε ενα search να δεις προβληματα...

 

edit: δεν σε προλαβα, τωρα διαβασα οτι το πηρες τελικα... :p

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

@Wizard! Εχω δοκιμασει(κ αγορασει) ουκ ολιγα...Το θεμα ειναι οτι με ολα μετα απο πολυωρη χρηση(BF κτλ) κουραζεται ο καρπος(ναι ακομη και τα naos και castor). Ισως λογω του οτι το grip μου ειναι κατι μεταξυ palm & claw

 

Μονο το da δεν με κουραζει αλλά το βαρεθηκα μετα απο τοσα χρονια

 

@LocoDiceGR τα πρωτα batch ειχαν θεματακι...

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, wargasm said:

Εχουν περασει διαφορα απο τα χερια μου, οτι καλυτερο ειχα σε αυτα τα λεφτα.

 

https://www.sharkoon.com/product/1692/12527#gallery

 

Sharkoon Drakonia (5000 DPI) | Skroutz.gr

Πολύ Game Of Thrones βλέπεις! :hehe:

Εγώ αυτό το πράμα, δε θα το έβαζα στο γραφείο μου... Στο κλουβί με τον Χαμαιλέοντα, μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, wargasm said:

Εχουν περασει διαφορα απο τα χερια μου, οτι καλυτερο ειχα σε αυτα τα λεφτα.

 

https://www.sharkoon.com/product/1692/12527#gallery

 

http://www.skroutz.gr/s/2011660/Sharkoon-Drakonia-5000-DPI.html

g100s σε αυτα τα λεφτα :p (αυτο που εχω δηλαδη)! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

καλοδούλευτο. Επειδή σε βλέπω να το επαναλαμβάνεις, εξίσου μεγάλη σημασία με το μέγεθος της παλάμης έχει ο τρόπος που το κρατάς: αν δηλαδή πας με το λεγόμενο palm grip ή με claw grip. Τυχαία φωτογραφία

Πριν το mionix είχα roccat. Ανάμεσα στα δύο μου μοιάζει καλύτερο το mionix κι ας έχω διαλέξει λάθος σχήμα.

Ευχαριστω! Δε ξερω πως λεγεται ο τροπος που το πιανω , αλλα μαλλον θα ελεγα οτι σχετικα το "αγκαλιαζω" το ποντικι, και σε αυτο που εχω , περισσευει αρκετο :p Οποτε ο καρπος μου ακουμπαει πισω για να το πιασω πιο "σωστα" (κατα τον δικο μου τροπο).

 Παρολα αυτα, ειμαι καλοβολος, και (θελω να) πιστευω , οτι θα με βολεψει το καινουριο!

 

πριν 29 λεπτά, το μέλος LocoDiceGR έγραψε:

rival? ξανα σκεψου το...ο σενσορας δεν ειναι οτι καλυτερο..

κανε ενα search να δεις προβληματα...

 

edit: δεν σε προλαβα, τωρα διαβασα οτι το πηρες τελικα... :p

Ειχα δει για προβληματα τα οποια με firmware update λυθηκαν. Ελπιζω να μη πεσω σε "κακο" κομματι. :) 

 

πριν 27 λεπτά, το μέλος wargasm έγραψε:

Εχουν περασει διαφορα απο τα χερια μου, οτι καλυτερο ειχα σε αυτα τα λεφτα.

 

https://www.sharkoon.com/product/1692/12527#gallery

 

Sharkoon Drakonia (5000 DPI) | Skroutz.gr

Δες λιγο μια φωτο να γελασεις :p 

Ειχα παρει το trust το 2012. Το 2014 η κοπελα μου ειχε παρει ενα sharkoon rush. Δε ξερω ποιος αντεγραψε ποιον , τα ποντικια ειναι ΟΛΟΙΔΙΑ. (στη φωτο ειναι τα ποντικια μας διπλα-διπλα :p )  

Το sharkoon εχει laser σενσορ και εχει μπολικα προβληματα. Οποτε θελει αρνειται να κουνηθει (σε οποιαδηποτε επιφανεια). Οποτε θελει λιγο χτυπημα στον ωμο για να δουλεψει :hehe: . Εκει γυρω στο 25ρι-30ρι κοστιζε. Ακομη δουλευει παντως , οταν δεν κανει αυτα τα κουλα, χωρις προβληματα. Οπως και το trust , απροβληματιστο ειναι (περα απο διπλοκλικαρισματα και οχι πολυ τακτικα). Απλα θελω να το αφησω ως backup.

 

πριν 27 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

 

@LocoDiceGR τα πρωτα batch ειχαν θεματακι...

Αυτο ειχα δει και εγω οσον αφορα το rival. 

 

Παντως ευχαριστω για τις απαντησεις. 

 

@dukepapas γιατι θελεις ασυρματο; Τα καλα ασυρματα ενα σκασμο λεφτα κανουν οπως ειδες και ο ιδιος :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.