Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

Παιδιά, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου. Ξέρουμε κάτι για την ποσότητα Vram στα διάφορα μοντέλα 1100; Είδα κάπου διαρροές επιδόσεων 1170 με 16gb. Είναι αυτό πιθανό; Από 8gb σε 16gb, όταν τόσα χρόνια ανεβαίνει η Nvidia 2-2 στην Vram; 

Link to comment
Share on other sites

 

11 hours ago, Land said:

το πόπολο θα περιμένει φαίνεται πολύ(κι εγώ μαζί) για καμιά 1160 και δεν πάει άλλο η αναμονή ?

Λίγο με την προηγούμενη γενιά, λίγο με τις Vega, το πόπολο θα βολευτεί (-ούμε) :).

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ένα θέμα είναι και η τιμή κτήσης. Αν αυξηθεί (που πιστεύω ότι αυτό θα κάνει η πράσινη, ώστε να φύγει το απόθεμα των pascal που έχει, αλλιώς, αν κοστίζουν παλαιές και καινούργιες το ίδιο, γιατί να πάρεις την παλιά;), πόσοι θα αγοράσουν μια 1180 στα 900 ευρώ, ας πούμε; Θεωρώ ότι θα βρεθούν πολύ καλές ευκαιρίες για 2nd hand vega+1080ti και πολύς κόσμος θα βολευτεί. Οπότε, πιστεύω ότι, τον πρώτο καιρό η msrp θα είναι πολύ υψηλή και δεν θα πέσει, ώστε να παρακινηθεί ο κόσμος να πάρει τους πασχάληδες σε καλές τιμές (εκεί πιστεύω ότι θα δούμε εξαιρετικές προσφορές).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι 100% αλλα το σκεφτομαι για να μην χανω πολλα χρηματα στις αλλαγες. Ας πουμε απο 1080ti για να παω σε ενα χρονο σε 1180ti πιστευω θα χαλασω περισσοτερα χρηματα απο οτι αν παω πρωτα σε 1180 και μετα σε 1180ti. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

Το είχα κάνει το λάθος απο 980ti σε 1080..("η 1070 καλύτερη από 980ti" και την ζητούσαν όλοι 300 ευρώ την 980ti.) Σε 2K που είμαι τώρα δεν υπάρχει κάτι που να κολώνει η FTW. Από Ti Σε Ti για να φαίνεται και η διαφορά :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι κολωνει καπου η καρτα. Απλα καποια παιχνιδια δεν πλησιαζουν καν τα 100fps στην αναλυση μου. πχ witcher 3 , assassins creed games.

Θα μου πεις αφου παλι battlefieldV θα παιζεις τι σε νοιαζει... Οσο το σκεφτομαι δεν εχει πολυ νοημα.

Link to comment
Share on other sites

Στα 3κ πραγματικά δεν ξέρω ίσως να θέλει λίγο ακόμα για τα 100+ fps σε όλα τα games. Απλά κάθε φορά πέφτουν αρκετοί στην "παγίδα¨ του marketing το + 30% κ οτι η 1170 είναι καλύτερη από 1080ti με 450-500 ευρώ. E μετά αφου βγαίνει αυτήν η φίμη όλοι θα λένε εε 350-380 ευρώ max για μεταχείρο 1080ti.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο γιαυτο και εγω το σκεφτομουν μηπως εφευγε τωρα κανενα 650αρι η δικια μου με 700. Αλλα το θεμα ειναι μετα θα μας ριξουν καμμια πιστολια να εχουν 900 οι 1180 οι custom?

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές αναμένονται υψηλές. Μην ξεχνάμε το απόθεμα που μένει απούλητο. Αυτό τι θα το κάνουν;

Σίγουρα, κάποιοι θα σπεύσουν να πουλήσουν και να συμπληρώσουν τη διαφορά της μετάβασης στην 1180.

Αναμένω τιμές. Αν είναι υψηλές, οι ti θα πουλήσουν σαν ζεστό ψωμάκι (στα 650-700). Ε, βάλε άλλα 200 (1st world problems detected) και πάρε μια 1180, αν φοβάσαι ότι θα χάσεις μεταπωλητική αξία. Ίσως αυτό που λέει ο Μάριος να έχει ένα νόημα.

Αν τις δώσουν πιο χαμηλά, ναι, εκεί θα έχουμε πρόβλημα. Ποιος θα πάρει μια ti μεταχειρισμένη, όταν με 600-700 παίρνει φρέσκο πράγμα; Θα τις ξεπουλήσουμε και θα βάλουμε παραπάνω για τη μετάβαση (αναφέραμε ότι 1st world problems detected, έτσι?;).

Link to comment
Share on other sites

700 ειχα παρει την δικη μου εγω(καινουργια) ...Τα λεφτα της τα εβγαλε κ θα συνεχισει να τα βγαζει μεχρι την επομενη Ti :)

 

Τις μ@λ@κιες που εκανα απο καρτα σε καρτα δεν τις ξανακανω...αφου στο τελος με Ti θα καταληξω γιατι να ξοδευομαι αδικως...

 

Patience is a virtue :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας το δούμε κι αλλιώς: και 400-450 να τη δώσεις σ' ένα χρόνο, έχεις καιρό να μαζέψεις τα υπόλοιπα και να κάνεις τη μετάβαση στην επόμενη ti. Μην ξεχνάμε ότι το σπορ "από ti σε ti θα πετάω" είναι ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Maxsun teases GeForce GTX 1180/2080 iCraft graphics card

 

Παράθεση

This might be the first picture showing a full graphics card from the next generation. The new triple-fan and dual-slot model is part of iCraft series — Maxsun’s premium segment.

The front has four LED stripes, which do appear to be RGB. Same applies to the side LED GeForce GTX logo. There are no other lighting effects as far as we can see.

 

It’s worth noticing that model appears to have a single 8-pin power connector. It is also worth mentioning that there is no DVI connector on the bracket.

 

The new GTX 2080 iCraft does not carry any model marking, so we have no confirmation on GTX 2080 / GTX 1180 from Maxsun.

Maxsun is Chinese board partner of NVIDIA. You won’t be able to find these cards globally. We have reached out to Maxsun for a comment.

 

Maxsun-GTX-2080.jpg

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένετε διάφορες στις επιδοσεις με  ποσότητα της μνήμης. Εχω P6000 quadro με 24 gb, και σε σύγκριση με τα  12 gb δεν βλέπω διαφορά σε simulation gun. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, η nvidia θα ξεπεράσει και το τραγικό εμπορικά ''poor volta''. Teasers, φήμες, sneak pics... Φτάνει, ρε σεις. Βγάλτε τις κάρτες και τέλος. Μας έχετε ζαλίσει τον έρωτα καλοκαιριάτικα.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Πραγματικά, η nvidia θα ξεπεράσει και το τραγικό εμπορικά ''poor volta''. Teasers, φήμες, sneak pics... Φτάνει, ρε σεις. Βγάλτε τις κάρτες και τέλος. Μας έχετε ζαλίσει τον έρωτα καλοκαιριάτικα.

 

Upcoming Events NVIDIA GeForce Gaming Celebration 13 days 10 hrs 43 min 30 sec

λίγες μέρες έμειναν :bleh: η παραγωγή θα πάει για του χρόνου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.