Jump to content



Πλύσιμο αυτοκινήτου - δίτροχων, συντήρηση / επαναφορά χρώματος και όλα τα σχέτικα


UltraB

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος f117 έγραψε:

χωρίς να είμαι σίγουρος...υποθέτω εάν πάρεις κανένα κερί η κάτι τετοιο που είναι για μαύρα αυτοκίνητα...κατί θα γίνει......... για κάνε πειραματάκι :D

Το σκέφτηκα και εγώ να σου πω αλήθεια αλλά φοβήθηκα μην φέρει αποτελέσματα που θα με κάνουν να τραβάω τα μαλλιά μου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

κερί ειναι μωρέ....φεύγει άμα θες....με πολυ΄δυσκολία αχχααχ....εχεις ψάξει μήπως έχουν βγάλει ειδικά κεριά μονο για κοκκκινα χρώματα?

 

https://www.thetreatment.com/product/the-color-treatment-color-enhanced-liquid-car-wax-16oz/

 

https://www.amazon.co.uk/dp/B001FOLMXO/ref=as_at?slotNum=1&ie=UTF8&linkCode=g12&linkId=d7fddc1c4ee0e955034b3c7c9023acbd&imprToken=X0iyS4TdwroA1VB74X06OQ&creativeASIN=B001FOLMXO&tag=fetish007-21&creative=9325&camp=1789

 

 

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2018 at 5:53 PM, UltraB said:

Ξεθάβω το θέμα μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

 

Το αυτοκίνητο μου έχει ένα παράξενο χρώμα που κάποιες φορές ανάλογα τον ήλιο, φωτισμό κλπ, από κόκκινο φέρνει προς πορτοκαλί, μερικές φορές αρκετά μάλιστα.

Λογικά το ίδιο με το κόκκινο των Camaro: https://plus.google.com/+HarveysGM/posts/GaEjCpzZrkE

 

Υπάρχει κάποιο προϊόν που θα το κάνει θα δείχνει πιο βαθύ και πιο σκούρο;

Το Ultimate Polish της Meguiar's μάλλον το αντίθετο έκανε όπως μπορείτε να δείτε παρακάτω:

2YOqrHY.jpg

Δεξιά (απ' όσο θυμάμαι τουλάχιστον) μετά το compound (Meguiar's Ultimate Compound) και αριστερά με το Ultimate Polish. Ή το ανάποδο και τα θυμάμαι λάθος :p

 

Μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο glaze αλλά για να πάρεις το max αποτέλεσμα πρέπει να δουλευτεί με αλοιφαδόρο. Και με το χέρι βέβαια θα δώσει βάθος και γυαλάδα....

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το pooroys black hole σε μαύρο αυτοκίνητο και εχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 10/3/2017 at 12:37 PM, and64 said:

Το δέρμα είναι πολύ old school και ο τι χειρότερο για αράχνη γιατί δεν απορροφαει τπτ, οπότε παίρνεις την όποια βρώμα σηκώσει (πετραδάκι, σκόνη...οτιδήποτε) και συνεχίζεις να την τρίβεις πάνω στο βερνίκι....
 

 

Μα υποτίθεται ότι το έχεις πλύνει πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

 

Μα υποτίθεται ότι το έχεις πλύνει πρώτα!

Δεν έχει να πει αυτό! Ειδικά αν είναι πολύ βρώμικο το αυτοκίνητο, ακόμα και με προπλυση με αφρο, οι πετσέτες μετά το σκούπισμα βγάζουν ακόμα αρκετή βρώμα, κυρίως από το κάτω μισό (μαρσπιε, θόλους)

 

Μίλαμε Για πολύ μικρά κομματακια βέβαια, πιθανότηταδεν θα είναι εμφανής κάποια ζημιά με 1,2 πλυσίματα, αλλά με τον καιρό το βερνίκι γεμίζει αράχνη πιο γρήγορα

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, and64 said:

Δεν έχει να πει αυτό! Ειδικά αν είναι πολύ βρώμικο το αυτοκίνητο, ακόμα και με προπλυση με αφρο, οι πετσέτες μετά το σκούπισμα βγάζουν ακόμα αρκετή βρώμα, κυρίως από το κάτω μισό (μαρσπιε, θόλους)

 

Πες μου ότι καθαρίζεις το βερνίκι και κάτω από τους θόλους με το ίδιο αντικείμενο, να πηδηχτώ από το παράθυρο!

Link to comment
Share on other sites

Άμα το αμάξι έχει μαλακό βερνίκι δεν θέλει καν σκούπισμα. Εμένα ήδη έχει κάνει ψιλό swirls από το lambswool miit που το πλένω.

Και να φανταστείτε έβαζα πρώτα foam, ξέπλυνα και μετά το περνούσα με το lambswool miit.

 

Άμα δε θέλετε αράχνες η καλύτερη λύση είναι απιονισμένο χωρίς σκούπισμα ή φύσημα με φυσητήρα.

Άλλα άμα δεν έχεις δικό σου χώρο, ώρα κλπ, δύσκολα όλα αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, PetrosD said:

 

Πες μου ότι καθαρίζεις το βερνίκι και κάτω από τους θόλους με το ίδιο αντικείμενο, να πηδηχτώ από το παράθυρο!

:hehe: αυτό κατάλαβες;

 

Έχω διαφορετικές πετσέτες για το πάνω, το κάτω μισό και τα πολύ βρώμικα σημεία! Οταν λεω θόλους δεν εννοώ μεσα, αλλά γύρω στο φτερό πχ που πετάνε ολη τη μπίχλα οι τροχοί...

 

Τεσπα, αργά η γρήγορα αράχνες θα αποκτήσει το βερνίκι, η όλη ιστορία γίνεται για να το καθυστερήσεις όσο μπορείς

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς....
Ξέχασε το το πετσί ... είναι σαν τις αιώνιες απορίες... "Γιατί πλένουμε την πατσέτα του μπάνιου αφού όταν την χρησιμοποιούμε είμαστε πεντακάθαροι :p

2 κουβάδες...πρόβατο... μικροίνες... και πλύσιμο μια φορά την βδομάδα...εντός αμα βρέξει λάσπη που το κάνει καπάκια....

Δύσκολα τα πράγματα αν δεν έχεις δικό σου χώρο :(

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2017 at 7:37 ΜΜ, το μέλος sotiris έγραψε:

Λοιπόν, επειδή βλέπω τό 'χετε πολύ με τη λεπτομέρεια, έχω 2 θέματα:

 

1. Τα φανάρια. Τα έφτιαξα πέρυσι (ΚΙΤ της 3M με ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ UV resistance πανάκι στο τέλος) και δεν έβγαλαν ούτε χρόνο. Έχω δει μια αλοιφή της mcquire με ενσωματωμένο UV protection και σκέφτομαι είτε αυτή, είτε να χρησιμοποιήσω clear gloss spray (που το έχω ήδη για να φτιάχνω κάτι μπρελοκάκια με τον 3d printer). Έχετε δοκιμάσει τίποτα αξιόπιστο?

 

2. Τα εξωτερικά πλαστικά. Έχουν αρχίσει και θολώνουν και δίνουν στο αυτοκίνητο μια γερασμένη εμφάνιση. Φταίει ότι 2 καλοκαίρια πάρκαρε έξω, ενώ τα προηγούμενα χρόνια ήταν προστατευμένο, αλλά και τα χρόνια (θα κλείσει τα 14 όπου νά 'ναι). Έχω ένα συντηρητή πλαστικών SONAX αλλά λίγο που το πέρασα δε μου γέμισε το μάτι, in fact πιστεύω ότι βγάζει 1-2 μήνες. Έχω δει το κόλπο με το θερμοπίστολο και μετά plastidip σπρέυ, καθώς και έναν άγγλο που πουλάει κάτι καθαριστικά καλύτερα των υπερμάγαζων που υποτίθεται κρατάνε. Ο κολλητός μου μου λέει με πετρέλαιο και θα κρατήσει 6 μήνες. Έχετε δοκιμάσει τπτ? 

 

Τι αυτοκίνητο είναι ?

 

Εγώ στο δικό μου έβαλα κάτω όλα τα κόστη συντήρησης πλαστικών, χρώματος κ.λ.π. και είδα πως δεν συμφέρει.

 

Εβαλα το αυτοκίνητο για βάψιμο εξωτερικό 700€.

Αλλαξα ότι λάστιχο, γλίστρα ,  μέσα έξω υπήρχε με 150€

άλλαξα και τα εμπρός και πίσω φανάρια με 130€ και τέλος.

Καινούριο αυτοκίνητο.

 

Για γυάλισμα και ψιλο φθορές μου ζητούσαν 500€ και πάλι τέλειο δεν θα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

και η δουλεια @adpanos ήτανε καλή?ευχαριστημένος? που πήγες?

 

Στο συγκεκριμένο βαφείο είχα πάει  ένα SEAT AROSA αρχικά.

 

Το πριν και το μετά με 500€ !!!

 

Του άλλαξα και φανάρια με άλλα 80€

του πέρασα και ένα φιμέ

και όλα κομπλέ.

 

Μετά πήγα το μεγαλύτερο (το fabia της πίσω φωτό) με 700€ .....

 

Μια χαρά δουλειά και πολύ οικονομικά.

 

 

 

IMG_20160527_191715.jpg

IMG_20160515_111450.jpg

IMG_20160515_111438.jpg

IMG_20160527_172651.jpg

Για το Fabia πρέπει να ψάξω φωτό του πριν και του μετά να ποστάρω.

Το fabia στο μετά.

 

 

 

IMG_20170615_132821.jpg

IMG_20170613_210341.jpg

IMG_20170625_192029.jpg

IMG_20170625_191401.jpg

IMG_20170623_112956.jpg

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αξία δεν του δίνεις με ολικό βάψιμο αυτό να το ξέρεις.

Αν το προσέχεις και και εχεις την τύχη να εχεις γκαράζ ή έστω ένα σκέπαστρο την βγάζει την δεκαπενταετία το χρώμα ανετότατα.

Να μην πω εικοσαετία.

Ε μετά πας να το κάνεις συλλεκτικό...

Αντε να χρειαστεί να βάψεις προφυλακτήρες κανά πλαϊνο μαρσπιέ.

Αμα τώρα το εχεις πεταμένο να το βαράει όλη μέρα ο ήλιος, με σκόνες και κοτσιλιές πάνω, μέχρι να το πλύνει η βροχή ή το πλένεις με σκούπα στην δεκαετία θα θές βάψιμο.

Είναι και ανάλογα με το αμάξι την ποιότητα της αρχικής βαφής, με το πόσο σκούρο είναι το χρώμα κτλ. 

Αν το βάψεις σε κάτω του χιλιάρικου συνεργείο, απορώ αν θα αντέξει 5ετία χρώμα που δεν είναι της μάνας του σε δύσκολες συνθήκες.

Και εμείς ενα kaddet C που είχαμε παλιό το είχαμε βάψει θυμάμε κοντά στην 15ετία

Απο μονής κόκκινο σε μονής μπλέ.:p

Σαν τα καράβια ενα πράγμα.:p

Το αποτέλεσμα της βαφής που σου εχει κάνει πάντως φαίνεται οκ.

Αν και θα προτιμούσα να το δω σε direct sunlight αντί για σκιά.

Το arosa πόσο καιρό είναι βαμένο;

Πως το βλέπεις το χρώμα σε σχέση με την αρχική βαφή;

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.