Jump to content



Πλύσιμο αυτοκινήτου - δίτροχων, συντήρηση / επαναφορά χρώματος και όλα τα σχέτικα


UltraB

Recommended Posts

Απ ότι φαίνεται είμαστε αρκετοί που μας αρέσει να φροντίζουμε τα αυτοκίνητα μας, μηχανές κλπ, οπότε ένα σχετικό θέμα θα ήταν ότι πρέπει.

2015-lexus-ct-200h_100474240_h.jpg

Και για να δώσω <<τροφή>> για συζήτηση:

  • Κάθε πότε πλένετε το αυτοκίνητο - μηχανή σας;
  • Ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείτε για ένα απλό πλύσιμο;
    Διπλοί κουβάδες; Πανάκια microfiber vs δέρμα; Σαπούνι, με κερί ή γυαλιστικό; Πλυστικό ή λάστιχο;
  • Κάθε πότε το περνάτε κερί, κάνετε waxing και όλα τα σχετικά;
  • Τι μάρκας προϊόντα χρησιμοποιείται;
Έγινε επεξεργασία από karmen1983
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οπωτε γινει σιχαμα :p  η μηχανη πλεον δεν υπαρχει ακομα σε λιγο καιρο ερχετε το RVF

Πλυσιμο με λαστιχο η πιεστικο σε ισκιο το καλοκαιρι.Κατοπιν ξεκιναω με σφουγγαρι (στη πολυ μπιχλα) απο πανω και κατεβαινω

αλλα ξεπλενω καθε κομματι , δεν μενει  με τις σαπουναδες πχ.Τελος με αλλο σφουγγαρι τις ροδες και ενα

νερακι ακομα και στεγνωμα κατευθειαν .Καθαριστικο αν με τελειωσει αυτο παιρνω υγρο για τα πιατα.

Στεγνωμα με οτι εχω εκεινη την στιγμη, εχω και πετσετα αλλα και δερμα.Στεγνωμα ολο το εξωτερικο αλλα

και εσωτερικα στι περιμμετρικα στις πορτες-μασπιεδες.Τελος αζαξ για τα τζαμια .

Κερια,αλοιφες  και ολα τα παραφερναλια ποτε.

Λογω εταιρειας το ανωθε που προανεφερα -->http://www.belray.com/bike-wash-0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να το και το thread το σωστό :hehe:  Το κάθε πότε εξαρτάται απο την εποχή/διάθεση/ώρα/όρεξη. Συνήθως τα αυτοκίνητα κάθε 1-1μιση μήνα, το scooter καθε 2 (χειμώνα μπορεί όμως να είναι και κανα 3μηνο άπλυτα όλα)

Λοιπόν για πλύσιμο ξεκινάω εννοείται απο τροχούς με 2 βούρτσες + πινελο χρησιμοποιώντας είτε μονο καθαριστικό είτε και deironizer απο καιρό σε καιρό. 

Μετά στα αυτοκίνητα παίζω συνήθως ενα χέρι αφρό για πρόπλυση και μετά ξεβγαλμα (εκτός αν είναι αρκετά καθαρό, πράγμα σπάνιο), στο scooter δύσκολα ρίχνω αφρο. Μετά παίζει σαπούνισμα χεράτο με γάντι microfibre, στέγνωμα με διάφορες πετσέτες microfibre και αν υπάρξει συνέχεια για κέρωμα πάει η κλασική διαδικασία πηλός-γρήγορο ξεβγαλμα/στεγνωμα-prewax cleanser-glaze και τέλος 1ή2 χέρια κερί

 

Από προιόντα χρησιμοποιώ διάφορα κατά καιρούς, τελευταίως έχω περιορίσει λίγο τις αγορές λόγω ελλειψης χώρου (τίγκαρε η ντουλάπα σε κάποια φάση!!) 

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ποτέ στα πλυντήρια ...γίνεται αρπα κόλλα δουλειά...

πάντοτε στο χέρι το δικό μου ... πλύσιμο με σφουγγάρι κτλ γνωστά...όταν δεν έχει λερωθεί πολύ αρκεί και το νεράκι... Κερι κτλ μια φορά στις 3 πλύσεις

στέγνωμα πάντα με δέρμα "σαμουά" αφού το έχεις μουλιάσει σε χλιαρό νερό (το γαλλικό μου σκίζει)...το πατάς με το ένα σου χέρι και το τραβάς κατά μήκος-πλάτος με το άλλο...Δεν θέλει κόπο...τρόπο θέλει...

 

εχω ένα κόλλημα με τις ζάντες...δεν θέλω μόνο το γύρω γύρω που φαίνεται ...θέλω και το μέσα!

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Όποτε μαζέψω 1000 πόντους στην Shell, του ρίχνω ένα τσάμπα πλύσιμο. Κοινώς κάθε 10-12 μήνες.

 

 

Στην περιγραφή του video υπάρχουν links και για άλλα super clean how to.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ένα καλό εσωτερικό , απλά τα πράματα ---->

 

 

 

Κάποια πλυντήρια κάνουν καλή δουλειά στην περιοχή μου , οπότε το πάω εκεί.

 

Όταν έχω χρόνο και μεράκι , ειδικό σφουγγαράκι + σαμπουάν αυτοκινήτου , λογική χρήση νερού  για εξωτερική.

 

Στο εσωτερικό τα κλασικά, δερματάκια, καθαριστικά το πιο σημαντικό όμως είναι το απολυμαντικό σπρέυ της Dettol.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sstav said:

πείτε και τίποτα για εσωτερική συντήρηση (πλαστικά-δερμάτινα κτλ) και τι αρωματικά χρησιμοποιείτε...Ειδικά για το τελευταίο τι έχει καλύτερη διαρκεια ...

20160929_111748 copy.jpg

 

Εσωτερικό προσωπικά χρησιμοποιώ αυτά που βλέπεις στη φωτό μαζί με πετσετες microfibre παντα: καθαρισμός με apc σε αρκετά μεγάλη αραίωση συνήθως γιατί σπάνια έχω ιδιαίτερη βρωμιά μέσα, μετά ενα πέρασμα με υγρή πετσέτα και στη συνέχεια πέρασμα με autofinesse spritz το οποίο εχει ενα διακριτικό άρωμα βανίλιας που όμως δεν κρατάει πάνω απο 3-4 μέρες. Θεωρητικά κάνει και για καθαρισμό γιατί είναι all-in-one αλλά δεν το χρησιμοποιώ ποτέ με τη μια.

Το καλοκαίρι αντί για spritz περνάω τα πλαστικά με το 303 γιατί είναι αρκετά πιο αντιστατικό και προστατεύει καλύτερα από τον ήλιο πιστεύω.

 

Και τα 2 αυτά αφου σκουπιστούν αφήνουν ματ αποτέλεσμα και ποτέ γυαλάδα που σιχαίνομαι!! 

 

Τελος το σετάκι της gliptone κάλη πολύ καλή δουλειά στα δέρματα (τιμόνι/λεβιε/χειρόφρενο στην περίπτωση μου) 

 

2 hours ago, sstav said:

ποτέ στα πλυντήρια ...γίνεται αρπα κόλλα δουλειά...

πάντοτε στο χέρι το δικό μου ... πλύσιμο με σφουγγάρι κτλ γνωστά...όταν δεν έχει λερωθεί πολύ αρκεί και το νεράκι... Κερι κτλ μια φορά στις 3 πλύσεις

στέγνωμα πάντα με δέρμα "σαμουά" αφού το έχεις μουλιάσει σε χλιαρό νερό (το γαλλικό μου σκίζει)...το πατάς με το ένα σου χέρι και το τραβάς κατά μήκος-πλάτος με το άλλο...Δεν θέλει κόπο...τρόπο θέλει...

 

εχω ένα κόλλημα με τις ζάντες...δεν θέλω μόνο το γύρω γύρω που φαίνεται ...θέλω και το μέσα!

 

Πάρε πετσέτες microfibre έστω και της πλάκας απο το praktiker και άσε το δέρμα. Το θέμα είναι ότι αν υπάρχει κάτι πανω στην επιφάνεια μετά το πλύσιμο (πετραδάκι, ελάχιστο χωμα κλπ) το δέρμα το σηκώνει και το πας βόλτα τρίβοντας το σε αρκετά ακόμα πάνελ οπότε το χρώμα αποκτά "αραχνη" πολύ πιο γρήγορα ;)

 

Οσο για τις ζάντες, δεν ξερω αν χρησιμοποιείς κάποια βούρτσα αλλά επειδή εχω δοκιμάσει διάφορες, εχω καταλήξει τον τελευταίο 1μιση χρόνο στην speed master της ezdetail. Ακριβή μεν αλλά αξίζει και το τελευταίο euro (την εχω δοκιμάσει μεχρι και 19αρα ζάντα και φτάνει να καθαρίσεις μέχρι μεσα)  + οτι δεν έχει πάθει τπτ μετά απο αρκετή χρήση σε αυτό το διάστημα!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

ποτέ στα πλυντήρια ...γίνεται αρπα κόλλα δουλειά...

πάντοτε στο χέρι το δικό μου ... πλύσιμο με σφουγγάρι κτλ γνωστά...όταν δεν έχει λερωθεί πολύ αρκεί και το νεράκι... Κερι κτλ μια φορά στις 3 πλύσεις

στέγνωμα πάντα με δέρμα "σαμουά" αφού το έχεις μουλιάσει σε χλιαρό νερό (το γαλλικό μου σκίζει)...το πατάς με το ένα σου χέρι και το τραβάς κατά μήκος-πλάτος με το άλλο...Δεν θέλει κόπο...τρόπο θέλει...

 

εχω ένα κόλλημα με τις ζάντες...δεν θέλω μόνο το γύρω γύρω που φαίνεται ...θέλω και το μέσα!

Είδα προχθές που πήγα στο praktiker τα δέρματα αλλά αναρωτιόμουν κατά πόσο απορροφητικά θα είναι. Με ενθουσίασε που ήταν απίστευτα μαλακά αλλά ήταν και σαν χαρτί στο πάχος που λέει ο λόγος. Έχω ξαναδιαβάσει αυτό που λέει @and64 για τα δέρματα vs micro fiber και λογικά ισχύει.

 

Εγώ χρησιμοποιώ micro fiber αλλά για παράδειγμα εχθές ήμουν οριακά με τα δύο μεσαία. Λογικά με τρία θα είναι πολύ καλά.

Δύο για να σκουπίσεις τα πολλά νερά και το άλλο για το τελικό σκούπισμα.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

πείτε και τίποτα για εσωτερική συντήρηση (πλαστικά-δερμάτινα κτλ) και τι αρωματικά χρησιμοποιείτε...Ειδικά για το τελευταίο τι έχει καλύτερη διαρκεια ...

Εσωτερικό προς το παρόν δεν έχει χρησιμοποιηθεί τίποτα παρά μόνο σκούπα-κι για τα πατάκια. Βέβαια βλέπω ότι τα καθίσματα έχουν μαζέψει σκόνη από το καλοκαίρι που είχα τα παράθυρα ψιλό-ανοιχτά για να μην είναι φούρνος, οπότε αν έχετε να προτείνετε κάτι για τον καθαρισμό των υφασμάτινων καθισμάτων, ευπρόσδεκτο :)

 

Όσο αφορά τα αρωματικά είχα ένα απ τα Jumbo με 1€ που ήταν σχεδόν το ίδιο με αυτά.  Μικρό όμως για το αυτοκίνητο αφού το αντιλαμβανοσουν μόνο όταν ήταν αρκετές ώρες κλειστό και για ελάχιστα. Καθόταν όπως τέλεια στην ποτηροθήκη :p

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, UltraB said:

Είδα προχθές που πήγα στο praktiker τα δέρματα αλλά αναρωτιόμουν κατά πόσο απορροφητικά θα είναι. Με ενθουσίασε που ήταν απίστευτα μαλακά αλλά ήταν και σαν χαρτί στο πάχος που λέει ο λόγος. Έχω ξαναδιαβάσει αυτό που λέει @and64 για τα δέρματα vs micro fiber και λογικά ισχύει.

 

Εγώ χρησιμοποιώ micro fiber αλλά για παράδειγμα εχθές ήμουν οριακά με τα δύο μεσαία. Λογικά με τρία θα είναι πολύ καλά.

Δύο για να σκουπίσεις τα πολλά νερά και το άλλο για το τελικό σκούπισμα.

 

Εσωτερικό προς το παρόν δεν έχει χρησιμοποιηθεί τίποτα παρά μόνο σκούπα-κι για τα πατάκια. Βέβαια βλέπω ότι τα καθίσματα έχουν μαζέψει σκόνη από το καλοκαίρι που είχα τα παράθυρα ψιλό-ανοιχτά για να μην είναι φούρνος, οπότε αν έχετε να προτείνετε κάτι για τον καθαρισμό των υφασμάτινων καθισμάτων, ευπρόσδεκτο :)

 

 

Για εξωτερικό σκούπισμα 1 μεγάλη πετσέτα και 2 μεσαίες όντως αρκούν για ενα νορμαλ αυτοκίνητο. Το golf το στεγνώνω άνετα με αυτο το συνδυασμό (θα ανεβάσω photos οταν γυρίσω σπίτι)  

 

Για γενικό καθαριστικό (και εσωτερικού) πάρε ενα all purpose cleaner σαν αυτό που δείχνω στη φωτό πιο πάνω. Με την ανάλογη αραίωση κάνει για χρήση από υφάσματα μέχρι και στο εξωτερικό για δύσκολα σημεία (θολους, πλαστικά κλπ) 

Τα καθίσματα πάντως αν εχουν ποτίσει, ιδανικά θέλεις σκούπα που να τραβάει υγρά  για να γίνει σωστή δουλειά

 

24 minutes ago, sstav said:

Αυτό για τις ζάντες μπαίνει για αγορά...(καλό είναι να βάζουμε και κανα λινκ από που μπορούμε να τα προμηθευτούμε οικονομικότερα τέτοια πραγματάκια)

Το οικονομικό είναι σχετικό. Στην Ελλάδα δεν ξέρω τι υπάρχει αυτή τη στιγμή απο διαθεσιμότητες γιατί 2-3 μαγαζιά ήταν αυτά που είχαν τέτοια προιόντα έτσι κι αλλιώς. 

Εγω κάνω συνήθως μεγάλες παραγγελίες κάθε 1-1μιση χρόνο απο εξωτερικό (slim's, lupus, elite ) αναλογα πιο μαγαζί έχει πιο συμφέροντα μεταφορικά και ταυτόχρονα διαθέσιμα αυτά που θέλω. Κάθε τόσο αλλάζει η πολιτική του καθενός πχ το lupus πάνω απο 100 ευρώ αν θυμάμαι καλά έστελνε τσάμπα που νομίζω πλέον δεν το κάνει κλπ κλπ

Επίσης παίρνω 5λιτρες συσκευασίες απο αυτά που χρησιμοποιώ πολύ (σαμπουάν, καθαριστικό για ζάντες, αφρό) γιατί η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη και με βγάζουν άνετα 1μιση-2 χρόνια η κάθε συσκευασία για 2 αμάξια/1 scooter και κατά καιρούς άλλα αμαξια φίλων κλπ 

 

btw η βούρτσα είναι αυτή: http://www.slimsdetailing.co.uk/speed-master-wheel-brush.html

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις πόσα μεταφορικά έχει το elitecarcare; Έχω παραγγείλει το Meguiars Paint Restoration Kit εδώ και ένα μήνα από το amazon.co.uk αλλά ήταν out of stock και αμφιβάλω αν ποτέ το ξαναβγάλουν μιας και τώρα βλέπω να το πουλάνε μόνο τρίτοι πωλητές. Άρα αμφιβάλω αν μου έρθει και ποτέ...

 

Το θέμα είναι ότι ήταν στις 30 λίρες, άρα 10 πιο φθηνά σε σχέση με την τιμή που παίζει Ευρώπη.

 

Γενικά τα Meguiars βλέπω και παίζουν σε πολύ καλές τιμές στην Αμερική αλλά το πως θα φέρνουμε είναι το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις πόσα μεταφορικά έχει το elitecarcare; 



Όχι Δυστυχώς εχω πανω απο χρόνο να πάρω απο elite, δες το site για σίγουρα. Τελευταία αγορά ήταν απο slim's...

Απο Αμερική δεν θα συμφέρει λογικά απο μεταφορικά και -πιθανο- τελωνειο

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προχθές ασχολήθηκα με τα φανάρια, πήρα ένα κιτ της turtle wax, ένα χιλιάρι γυαλόχαρτο, έναν αλοιφαδόρο μπαταρίας και μια αλοιφή από το poundland που είχα για πέταμα.

 

Before-after (το αριστερά είναι το before που έχει τις μονωτικές).

 

Άλλαξα και τις λάμπες στη μεσαία με τις white vision και τις ψείρες που χε μέσα και όντως φέγγει καλύτερα και πολύ άσπρα.

 

14409564_10154606013224173_2194254209357670775_o.jpg

14445175_10154606013229173_1185529960587813403_o.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.