Jump to content



Πλύσιμο αυτοκινήτου - δίτροχων, συντήρηση / επαναφορά χρώματος και όλα τα σχέτικα


UltraB

Recommended Posts

Θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο γιατί τα Lambswool βλέπω ότι έχουν μικρή αντοχή.

Περιμένω και 3 τέτοια που είδα σε ένα βίντεο ότι είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους αλλά δεν γνωρίζω πότε θα έρθουν για να σου πω εντυπώσεις.

 

Και πέρασε το καλύτερα ξεχωριστά κερί. Ένα καλό και φθηνό είναι της Turtle Wax που βρίσκεις στα Praktiker.

 

Τέλος αγόρασε από Ελλάδα γιατί απ όσο έξω ψάξει δεν συμφέρει να αγοράσεις λίγα πράγματα από καταστήματα detailing της Ευρώπης.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σπάνια βάζω κάτι στα λάστιχα αλλά λογικά τα σύγχρονα σπρέι δεν θα τους προκαλούν φθορά.

Βέβαια είναι δύσκολο να το πεις αυτό με σιγουριά καθώς θέλει χρόνο για να φανεί.

 

Πάρε και ένα σπρέι για τις ζάντες ή κάποιο που να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στις ζάντες, κινητήρα etc (ανάλογα την αναλογία).

Επίσης δες μήπως σε συμφέρει να αγοράσεις ένα kit που τα έχει σχεδόν ή όλα. 

 

Αλλά να ξέρεις ότι εδώ με τα χίλια αξίζουν ομαδικές παραγγελίες από εξωτερικό, οπότε δες μήπως βρεις μερικά άτομα / φίλους να παραγγείλετε όλοι μαζί.

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή βλέπω τό 'χετε πολύ με τη λεπτομέρεια, έχω 2 θέματα:

 

1. Τα φανάρια. Τα έφτιαξα πέρυσι (ΚΙΤ της 3M με ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ UV resistance πανάκι στο τέλος) και δεν έβγαλαν ούτε χρόνο. Έχω δει μια αλοιφή της mcquire με ενσωματωμένο UV protection και σκέφτομαι είτε αυτή, είτε να χρησιμοποιήσω clear gloss spray (που το έχω ήδη για να φτιάχνω κάτι μπρελοκάκια με τον 3d printer). Έχετε δοκιμάσει τίποτα αξιόπιστο?

 

2. Τα εξωτερικά πλαστικά. Έχουν αρχίσει και θολώνουν και δίνουν στο αυτοκίνητο μια γερασμένη εμφάνιση. Φταίει ότι 2 καλοκαίρια πάρκαρε έξω, ενώ τα προηγούμενα χρόνια ήταν προστατευμένο, αλλά και τα χρόνια (θα κλείσει τα 14 όπου νά 'ναι). Έχω ένα συντηρητή πλαστικών SONAX αλλά λίγο που το πέρασα δε μου γέμισε το μάτι, in fact πιστεύω ότι βγάζει 1-2 μήνες. Έχω δει το κόλπο με το θερμοπίστολο και μετά plastidip σπρέυ, καθώς και έναν άγγλο που πουλάει κάτι καθαριστικά καλύτερα των υπερμάγαζων που υποτίθεται κρατάνε. Ο κολλητός μου μου λέει με πετρέλαιο και θα κρατήσει 6 μήνες. Έχετε δοκιμάσει τπτ? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sotiris said:

2. Τα εξωτερικά πλαστικά. Έχουν αρχίσει και θολώνουν και δίνουν στο αυτοκίνητο μια γερασμένη εμφάνιση. Φταίει ότι 2 καλοκαίρια πάρκαρε έξω, ενώ τα προηγούμενα χρόνια ήταν προστατευμένο, αλλά και τα χρόνια (θα κλείσει τα 14 όπου νά 'ναι). Έχω ένα συντηρητή πλαστικών SONAX αλλά λίγο που το πέρασα δε μου γέμισε το μάτι, in fact πιστεύω ότι βγάζει 1-2 μήνες. Έχω δει το κόλπο με το θερμοπίστολο και μετά plastidip σπρέυ, καθώς και έναν άγγλο που πουλάει κάτι καθαριστικά καλύτερα των υπερμάγαζων που υποτίθεται κρατάνε. Ο κολλητός μου μου λέει με πετρέλαιο και θα κρατήσει 6 μήνες. Έχετε δοκιμάσει τπτ? 

Αν την εχουν ακούσει τα πλαστικά δεν σώζονται νομίζω έυκολα χωρίς συνεχή φροντίδα ή αλλιώς αντικατάταση.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ 303 aerospace protectant.  Δεν θέλει πολύ υλικό κατά την εφαρμογή αν το βάλεις με ενα καλό applicator pad και αν το σκουπίσεις με πετσέτα μετά αφήνει ενα ματ/φυσικό αποτέλεσμα με ικανοποιητική διάρκεια ανάλογα της χρήσης του αυτοκινήτου...

 

Σε μενα που παρκάρει υπόγειο, καλοκαίρι (χωρίς βροχή δλδ) μου κράταει κανα μήνα ίσως και κάτι παραπάνω, χειμωνα λίγο λιγότερο, πρίν αρχίσει να χάνει το βαθύ μαυρο χρώμα το πλαστικό 

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2017 at 0:46 ΠΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Προσωπικά σπάνια βάζω κάτι στα λάστιχα

 

 

Μια από τα ίδια , είναι το πρώτο πράγμα που θα λερωθεί μετά το πλύσιμο οπότε το οτιδήποτε χημικό που θα του δώσει γυαλάδα θα κρατήσει ώρες. Προσωπικά παίρνω μια βούρτσα και τα σαπουνίζω, μια χαρά καθαρίζουν απλά δεν έχουν γυαλάδα.

Link to comment
Share on other sites

On 8/29/2017 at 10:39 ΜΜ, το μέλος panos2171 έγραψε:

 

Μια από τα ίδια , είναι το πρώτο πράγμα που θα λερωθεί μετά το πλύσιμο οπότε το οτιδήποτε χημικό που θα του δώσει γυαλάδα θα κρατήσει ώρες. Προσωπικά παίρνω μια βούρτσα και τα σαπουνίζω, μια χαρά καθαρίζουν απλά δεν έχουν γυαλάδα.

Σιγά μην βάλουμε και στις σόλες των παπουτσιών.

Αν εχεις πιεστικό λίγο με πίεση και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Για τους τεμπέληδες σαν εμένα, τα πρατήρια Shell έχουν προσφορά το εξωτερικό πλύσιμο με 500 πόντους και το μέσα έξω με 800 πόντους έως 29/9. Επιπλέον ισχύει διπλασιασμός πόντων για μέχρι 10/10.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/26/2017 at 0:15 ΠΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο γιατί τα Lambswool βλέπω ότι έχουν μικρή αντοχή.

Περιμένω και 3 τέτοια που είδα σε ένα βίντεο ότι είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους αλλά δεν γνωρίζω πότε θα έρθουν για να σου πω εντυπώσεις.

 

Και πέρασε το καλύτερα ξεχωριστά κερί. Ένα καλό και φθηνό είναι της Turtle Wax που βρίσκεις στα Praktiker.

 

Τέλος αγόρασε από Ελλάδα γιατί απ όσο έξω ψάξει δεν συμφέρει να αγοράσεις λίγα πράγματα από καταστήματα detailing της Ευρώπης.

 

Update: Σήμερα το δοκίμασα, απλά φοβερό, πόσο μάλλον για τα λεφτά του! Αγοράστε το χωρίς δεύτερη σκέψη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/31/2017 at 10:36 AM, uhu said:

Σιγά μην βάλουμε και στις σόλες των παπουτσιών.

Αν εχεις πιεστικό λίγο με πίεση και τέλος.

 

Εγώ στα λάστιχα (μόνο για ομορφιά ας πούμε διότι γίνονται κατάμαυρα) βάζω γλυκερίνη με νερό (αραιωμένη). Διάρκεια 3-4 μέρες ανάλογα τον καιρό και τα νερά που θα βρω στο δρόμο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

 

Update: Σήμερα το δοκίμασα, απλά φοβερό, πόσο μάλλον για τα λεφτά του! Αγοράστε το χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Τελικά θα αποφύγω το κερί για αρχή μιας και δεν έχει φύγει καλά καλά το κερί του εργοστασίου. Το πλένω με ένα σαμπουάν Sonax το οποίο περιέχει και γυαλιστικό.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

Τελικά θα αποφύγω το κερί για αρχή μιας και δεν έχει φύγει καλά καλά το κερί του εργοστασίου. Το πλένω με ένα σαμπουάν Sonax το οποίο περιέχει και γυαλιστικό.

Αυτό που λέω είναι για πλύσιμο, σφουγγάρι. Δεν έχει να κάνει με το κερί.

Επίσης το κερί βοηθάει πολύ και στο στέγνωμα του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tragikos έγραψε:

Να σας ρωτήσω ρε παιδιά, τα τζάμια του αυτοκινήτου υπάρχει πρόβλημα να τα καθαρίζεις με άζαξ και πανί; 

 

Απ' ότι έχω διαβάσει ναι. Εγώ πρόλαβα και το έκανα κανά δύο φορές στο καινούριο αλλά δεν το ξανακάνω.

Μη με ρωτάς πως θα τα καθαρίζω. Δεν ξέρω :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.