Jump to content



Επιλογή παρόχου VDSL 50. Hmmm


Recommended Posts

Ψαχνω να βρω κατι περισσοτερα λεπτομερες, και δε βρισκω ρε γμτ ουτε στο διπλανο site βρηκα.  Το πιο "περιγραφικο" αλλα ταυτοχρονα, συνοπτικο , ηταν το παραπανω. Σε καθε περιπτωση ανακαλυψα οτι πιλοτικα υπαρχουν testers απο περυσι, οι οποιο εχουν το 50/100 στα σπιτια τους. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας λοιπον και παλιιιιιιιιι. Μιας και το θεμα ειναι ακριβως ιδιο , θα το συνεχισω εδω! 

Πως τα φερνει ετσι η *τανα η τυχη, θα πρεπει λοιπον να μετακομισω στην Αθηνα! 

 

Περιοχη: Καλλιθεα

Αποσταση απο το Α/Κ: 300μ

Φορθνετ,ΟΤΕ και λοιποι, λενε οτι μπορω να εχω VDSL50 , οχι ομως με τις ταχυτητες που ειχα εδω , λιγο χαμηλοτερες. 40-42 μου ειπαν αμφοτεροι. Η δε φορθνετ , λεει οτι πρεπει να μεταβεις για να δουμε (χαιρω πολυ χαιροπουλος, γελαει ο κοσμος, ετσι και εγω μπορω να δω :hehe: )

Ο ΟΤΕ λεει μπορει να υπολογισει , πριν κανω τη μεταβαση. 

 

Η ερωτηση ειναι η εξης: 

 

Τι μπορω/πρεπει να κανω; Κατοπιν ερωτησεων , μπορω να μεταφερω τη γραμμη μου στην ιδια εταιρεια που ειμαι τωρα (φορθνετ), κανονικα, με επιβαρυνση 15€ για τη μεταφορα και 35€ για την νεα γραμμη. 

Ο ΟΤΕ λεει οτι μπορει να κανει το ιδιο και ισως μου γλιτωσει τα 70€ ταριφα για τη διακοπη. Ομως εκει θα πληρωσω 35 την γραμμη και 30 την μεταφορα. Βγαινει λιγο ακριβοτερα και αν δεν μου γλιτωσει την ταριφα, ΠΟΛΥ ακριβοτερα. 

 

Σε καθε περιπτωση, ειχα αποφασισει να παω στον ΟΤΕ (λογω υποστηριξης ας πουμε) ομως δε ξερω αν ειναι σοφη κινηση. Αυτο που θα ηθελα ειναι τα φωτα σας οσον αφορα την φορθνετ στην πρωτευουσα. Οι αποψεις διηστανται και το ξερω. Ακουω πραγματα περιεργα, οτι "μονο ΟΤΕ αν θες εκει, η φορθνετ χαλια, η γουιντ χαλια, η βοντα χαλια" κλπ κλπ. 

 

Τι ισχυει παιδια; Ευχαριστω για το χρονο σας! 

Link to comment
Share on other sites

Κατά την προσωπική μου εμπειρία είναι λίγο λαχείο πως θα είσαι από πλευράς γραμμής ανεξαρτήτως παρόχου.

Μια γενική εικόνα από την περιοχή μπορείς να έχεις αλλά μπορείς να πέσεις και στα δύο άκρα, πολύ καλά με τον οποιοδήποτε πάροχο ή πολύ χάλια με τον καλύτερο.

Εγώ θα έκανα μεταφορά αν δεν είχα τρέχοντα θέματα με τον πάροχο και μόνο αν υπήρχε πρόβλημα θα άλλαζα (που πιθανώς θα μπορούσες να πατήσεις για να μην πληρώσεις αποσύνδεση).

Προσωπικά δεν αλλάζω πάροχο για 1 και 2 ευρώ αν είμαι ικανοποιημένος ασχέτως πόσες φορές θα με πάρουν τηλέφωνο με προσφορές λολ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Κατά την προσωπική μου εμπειρία είναι λίγο λαχείο πως θα είσαι από πλευράς γραμμής ανεξαρτήτως παρόχου.

Μια γενική εικόνα από την περιοχή μπορείς να έχεις αλλά μπορείς να πέσεις και στα δύο άκρα, πολύ καλά με τον οποιοδήποτε πάροχο ή πολύ χάλια με τον καλύτερο.

Εγώ θα έκανα μεταφορά αν δεν είχα τρέχοντα θέματα με τον πάροχο και μόνο αν υπήρχε πρόβλημα θα άλλαζα (που πιθανώς θα μπορούσες να πατήσεις για να μην πληρώσεις αποσύνδεση).

Προσωπικά δεν αλλάζω πάροχο για 1 και 2 ευρώ αν είμαι ικανοποιημένος ασχέτως πόσες φορές θα με πάρουν τηλέφωνο με προσφορές λολ.

Δε με προβληματιζουν τα λιγα παραπανω που θα δινω στον ΟΤΕ. 8€ παραπανω θα ειναι και θα εχω και απεριοριστα σταθερα και 30' κινητα. 

Εσυ δηλαδη προτεινεις να μεινω φορθνετ, να κανω τη μεταφορα με 50€ που θα κοστισει , και αν εχω χοντρα θεματα, να κανω τη μεταβαση εκει. Η μονη διαφορα θα ειναι οτι θα εχω χασει 50€. 

Με τη φορθνετ εδω δεν εχω το παραμικρο προβλημα. Εδω ομως ειναι επαρχια. Παρολα αυτα η Αλεξανδρουπολη εχει καμπινες καθε 2-3 τετραγωνα, οι περισσοτερες ενεργες. Ειμαι σε μια απο αυτες στα 70μ απο το σπιτι!

Με εβαλες λιγο σε σκεψεις. Εχω μεχρι την Δευτερα να το σκεφτω. Ο ΟΤΕ λεει οτι σε 1 βδομαδα θα εχει τελειωσει η δουλεια, η φορθνετ λεει σε 2-3 εβδομαδες. Οποτε πρεπει να δρασω γρηγορα γιατι 18 Απριλη φευγω απο Αλεξανδρουπολη. 

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Δες αν καποιος εχει ανεβασει speedtest  εδω...

ΥΠΕΡΙΩΝ

 

 

Εγω εχω Cosmote και δεν το αλλαζω. Οσες (λιγες) φορες χρειαστικα βοηθεια με εξυπηρετησαν γρηγορα κ σωστα.

Στο χαρτη λεει οτι δεν εχει επαρκη δεδομενα για την περιοχη.

Στον χαρτη με τις καμπινες (fttxgr.eu), δεν υπαρχει στην Καλλιθεα ουτε μια καμπινα. Ακομη και να υπαρχουν , δεν ρευματοδοτουνται. 

 Το μονο "θετικο" ας πουμε, ειναι οτι θα ειμαι στα 300μ απο το Α/Κ και γι'αυτο ολοι οι παροχοι λενε οτι δινουν VDSL ~50 εκει. Απλως θα ειναι λαχειο το ποσο θα πιανω.

 

Δικη σου προταση ποια θα ηταν , εφοσον ειμαι σε φορθνετ εδω; Να την μεταφερω ή να μεταφερθω απευθειας στον ΟΤΕ? 

Link to comment
Share on other sites

Εγω σαν Γιαννης? Τηλεφωνο στον ΟΤΕ  και...

 

"Γειας σας ειμαι ο τομυμπερτσεν, εχω forthnet και σκεφτομαι να μεταβω στο δικτυο σας και να παρω πακετο με vdsl.  Εχω δει τις προσφορες στο Internet , Τι καλυτερο προσφερετε? " 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω είναι θέμα περιοχής.

Γούδη - Αθήνα, forthnet vdsl 50 κλείδωνα 22-23. σε adsl κλείδωνα στα 17. Αποτυχία. Βάζω ΟΤΕ 49997. Απόλαυση.

 

Μυτιλήνη, σε περιοχή εκτός πόλεως - αγροτική θα την έλεγα. Κάνω αίτηση φορητότητας από forthnet σε ote χωρίς να ψάξω αν δίνει η forthnet επειδή είχα καεί στην Αθήνα. Πάντα για vdsl 50. 10 μέρες - 15 μέρες...ας πάρω λέω τηλέφωνο. Μου λένε από τον ΟΤΕ δεν υπάρχουν γραμμές, ενώ κάνοντας την αίτηση μου είχαν πει υπάρχουν γραμμές. Μα τους λέω αλλά μου είχατε πει αλλά τώρα....μου λένε αυτό ισχύει. Θα πρέπει κάποιος να φύγει από το δίκτυο μας για να σας δώσουμε την γραμμή του. Ρωτάω forthnet μου λένε υπάρχει δυνατότητα. Λέω ας το δοκιμάσω. Σε 4 μέρες κλείδωνα ακριβώς 50/5. 

 

Ρώτα κανένα γείτονα και δες αν έχεις κανένα καινούργιο κουτί - dslam κοντά στο σπίτι σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι ο ΟΤΕ για τους δικούς του πελάτες είναι γρήγορος.

Μόλις εχθές πήγα και άλλαξα τις συνδέσεις/εξοπλισμό στο σπίτι της αδελφής μου, είχε κάνει αίτηση για VDSL αρχές της εβδομάδας και προχθές δεν είχε Internet αλλά είχε τηλέφωνο.

Όταν πήρε για παράπονα την ενημέρωσαν οτι είχε γίνει η μετάβαση αλλά ο παλιός εξοπλισμός της δεν υποστήριζε και φυσικά δεν τις είχαν στείλει το νέο router.

Έφτασε εχθές με courier  και πήγα εγώ αργότερα και τα τακτοποίησα.

 

Στην δική μου περίπτωση Cyta από καμπίνα έκαναν περίπου 10 μέρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Εγω σαν Γιαννης? Τηλεφωνο στον ΟΤΕ  και...

 

"Γειας σας ειμαι ο τομυμπερτσεν, εχω forthnet και σκεφτομαι να μεταβω στο δικτυο σας και να παρω πακετο με vdsl.  Εχω δει τις προσφορες στο Internet , Τι καλυτερο προσφερετε? " 

απο κοντα αυτα. Ουτε καν τηλεφωνο :hehe: 

Εχω ηδη ρωτησει και μπορουν να κανουν την μεταφορα της γραμμης μονο με την ταυτοτητα μου. Το μονο θεμα θα ειναι οτι πρεπει να ειμαι ο ιδιος εκει περα γιατι η κοπελα μου ειναι ολη μερα στη δουλεια και δε θα μπορει να συναντηθει με τον τεχνικο που πρεπει να ερθει! 

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος AlexanderK έγραψε:

Πιστεύω είναι θέμα περιοχής.

Γούδη - Αθήνα, forthnet vdsl 50 κλείδωνα 22-23. σε adsl κλείδωνα στα 17. Αποτυχία. Βάζω ΟΤΕ 49997. Απόλαυση.

 

Μυτιλήνη, σε περιοχή εκτός πόλεως - αγροτική θα την έλεγα. Κάνω αίτηση φορητότητας από forthnet σε ote χωρίς να ψάξω αν δίνει η forthnet επειδή είχα καεί στην Αθήνα. Πάντα για vdsl 50. 10 μέρες - 15 μέρες...ας πάρω λέω τηλέφωνο. Μου λένε από τον ΟΤΕ δεν υπάρχουν γραμμές, ενώ κάνοντας την αίτηση μου είχαν πει υπάρχουν γραμμές. Μα τους λέω αλλά μου είχατε πει αλλά τώρα....μου λένε αυτό ισχύει. Θα πρέπει κάποιος να φύγει από το δίκτυο μας για να σας δώσουμε την γραμμή του. Ρωτάω forthnet μου λένε υπάρχει δυνατότητα. Λέω ας το δοκιμάσω. Σε 4 μέρες κλείδωνα ακριβώς 50/5. 

 

Ρώτα κανένα γείτονα και δες αν έχεις κανένα καινούργιο κουτί - dslam κοντά στο σπίτι σου.

Κουτια ουτε για δειγμα μαλλον στην Καλλιθεα. Το DSLAM ειναι στα 300μ (στην Δαβακη ειναι και εγω ειμαι στην Ηρακλεους , 3 στενα απο τη Δαβακη). Αρα ειναι καθαρα θεμα τυχης..

Οι περισσοτεροι μου λενε παντως οτι αν θελω να ειμαι ψιλοσιγουρος και να εχω και μια "α" υποστηριξη, να παω στον ΟΤΕ. Το ακουω τακτικα αυτο, γι'αυτο θορυβηθηκα και ειπα να μεταβω σε ΟΤΕ. 49999 οπως κλειδωνω εδω, ουτε μια στο εκατομμυριο παντως εκει. Μου το ειπαν.

 

* Ακουσα για το speedport του ΟΤΕ οτι εχει προβληματα με το WiFi. Αν ισχυει , μαλλον προβλεπω εξτρα εξοδο. 

** Ο ΟΤΕ δε παιζει με VoIP ? Μονο με το δικο του ρουτερ οπου αν δε συγχρονιζει δεν εχεις τηλ, αν πεσει το ρευμα τα ιδια; Κανω λαθος; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

απο κοντα αυτα. Ουτε καν τηλεφωνο :hehe: 

Εχω ηδη ρωτησει και μπορουν να κανουν την μεταφορα της γραμμης μονο με την ταυτοτητα μου. Το μονο θεμα θα ειναι οτι πρεπει να ειμαι ο ιδιος εκει περα γιατι η κοπελα μου ειναι ολη μερα στη δουλεια και δε θα μπορει να συναντηθει με τον τεχνικο που πρεπει να ερθει! 

 

Κουτια ουτε για δειγμα μαλλον στην Καλλιθεα. Το DSLAM ειναι στα 300μ (στην Δαβακη ειναι και εγω ειμαι στην Ηρακλεους , 3 στενα απο τη Δαβακη). Αρα ειναι καθαρα θεμα τυχης..

Οι περισσοτεροι μου λενε παντως οτι αν θελω να ειμαι ψιλοσιγουρος και να εχω και μια "α" υποστηριξη, να παω στον ΟΤΕ. Το ακουω τακτικα αυτο, γι'αυτο θορυβηθηκα και ειπα να μεταβω σε ΟΤΕ. 49999 οπως κλειδωνω εδω, ουτε μια στο εκατομμυριο παντως εκει. Μου το ειπαν.

 

* Ακουσα για το speedport του ΟΤΕ οτι εχει προβληματα με το WiFi. Αν ισχυει , μαλλον προβλεπω εξτρα εξοδο. 

** Ο ΟΤΕ δε παιζει με VoIP ? Μονο με το δικο του ρουτερ οπου αν δε συγχρονιζει δεν εχεις τηλ, αν πεσει το ρευμα τα ιδια; Κανω λαθος; 

όντως παίζει με VoIP.  To παλιό speedport 724 που έχω έχει τραγικό wifi. Από 2 συσκευές και πάνω μπέτονε. Το απενεργοποίησα και έβαλα ένα access point της xiaomi (http://www.mi.com/miwifi3/) με περίπου 30€ και το απολαμβάνω. Όσο για το voip μπορώ να πω ότι είμαι από τους τυχερούς που είχα την γραμμή πριν το ενεργοποιήσουν υποχρεωτικά.

 

Ψάξε και βρες το γιατί έχει και φοιτητικό πρόγραμμα.

Έγινε επεξεργασία από AlexanderK
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tommybertsen said:

* Ακουσα για το speedport του ΟΤΕ οτι εχει προβληματα με το WiFi. Αν ισχυει , μαλλον προβλεπω εξτρα εξοδο. 

** Ο ΟΤΕ δε παιζει με VoIP ? Μονο με το δικο του ρουτερ οπου αν δε συγχρονιζει δεν εχεις τηλ, αν πεσει το ρευμα τα ιδια; Κανω λαθος; 

Μου ανέφερε η αδελφή μου οτι χάνεται κάπου κάπου το σήμα στο ασύρματο με το speedport 2i που της έδωσαν.

Τώρα εγώ όταν το έβαλα μου έδινε IPv6 αλλά όχι IPv4 στο ασύρματο ενώ με καλώδιο όλα κομπλέ.

Απλώς του κάρφωσα ένα alternate IP/mask/DNS στην ασύρματη του laptop και παίζει.

Κάποια στιγμή θα περάσω να το δω πιο λεπτομερώς.

Όσο για VoIP εξαρτάται, προς το παρόν δίνει και τα δύο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

όντως παίζει με VoIP.  To παλιό speedport 724 που έχω έχει τραγικό wifi. Από 2 συσκευές και πάνω μπέτονε. Το απενεργοποίησα και έβαλα ένα access point της xiaomi (小米路由器3 - 小米商城) με περίπου 30€ και το απολαμβάνω. Όσο για το voip μπορώ να πω ότι είμαι από τους τυχερούς που είχα την γραμμή πριν το ενεργοποιήσουν υποχρεωτικά.

Αυτο ειναι αναμεταδοτης ουσιαστικα μονο ετσι; Δηλαδη τι κανω; Απενεργοποιω το WiFi απο τις ρυθμισεις του ρουτερ, και αφηνω αυτο συνδεδεμενο πανω στο ρουτερ να "αναμεταδιδει" το WiFi ? Καπως ετσι; Δε τα ξερω , δεν εχω βαλει ποτέ αξες ποιντ :p 

πριν 7 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Μου ανέφερε η αδελφή μου οτι χάνεται κάπου κάπου το σήμα στο ασύρματο με το speedport 2i που της έδωσαν.

Τώρα εγώ όταν το έβαλα μου έδινε IPv6 αλλά όχι IPv4 στο ασύρματο ενώ με καλώδιο όλα κομπλέ.

Απλώς του κάρφωσα ένα alternate IP/mask/DNS στην ασύρματη του laptop και παίζει.

Κάποια στιγμή θα περάσω να το δω πιο λεπτομερώς.

Όσο για VoIP εξαρτάται, προς το παρόν δίνει και τα δύο.

Το μονο ασυρματο που θα χρειαζομαι ειναι 2 κινητα να συνδεονται πανω του. Τα 2 PC αυστηρα με καλωδιο. 

Επισης , το σπιτι εχει μονές πριζες τηλεφωνου. Εδω περα εχω μια διπλή (αν πατε στην πρωτη σελιδα του θεματος εχω φωτο), και συνδεω με ενα φιλτρακι το τηλ στη μια , και στην αλλη μονο του το ρουτερ. Εκει πως θα το συνδεσω ; (σε καθε περιπτωση). Στη μια πριζα το ρουτερ μονο του και στην αλλη το τηλ οπως εδω; Ή θα χρειαστω διακλαδωτη; 

 

 

All in all , η κοπελα μου εχει ψηθει να μεταβουμε στον ΟΤΕ γιατι πλεον λογω της αποστασης μπορει να χρειαζομαστε και τις κλησεις προς σταθερα. Απο την αλλη , εχουμε τα κινητα μας , οποτε οι δωρεαν κλησεις δεν ειναι και κατι τρομερα χρησιμο στην περιπτωση μας. 

Σε καθε περιπτωση , εχω μολις ενα ΣΚ να το επεξεργαστω :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αυτο ειναι αναμεταδοτης ουσιαστικα μονο ετσι; Δηλαδη τι κανω; Απενεργοποιω το WiFi απο τις ρυθμισεις του ρουτερ, και αφηνω αυτο συνδεδεμενο πανω στο ρουτερ να "αναμεταδιδει" το WiFi ? Καπως ετσι; Δε τα ξερω , δεν εχω βαλει ποτέ αξες ποιντ :p 

Το μονο ασυρματο που θα χρειαζομαι ειναι 2 κινητα να συνδεονται πανω του. Τα 2 PC αυστηρα με καλωδιο. 

Επισης , το σπιτι εχει μονές πριζες τηλεφωνου. Εδω περα εχω μια διπλή (αν πατε στην πρωτη σελιδα του θεματος εχω φωτο), και συνδεω με ενα φιλτρακι το τηλ στη μια , και στην αλλη μονο του το ρουτερ. Εκει πως θα το συνδεσω ; (σε καθε περιπτωση). Στη μια πριζα το ρουτερ μονο του και στην αλλη το τηλ οπως εδω; Ή θα χρειαστω διακλαδωτη; 

 

Διακλαδωτή λογικά θα χρειαστείς αν δεν έχεις VoIP και θα έχει μέσα το πακέτο.

Δεν είναι αναμεταδότης. Ο αναμεταδότης αναμεταδίδει κάποιο άλλο δίκτυο. Όπως είπες απενεργοποιείς το wifi του router και χρησιμοποιείς αυτό που πρότεινα. Αλλά για 2 συσκευές μπορεί να σου παίξει καλά... Το δοκιμάζεις και βλέπεις. Πάντως είναι λαχείο πιστεύω η επιλογή σωστού παρόχου. Φίλος Παιανία έβαλε wind vdsl και το upload του κλειδώνει στα 8mbps! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στης αδελφής μου είναι σε ISDN γραμμή και τα τηλέφωνα δεν φεύγουν από το router αλλά από το τερματικό του ΟΤΕ (ΝΤ1) ή τουλάχιστον έτσι τα έστησα λολ.

Από τον τοίχο στο VDSL splitter, μετά η γραμμή στο speedport και το τηλέφωνο στο ΝΤ. Από το ΝΤ ένα στο ασύρματο και το άλλο στην πρίζα για να πάει στο άλλο δωμάτιο με την σταθερή συσκευή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος AlexanderK έγραψε:

 

 

Διακλαδωτή λογικά θα χρειαστείς αν δεν έχεις VoIP και θα έχει μέσα το πακέτο.

 

 

 

Δεν είναι αναμεταδότης. Ο αναμεταδότης αναμεταδίδει κάποιο άλλο δίκτυο. Όπως είπες απενεργοποιείς το wifi του router και χρησιμοποιείς αυτό που πρότεινα. Αλλά για 2 συσκευές μπορεί να σου παίξει καλά... Το δοκιμάζεις και βλέπεις. Πάντως είναι λαχείο πιστεύω η επιλογή σωστού παρόχου. Φίλος Παιανία έβαλε wind vdsl και το upload του κλειδώνει στα 8mbps! 

 

 

 

LOL! Ενταξει , παντα μιλας ομως για περιοχες με καμπινες τριγυρω οπου μπορουν να παιξουν και αυτες οι ταχυτητες φανταζομαι. Εμεις βρηκαμε περιοχη να μεινουμε :hehe: Ηταν ομως αναγκαστικα γιατι υπαρχει καθημερινη μεταβαση στη Νεα Σμυρνη , και ειναι ενα 20λεπτο με τα ποδια (συμφερει οσο να πεις).

 

 

 

 

 

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

 

 

Στης αδελφής μου είναι σε ISDN γραμμή και τα τηλέφωνα δεν φεύγουν από το router αλλά από το τερματικό του ΟΤΕ (ΝΤ1) ή τουλάχιστον έτσι τα έστησα λολ.

 

 

 

Από τον τοίχο στο VDSL splitter, μετά η γραμμή στο speedport και το τηλέφωνο στο ΝΤ. Από το ΝΤ ένα στο ασύρματο και το άλλο στην πρίζα για να πάει στο άλλο δωμάτιο με την σταθερή συσκευή.

 

 

 

Ομολογω, πως λογω νουμπίασης όσον αφορα αυτα τα θεματα, δεν εχω καταλαβει τιποτα :hehe: 

 

 

 

Με τις 2 πριζες δε γινεται δουλεια;;; Βασικα φανταζομαι πως δοκιμαζω και βλεπω, οταν με το καλο ερθει η ωρα! Ειχα και για εδω την ιδια απορια. Καποιος πιο πισω μου ειπε οτι καλο θα ειναι να εχω μικρο καλωδιο τηλεφωνου απο το ρουτερ προς την πριζα και ετσι το ειχα (τωρα δεν εχω πισι ειμαι με ασυρματο μεσω ενος λαπτοπ ). 

 

 

 

 

 

 

 

Ιδου: (ερχεται η φωτο) 

 

 

85bc5bf92cd2a02422fdcd84afeaad80.jpg

 

Το λευκό καλώδιο είναι στο ρουτερ, το άλλο με το φίλτρο είναι στο τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε, τα Speedport δεν φημίζονται για το ασύρματό τους. Από την άλλη, δεν χρειάζεσαι το Speedport για VoIP, αφού με καθόλου έως λίγο ψηστήρι ο ΟΤΕ σου δίνει στοιχεία ταυτοποίησης για να τα ρυθμίσεις σε δικό σου VoIP enabled router.

Επίσης μπορείς να έχεις και τους 2 routers, τον ένα πίσω από τον άλλο - κρατάς το Speedport για VoIP και χρησιμοποιείς για όλα τα υπόλοιπα κάποιον καλύτερο. Δεν στέκομαι στην συνδεσμολογία, γιατί υπάρχουν περισσότερες από μία.

 

Για τηλεφωνία στο υπόλοιπο σπίτι, έχεις πάλι περισσότερες από μία επιλογές. Η μία λύση είναι έχεις μόνο σήμα DSL στην πρίζα της εισόδου και να ταΐσεις το VoIP στο καλώδιο που πάει στο υπόλοιπό σπίτι (πχ με διπλή πρίζα). Η άλλη είναι να "ενώσεις" το τηλεφωνικό σήμα με όλες τις πρίζες, οπότε δουλεύει περίπου όπως προ-VoIP, με splitter ή φίλτρα (λίγο πιο περίπλοκο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ! Ελπίζω να με δικαιώσει η όποια επιλογή μου !! Σίγουρα θα επανέλθω για εντυπώσεις και παράπονα και γκρίνια ως συνήθως :hehe:

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος minast έγραψε:

Όπως ειπώθηκε, τα Speedport δεν φημίζονται για το ασύρματό τους. Από την άλλη, δεν χρειάζεσαι το Speedport για VoIP, αφού με καθόλου έως λίγο ψηστήρι ο ΟΤΕ σου δίνει στοιχεία ταυτοποίησης για να τα ρυθμίσεις σε δικό σου VoIP enabled router.

Επίσης μπορείς να έχεις και τους 2 routers, τον ένα πίσω από τον άλλο - κρατάς το Speedport για VoIP και χρησιμοποιείς για όλα τα υπόλοιπα κάποιον καλύτερο. Δεν στέκομαι στην συνδεσμολογία, γιατί υπάρχουν περισσότερες από μία.

 

Για τηλεφωνία στο υπόλοιπο σπίτι, έχεις πάλι περισσότερες από μία επιλογές. Η μία λύση είναι έχεις μόνο σήμα DSL στην πρίζα της εισόδου και να ταΐσεις το VoIP στο καλώδιο που πάει στο υπόλοιπό σπίτι (πχ με διπλή πρίζα). Η άλλη είναι να "ενώσεις" το τηλεφωνικό σήμα με όλες τις πρίζες, οπότε δουλεύει περίπου όπως προ-VoIP, με splitter ή φίλτρα (λίγο πιο περίπλοκο).

Έχει 2 πρίζες το σπίτι στην Αθήνα. Μια στο σαλόνι και μια στο υπνοδωμάτιο. Αν συνδέσω στη μια το ρουτερ απευθείας , και στην άλλη το τηλ, δε γίνεται; μπερδεύτηκα λίγο εκεί που λες για διπλή πριζα (γιατί διπλή πριζα δεν υπάρχει σε αυτό στην Αθήνα ). Θέλει κάποια ειδική συνδεσμολογία για να παίξει voip ?? Αν θέλει διπλή πριζα πόσο εύκολο είναι κάποιος να μου εγκαταστήσει μια στη θέση της μιας μονής; 

Γενικά από όσο κατάλαβα τι ψειριζω πολυ το πράγμα. Σκέψου τώρα να χρειαστεί να τα κάνει η κοπέλα μου όλα αυτά Πριν φτάσω εκεί εγώ :hehe:

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.