Jump to content



Ποντικι επιλογη.


Recommended Posts

Καλημερα στην παρεα. Ψαχνω για mouse εκει γυρω στα 50-60€. καναδυο βλεπω που φαινονται βολικουτσικα. Ειμαι κατοχος του Trust GXT 31. Προβλημα δεν εχει το ποντικι , με βολευει πολυ , παροτι ειναι σχετικα βαρυ. (110g χωρις βαριδια, 131g με τα βαριδια που εχει). Απλα το εχω 4 χρονια και εχει αρχισει να διπλοκλικαρει καπου καπου (αριστερο κλικ , αρκετα σπανια, αλλα συμβαινει , οποτε προετοιμαζομαι).

Κοιταζω ενα αυτο, και ενα ακομη αυτο

Κατα μηκος του καρπου μου μετρησα 19-20cm (παλαμη), και κατα πλατος 9-10. Ξερω οτι παιζει ρολο στην επιλογη, δε ξερω ομως πως θα το υπολογισω (το ποιο ειναι πιο σωστο για να διαλεξω :p ) .

Ειδα και το Μ65 προ, αλλα δε φαινεται να με βολευει καθολου. Το sabre rgb φαινεται να ειναι πολυ βολικοτερο και το'χω και κοντα μου (you.gr εχει εδω στην Αλεξανδρουπολη οποτε στα 52.90 ειναι κομπλε). Ακομη πιο βολικο φαινεται το dm1. Κανει περιπου 15 μερες να ερθει και κοστιζει 63€ συνολικα (με μεταφορικα) απο πολωνια. Απο ποιοτητα κατασκευης δε ξερω ποιο αξιζει περισσοτερο απο τα 2. 

Αλλες προτασεις εκει κοντα στα 50-60; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις της CM. Αρκετά ποιοτικά, σε πολλά μεγέθη για να σου ταιριάζει και δεν παίρνουν κεφάλια.

Επίσης καλό είναι το Roccat Pure Optical, αλλά στο skroutz βγαίνει στα 75€. Ίσως το βρεις από έξω σε καλύτερη τιμή.

Και το Corsair Sabre RGB που αναφέρεις είναι πολύ καλό, αλλά δεν ξέρω τι διαφορά θα έχει από το Μ65 που δε σου άρεσε.

 

Επίσης, διάβασε κι αυτό για να δεις κάποια γενικότερα πράγματα:

https://geekhack.org/?topic=56240.0

 

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει διαφορα στον αισθητηρα. Sabre= 3989 και το αλλο 3360. Θεωρητικα ο πρωτος καλυτερος (ερχοταν με τον 3988 οπως διαβασα και σε νεοτερη παρτιδα ερχεται με τον 3989). 

Δε ξερω τι διαφορα θα κανει, αλλα και στο "πιασιμο" εχουν διαφορά τα 2 ποντικια. 

Το μ65 ειναι 130g το αλλο 100g. Και εχουν και κανα 20ρικο διαφορα στην τιμη :p (αν και γνωστο μελος πουλαει το Μ65 εδω στο 50ρικο και το sabre στο 35ρι απο αλλου).

 

To roccat pure optical πολυ καλη φαση. Το βλεπω και αυτο στα υποψιν (λιγο ακριβοτερο , αλλα μια φορα εχουμε γενεθλια :hehe: - καθε χρονο :Ρ ) 

Κοιταζω και τα mionix. 70€ χωρις μεταφορικα βλεπω το ναος 7000. Τα υπολοιπα που ειναι; 

Θα τα τσεκαρω ολα ενα προς ενα σε review απο τον ninja μετα τη δουλεια :D 

Link to comment
Share on other sites

Δε βρίσκω κανένα λόγο να πάρει κάποιος το DM1 Pro S.

Το σχήμα του το βρίσκεις σε δέκα διαφορετικά ποντίκια και τον αισθητήρα του τον φοράνε σαφώς πιό γνωστές κι αξιόπιστες εταιρίες.

G502, G303, G900, Corsair M65 Pro

Οπότε γιατί να το διαλέξει και γιατί να το περιμένει;

 

Ο Grunt άλλωστε όπως είπες, μόλις το πήρε. Ας το δουλέψει κανά 6μηνο και μετά μας λέει την άποψή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μελέτη 

 

*Παίζει από GamerLand το Logitech G303 στα 47 ευρώ αν το προλάβεις. Αλλά δε ξέρω αν διορθώθηκε στα τελευταία revision το sensor rattle και άλλα κουλά που είχε

 

Δες και τα Zowie. 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SpirosKGR said:

Καλή μελέτη 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται τόσο πολύ μελέτη. Τα βασικά είναι ο αισθητήρας και η ποιότητα κατασκευής.

Από εκεί και πέρα, το σημαντικό είναι πως σου κάθεται στο χέρι. Τι να το κάνω που είχαν βγάλει το Roccat Savu από τα καλύτερα ποντίκια και το έδωσα μια εβδομάδα μετά, γιατί το έψαχνα μέσα στην παλάμη μου...;

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Δε νομίζω ότι χρειάζεται τόσο πολύ μελέτη. Τα βασικά είναι ο αισθητήρας και η ποιότητα κατασκευής.

Από εκεί και πέρα, το σημαντικό είναι πως σου κάθεται στο χέρι. Τι να το κάνω που είχαν βγάλει το Roccat Savu από τα καλύτερα ποντίκια και το έδωσα μια εβδομάδα μετά, γιατί το έψαχνα μέσα στην παλάμη μου...;

Του έστειλα το βιντεάκι γιατί δείχνει πάνω απο 10 ποντίκια, μπορεί να δει σχήμα, απόψεις και ο reviewer προτείνει και τι ταιριάζει στο κάθε χέρι. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, fatalara said:

Εγω ειμαι περιεργος που δεν θελω με τιποτα επικαλυψη καουτσουκ; Πιανει τρελη βρομα.

Δίκιο, αλλά έχει εξαιρετικό grip. Τι κάνεις για αυτό; Το καθαρίζεις :)

Ξυλόκολλα. 3 μέρη κόλλα, 1 μέρος νερό. Την απλώνεις στην επιφάνεια, περιμένεις να ξεραθεί και την τραβάς. Παίρνει όλη τη βρώμα μαζί.

http://arstechnica.com/civis/viewtopic.php?f=6&t=1250689

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Logitech.-

Logitech G602 | Skroutz.gr

 

Μετα απο 1,5 χρονο μαζι του, το καλωδιο στο ποντικι μου φαινεται σαν πτυσσομενη κεραια σε κινητο.

Μαζί σου.

 

Επιπλέον το έχω 4μιση μήνες και οι μπαταρίες είναι ακόμα στο 50%!

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Δίκιο, αλλά έχει εξαιρετικό grip. Τι κάνεις για αυτό; Το καθαρίζεις :)

Ξυλόκολλα. 3 μέρη κόλλα, 1 μέρος νερό. Την απλώνεις στην επιφάνεια, περιμένεις να ξεραθεί και την τραβάς. Παίρνει όλη τη βρώμα μαζί.

Using wood-glue to rejuvenate vinyl? - Ars Technica OpenForum

Αυτο δεν το ηξερα... καθε φορα που το καθαριζω γινεται χειροτερο ασε που φευγει κιολλας το λαστιχο. Γενικα με το grip ετσι οπως κραταω το ποντικι δεν εχω προβλημα εκει που το πιανω να καταλαβεις δεν εχει καν λαστιχο αλλα μερικες φορες αραζω το χερι μου πανω του και με τον καιρο πιανει ''μουργα'' και δεν φευγει παρα μονο αν την ξυσεις μαζι με το λαστιχο... Αυτο που λες το εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Κατα μηκος του καρπου μου μετρησα 19-20cm (παλαμη), και κατα πλατος 9-10. Ξερω οτι παιζει ρολο στην επιλογη, δε ξερω ομως πως θα το υπολογισω (το ποιο ειναι πιο σωστο για να διαλεξω :p ) .

Το Zowie EC2-A μου έχει ταιριάξει περισσότερο στο χέρι απο ότι άλλο έχω δοκιμάσει και έχω τις ίδιες διαστάσεις με σένα στο χέρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Αυτο που λες το εχεις κανει?

Δεν έτυχε, γιατί τα βαριέμαι και τα αλλάζω πριν βρωμίσουν.

Αλλά γενικά αν διαβάσεις το thread, είναι γνωστή τεχνική.

Μπορείς να πειραματιστείς με κάποιο παλιό αν έχεις ή να ζητήσεις διευκρινήσεις στο forum.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις τοσες απαντησεις παιδια. Ασυρματο ουτε κατα διαννοια (πες το κολλημα , πες το οπως θες) , οπως και ποντικι με 250 κουμπια , δεν ειναι για μενα :p 

Κλεινω προς εδω εν τελει... 

Το'χει κανεις να μας πει αποψη; Οπως το βλεπω μοιαζει αρκετα με το ποντικι που εχω (οπτικα τουλαχιστον). Μαθαινω οτι θα βγει και καινουριο (με πιο καλο σενσορ), αλλα δωρο στον εαυτο μου θα ειναι (να δικαιολογηθουν τα 70€ :hehe: ) , οποτε δε νομιζω πως θα περιμενω πολυ...

Θελει μελετη, αλλα σκεφτειτε οτι με 32€ , εχω 4 χρονια ποντικι ,που τωρα μολις αρχισε να κανει τα πρωτα του νερα. Το παραμικρο θεμα δεν ειχε. Υπερτιμιο το trust gxt 31! 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, tommybertsen said:

Τα υπολοιπα που ειναι; 

στην ίδια σελίδα της mionix, είναι το castor και το avior (είτε με οπτικό είτε με λέιζερ αισθητήρα). Το naos να ξέρεις είναι μεγάλο, αν αγόραζα τώρα θα κοιτούσα τα άλλα δύο. Τα μεταφορικά ίσως είναι 0 (στη σελίδα τους γράφει ότι άνω των 45€ είναι μηδενικά για τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες) αλλιώς είναι 8€.

Στον τομέα «ευκολία καθαριότητας» είναι το καλύτερο που είχα ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.