Jump to content



Πλύσιμο αυτοκινήτου - δίτροχων, συντήρηση / επαναφορά χρώματος και όλα τα σχέτικα


UltraB

Recommended Posts

Κλεμμένο από εδώ http://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=23&t=80

 

Παράθεση
Όπως όλοι θα γνωρίζεται ένα από τα πιο δύσκολα σημεία στο πλύσιμο του αυτοκινήτου είναι τα τζάμια του.
Ενώ τα έχουμε κάνει όλα τέλεια,έχουμε ξεπλύνει και στεγνώσει καλά,αυτά συνεχίζουν να μας ταλαιπωρούν
κάνοντας σημάδια και αφήνοντας λεκέδες σε όλο το μήκος και πλάτος της επιφάνειά τους.
Από δω και στο εξής δεν υπάρχει λόγος να στενοχωριέστε για τέτοια προβλήματα,διότι σας ανακοινώνω
επίσημα τους τρόπους με τους οποίους κάνουμε τα τζάμια αόρατα.
1)Χρησιμοποιούμε 2 microfiber.{ένα με χοντρές ίνες και ένα με λεπτές ίνες}
2)κουβά με καθαρό νερό
3)ασχολούμαστε με τα τζάμια αφού πρώτα έχουμε στεγνώσει όλο το αμάξι και μόνον τότε
4)δεν χρησιμοποιούμε ΠΟΤΕκαθαριστικά τζαμιών όπως azax κ.α.

ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ
Βουτάμε στο κουβά το χοντρό {χοντρές ίνες}microfiber το στύβουμε τόσο ώστε να κρατάει μέσα του την υγρασία που χρειάζεται ώστε να βρέχει το τζάμι,και με κυκλικές κινήσεις τρίβουμε το τζάμι νοπιάζοντάστο παντού.Αμέσως χωρίς να χάνουμε χρόνο και το τζάμι στεγνώσει παίρνουμε το άλλο microfiber με τις λεπτές ίνες που το έχουμε στεγνό και με γρήγορες κυκλικές κινήσεις περνάμε την βρεγμένη επιφάνεια.Μόλις το κάνουμε θα διαπιστώσουμε ότι η υγρασία και τα μικρο σταγονίδια νερού έχουν εξαφανιστεί και μαζί με αυτά έχουν φύγει και τα θαμπώματα τα σημάδια και οι δαχτυλιές.Με αυτόν τον τρόπο συνεχίζουμε και στα υπόλοιπα τζάμια μέσα και έξω.
Άλλο ένα καλό που πετυχαίνουμε προσπαθώντας να διατηρούμε τα τζάμια μας καθαρά ,είναι ότι γλιτώνουμε την ενοχλητική παρουσία του Πακιστανού στα φανάρια που μας την πέφτει συνήθως με αυτό το χολεριασμένο σκουπόξυλο με δείγμα σφουγγαριού βουτηγμένο σε βλέννη έτοιμος να μας χαρακώσει το παρμπρίζ ,απολαμβάνοντας την ικανοποίηση του εγωισμού του πως δεν είναι απλώς ένας ζητιάνος.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 16 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

Εγώ δεν θα την έπαιρνα. Συνήθως με δέρμα δεν στεγνώνουν τα αυτοκίνητα;

 

Δεν ξέρω. Κανένας ειδικός εδώ;

Θέλουμε αποφυγή αραχνιάσματος.

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω πετσέτα για σκούπισμα του αυτοκινήτου μετά το πλύσιμο.
Υπάρχει καμιά πρόταση;
Αυτή πως την βλέπετε; https://www.dazzle-car.gr/index.php?route=product/product&path=160&product_id=775
Η chemical guys έχει ποιοτικά προϊόντα γενικά, δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα!



Εγώ δεν θα την έπαιρνα. Συνήθως με δέρμα δεν στεγνώνουν τα αυτοκίνητα;


Το δέρμα είναι πολύ old school και ο τι χειρότερο για αράχνη γιατί δεν απορροφαει τπτ, οπότε παίρνεις την όποια βρώμα σηκώσει (πετραδάκι, σκόνη...οτιδήποτε) και συνεχίζεις να την τρίβεις πάνω στο βερνίκι....

Sent from my SM-N930F using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@honda22 Πέρνα το κεραμική προστασια αν τα καταφαίρνεις μόνος σου αλλιώς όποτε έχεις την δυνατότητα κάνε το σε κάποιο detailer.

Ζητάνε αρκετά, τουλάχιστον εδώ, αλλα νομίζω ότι αν κάνει όσα λένε αξίζει και το τελευταιο ευρω σε τέτοια αυτοκίνητα.

 

https://carpro.uk.com

 

 Καλύτερα τώρα που είναι καινούργιο και δεν έχει αράχνες, γρατσουνιές και τα συναφή ώστε να γλυτώσεις τα χρήματα της επιδιόρθωσης αν το κάνεις σε κάποιο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

@honda22 Πέρνα το κεραμική προστασια αν τα καταφαίρνεις μόνος σου αλλιώς όποτε έχεις την δυνατότητα κάνε το σε κάποιο detailer.

Ζητάνε αρκετά, τουλάχιστον εδώ, αλλα νομίζω ότι αν κάνει όσα λένε αξίζει και το τελευταιο ευρω σε τέτοια αυτοκίνητα.

 

https://carpro.uk.com

 

 Καλύτερα τώρα που είναι καινούργιο και δεν έχει αράχνες, γρατσουνιές και τα συναφή ώστε να γλυτώσεις τα χρήματα της επιδιόρθωσης αν το κάνεις σε κάποιο κατάστημα.

 

Χλωμό για κεραμική. Κανά κερί θα περάσω.

Ο παραπάνω στέλνει Ελλάδα; Δεν βλέπω να λέει στο site.

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι είδα όχι αλλά επειδή δεν έχω PC αυτό το διάστημα δε μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Σίγουρα πάντως το βρίσκεις και αλλού.

Ρώτα και στο αυτοκίνηση, σίγουρα θα έχουμε άτομα που έχουν βάλει στο αμάξι τους κεραμική. Και εγώ θέλω να το περάσω κάποια στιγμή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μου είχαν ζητήσει 400€ για κεραμική και 450€ για κεραμική και επιδιόρθωση χρώματος.

Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς με λίγο διάβασμα (tutorials video etc) να το κάνεις και μόνος σου στο 1/3 της τιμής, και πολλά λέω. Έχουμε μερικά μέλη που το έκαναν μόνοι τους αλλά δε θυμάμαι usernames :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω τροχό γυαλίσματος ή πολύ περισσότερο την εμπειρία να το κάνω χωρίς λάθη ακόμα και βλεποντας βιντεο tutorials κτλ....επιδιόρθωση δεν θέλει αν και υπάρχουν κάποιες φυσιολογικές φθορές (κάποια σημαδάκια από πετραδάκια κτλ) που νομίζω πρέπιε να επισκευαστούν πριν περαστεί η κεραμική.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

δεν έχω τροχό γυαλίσματος ή πολύ περισσότερο την εμπειρία να το κάνω χωρίς λάθη ακόμα και βλεποντας βιντεο tutorials κτλ....επιδιόρθωση δεν θέλει αν και υπάρχουν κάποιες φυσιολογικές φθορές (κάποια σημαδάκια από πετραδάκια κτλ) που νομίζω πρέπιε να επισκευαστούν πριν περαστεί η κεραμική.....

Δεν χρειάζεσαι αλοιφαδόρο. Εδώ σε αυτόν που είχα ρωτήσει το ψεκάζει σαν να βάφει ενώ στο εξωτερικό βλέπω και απλώνουν το υγρό με ειδικό πανί.

 

Η διαδικασία πάντως δε φαίνεται δύσκολη. Δεν γνωρίζω όμως πόση ζημιά (αν γίνεται) μπορείς να προκαλέσεις κάνοντας λάθος την διαδικασία.

 

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

κεραμική Williams F1 Ceramic Coat με 5ετή εγγύηση στα 300 ευρώ...πολλά δεν είναι;

Αν σου κάνουν και paint correction είναι τζάμπα.

Θα τους πάω εγώ αμάξι που μόνο για γυάλισμα θέλει 3 μέρες...

 

Προσωπικά το έκανα μόνος και πάει καλά.

Είναι ακόμα πολύ νωρίς. Το επόμενο καλοκαίρι, να μην πω το μεθεπόμενο, θα μπορώ να πω αν άξιζε τον κόπο... 

 

Για να καταλάβεις.

Παρασκευή έβγαλα τον προφυλακτήρα που ήταν μη επισκευάσιμος (ξεφλουδισμένο βερνίκι και σπασίματα στο χρώμα) και για αυτό τον λόγο δεν περάστηκε ceramic εξαρχής με την λογική πρώτα μπογιατζής και μετά ceramic. 

Σήμερα με πιάνει ένας γνωστός μιατάκιας και αυτός και με ρώτησε γιατί το βάφω κομμάτι κομμάτι.

Νόμιζε πως το υπόλοιπο αμάξι ήταν βαμμένο...

 

Την διαδικασία την έκανα πριν κανά 4μηνο.

Και σε κάθε απλό (στέγνωμα μεmicrofiber) πλύσιμο το αμάξι γυαλίζει.

 

Μόνο το παρμπρίζ και τα παράθυρα με ενοχλούν που είναι untreated τα οποία σε κάθε βροχή μαζεύουν watermarks από άλατα τα οποία θέλουν πολύ τρίψιμο για να βγούν.

Ε πρίν το γυάλισμα ούτε καν το καταλάβαινα και δεν έδινα σημασία.  

Μετά το γυάλισμα έγινα περίεργος.

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

είμαι σχεδόν πεπεισμένος και λέω να το προχωρήσω...

χρειάζεται όμως ένα μικρο-γυάλισμα για να φύγουν αραχνίτσες και μικροσημάδια ... δεν ρώτησα με τι αλοιφές κτλ...θα πάει ένα 400αρι δηλαδή...

Μου είπε ότι περνιώνται με κεραμικη τα πλαινά τζάμια , τα μαύρα πλαστικά μέρη (μάσκα, κάτω απ'΄τους καθρέπτες), οι ζάντες ακόμα και το εσωτερικό στο ταμπλό...ισχύει; να τον αφήσω να το κάνει; Θελω το έντονο μαύρο αλλά δεν θέλω γυαλάδες στα πλαστικά και στο ταμπλό..

 

Τι να ρωτήσω άλλο να μάθω πριν πω το ναι ή το όχι (αν κατι δεν σας κάθεται καλά) ; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που θα σου πω είναι να μην πας σε κάποιον τυχαίο. 

 

Ρώτα τι αλοιφές θα χρησιμοποιήσει, ποια κεραμική και τα συναφή. 

 

Επίσης τόνισε να κατεβάσει το βερνίκι όσο είναι απαραίτητο για να φύγουν οι γρατζουνιές και όχι παραπάνω. Αν και στο σωστό επαγγελματία δεν θα χρειάζεται καν να το αναφέρεις. Απλά στο λέω διότι μπορεί να το περάσει με μια χοντρή αλοιφή για να βγάλει εύκολα τις γρατσουνιές αλλά να μην χρειάζεται και να σου φάει άδικα βερνίκι. 

 

Επίσης το παν είναι στο πλύσιμο και στην συντήρηση. Ότι και αν κάνεις αν δεν γίνονται αυτά σωστά απλά θα το χαρείς για ένα μικρό χρονικό διάστημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

είμαι σχεδόν πεπεισμένος και λέω να το προχωρήσω...

χρειάζεται όμως ένα μικρο-γυάλισμα για να φύγουν αραχνίτσες και μικροσημάδια ... δεν ρώτησα με τι αλοιφές κτλ...θα πάει ένα 400αρι δηλαδή...

Μου είπε ότι περνιώνται με κεραμικη τα πλαινά τζάμια , τα μαύρα πλαστικά μέρη (μάσκα, κάτω απ'΄τους καθρέπτες), οι ζάντες ακόμα και το εσωτερικό στο ταμπλό...ισχύει; να τον αφήσω να το κάνει; Θελω το έντονο μαύρο αλλά δεν θέλω γυαλάδες στα πλαστικά και στο ταμπλό..

 

Τι να ρωτήσω άλλο να μάθω πριν πω το ναι ή το όχι (αν κατι δεν σας κάθεται καλά) ; 

 

Μόνο βαμμένες λαμαρίνες έκανα προσωπικά.

Τα πλαστικά ειδικά αν είναι μαλακά δε θα χάσουν την ελαστικότητα τους??? Μη σου γρατζουνάν μετά τα τζάμια που ανεβοκατεβαίνουν.

Ας τα καλύτερα αυτά στην ησυχία τους και περιποιήσου τα αλλιώς, κάτι να τα προφυλάσσει απ τον ήλιο που και που.

 

Περίεργο μου φαίνεται που μιλάει για κεράμικ στο ταμπλό.

Εκτός αν του άρεσε ο όρος και τα έχει βαφτίσει όλα κεράμικ. :hehe:

 

Θα βάλουμε λίγο κεράμικ στο δέρμα και τα πατάκια να γυαλίσουν, θα φουσκώσουμε τα λάστιχα με κεράμικ κτλ.:hehe:

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξεθάβω το θέμα μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

 

Το αυτοκίνητο μου έχει ένα παράξενο χρώμα που κάποιες φορές ανάλογα τον ήλιο, φωτισμό κλπ, από κόκκινο φέρνει προς πορτοκαλί, μερικές φορές αρκετά μάλιστα.

Λογικά το ίδιο με το κόκκινο των Camaro: https://plus.google.com/+HarveysGM/posts/GaEjCpzZrkE

 

Υπάρχει κάποιο προϊόν που θα το κάνει θα δείχνει πιο βαθύ και πιο σκούρο;

Το Ultimate Polish της Meguiar's μάλλον το αντίθετο έκανε όπως μπορείτε να δείτε παρακάτω:

2YOqrHY.jpg

Δεξιά (απ' όσο θυμάμαι τουλάχιστον) μετά το compound (Meguiar's Ultimate Compound) και αριστερά με το Ultimate Polish. Ή το ανάποδο και τα θυμάμαι λάθος :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.